Autor Wątek: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?  (Przeczytany 20792 razy)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #15 dnia: 25.11.2015, 19:54 »
Jędrula fajny artykuł dzięki,w pełni z autorem się zgadzam :thumbup:
Staś
Klasyczny Feeder

Offline tankista34

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 3
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #16 dnia: 25.11.2015, 20:53 »
Od kilku lat stosuje tylko ziemie z kretowiska a jeżeli brak kretów to kopie i na miejscu przesiewam.Ziemi szukam w rożnych miejscach  ale z doświadczenia wiem ze najlepsza jest z podmokłych łąk , zabagnionych jeziorkach stawach a najgorsza (najcięższa) jest z łąk przy dużych rzekach. Jeżeli ma sie jakieś doświadczenie w przygotowaniu zanęt to każdy kto przesieje na miejscu taka ziemie będzie wiedział czy będzie mu pasować :-D moją kopaną koledzy nie są wstanie rozróżnić czy to oryginał bełchatowskiej czy zwykła z kretowiska .Odnośnie ziemi z sklepów ogrodniczych to tez sie nada ale na bardzo płytkie łowiska ponieważ jest bardzo próchnicza i lekka .
Pozdrawiam :-)

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

Wiadomo bowiem, żeby ukraść milion, trzeba z forsy podatników wydać kilka lub kilkanaście razy więcej na jakiegoś słomianego Misia. A im ten Miś jest droższy, to...

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #17 dnia: 25.11.2015, 21:37 »
Czym zastąpić ziemię bełchatowską? Słyszałem coś o torfie odkwaszonym lub czysta ziemia do kwiatów; stosuje ktoś z was?

Najlepiej spytać u źródła: http://ziemiabelchatowska.pl/ :P

A tak poważnie, to chłopaki wyjaśnili już wszystko. Ze swojej strony dodam - czasem kopię na łąkach przyległych do niewielkiej rzeczki, która wpada do Odry. To nie są zalewowe tereny. Wczesna wiosna, czyli marzec/kwiecień to optymalny czas, bo ziemia musi być jałowa. Jałowość czuć nosem :) Nawet ja wyczuwam, chociaż palę. Dlatego kretowiska są dobre, bo w dolnej części kopczyka, ale w jego obrębie, znajduje się ziemia, która nie jest humusem (jak wiadomo, krety atakują z dołu :)). Miałem już sytuacje, że po miesiącu z ziemi zapakowanej w strunówki zaczęły wyrastać kiełki.

I jeszcze jedno spostrzeżenie. Ziemia brana z łąk wokół tej rzeczki, im bliżej Odry, tym bardziej tęga. Wiem, że to logiczne, ale nie zawsze się o tym pamięta.

A tak poza tym, to całą książkę można by o tym napisać. Kopałem w wielu miejscach, nawet u siebie na działce, suszyłem, rozdrabniałem młotkiem przez worek, latałem po wykopach, raz "prawie" znalazłem trupa w lesie, skradałem się po czynnych wyrobiskach i dziubałem saperką w odrzańskiej skarpie. Nigdy nie spotkałem takiej samej ziemi :)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #18 dnia: 25.11.2015, 22:48 »
Dziękować za obszerne odpowiedzi ;) z ziemia z kretowiska to raczej na wiosnę to pobawię sie ta ziemia do kwiatków moze jakaś bedzie lepsza a jak zabić zapach tej ziemi?





Każda ziemia ma swój specyficzny zapach , tego nie zmienisz . Musisz metoda prób i błędów to ogarnąć . Dlatego właśnie najlepsza ziemia jest z okolic łowiska , albo specyficzna /niepowtarzalna bełchatowska .

Offline Robson;)

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Twierdza Wrocław!
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #19 dnia: 25.11.2015, 22:53 »
Brałem czysta do kwiatków i ma specyficzny zapach nie do zabicia nawet duża ilością atraktora ryba niby nie przeszkadzało a jeszcze jedno pytanie czy pH ma jakiś czynnik dla ryb i czy torf odkwaszony jaki i nieodkwaszony ma różnice? Matka działkowiec ale nie ogarnia co rybki lubią ;D

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #20 dnia: 25.11.2015, 22:58 »
Brałem czysta do kwiatków i ma specyficzny zapach nie do zabicia nawet duża ilością atraktora ryba niby nie przeszkadzało a jeszcze jedno pytanie czy pH ma jakiś czynnik dla ryb i czy torf odkwaszony jaki i nieodkwaszony ma różnice? Matka działkowiec ale nie ogarnia co rybki lubią ;D



Czy PH ziemi robi różnicę ?  :D Nie mam pojęcia . Najważniejsze aby nie było tam żadnej chemii . No i oczywiście należy przetestować ziemię na łowisku .

