Autor Wątek: Zanęta do metody bez mączki rybnej  (Przeczytany 16871 razy)

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Zanęta do metody bez mączki rybnej
« dnia: 18.02.2015, 22:21 »
Postanowiłem założyć nowy temat ponieważ nie znalazłem podobnego na forum.
W tym wątku chciałbym poruszyć temat zanęty do metody ale bez mączki rybnej.
Stosuję Traper karp+lin+karaś oraz Lorpio magnetic karp z dodatkiem mielonych konopii i te zanęty sprawdzają mi się zdecydowanie lepiej niż zanęty na bazie mączek rybnych.
Wydaje mi się że to zależy od specyfiki łowiska-nie wszędzie ryby znają i reagują na mączkę rybną.

Czy któryś z Kolegów ma podobne doświadczenia (i konkretne zanęty) które mógłby przedstawić w tym wątku.
Pozdrawiam

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2015, 00:17 »
Używałem z powodzeniem zanęty River MVDE z dodatkiem mielonych platkow owsianych i konopii.
Pozdrawiam - Gienek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #2 dnia: 19.02.2015, 00:22 »
Ogolnie cala seria "Magnetic" jest bardzo udana. Jest to zawodnicza zaneta, swietnie pachnie.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #3 dnia: 19.02.2015, 08:53 »
Też uważam że seria Magnetic jest ok jak na nasze warunki! w zeszłym sezonie dwukrotnie ją stosowałem na Odrze w swoich mieszankach i się nie rozczarowałem!!
Arek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #4 dnia: 19.02.2015, 09:01 »
A jak waszym zdaniem seria Magnetic sprawdzi się teraz? Da się coś połowić od razu po zejściu lodu?
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

elvis77

  • Gość
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #5 dnia: 19.02.2015, 09:13 »
Ja bym raczej tą jak każdą inną rozrabiał z gliną lub ziemią. W czystej wodzie zbyt mocny aromat będzie raczej odstraszał ryby szczególnie te większe,które są ostrożniejsze. No i bardzo łatwo ryby przekarmić. Bardzo drobna zanęta rozrobiona nawet w bułką tartą powinna dać radę.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #6 dnia: 19.02.2015, 09:17 »
Powiem szczerze że zaczełem ją stosować jesienią zeszłego sezonu,więc nie mogę nic powiedzieć ! Ale ja na pierwszy swój wyjazd na pewno ją zastosuję! Mam jeszcze trochę ziemi Trapera to po zmieszaniu zobaczymy jak będzie! Co prawda nie jestem fanem ziemi do feederowania! Wole stosować małe koszyczki,ale jak już mam to trzeba zużyć! Acha ! Ja stosuję Bream River!
Arek

elvis77

  • Gość
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #7 dnia: 19.02.2015, 09:25 »
Ja też nie przepadam za gliną lub ziemią w koszyczku,ale może wiosną warto spróbować. Pisząc o rozcieńczaniu zanęty miałem oczywiście na myśli łapanie na spławik "po polsku"

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #8 dnia: 19.02.2015, 09:32 »
Ja glinę lub ziemię z kretowiska dodaje niemalże zawsze, jak stosuje sypką zanętę. Według mnie daje to bardziej naturalny obraz zanęty. Odbiegamy od typowej paszy, która ściąga drobnicę.
W tym sezonie chce się udać na łowisko, gdzie jest zakaz stosowania zanęt roślinnych, więc ziemia/glina z robactwem będzie tam kluczowa. Bardzo jestem ciekaw wyników.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #9 dnia: 19.02.2015, 09:39 »
Kilka lat temu jeździliśmy na rzeczkę Postomia! Wyniki były świetne tylko trzeba było drałować piechotką przez rozmokłe łąki ponad 3km! Śmialiśmy się z kolegi bo taszczył dodatkowo pełną reklamówkę ziemi po starym gnojowniku z bardzo drobnymi robaczkami czerwonymi! Przez pierwszą godzinę my coś tam złowiliśmy a on nęcąc kulkami tej ziemi nic! No ale później już do śmiechu nam nie było! Mój wynik 5 Leszczy ok.1,5kg a jego 23szt najmniejszy ok 1.5kg! :'( :'(
Arek

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #10 dnia: 20.02.2015, 20:28 »
W tym roku zamierzam przetestować całą serię Lorpio magnetic- najpierw będę przesiewał i grube cząstki zmielę na pył w młynku do kawyi z powrotem dodam do zanęty. Ewentualnie będę uzupełniał mielonymi konopiami.
Co o tym myślicie?

