Autor Wątek: Jak dobrze wyważyć spławik?  (Przeczytany 22896 razy)

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 193
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #15 dnia: 11.04.2017, 13:47 »
Grzesiu znalazłem.
Marek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #16 dnia: 11.04.2017, 13:52 »
Wcześniej były w woreczkach bo nie miał opakowań, teraz widzę ma już uzupełniacze i większe paletki.

 :thumbup:
Grzegorz

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #17 dnia: 13.04.2017, 19:07 »
Założyłem temat, bo chciałem wyważyć spławiki w domu żeby nie męczyć się z tym jak już będę nad wodą.
A więc tak: wziąłem 1,5l butelkę po wodzie, zrobił spławik na stałe, założyłem ciężarki i tu zaczął się problem. W zależności od tego jak rozmieściłem śruciny to albo spławik był niedoważony albo tonoł. Taka zabawa w nieskończoność. Nie mogę dobrze wyważyć spławika.
Wiem, że jest coś takiego jak wyważarka do spławików ale czytałem, że jest ona bardzo nieprecyzyjna.
Napiszcie jeśli wiecie, jak dobrze wyważyć spławik.

Wyważarki do spławików są bardzo praktyczne i z pewnością dla Twojego łowienia wystarczająco dokładne i warte stosowania, ponieważ bardzo ułatwiają wyważanie. Zdarza się, że po włożeniu wyważarki do wody wydzielają się na niej pęcherzyki powietrza, które zniekształcą wyważenie. Możemy tego nie zauważyć, szczególnie kiedy pęcherzyki  pojawią się na jej spodniej powierzchni. Damy wtedy za dużo ołowiu.   Pęcherzyki w trakcie wyważania trzeba usuwać. :)


Wszystkie śruciny powinny znajdować się nad dnem w czasie wyważania spławika.

Jeszcze uwaga odnośnie butelek. Nie jestem fizykiem, jednak odnoszę wrażenie, że wyważanie w butelce może być nieprecyzyjne. Moim zdaniem mogą tam występować inne "ciśnienia" i będzie to fałszowało wyważania. Kiedyś tak wyważałem spławiki, bardzo czułe, z metalowymi antenkami i wyważyłem je bardzo precyzyjnie a nad wodą wszystkie się zatapiały. .....


Rzeczywiście wyważanie spławików w domu może być nieprecyzyjne. Wynika to jednak z nieuwzględnienia  podczas takiego wyważania wszystkich obciążeń spławika. :(

Przy wyważaniu  wyważarką wędkarze często nie uwzględniają wagi  haczyka, przynęty , żyłki od spławika do haczyka, a nawet wagi krętlików lub mikrołączników. Brak obecność i tych elementów  przy  wyważaniu jest bardzo istotny kiedy  stosujemy  bardzo cienkie  antenki, pomijalny przy antenkach grubszych. 

Zalóżmy, że łowimy precyzyjnie na małe spławiki poniżej 1g z cienkimi antenkami  o średnicy 1,2 mm. Zastosujemy wtedy małe haczyki, których waga  to rząd od ok. 0,007 g i dużo więcej w zależności od ich wielkości i rodzaju.
 
Każda żyłka jest tonąca. Niestety nie znalazłem danych jakie są jej gęstości. Żyłka zwykła „nietonąca” będzie miała gęstość mniejszą niż tonąca. Przyjmując, że ta gęstość wynosi 1,2 gęstości wody można obliczyć, że w wodzie 1m żyłki  0,12 będzie ważył ok. 0,002 g, co przy głębokości łowienia 2,5 m daje ok. 0,005 g.

Sumując te dwa dodatkowe obciążenia nie uwzględnione w domowym wyważaniu otrzymamy 0,012 g lub znacznie więcej, co odpowiada dodatkowemu zanurzeniu przynajmniej  1 cm antenki o średnicy 1,2 mm. :(

Na łowisku musimy jeszcze dodać przynętę, która najprawdopodobniej będzie jeszcze cięższa niż powyższa suma. Wyważony spławik z taką antenką może zatonąć. :(

W przypadku kiedy nasza antenka miałaby średnicę przykładowo 3,6 mm, to dodatkowe jej zanurzenie takim samym nieuwzględnionym w wyważaniu obciążeniem byłoby 10 razy mniejsze niż dla średnicy 1,2 mm. Wynika to z gwałtownie malejącej czułości jednostkowej antenki wraz ze wzrostem jej średnicy. Z tabelką dotyczącą czułości antenek można zapoznać się na:
   
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=623.msg121549#msg121549

lub w szerszym zakresie na:

https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/splawik/splawik-i-jego-czulosc


Jak położysz śrucinę sygnalizacyjną na dnie, to spławik się wynurzy. Śrucina sygnalizacyjna ma pokazywać brania podnoszone, więc nie powinna leżeć na dnie, jak ją położysz na dno i ryba podniesie ją, to spławik Ci się zanurzy, a nie wynurzy.

Jeśli ryba podniesie śrucinę z dna, to spławik zareaguje z największym prawdopodobieństwem w kierunku wynurzenia. Nie będę tutaj tego tematu rozwijał, ponieważ opisałem to na:
 
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=7353.msg234066#msg234066

Pod podanym wyżej adresem na dnie leży przynęta, a nie śrucina, ale zachowanie się spławika w obu przypadkach jest takie samo. :) Mogę tylko uzupełnić, że paradoksalnie w opisanym przypadku możliwe jest również zanurzenie spławika jeśli ryba podniesie gwałtownie przynętę lub śrucinę w lewo skos, czyli przeciwnie  do kierunku dryfu wody. :)
Marian

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #18 dnia: 13.04.2017, 19:38 »
W tubach, butelkach itp pojemnikach wyrażamy spławiki wstępnie.
Właściwe i dokładne wyważenie spławika robimy na łowisku przed łowieniem.

Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #19 dnia: 22.04.2017, 10:38 »
Jak położysz śrucinę sygnalizacyjną na dnie, to spławik się wynurzy. Śrucina sygnalizacyjna ma pokazywać brania podnoszone, więc nie powinna leżeć na dnie, jak ją położysz na dno i ryba podniesie ją, to spławik Ci się zanurzy, a nie wynurzy.
Po tym tekście zaczynam pojmowac role srucin sygnalizacyjnych. Czy dobrze rozumiem (w uproszczeniu) jak mam przy przyponie powiedzmy 2 sruciny ktore będące nad dnem "elegancko" wywazaja mi antenkę to jak je rozdziele na 20 cm i jedna położę na dnie a druga bedzie ok 5 cm nad dnem to dopóki ryba nie uniesie tej dolnej nad ta górną to splawik zanurzy sie do pozycji "eleganckiego wywazenia", a powyżej splawik zacznie się wynurzać ?
Połamania kija

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #20 dnia: 22.04.2017, 11:17 »
Z tekstu, który zacytowałeś tak by wychodziło. Ja mam jednak inne zdanie.
Przy założeniu, że ryba jest wyjątkowo mało ruchliwa i jedynie podnosi przynętę wraz z leżącą na dnie śruciną sygnalizacyjną, nic się nie stanie. Spławik wyważa ta śrucina, która jest nad dnem i dopóki ona się nie poruszy (w górę, dół lub na boki) nie będzie wskazań na spławiku.

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #21 dnia: 22.04.2017, 11:25 »

Jak położysz sygnalizacyjną na dnie to spławik sam się wynurzy.


