Autor Wątek: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?  (Przeczytany 2340 razy)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #15 dnia: 28.02.2019, 19:11 »
Od pewnego czasu zanętę i pellet przygotowuje wieczorem przed porannym wyjazdem na rybki.
Wiosną i jesienią pozostawiam w garażu, latem chowam na noc do lodówki. Przekonałem się też, że lekko domoczona zanęta i przemrożona przez kilka godzin zupelnie inaczej pracuje, dlatego staram się aby spędziła 3-4 godziny w zamrażalce a później przekładam ją do lodówki i na rano jest już konsystencja "buzi dać" (oczywiście jest jeszcze kombinowanie aby to wszystko przetransportować do kuchni, odwracając rożnymi wybiegami czujność żony :P )

W mixach 50/50 jestem zwolennikiem mieszania już namoczonych pelletów i zanęty, przynajmniej z tego powodu, ze zanętę w dużej mierze przygotowuje samemu, stosując miedzy innymi zmielone stare pellety, mielone dodatkowo tanie zanęty sklepowe, oraz dodatki typu śruta kukurydziana, konopie, płatki owsiane itp.
Części składowych takich mieszanek domowej produkcji jest bardzo dużo, o zróżnicowanym stopniu nasiąkania, i wolę proces domaczania kontrolować organoleptycznie w każdym z tych składników i na każdym etapie domaczania.
Oczywiście na łowisku może okazać się, ze trzeba kombinować ze smakami, dodatkami, wówczas mam część gotowej zanęty, którą w małych porcjach mogę "dopalać" albo grubszą frakcją bez pelletu, ziarnami lub trzeba "zapodać" rybkom inny pellet, który oczywiście w takim przypadku przygotowuje na łowisku.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 476
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #16 dnia: 28.02.2019, 19:13 »
Ja moczę zanętę i pellet używając dodatków. Wszelkie dodatki do samej zanęty łącze z wodą przed dodaniem do zanęty.
I tak:
Zanęta:
Wiosna gdy woda mocno zimna to delikatnie Activ8 plus sunu ochotka
Gdy się zrobi cieplej to Activ8 plus klill.
Gdy jest ciepło zctiv8 plus Addercar prawdziwy donald ( nuta słodkigo)
W lato acti8 plus sonu F1 i zddercarp beddream ( brdzo słodko )
Jesienią acti8 plus Addrercarp prawdziwy donald ( tylko nuta słodyczy )

Pellet :
Zima to odrobina Sonu hemp i halibut, ale tylko ciut
Ciepło to sony krill
Lato to, to samo co do zanęty
Jesień sonu krill...

Od takie moje dywagacje na temat tego co dodajemy do wody by namaczać zanętę i pellet
Marcin

Online pitry1987

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 043
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #17 dnia: 01.03.2019, 06:28 »
A propo wątku. Co jest Waszym zdaniem lepszym sposobem namaczania pelletu 2 mm coppens /Skretting? Czy ok. 2 min i odsączyć czy zalać poniżej poziomu pelletu i odstawić na 20-30 minut?
Bo rybka lubi pływać i to nie w patelnianym oleju 😃

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #18 dnia: 01.03.2019, 07:03 »
A propo wątku. Co jest Waszym zdaniem lepszym sposobem namaczania pelletu 2 mm coppens /Skretting? Czy ok. 2 min i odsączyć czy zalać poniżej poziomu pelletu i odstawić na 20-30 minut?
Dla mnie to drugie rozwiązanie jest lepsze. Na początku zalewałem cały pelet ale nie zawsze wychodziło to tak jak powinno, więc już dłuższy czas robię tak, że na początek wlewam połowę wody w stosunku do objętości peletu, a po jakimś czasie sprawdzam i ewentualnie domaczam.

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #19 dnia: 01.03.2019, 09:01 »
A propo wątku. Co jest Waszym zdaniem lepszym sposobem namaczania pelletu 2 mm coppens /Skretting? Czy ok. 2 min i odsączyć czy zalać poniżej poziomu pelletu i odstawić na 20-30 minut?

'Siedzę' w temacie pelletów niecałe 10 lat, i wiem jedno, firmy zmieniły receptury. Dawniej pellet bardziej pił wodę zachowując ziarnistość, teraz nie można już stosować tych samych patentów aby go dobrze namoczyć. Ja teraz wolę dać mniejszą ilość wody, mieszając pellety aby chłonęły wodę równomiernie, po czym je dowliżać stopniowo do planowanej 'wilgotności'.