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #11 dnia: 20.02.2015, 20:40 »
Dobry,prosty plan! :thumbup:
Arek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 166
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #12 dnia: 20.02.2015, 21:32 »
:thumbup:
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #13 dnia: 22.02.2015, 06:53 »
Mielenie ma sens, nie wiem jednak dlaczego rezygnować z dodatkow normalnych. Na każdy kilogram zanęty dodałbym szklankę mielonych pelletow lub rybnej, suchej kociej karmy. Nie wierzę w lepsze działanie zwykłej zanęty. Wręcz podejrzewam, że nie do końca warunki w których testowałeś je były odpowiednie. Prosty przykład. Zanęta o której piszesz z dodatkiem 20% mielonych pelletów halibutowych nie moźe działać gorzej niż zanęta czysta! Po prostu w to nie uwierzę. Jeżeli by tak było zanęty na bazie wyłącznie pieczywa byłyby popularniejsze i święciłyby triumfy, a tak nie jest. Oczywiście nie mówie o łowieniu płoci tylko... Dodatkowo - o pelletach 4-8mm możemy mowić, że ryba ich nie zna, ale zanety na bazie mączek rybnych w wodzie dają aromat, którego rybie wcale nie trzeba przedstawiać. :D  Oczywiście taki Match Method Mix nie pracuje, ale jeżeli stanowi 20% zanęty o jakiej piszesz - to praca jest, a sam dodatek 'konkretu' robi swoje.

Dlaczego nie każdy pellet jest dobry? Patrząc na ofertę wielu firm, zwłaszcza tych mało znanych lub początkujących, to można tam znaleźć pellety kokosowe, truskawkowe itd. Niestety - ich skuteczność potwierdza (a i to nie zawsze) tylko producent. Gdyby były dobre, na pewno taki DB, SB czy Bait-tech takowe by oferowały. A tutaj tego nie ma! Każdy pellet jest na bazie lub z dodatkiem mączek rybnych, jakiś ziaren (soja zapewne) - ale zazwyczaj to rybi smak i zapach (są modyfikacje jak np. Pellet czosnkowo-serowy, ale i on ma rybią bazę). Kryl to też podobna rzecz...

Dlatego nie jest to przypadek. Świetnym potwierdzeniem tego jest 'przeproszenie się' z takimi 'bazami' Sensasa, który dużo stracił oferując tylko i wyłącznie typowe 'słodkie' podejście. A w UK jest on popularny, dużo stracił przez to niedopatrzenie...


Dlatego uważam, że można testować i próbować, ale podejście 'słodkie' nie da Ci takich efektów. Na dodatek dwie zanety z Magnetica nie chciały mi się dobrze lepić. Polecałbym bazowanie na tych zanętach, ale dodawanie również 'konkretu'. Popularność i skuteczność firm brytyjskich nie bierze się znikąd. To w UK jest tyle łowisk komercyjnych i masa zawodów wędkarskich, na których aby wygrać trzeba mieć towar idealnie pasujący rybom. Dlatego Fishomania to zawsze prymat Anglików, Francuzi ostatnio się ośmieszyli. Mie wyobrażam sobie łowienia Metodą teraz tylko i wyłacznie na słodko, lub bez dodatku pelletow 2 mm. To one zatrzymują ryby na dłużej w łowisku.

W sumie najlepiej jest robić testy i porównywać takie miksy, bo w końcu chodzi o znalezienie 'idealnej' mieszanki... ;D testowanie samej srperii Magnetic wydaje mi się jednak wejściem w ślepą uliczkę. Walenie mocnego aromatu nie oszuka ryb. Zanęta ze słowem 'halibut' w nazwie - będzie skuteczna jeżeli zawiera mielone pellety halibutowe w danych proporcjach z innymi składnikami. Dodanie samego aromatu halibutowego do zanety składającej się ze zmielonego pieczywa tego efektu nie da. Według mnie tak można nabrać wedkarza, który to 'kupi', ryba się pozna od razu, zwłaszcza ta większa! :D
Lucjan

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #14 dnia: 22.02.2015, 08:38 »
Magnetic to dobra zaneta bazowa i chwalona jest wsrod zawodnikow wiec nie rozumiem skad takie pesymistyczne podejscie u Ciebie Luk :beg:

Popatrz jak fajnie polowiles ostatnio na sam chleb [rzeka Test].
Wedkarstwo nie matematyka i tego tak latwo przeliczac nie mozna ;)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish: