Autor Wątek: Zestaw helikopterowy  (Przeczytany 55055 razy)

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 908
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #30 dnia: 05.08.2015, 11:22 »
Majestic może to przyleciał Putin od Luka? :D Według mnie nic mu nie będzie.
Zbyszek

Grzes77

  • Gość
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #31 dnia: 05.08.2015, 16:06 »
Według mnie montaż na zasadzie stoper - krętlik - stoper jest wygodniejszy. Używając dobrej igły, takiej jak tej z Guru, będącej w komplecie z cone'ami, mozna szybko zakładać przypony. Igła potrzebna jest aby zakładać rurkę na przypon. Dobrą opcją jest kupienie gotowców, np, Drennana do feedera, o długości 30 cm i skrócenie przyponu do żądanej długości, z założeniem rurki przed zawiązaniem pętli.

Przypon przy mocnych holach się zużywa, ale to jak każdy. W przypadku helikoptera z przyponem 10-15 cm i z rurką, nic się nie plącze. Tak na marginesie im cieńsza żyłka tym bardziej jest podatna na skręcanie i uszkodzenia. Łowiąc z przyponem 0.18 - 0.20 mm problemy są rzadkie. Oczywiście to zestaw linowo-karpiowo-leszczowy. Do połowu płoci i leszczy używa się bardziej finezyjnych zestawów.

Mi też chodzi o taki montaż. Stoper, krętlik, stoper, tylko zamiast przypon zakładać i montować na niego rurkę lepiej moim zdaniem założyć przypon ze skręconym kawałkiem kilkucentymetrowym od krętlika, wtedy rurka nie będzie potrzebna, to jest warte przetestowania. Ja dopiero we wrześniu i to pod koniec mogę udać się gdzieś nad wodę stojącą i to przetestować.
To jest prosty i powinien być bardzo skuteczny sposób. Wystarczy zrobić przypon z hakiem, następnie w odległości jaką chcemy, np 15cm zawiązać pętelkę i zwinąć spiralkę kilkucentymetrową i zawiązać pętelkę końcową. Taki przypon będzie idealny do helikoptera. We wrześniu sam to przetestuję, powinno być oki ;).

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #32 dnia: 05.08.2015, 19:37 »
Grzegorz a jak myślisz , twój sposób zastosować do cieniutkich żyłek. Mam na myśli 0.10-0.12 ?. Ewentualnie dodatkowo fluocarbon 0.10-0.12?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #33 dnia: 05.08.2015, 20:10 »
Cytuj
Mi też chodzi o taki montaż. Stoper, krętlik, stoper, tylko zamiast przypon zakładać i montować na niego rurkę lepiej moim zdaniem założyć przypon ze skręconym kawałkiem kilkucentymetrowym od krętlika, wtedy rurka nie będzie potrzebna, to jest warte przetestowania.

Bardzo dobry pomysł , ale potrzebne jest usztywnienie połączenia żyłki z krętlikiem.
 
Ja w zeszłym sezonie porobiłem zestawy z termokurczki , to znaczy odciąłem kawałek zgrzanej załóżmy 1 cm  nawlekłem na nią krętlik dobrałem tak aby swobodnie się na niej obracał i zablokowałem go nakładając na oba końce kolejne trmokurczki tak aby nie przechodził przez nie krętlik naciągam na żyłkę i blokuje stoperami z nici na dole dwa u góry jeden. łowie tak drugi sezon i się sprawdza.

Grzes77

  • Gość
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #34 dnia: 05.08.2015, 20:37 »
Bardzo dobry pomysł , ale potrzebne jest usztywnienie połączenia żyłki z krętlikiem.
 

Trafne spostrzeżenie i to bardzo, masz za to :thumbup:.
Od razu mi się nasunęła myśl jak to zrobić. Wiążemy hak, potem odmierzamy odcinek przyponu tak około np. 20cm i w tym miejscu wiążemy krętlik na sztywno jakimś węzłem, np tzw spiningowym. Uzyskujemy przypon z zawiązanym krętlikiem i dopiero teraz kręcimy kilkucentymetrową spiralkę i zakańczamy petelką. Uzyskamy wtedy (przy odcinku 20cm) gotowy przypon około 18cm (skruci się z 1-2cm).
Wtedy krętlik poruszać się będzie swobodnie po żyłce, a przypon z krętlikiem zamontowanym na sztywno będzie idealnym rozwiązaniem, kilkucentymetrowy kręciołek lepiej odprowadzi przypon, niż wszelkie rurki najlepszych i najdroższych firm, kurde z niczego można świetny patent uzyskać ;).