Offline Robson;)

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Twierdza Wrocław!
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #21 dnia: 25.11.2015, 23:08 »
Wiedza z chemii taka jak u mnie ;) ziemia kwiatów mi niezła chmurkę zrobiła a najlepsze jak pod spławik sypnąłem kulami to chwile windowała przy powierzchni i dopiero powoli opadała tak pulchna tez moze być ze na grubszym sicie przecierałem :)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #22 dnia: 25.11.2015, 23:13 »
Jak kule bujały się chwilę na powierzchni to ziemia się nie nadaje , nawet z tym nie kombinuj .

Offline Robson;)

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Twierdza Wrocław!
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #23 dnia: 25.11.2015, 23:25 »
Wiem ze lipa ale ja tylko koszyk wiec raczej to nie przeszkadza chyba ze koszyk nie bedzie opadał tylko sie bujał przy powierzchni :D dużo wiedzy koledzy mi dali trzeba to w zycie w cielic ale to wiosna bo w ten łiked ostatnia wyprawa na koszyk :(

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #24 dnia: 26.11.2015, 06:38 »
Wiem ze lipa ale ja tylko koszyk wiec raczej to nie przeszkadza chyba ze koszyk nie bedzie opadał tylko sie bujał przy powierzchni :D dużo wiedzy koledzy mi dali trzeba to w zycie w cielic ale to wiosna bo w ten łiked ostatnia wyprawa na koszyk :(

chcesz zubożać ziemią zanętę w koszyku ? - lepiej użyć mniejszych koszyków lub ładować do kosza mniej towaru
jeśli zależy ci na smudze/chmurze - użyj makucha kukurydzianego / mleka w proszku / mielonej kredy


Pozdrawiam
Olo


Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #25 dnia: 26.11.2015, 10:22 »
Wiem ze lipa ale ja tylko koszyk wiec raczej to nie przeszkadza chyba ze koszyk nie bedzie opadał tylko sie bujał przy powierzchni :D dużo wiedzy koledzy mi dali trzeba to w zycie w cielic ale to wiosna bo w ten łiked ostatnia wyprawa na koszyk :(




W tej kwestii zdania są mocno podzielone . Swojego czasu byłem przeciwnikiem mieszania zanęty feederowej z ziemią , zmieniłem zdanie zwłaszcza jeżeli chodzi o zimną wodę . Wydaje mi się , iż na wczesną wiosnę taka mieszanka może być strzałem w dziesiątkę . W sezonie gdy ryby dobrze żerują nie ma potrzeby tego robić .

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 784
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #26 dnia: 26.11.2015, 10:36 »
Wiem ze lipa ale ja tylko koszyk wiec raczej to nie przeszkadza chyba ze koszyk nie bedzie opadał tylko sie bujał przy powierzchni :D dużo wiedzy koledzy mi dali trzeba to w zycie w cielic ale to wiosna bo w ten łiked ostatnia wyprawa na koszyk :(




W tej kwestii zdania są mocno podzielone . Swojego czasu byłem przeciwnikiem mieszania zanęty feederowej z ziemią , zmieniłem zdanie zwłaszcza jeżeli chodzi o zimną wodę . Wydaje mi się , iż na wczesną wiosnę taka mieszanka może być strzałem w dziesiątkę . W sezonie gdy ryby dobrze żerują nie ma potrzeby tego robić .


Popieram przedmówcę :thumbup: Też uważam, że w zimnej wodzie takie praktyki przy feederze nie za szkodzą, mogą co najwyżej pomóc. Swoją drogą pamiętam Jędrzej jak na naszej pierwszej wspólnej wyprawie, chyba na Balaton, zrobiłeś właśnie wielkie zdziwko, że taką mieszankę stosujemy :D

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #27 dnia: 26.11.2015, 10:41 »
Pamiętam to , akurat wtedy tam ziemia w zanęcie nie była potrzebna ale faktem było , iż zaskoczyłeś mnie .

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 784
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #28 dnia: 26.11.2015, 11:26 »
Pamiętam to , akurat wtedy tam ziemia w zanęcie nie była potrzebna ale faktem było , iż zaskoczyłeś mnie .
[/quote

Racja ;) Tam to nie grało tak roli, rybek i tak żarłoczny był  ;)

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czym zastąpić ziemię bełchatowską?
« Odpowiedź #29 dnia: 26.11.2015, 14:39 »
Jeżeli współczynnik PH jest uczciwie podany to masz ziemie bełchatowską za gruszę
http://allegro.pl/ziemia-ogrodowa-torf-ph-7-3-bydgoszcz-swiecie-i5810426390.html
Krzysztof