Dawniej litr pelletu zalewało się mniejszą ilością wody, tak aby woda nie przykryła pelletu, i po jakimś czasie wszystko ładnie nasiąkało. Teraz na dole będzie ciapa. Jak użyjemy mniejszej ilości wody to wtedy góra jest niedomoczona. Dlatego wolę mieszać wszystko palcem, używając mniejszej ilości wody, następnie pellet domaczać.
Lucjan

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #20 dnia: 01.03.2019, 09:03 »
A propo wątku. Co jest Waszym zdaniem lepszym sposobem namaczania pelletu 2 mm coppens /Skretting? Czy ok. 2 min i odsączyć czy zalać poniżej poziomu pelletu i odstawić na 20-30 minut?
Do mixu 50/50 zalać i poczekać aż wchłonie całą wode.
Do łowienia samym pelletem 2-3 min namaczasz i odsączasz.
Jakbyś twardy niedomoczony pellet pomieszał z zanętą, to "wypije" z niej całą wilgoć.

Online pitry1987

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 043
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #21 dnia: 01.03.2019, 09:22 »
A propo wątku. Co jest Waszym zdaniem lepszym sposobem namaczania pelletu 2 mm coppens /Skretting? Czy ok. 2 min i odsączyć czy zalać poniżej poziomu pelletu i odstawić na 20-30 minut?

'Siedzę' w temacie pelletów niecałe 10 lat, i wiem jedno, firmy zmieniły receptury. Dawniej pellet bardziej pił wodę zachowując ziarnistość, teraz nie można już stosować tych samych patentów aby go dobrze namoczyć. Ja teraz wolę dać mniejszą ilość wody, mieszając pellety aby chłonęły wodę równomiernie, po czym je dowliżać stopniowo do planowanej 'wilgotności'.

Dawniej litr pelletu zalewało się mniejszą ilością wody, tak aby woda nie przykryła pelletu, i po jakimś czasie wszystko ładnie nasiąkało. Teraz na dole będzie ciapa. Jak użyjemy mniejszej ilości wody to wtedy góra jest niedomoczona. Dlatego wolę mieszać wszystko palcem, używając mniejszej ilości wody, następnie pellet domaczać.

Czyli pozostało namoczanie jak zanętę porcjami. Dzięki Lucjan za cenną poradę. Z tego co słyszałem i Sonubaits w swojej sztandarowej serii coś zmienił.
Bo rybka lubi pływać i to nie w patelnianym oleju 😃

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #22 dnia: 01.03.2019, 09:37 »
Kiedyś użyłem granulatu ochotkoweo (został mi po karpiowaniu)
Faktycznie wyszło błoto że musiałem dużo zanęty dosypać aby coś z tego było.
Od jakiegoś czasu stosuję pellet Coopens premium cap i jest wszystko ok , nie robi sie błoto .

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #23 dnia: 01.03.2019, 11:28 »
Ja rozrabiam osobno pellet i zanętę i później łącze razem. A pellet zalewam małą ilością wody, i w trakcie przemieszam go żeby równo się namoczył. Oczywiście całość dowilżam  po połączeniu w razie potrzeby.   

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Który sposób nawilżania miksu do metody lepszy?
« Odpowiedź #24 dnia: 01.03.2019, 13:18 »
Mój sposób to zalanie pelletu wodą trochę poniżej jego poziomu. Trzeba go potem przemieszać. Pellet (w moim przypadku Lorpio) szybko nasiąka w wierzchniej warstwie i zaczyna się ze sobą kleić. Następnie dosypuję zanętę i wszystko mieszam palcami. Zanęta podczas mieszania otacza poszczególne pellety przyklejając się do nich co powoduje, że są one ponownie sypkie nie posklejane. Sprawdzam wtedy czy dodać jeszcze wodę czy mogę to już tak zostawić. Mix zawsze przygotowuję w domu przed wyjazdem na ryby. Wolę go zostawić raczej z deficytem wody, a ostateczne domaczanie zrobić już na łowisku. Czas pomiędzy przygotowaniem w domu a rozpoczęciem łowienia pozwala na równomierne namoczenie zarówno pelletu jak i zanęty.
Bartek