Co do żyłek, to 10-12mm śmiało można używać, fluocarbon stosowałem najcieńszy 0,14 w chwili obecnej stosuję 0,17 ;). Już stosowałem przy koszyczku skręcone przypony, ale nie myślałem o helikopterze. Przy koszyczku wolę jednak kręcić żyłkę główną ;).

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #35 dnia: 05.08.2015, 20:40 »
Używam 0.15 do wszystkich zestawów z koszyczkiem
Staś
Klasyczny Feeder

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #36 dnia: 05.08.2015, 21:11 »
Bardzo dobry pomysł , ale potrzebne jest usztywnienie połączenia żyłki z krętlikiem.
 

Trafne spostrzeżenie i to bardzo, masz za to :thumbup:.
Odrazu mi się nasunęła myśl jak to zrobić. Wiążemy hak, potem odmierzamy odcinek przyponu tak około np. 20cm i w tym miejscu wiążemy krętlik na sztywno jakimś węzłem, np tzw spiningowym. Uzyskujemy przypon z zawiązanym krętlikiem i dopiero teraz kręcimy kilkucentymetrową spiralkę i zakańczamy petelką. Uzyskamy wtedy (przy odcinku 20cm) gotowy przypon około 18cm (skruci się z 1-2cm).
Wtedy krętlik poruszać się będzie swobodnie po żyłce, a przypon z krętlikiem zamontowanym na sztywno będzie idealnym rozwiązaniem, kilkucentymetrowy kręciołek lepiej odprowadzi przypon, niż wszelkie rurki najlepszych i najdroższych firm, kurde z niczego można świetny patent uzyskać ;).


Staram się to jakoś wyobraźić to co opisujesz tą technikę.Za bardzo nie wiem na czym kręcimy tą żyłke `kręcimy kilkucentymetrową spiralkę i zakańczamy petelką` Czy mógłbyś to jakoś przedstawić graficznie?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #37 dnia: 05.08.2015, 21:47 »
Właśnie ćwicze to rozwiązanie. Jestem w pracy nie mam żyłki ani krętlika ale ćwicze na kawałku sznureczka i podkładki metalowej :P.
Powiedzcie czy nie będzie to podobnie?
1. Na kawałku żyłki przyponowej z jednej strony wiążemy hak a z drugiej skręcam żyłke. Robie warkoczyk i zakańczam go węzełkiem (oczywiście ustalając długość przyponu).
2. Na końcu warkoczyka samoistnie jest pętelka którą wkładam do krętlika i następnie przekładam cały przypon z haczykiem.
3. Przypon zaciągam i jest mocno ulokowany w oczku krętlkika od którego odstaje nasz spleciony warkoczyk.

Czy ma to sens?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #38 dnia: 05.08.2015, 22:05 »
tak tez można ,ale sposób usztywnienia proponowany przez Grzesia jest taki że wiążesz hak,ustalasz długość przyponu wiążąc węzłem spiningowym żyłkę do podkładki (krętlika)mocno zaciskając,potem robisz skrętkę i zakańczasz pętelką
Staś
Klasyczny Feeder

Grzes77

  • Gość
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #39 dnia: 05.08.2015, 22:08 »
Dokładnie jak Staś opisał. Jutro jak da radę to nakręce krótki materiał bo mam dzień wolny a po południu na ryby.

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #40 dnia: 05.08.2015, 22:15 »
Ok Panowie macie u mnie :thumbup:. Już wiąże sposobem Grzegorza. Nauczyłem  się lekcja odrobiona. Dziękuje 8).
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #41 dnia: 05.08.2015, 22:20 »
Jeszcze jedno skrętka jest bardzo przydatna przy wielu zestawach z koszykiem w kombinacjach na żyłce głównej nie tylko przy helikopterze, ja uważam im mniej gadżetów przy zestawach tym lepiej
Staś
Klasyczny Feeder

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #42 dnia: 05.08.2015, 22:43 »
Stanisław a ten fluorocarbon na przypony ,jakiś specjalny używasz ( coś polecisz jakąś firme?)
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #43 dnia: 05.08.2015, 22:46 »
Używam zwykłego maxa 0.15 ale pewnie są lepsze
Staś
Klasyczny Feeder

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw helikopterowy
« Odpowiedź #44 dnia: 05.08.2015, 23:08 »
Mogłoby wystarczyć przełożyć tą skręconą pętelkę za oczko krętlika nie zaciągając jej w dół. Trzeba tylko sprawdzić czy zda egzamin.