Autor Wątek: Długość siatki a regulamin  (Przeczytany 9495 razy)

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Długość siatki a regulamin
« dnia: 14.02.2019, 20:27 »
Cytat z regulaminu zawodów na 2019r

„”Siatka: okrągła o średnicy obręczy minimum 40 cm, prostokątna o przekątnej minimum 50 cm, długość minimum 3,50 metra. Ustawienie siatki na stanowisku jest dowolne, ale po dokonaniu kontroli technicznej zanęt i przynęt, w taki sposób aby 1.5 m siatki było zatopione w wodzie.”

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć po co 3,5m skoro ma być zatopione 1,5m. Tym bardziej że tacy producenci jak Daiwa, Drennan, Preston produkują siatki 3-metrowe, może nie mają świadomości potrzeby szycia dłuższych, czy też ustalający regulamin nie mają wyobraźni.

Offline Starkly

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #1 dnia: 15.02.2019, 09:25 »
W każdym kraju masz inne wytyczne.

Producenci mają w ofercie również siatki 4m.

Jak masz stanowisko wyżej (pomost, wysoki brzeg itp.), to siatka będzie w jakiejś części w powietrzu.

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2019, 10:33 »
W każdym kraju masz inne wytyczne.

Producenci mają w ofercie również siatki 4m.

Jak masz stanowisko wyżej (pomost, wysoki brzeg itp.), to siatka będzie w jakiejś części w powietrzu.


Pomost, wysoki brzeg to są rzeczy oczywiste , do których ma się dostosować wędkarz ,zanurzona 1,5m to mogę zrozumieć ,no ale po co 3,5m minimum   .Czy nasze ryby potrzebują dłuższych siatek na brzegu?
Jak pisałem nie wszyscy producenci mają  Daiwa,  Drennan , Preston nie ma.  Czyli wędkarz posiadający którąś z wymienionych musi dokupić kolejną ,lub doszyć . Lub czekać na olśnienie ustalających tak niedorzeczny  zapis  o odrobinę  wyobrażni.

Offline Starkly

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2019, 10:50 »
Zobacz kto ma takie siatki w ofercie i będziesz wiedział kto przepchną taki regulamin.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #4 dnia: 15.02.2019, 11:04 »
Zobacz kto ma takie siatki w ofercie i będziesz wiedział kto przepchną taki regulamin.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Myślę że w pewnym stopniu masz  rację, a napisałem ten post w głównej mierze dlatego że myślę że są wśród nas osoby mające duży wpływ na zasady (regulamin)  imprez organizowanych w naszym kraju. I chciałbym poznać ich zdanie o zasadności akurat  tego punktu regulaminu.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #5 dnia: 15.02.2019, 11:48 »
Akurat te pkt. regulaminu są jak najbardziej zasadne od kiedy zawody są przeprowadzane na żywej rybie. Chodzi o dobrostan ryb, które po wielogodzinnym przetrzymywaniu w siatce powinny w jak najlepszej kondycji wrócić do wody. A są łowiska w których są przy brzegu duże płycizny i przy krótkich siatkach wyjmowało się masę śniętych osobników, które zwłaszcza w ciepłych miesiącach padały z niedotlenienia.
I o ile się nie mylę to jest to też dostosowanie naszego regulaminu do przepisów międzynarodowych.
Przepisy dotyczą zawodów oficjalnych pzw, prywatne mogą być rozgrywane według innych, ale coraz częściej spotyka się już nakaz 2 siatek, który dla mnie tez jest zasadny jeżeli zawody są przeprowadzane na rybnych komercjach, gdzie wyniki po 30-40 kg nie są niczym niezwykłym.

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #6 dnia: 15.02.2019, 11:52 »
Ostatnio na zawodach używałem siatkę o długości 4 m. Brzeg był na tyle wysoki, że w wodzie było około 1,6 siatki.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #7 dnia: 15.02.2019, 12:03 »
Akurat te pkt. regulaminu są jak najbardziej zasadne od kiedy zawody są przeprowadzane na żywej rybie. Chodzi o dobrostan ryb, które po wielogodzinnym przetrzymywaniu w siatce powinny w jak najlepszej kondycji wrócić do wody. A są łowiska w których są przy brzegu duże płycizny i przy krótkich siatkach wyjmowało się masę śniętych osobników, które zwłaszcza w ciepłych miesiącach padały z niedotlenienia.
I o ile się nie mylę to jest to też dostosowanie naszego regulaminu do przepisów międzynarodowych.
Przepisy dotyczą zawodów oficjalnych pzw, prywatne mogą być rozgrywane według innych, ale coraz częściej spotyka się już nakaz 2 siatek, który dla mnie tez jest zasadny jeżeli zawody są przeprowadzane na rybnych komercjach, gdzie wyniki po 30-40 kg nie są niczym niezwykłym.


Zasadne może i tak ale skoro się z nimi zgadzasz to musisz (lub nie) się też zgodzić z tym że siatki 3,5m,4m podrzędnych producentów(z byle czego i nikt na to nie patrzy najważniejsze aby wymiar się zgadzał) są mniej przyjazne rybom aniżeli  Daiwa, Drennan, Preston pomimo tego że mają max 3m przynajmniej przeszły jakieś testy ,spełniają jakieś normy? Spójrz na imprezy międzynarodowe gdzie widzi się siatki Daiwy, Prestona,Drennana .  Ale w Polsce rozumiem bardziej dbamy o ryby? 