MrProper

  • Gość
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #22 dnia: 22.04.2017, 11:51 »
Ja może poglądowo pokrótce opisze jak ja wyważam spławik.
Oczywiście będzie to opis poglądowy, ponieważ głębokość zanurzenia będzie zależała od użytkownika i jego preferencji.
Głównym obciążeniem wyważam spławik w ten sposób:



Następnie dobieram śrucinę sygnalizacyjną tak, aby przytopiła spławik w ten sposób



I teraz najważniejsza i "najtrudniejsza" czynność polegająca na precyzyjnym ustawieniu głębokości (naprawdę precyzyjnym).

Ustawiam tak głębokość, aby spławik wystawał na tyle, ile  śrucina sygnalizacyjna spoczywająca na dnie, jest w stanie go przytopić "połową"  swojego ciężaru. Czyli ledwo dotykając dna
Jest to dość pracochłonne, ale pozwala na naprawdę precyzyjne pokazywanie brań.



Tak wygruntowany zestaw będzie nam pokazywał brania podnoszone jak i boczne, przy najmniejszym poruszeniu śruciny sygnalizacyjnej.


Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #23 dnia: 22.04.2017, 14:50 »
Jak położysz śrucinę sygnalizacyjną na dnie, to spławik się wynurzy. Śrucina sygnalizacyjna ma pokazywać brania podnoszone, więc nie powinna leżeć na dnie, jak ją położysz na dno i ryba podniesie ją, to spławik Ci się zanurzy, a nie wynurzy.
Po tym tekście zaczynam pojmowac role srucin sygnalizacyjnych. Czy dobrze rozumiem (w uproszczeniu) jak mam przy przyponie powiedzmy 2 sruciny ktore będące nad dnem "elegancko" wywazaja mi antenkę to jak je rozdziele na 20 cm i jedna położę na dnie a druga bedzie ok 5 cm nad dnem to dopóki ryba nie uniesie tej dolnej nad ta górną to splawik zanurzy sie do pozycji "eleganckiego wywazenia", a powyżej splawik zacznie się wynurzać ?

Tak nie będzie. Daber85 źle napisał. Podniesienie śruciny z dna do góry nie spowoduje zanurzenia spławika. :(

  W odniesieniu zaś do twojego wpisu .
Jeśli śrucina leżąca na dnie zostanie uniesiona, ale poniżej tej drugiej, to spławik nie zanurzy się do    pozycji „eleganckiego wyważenia”.  :(

Możliwe są dwie sytuacje po takim uniesieniu tej śruciny. Kiedy w wodzie nie ma dryfu, to nic się nie zmieni w zanurzeniu spławika. W przypadku obecności dryfu spławik zachowa się tak jak opisałem w :

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=7353.msg234066#msg234066

Czyli może nieco wynurzyć się .

Nietypowo, ale nie będzie to tylko podniesienie śruciny,  może zachować się również tak  jak napisałem w ostatnim zdaniu w moim wpisie trochę wyżej w tym wątku. :)
Marian

Offline Tomasz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #24 dnia: 22.04.2017, 16:04 »
Ja może poglądowo pokrótce opisze jak ja wyważam spławik.
Oczywiście będzie to opis poglądowy, ponieważ głębokość zanurzenia będzie zależała od użytkownika i jego preferencji.
Głównym obciążeniem wyważam spławik w ten sposób:


Dzięki, wyjaśnione w prosty sposób.
Rozumiem, że mając tak wyważony spławik, to gdy on się minimalnie podniesie to również zacinasz?
PZW only  : o )

MrProper

  • Gość
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #25 dnia: 22.04.2017, 16:28 »
Oczywiście reaguje na najmniejszy ruch, ale to czy sie uda zaciąć- to już kwestia wyczucia, czasem chwile trzeba odczekać.  Raz dwa i jazda.
Jak wiesz nie każde "pyknięcie" oznacza rybę ;)


Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #26 dnia: 22.04.2017, 16:43 »
Tylko jak takie precyzyjne wywazenie bedzie skuteczne gdy splawik bedzie ponad 30 m od nas? Bo takie wywazenie jak na rysunkach przytapia splawik ok 1cm i jak do tego dojdzie fala to pozamiatane. Ale jak lowimy w miare blisko i warunki pozwalaja to takie wywazenie musi mieć sens.
Połamania kija

MrProper

  • Gość
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #27 dnia: 22.04.2017, 17:21 »
Do większych odległości zastosowanie znajda spławiki typu slider:




Gdzie sama antenka jest dość długa, a dociążenie jej w szczytowej sześciu nie wymaga większego obciążenia.


Ale jak pisałem wcześniej to wszystko w gestii użytkownika i jego upodobań, jak i jakich spławików użyje.



Edit: A i nie wiem,  skąd wziąłeś ten jeden centymetr :P

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #28 dnia: 22.04.2017, 18:57 »
Dodam od siebie dwie kwestie
Po pierwsze - dokładność wyważenia spławika  zależy od jego gramatury. Chodzi o bezwładność , łatwiej prawidłowo wyważyć spławik 5g niż 0,5g
Po drugie - wyważanie spławika założonego na żyłkę z zaciśniętymi na niej śrucinami w butelce  plastikowej nigdy się prawidłowo nie uda ze względu na napięcia powierzchniowe i mikro ładunki elektryczne powstające w czasie takiej próby

Osobiście używam wyważarki Stonfo . Stosuję wyłącznie małe spławiki  ( od 0,2 do 1,0g). Przy stosowaniu wyważarki w domu często okazuje się że prawidłowo wyważony spławik -  już na łowisku tonie . Oczywiście piszę tu o małych spławikach . Powód jest prosty - dochodzi waga żyłki miedzy spławikiem a dnem , waga haczyka i waga przynęty . Wyważając biorę więc pod uwagę pozostałe czynniki które mają na to wpływ.
Jak to wygląda w praktyce ? Przykładowy zestaw - spławik 0,5g, śruciny w wadze 0,3g - jako przynęta ziarno łubinu ( ok 0,3g), 4 metry żyłki tonącej - i jeśli taki zestaw ustawimy ,,z toni" to mimo że daliśmy tylko 0,3g ołowiu spławik zatonie . Natomiast jeśli zestaw umieścimy tak że ziarno łubinu będzie leżeć na dnie - spławik będzie stał prawidłowo
Pozdrawiam - Gienek

MrProper

  • Gość
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #29 dnia: 22.04.2017, 19:03 »
Dodam od siebie dwie kwestie
Po pierwsze - dokładność wyważenia spławika  zależy od jego gramatury. Chodzi o bezwładność , łatwiej prawidłowo wyważyć spławik 5g niż 0,5g
Po drugie - wyważanie spławika założonego na żyłkę z zaciśniętymi na niej śrucinami w butelce  plastikowej nigdy się prawidłowo nie uda ze względu na napięcia powierzchniowe i mikro ładunki elektryczne powstające w czasie takiej próby

Osobiście używam wyważarki Stonfo . Stosuję wyłącznie małe spławiki  ( od 0,2 do 1,0g). Przy stosowaniu wyważarki w domu często okazuje się że prawidłowo wyważony spławik -  już na łowisku tonie . Oczywiście piszę tu o małych spławikach . Powód jest prosty - dochodzi waga żyłki miedzy spławikiem a dnem , waga haczyka i waga przynęty . Wyważając biorę więc pod uwagę pozostałe czynniki które mają na to wpływ.
Jak to wygląda w praktyce ? Przykładowy zestaw - spławik 0,5g, śruciny w wadze 0,3g - jako przynęta ziarno łubinu ( ok 0,3g), 4 metry żyłki tonącej - i jeśli taki zestaw ustawimy ,,z toni" to mimo że daliśmy tylko 0,3g ołowiu spławik zatonie . Natomiast jeśli zestaw umieścimy tak że ziarno łubinu będzie leżeć na dnie - spławik będzie stał prawidłowo

 :thumbup: