Autor Wątek: Łącznik do feedera  (Przeczytany 3700 razy)

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Łącznik do feedera
« dnia: 02.03.2019, 20:11 »
Z racji, że sezon się zaczyna. Chciałbym wam pokazać jak robię łącznik do klasyka.
Robbie go z agrafki 10, krętlika 20, żyłki wygląda na 0,32 (jest sztywna) i rurki termokurczliwej. Na początek podgrzewam końcówkę rurki i docinam tak aby skurczonej było około 3 mm. Robbie to po ta aby później przy podgrzewaniu jak jest już założona na agrafkę nie przytopić żyłki. 
Żyłkę na krętlik skrętka nakładam rurkę. Prostym węzłem wiąże agrafkę, nasuwam rurkę na agrafkę podgrzewam i gotowe. Wcześniej zakładałem rurkę na agrafkę i krętlik. Teraz tylko na agrafkę. Proste w wykonaniu, robimy długość jaka nam pasuje i do tego estetyczne. 



Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #1 dnia: 03.03.2019, 22:15 »
Dzięki za prezentację, Grzesiu.
Ja z kolei używam grubego fluorokarbonu oraz tulejek i zaciskarki. Wykorzystałem materiały i narzędzia z karpiowej torby :-)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #2 dnia: 03.03.2019, 22:24 »
Przyznam, że umknął mi ten wątek.
Jak patrzę na zdjęcia, to przez myśl mi przechodzi, że tylko te z opaską termokurczliwą na krętlikach  zrobią robotę.  Czy te bez nie są zbyt "wiotkie" i nie kleją się do koszyka? Mam na myśli zestaw że skrętką.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin


Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #4 dnia: 04.03.2019, 11:45 »
Mateusz ja miałem podobne podejście wykorzystałem co miałem :).

Marcin z tymi na których rurka jest na obu końcach łowie już dwa sezony i sprawdzają się rewelacyjnie. Natomiast drugie zrobiłem ostatnio i narazie jestem uziemiony i nie mam jak ich sprawdzić i porównać. Ale faktycznie może być tak jak piszesz, że sztywniejszy będzie lepszy.

Modus powiem ci tak to jak gdyby jest pierwowzór. Ale zobacz, że taki łącznik można wykonać na kilka sposobów. Nawet Steve Ringer który, można by powiedzieć pokazał z nim łowienie jako pierwszy. Na ostatnim filmie Guru używał już innej konstrukcji.   

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #5 dnia: 04.03.2019, 16:02 »
A ja mam pytanie: Po co właściwie ten łącznik? Pytam bo używałem w zeszłym sezonie i nie zauważyłem specjalnej różnicy jeśli chodzi o wskazywanie brań czy też plątanie się zestawu.

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #6 dnia: 04.03.2019, 16:37 »
Dzięki niemu ryby nie czują koszyka i chętniej pobierają pokarm. Został stworzony pod zawody na wzór pater noster.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #7 dnia: 04.03.2019, 16:41 »
Do splątań to nic to nie wnosi jedynie może zwiększyć ich liczbę. Chodzi o sygnalizacje powstaje z tego taki paternoster. Najlepiej zrób sobie test na sucho takim zestawem. Możesz też porównać ze zwykłym łącznikiem typu krętlik agrafka. Zobaczysz naocznie jak to działa :).

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #8 dnia: 04.03.2019, 21:06 »
No teorię rozumiem i nie mówię, że nie próbowałem tyle że jakoś nie zauważyłem większej ilości skutecznie zaciętych brań z feeder linkiem. Może rzeczywiście na zawodach przy drobnicy ma to znaczenie.

Co do teorii oporów przy braniu polecam obejrzenie tego

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #9 dnia: 04.03.2019, 22:12 »
Znalazłem zdjęcie swoich z kwietnia zeszłego roku :)



No teorię rozumiem i nie mówię, że nie próbowałem tyle że jakoś nie zauważyłem większej ilości skutecznie zaciętych brań z feeder linkiem. Może rzeczywiście na zawodach przy drobnicy ma to znaczenie.
No właśnie - tutaj do końca nie wiadomo, czy zastosowanie tego typu konstrukcji (paternoster, pętle) faktycznie przekładają się na lepszą rejestrację brań i lepsze efekty. Kiedy patrzymy na takie zestawy i testujemy je "na sucho", to wydaje się, że sygnalizacja brań musi być lepsza, zaś odczuwane przez rybę opory mniejsze. Ale czy w praktyce, szczególnie przy rekreacyjnym łowieniu, daje to znacząco lepsze efekty niż prosty zestaw z założonym bezpośrednio na linkę główną koszyczkiem? To by trzeba już jakieś testy przeprowadzić :-)
Skoro jednak zawodnicy tak łowią, to coś musi być na rzeczy. A może po prostu wolą do maksimum zminimalizować ryzyko gorszych brań w oparciu o przesłanki teoretyczne, nawet nie mając do tego empirycznych podstaw.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #10 dnia: 04.03.2019, 22:19 »
No teorię rozumiem i nie mówię, że nie próbowałem tyle że jakoś nie zauważyłem większej ilości skutecznie zaciętych brań z feeder linkiem. Może rzeczywiście na zawodach przy drobnicy ma to znaczenie.
No właśnie - tutaj do końca nie wiadomo, czy zastosowanie tego typu konstrukcji (paternoster, pętle) faktycznie przekładają się na lepszą rejestrację brań i lepsze efekty. Kiedy patrzymy na takie zestawy i testujemy je "na sucho", to wydaje się, że sygnalizacja brań musi być lepsza, zaś odczuwane przez rybę opory mniejsze. Ale czy w praktyce, szczególnie przy rekreacyjnym łowieniu, daje to znacząco lepsze efekty niż prosty zestaw z założonym bezpośrednio na linkę główną koszyczkiem? To by trzeba już jakieś testy przeprowadzić :-)
Skoro jednak zawodnicy tak łowią, to coś musi być na rzeczy. A może po prostu wolą do maksimum zminimalizować ryzyko gorszych brań w oparciu o przesłanki teoretyczne, nawet nie mając do tego empirycznych podstaw.

Przypuszczam to drugie bo wędkarstwo jak nic pełne jest zabobonów :)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #11 dnia: 04.03.2019, 22:39 »
Ja znalazłem zdjęcie swojego sprzed kilkunastu lat, które potwierdza skuteczność i czułość zastosowania łącznika. Nawet na małej rybie. :-P
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #12 dnia: 04.03.2019, 23:00 »
Ja znalazłem zdjęcie swojego sprzed kilkunastu lat, które potwierdza skuteczność i czułość zastosowania łącznika. Nawet na małej rybie. :-P


To też pokazuje jak ryby boją się koszyka zanętowego :)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #13 dnia: 04.03.2019, 23:04 »
Po prostu zanęta nie może być bardziej atrakcyjna niż przynęta. ::)
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łącznik do feedera
« Odpowiedź #14 dnia: 05.03.2019, 07:02 »
Kapitalne :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters