Autor Wątek: Wędkarskie EDC  (Przeczytany 2256 razy)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Wędkarskie EDC
« dnia: 20.03.2019, 07:38 »
Witam :) pozwoliłem sobie na założenia wątku o wędkarskim EDC ( ang. everyday carry – nosić codziennie) temat umieszczam w dziale przynęty , chociaż może bardziej pasował by do działu ogólnego? no ale zaczynamy 8)
Mam takie dylematy ''niedzielnego wędkarza'' co mieć ze sobą na co łowić itd. Jeśli planuję jakąś wyprawę wędkarską , czy to u siebie koło domu czy też gdzieś ciut dalej , to nie jest to spontan , tylko jakieś ''większe'' przygotowania , typu zaparzenia pszenicy , czy też wcześniejszy zakup przynęt w sklepie. Pracuję w małej firmie produkcyjnej od 8-16 czasami jednak jest tak ze jadę do pracy na ósmą , ale robię do 14 lub nawet wcześniej mogę iść do domu , no i tu pojawiają się dwie opcje : albo przyjeżdżam do domu , biorę wędkę , zagniatam jakieś ciasto czy otwieram puchę kukurydzy , którą zawsze mam w zapasie , na szybkiego odpada parzenie pszenicy  , a więc do nęcenia jakaś sypka albo pellet(jeszcze nie stosowałem) no i idę nad rzekę , bądź też biorę graty , pakuję się do auta i jadę na najbliższe mi jezioro pzw (10km) :-[ Ale mam też inny pomysł , gdzie mógłbym tak jak w temacie EDC mieć taki zestaw już w bagażniku auta - w tym celu właśnie kupiłem feedera 3,3m dług. transportowa 116cm :thumbup: a więc : w aucie mam feedera jakieś dwie podpórki , stołek pod 4 litery czy też wiaderko , parę koszyczków zanętowych , żyłka przy-ponowa ,haczyki itd. I w tym miejscu prosił bym o rady bardziej doświadczonych kolegów co do montowania zestawu : - na rzece w pickerze mam klasyczny patern-noster lub po prostu na żyłce głównej krętlik z agrafką do dopinania obciążenia , potem dowiązany krętlik a do tego przypon , nie kombinuję z wymianą szczytówek więc mam zamontowaną najmocniejszą 40g - na jezioro jednak myślę że warto by było mieć ze sobą zapasowe szczytówki i zmieniać je zależnie od warunków łowiska? i tu właśnie potrzebuję porady dotyczącej zmontowania zestawu a więc- na żyłce głównej tak jak wyżej przelotowo krętlik z agrafką do koszyczka ? czy może jakiś inny lepszy łącznik?? no i dalej dowiązany krętlik lub ten łącznik do szybkiej wymiany przyponów? no i tu przydało by się też dać jakiś ''zderzak gumowy'' do ochrony krętlika aby nie obijał go koszyczek czy oliwka , i czy dajecie też jakiś ogranicznik powyżej koszyczka? ja stosuję najzwyklejsze stopery gumowe , ale podczas przezbrajania wędki w celu wymiany szczytówki , te stopery musiały by być małe aby przejść przez przelotki ? czy są może jakieś inne ''gumowe'' ograniczniki które w tym przypadku zdały egzamin coś takiego jak to : https://allegro.pl/oferta/lacznik-szybkiej-wymiany-do-metody-jaxon-20szt-7501450303 czy to by się nadawało??
A więc sprzęt mamy ogarnięty :P czyli wędka , podpórki, teraz najważniejsza sprawa - zanęty/przynęty :facepalm:
Pomyślałem sobie aby w tym EDC mieć w jakimś pojemniku w torebkach strunowych z pół kilo jakiejś zanęty spożywczej + trochę pelletu 2/3mm nad wodą możemy to sobie w tym pojemniku wymieszać i mamy zanętę , no ale co na hak?? jeśli ma to leżeć w bagażniku w razie W odpada więc puszka kukurydzy , bo nie wiem czy by nie skisła w aucie na słońcu? oczywiście jak by był sklep po drodze to nie ma problemu kupić , ale chciał bym aby to było zawsze w aucie - a więc jakiś pellet ''haczykowy''(nie łowiłem) Anglicy łowią też z gruntu na różne ''pasty'' czy to z chleba czy pastę serową ??? nie wiem nie łowiłem na ciasto czy chleb z gruntu ,zawsze kukurydzę/robaki , to nie wiem czy to zda egzamin? w sklepach wędkarskich często można kupić ciast w proszku gdzie można to sobie zagnieść nad wodą, trzeba by było przetestować ;) pozostaje więc pellet? czy może jeszcze coś innego do przetestowania? Mogę też w pracy mieć w szafce puszkę kukurydzy czy jakąś mielonkę :-[ zawsze to lepiej jak w aucie na słońcu :thumbup:
A więc zapraszam do dyskusji -jak Wy to widzicie itd :beer:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 424
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #1 dnia: 20.03.2019, 08:03 »
Puszka kukurydzy w torbie termicznej powinna dać radę.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #2 dnia: 20.03.2019, 08:09 »
Puszka kukurydzy w torbie termicznej powinna dać radę.
Myślałem nad takim rozwiązaniem 8) można też by było kupić małą lodówkę turystyczną na wkłady czy też 12v , w bardziej wypasionych autach są też chłodzone schowki , ale jak to działa to nie wiem :facepalm: Dzięki za pierwszy odzew :beer: 
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Rych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Cały Świat / Gdynia
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #3 dnia: 20.03.2019, 08:12 »
W kwestii przynęt, to możne spróbuj sztuczne białe, kukurydze czy czerwone. Sam jeszcze nie próbowałem na sztuczne łowić, ale widziałem jak wielu wędkarzy łowiło z powodzeniem.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #4 dnia: 20.03.2019, 08:47 »
RAPR niestety zabrania łowienia na sztuczne przynęty przy metodzie gruntowej lub spławikowej. Nie mówię, że jest to jakaś wielka zbrodnia przeciwko wędkarstwu, ale można trafić na nadgorliwego strażnika i będzie problem.
Marcin

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #5 dnia: 20.03.2019, 08:49 »
Kukurydza w słoiku Cukka, w zalewie bardzo długo trzyma. Nie trzymałem jej co prawda miesiąc w aucie na słońcu, ale rekord jednego słoika to półtora roku.
Co do zawsze gotowego towaru w koszyk to poszedłbym w :
- torebki strunowe z wyliczoną ilością towaru, trzymane bezpiecznie w domu/piwnicy (uważać na szkodniki) + jedna zawsze w aucie. Jak zużyjesz, wrzucaj do auta następną.
- wiaderko/pojemnik mixu pelletów 2-4-6 mm. Suche wrzucam do koszyka, zalepiam zanętą z obu stron, mamy grubsze frakcje w naszej zanęcie. Kończy się to uzupełniasz.
To trzymać nawet w termicznym opakowaniu na czteropak czy coś w tym stylu.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Rych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Cały Świat / Gdynia
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #6 dnia: 20.03.2019, 08:51 »
RAPR niestety zabrania łowienia na sztuczne przynęty przy metodzie gruntowej lub spławikowej. Nie mówię, że jest to jakaś wielka zbrodnia przeciwko wędkarstwu, ale można trafić na nadgorliwego strażnika i będzie problem.

Niby tak, ale jeśli łowi na jedną wędkę, to nikt nie zabrania spining-ować  z koszykiem zanętowym =]
A tak serio, to jeszcze się nie spotkałem żeby, ktoś mi sprawdzał co mam założone na haku. ;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 483
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #7 dnia: 20.03.2019, 08:58 »
Ale zawsze się można spotkać...
W RAPR naprawdę występują ostre debilizmy. I co poradzisz? Kuszą możesz tłuc ryby, a sztucznego robaka na haczyk nie możesz założyć :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #8 dnia: 20.03.2019, 10:17 »
RAPR niestety zabrania łowienia na sztuczne przynęty przy metodzie gruntowej lub spławikowej.

Chyba nie doczytałeś dokładnie...przynęt sztucznych nie wolno stosować podczas zawodów wędkarskich.
W prywatnym łowieniu nie ma takich ograniczeń


Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #9 dnia: 20.03.2019, 10:22 »
Cytuj
V. DOZWOLONE METODY POŁOWU
1. Metoda gruntowo-spławikowa

1.1. Łowienie ryb metod ą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.

Kto nie doczytał?
Marcin

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #10 dnia: 20.03.2019, 10:41 »
IV. ZASADY WĘDKOWANIA
2. Przynęty

a/ Jako przynęty mogą być stosowane:

– przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,

– przynęty sztuczne.


Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #11 dnia: 20.03.2019, 10:51 »
IV. ZASADY WĘDKOWANIA
2. Przynęty

a/ Jako przynęty mogą być stosowane:

– przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,

– przynęty sztuczne.

Tutaj masz podane ogólne zasady, doprecyzowanie masz w dziale V. Każdą metodę osobno.
Marek

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #12 dnia: 20.03.2019, 11:17 »
Trzeba przeczytać całość, a nie wybrane fragmenty. Bez tego nie ma mowy o dokładnym przeczytaniu.
Marcin

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #13 dnia: 20.03.2019, 11:19 »
Pozostaniemy przy swoich zdaniach.
Łowię i będę łowił na sztuczne przynęty - kontrola nie miała nic przeciwko.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędkarskie EDC
« Odpowiedź #14 dnia: 20.03.2019, 11:22 »
No i dobrze, bo zapis sam w sobie jest głupi i powinien zostać wykreślony. Niemniej jednak zapis istnieje i może stanowić podstawę do ukarania wędkarza, a nie każdy strażnik jest wyrozumiały.
Marcin