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #8 dnia: 15.02.2019, 12:14 »
Widzimy loga tych producentów którzy akurat są sponsorami danego zawodnika / drużyny  :P
Sam mam siatkę 4m Sensasa, właśnie po to żebym po zawodach nie musiał oglądać przykrego widoku śniętych ryb.
A czy nasi producenci robią gorsze siatki? Te które widziałem nie odbiegały jakościowo od zagranicznych, piszę o zawodniczych siatkach Trapera, Górka czy nawet Jaxonie. Innych nie miałem okazji zmacać.
A firmy które wymieniasz produkują siatki o długościach do 4 m więc spokojnie coś znajdziesz, nie zamknęli się tylko na 3m :P

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #9 dnia: 15.02.2019, 12:23 »
Chodzi o sens przepisu (1,5m zanurzona)to ma sens i logiczne wytłumaczenie .Ale długość ni tu sensu ni logiki.

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #10 dnia: 15.02.2019, 12:38 »

siatki 3,5m,4m podrzędnych producentów są mniej przyjazne rybom aniżeli  Daiwa, Drennan, Preston

Przepraszam, ale kto dla Ciebie jest tym "podrzędnym producentem"?
Jakim cudem 4 metrowa siatka firmy np. Robinson jest mniej przyjazna rybom niż 3 metrowy Drennan? :facepalm: Materiał? Po to wymyślono takie długości aby ryba pływała w siatce...więc z tym materiałem to więcej reklamy niż to prawda. A startując w zawodach godzisz się na Regulamin i masz obowiązek dbać o złowione ryby. I jeśli jest potrzeba to kupujesz siatkę, jaka ma być i tyle. Nikt nikogo do niczego nie zmusza - zawody są dobrowolne.
Gdyby ta długość nie miała sensu to ręczę Ci, że niektórzy "zawodnicy" mieliby 2 metrowe siatki. Dalej chyba nie trzeba tłumaczyć...
Kiedyś były takie metalowe wynalazki - nie wiadomo czy siatka czy sadzyk...ale to już nie wróci całe szczęście.

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #11 dnia: 15.02.2019, 13:10 »

siatki 3,5m,4m podrzędnych producentów są mniej przyjazne rybom aniżeli  Daiwa, Drennan, Preston

Przepraszam, ale kto dla Ciebie jest tym "podrzędnym producentem"?
Jakim cudem 4 metrowa siatka firmy np. Robinson jest mniej przyjazna rybom niż 3 metrowy Drennan? :facepalm: Materiał? Po to wymyślono takie długości aby ryba pływała w siatce...więc z tym materiałem to więcej reklamy niż to prawda. A startując w zawodach godzisz się na Regulamin i masz obowiązek dbać o złowione ryby. I jeśli jest potrzeba to kupujesz siatkę, jaka ma być i tyle. Nikt nikogo do niczego nie zmusza - zawody są dobrowolne.
Gdyby ta długość nie miała sensu to ręczę Ci, że niektórzy "zawodnicy" mieliby 2 metrowe siatki. Dalej chyba nie trzeba tłumaczyć...
Kiedyś były takie metalowe wynalazki - nie wiadomo czy siatka czy sadzyk...ale to już nie wróci całe szczęście.


Ci  podrzędni to MOIM ZDANIEM  np. Jaxon, Robinson i wielu innych (proszę nie rozwijać tematu jaki ten a ten dobry wyraźnie napisałem MOIM ZDANIEM), oczywiście że chcąc coś robić muszę się podporządkować regulaminowi.
Ale że żyjemy w wolnym świecie, mam prawo wyrazić swoje zdanie o producencie, regulaminie a w tym wypadku jego punkcie którego twórca MOIM ZDANIEM nie jest wysokich lotów.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #12 dnia: 15.02.2019, 18:39 »
Regulamin FIPSED:
c)Should any angler use a short fish net (shorter 3.50metres), he/she shall get a yellow card,  even  if  the  net  is  used  for  both  days.  Should  the  same  athlete  be  found  with  a shorter net during another championship, he/she shall be disqualified.

Więc taki regulamin jest nie tylko u nas. Chyba tylko Drennan nie ma 4 m aktualnie w ofercie.
https://www.prestoninnovations.com/en/products/space-saver-keep-net-3m-4m

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #13 dnia: 15.02.2019, 18:55 »
Według mnie chodzi raczej o kondycje ryb w czasie trwania zawodów. Kilkukrotnie spotkałem się na zawodach z sytuacją że blisko brzegu powiedzmy na 2 metrach woda miała dosłownie 15-20 cm głębokości, a dopiero dalej zaczynał się spadek, gdzie większa ryba mogła swobodnie pływać w siatce. Weź pod uwagę to, że nie zawsze organizator dopuszcza ustawienie siedziska w wodzie. Mając w takich warunkach siatkę o długości 2 metrów ryby nie wróciłyby do wody w pełni sił, jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce dodatkowo w pełni sezonu gdzie woda na płyciznach jest mocno nagrzana to gwarantuje, że duża część ryb po prostu by padła w siatce.

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Długość siatki a regulamin
« Odpowiedź #14 dnia: 15.02.2019, 19:04 »
Regulamin FIPSED:
c)Should any angler use a short fish net (shorter 3.50metres), he/she shall get a yellow card,  even  if  the  net  is  used  for  both  days.  Should  the  same  athlete  be  found  with  a shorter net during another championship, he/she shall be disqualified.

Więc taki regulamin jest nie tylko u nas. Chyba tylko Drennan nie ma 4 m aktualnie w ofercie.
https://www.prestoninnovations.com/en/products/space-saver-keep-net-3m-4m


No i konkret Nie mam więcej pytań(a na przyszłość  szerzej zainteresuję się tematem, mam nadzieję że nikogo nie uraziłem) A nie ma i daiwa bo właśnie kupiłem 3m.