Autor Wątek: Zestaw spławikowy na leszcza  (Przeczytany 17737 razy)

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #15 dnia: 22.06.2016, 09:09 »
Jeśli rozpatrywać podział waggler/slider tylko w oparciu o głębokość łowiska i jako dwa typy spławików do klasycznej odległościówki to tak, 6g to jest mało :)
Moje zdziwienie na początku wynikało z mojego, że tak to ujmę "pseudo-angielskiego" modelu łowienia, czyli tak do 25m, na stosunkowo płytkiej wodzie (do 3m), gdzie nie potrzebuję spławika większego niż 4-5g.
matchless masz rację, że na spławik 20g można łowić płotki, ale to nie jest do końca tak, że nie ma różnicy między spławkiem 2g, a 20g, nawet jeśli są wyważone tak, że do zanurzenia potrzeba tej samej siły. W grę tutaj wchodzi bezwładność. Można położyć na wodzie kawał styropianu i wyważyć go cegłą tak samo jak dany spławik, ale w momencie kiedy szarpniemy ostro w dół, to mimo tego, że do zanurzenia potrzeba 0.2g, to poczujemy w pierwszej chwili silny opór. Oczywiście jeśli branie będzie delikatne to inna sprawa. Tak samo branie podnoszone, też spławik 20g wynurzy się wolniej niż mniejszy. Ten temat już był poruszany nie chcę go powielać absolutnie :)


Ogólnie konkluzja moja jest taka, że powinniśmy wszędzie łowić maksymalnie delikatnie, jak tylko pozwolą warunki na łowisku :)
Dawid

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #16 dnia: 22.06.2016, 10:18 »
Generalnie masz rację ale jakby nie było odległościówka rządzi się swoimi prawami. Można powiedzieć, że przy tej metodzie stoi się trochę na bakier z pewnymi zasadami przyjętymi ogólnie przy łowieniu białorybu bliżej brzegu. Na przykład budowa zestawu - jest zupełnie inna. Wielkości śrucin, długości przyponów - inne. Podanie zanęty - maksymalnie utrudnione przez co wszystko zwykle wali się do jednego kotła i miesza razem podając procą. No i te spławiki nieszczęsne. No siłą rzeczy muszą być ciężkie (w porównaniu do splawików na przykład do tyczki czy bata). To jak ciężkie, oczywiście dyktują warunki i to jak daleko łowimy i oczywiście zgadzam się, że jeśli nie ma potrzeby to nie ma co przesadzać. Ja osobiście jestem zwolennikiem łowienia skutecznego. Z mojego skromnego na tą chwilę, ale z każdym rokiem powiększającego się doświadczenia wyciągnąłem takie wnioski, że przy łowieniu na większym dystansie kluczem jest nasza technika łowienia - skuteczne i celne nęcenie, celne i skuteczne zarzucanie i operowanie zestawem, wygoda w czasie zmieniająch się warunków. Z tąd też, większe problemy i mniejszą skuteczność w poławianiu ryb zawsze "zawdzięczałem" źle dobranemu spławikowi (z reguły właśnie był za lekki), przez co gorzej mi się zarzucało, nie trafiałem w pole nęcenia, musiałem ponownie zarzucać aniżeli kiedy spławik byłby za ciężki i ryby po prostu nie dawały by radę go przytopić, zatopić, nie sygnalizował by brań. Oczywiście mówię tutaj o typowej odległościówce, gdzie łowimy na dystansach 30 i więcej metrów.

Pewnie, że łowiąc na 20 metrach nie założył bym spławika 18 gram. Ale już taką 6-8k'ę raczej tak. Takie 4 gramowe spławiki to bardziej przy płytkiej wodzie, tak do półtorej metra. Głębokość tutaj też jest dość istotna.
Grzegorz

Offline Czaderx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #17 dnia: 22.06.2016, 10:58 »
W oryginale jest match fishing. W wolnym tłumaczeniu to dopasowanie. I na tym sie opierajmy. Jak wspomniałem wcześniej jezeli decydujemy sie na taki sposób łowienia to musimy sie my dopasować do łowiska. Do warunków, do głębokości, do rodzaju ryb etc. I nie ma co tu gdybac czy brania widać lepiej na 0.8 g spławiku czy na 16 g waglerze bo to dwie zupelnie inne metody i obie maja swoich zwolenników jak i przeciwników gdyz ciężko jest łapać tyczka na 40 m czy tez mija sie z celem łowienie 16 g waglerem na 13 m.


Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0


Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 015
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #18 dnia: 12.10.2016, 20:25 »
Mógłby ktoś polecić spławiki z taką cienką anteną jak spławiki Pro Match Cralusso tylko żeby można złożyć powiedzmy 6g max na żyłkę dodatkowo. Woda 8 m głębokości, 15 m od brzegu, głowinie pod leszcze i karasie :)

Offline Czaderx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #19 dnia: 12.10.2016, 21:30 »
http://www.thebestfloats.co.uk

Przejdź do zakładki floats. Wybierz waggler/slider zobacz który spełnia twoje oczekiwania. Wybierz model oraz gramature. Zmów.zapłać i czekaj na przesyłkę.
Lub do sklepu i pomacać a może coś się trafi. Będąc ostatnio w sklpie znalazłem ciekawe wagglery Lorpio. Jednak od razu po jednej sesji się z nich wyleczyłem. Lakier popękany. Odkręca się dociążenie a na koniec przy demontarzu zestawu  plastikowa antena wyrwała się z pióra. Może pech może bubel. Mam jeszcze kilka innych potestuje zobaczymy.

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 015
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #20 dnia: 12.10.2016, 21:36 »
Też o nich myślałem, są na http://www.glinywedkarskie.pl/

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #21 dnia: 12.10.2016, 21:40 »
Mógłby ktoś polecić spławiki z taką cienką anteną jak spławiki Pro Match Cralusso tylko żeby można złożyć powiedzmy 6g max na żyłkę dodatkowo. Woda 8 m głębokości 15m od brzegu, głowinie pod leszcze i karasie :)
Mogę polecić, niestety robota handmade i do kupienia tylko w Rybniku i jego okolicach.
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Jelec 52

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #22 dnia: 15.08.2018, 10:20 »
Mógłby ktoś polecić spławiki z taką cienką anteną jak spławiki Pro Match Cralusso tylko żeby można złożyć powiedzmy 6g max na żyłkę dodatkowo. Woda 8 m głębokości, 15 m od brzegu, głowinie pod leszcze i karasie :)
Mnie sprawdzają się spławiki od Gug-Mix 3+8g z wymienną końcówką antenki i posiada jescze rurkowe nakładki oraz Eksperta modele 203-55, 203-77. Łowię na dużym zbiorniku na 6+ m.

Inglisz

  • Gość
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #23 dnia: 17.08.2018, 09:55 »
W oryginale jest match fishing. W wolnym tłumaczeniu to dopasowanie. I na tym sie opierajmy.


Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0

Wiem, ze troche odgrzewam kotleta ale strasznie bije po oczach takie ''tlumaczenie'', ktore wprowadza niesamowicie w blad polskich wedkarzy (zreszta nie pierwszy raz widze taka perelke na polskich forach wedkarskich).  Jezeli bysmy w taki wlasnie sposob tlumaczyli to ''football match'' przetlumaczymy na ''pilkarskie dopasowanie'' a ''boxing match'' na ''bokserskie dopasowanie'' a jak wiemy jest to ''mecz pilkarski'' no i w boksie z racji charakteru tego sportu ciezko mowic o jakimkolwiek dopasowaniu no chyba, ze rekawicy bokserskiej do szczeki rywala ;)  Polskie slowo ''mecz'' jest niczym innym jak spolszczona wersja angielskiego slowa ''match'' i oznacza ni mniej nie wiecej tylko ''zawody sportowe''.  A wiec reasumujac : ''match fishing'' jest sportem wedkarskim polegajacym na organizacji zawodow czyli ''match'' .  Ot cala filozofia.  Dla nieprzekonanych zalaczam link ze slownikiem cambridge.

https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/match

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Zestaw spławikowy na leszcza
« Odpowiedź #24 dnia: 04.03.2023, 14:35 »
Tutaj masz budowy zestawów na różne wody
http://www.leszcz.pl/diagram.php?aaa=3&bbb=leszcz

Aż odświeże super link :thumbup:  :)
C&R