Autor Wątek: Zanęta do metody bez mączki rybnej  (Przeczytany 16869 razy)

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #60 dnia: 14.04.2018, 11:36 »
Ogólnie jednak ryby mają świetny węch, i wg mnie rozpoznają co dobre. Jednak w wielu wypadkach o sukcesie zadecyduje kolor w pierwszym rzędzie. Na przykład na czystszej wodzie plama rozsypanej zanęty z podajnika z przynętą pośrodku może zadziałać jak światło, do którego 'zlatuje się' ryba. Takie leszcze na przykład patrolują duże połacie zbiornika, nie będąc wcale przy samym dnie. Jeżeli zauważą nęcone miejsce, to już jest dobrze ;)

Pytanie tylko, czy jest sens łowić względnie słabszą zanętą? Ja nie wierzę w to, ze ryba nie zna tego zapachu. To tak jak dać nam do powąchania na przykład czekoladę (płynną). Tez zapach kojarzy się dobrze kulinarnie, wg mnie ryby reagują podobnie :)

Pytanie tylko jak dobry wzrok mają ryby? Podstawowym zmysłem jest węch a później linia naboczna. Ryby wyczuwają zapachy którymi się kierują stąd skuteczność atraktantów w zanętach. Kolor ma znaczenie na koniec, kiedy są w pobliżu. Wtedy mogą odróżnić przynęty a wędkarz głowi się dlaczego czerwony jest dziś lepszy niż żółty.
Ryby mają wyuczone zapachy które kojarzą się z jedzeniem ale reagują też na coś nowego. Pewnie wyczuwają jakieś związki chemiczne wspólne dla wszystkiego co jadalne. Coś nas przyciąga do czekolady a odpycha od zepsutego mięsa.

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #61 dnia: 14.04.2018, 11:38 »
Woda naturalnie żyjąca , nikt nigdy nie wprowadził i nie wprowadza pokarmu na bazie mączki itd. Ryby maja naturalny pokarm żyjątki z dna itd itp. Zupełne inne zachowania smakowe. Wędkarze nie lutują do wody żadnej mączki , a jeśli nawet wpadnie to w mikro ilościach. Stąd moje przekonania że jest innaczej. Komercja ryba karmiona tylko tym zajzajerem więc dla niej taki zapach to normalka.Oczywiście są to moje domysły jak na razie :P

Wyselekcjonowałem to z twojego posta.
Jako ciekawostkę napiszę, że czytając tu na forum wszystkie pochlebne komentarze na temat zanęt na bazie mączek rybnych, zrobiłem test:
Łowisko Wisła, niewielkiej szerokości rynna ze średnim uciągiem, koszyczek 80 gram stał w odległości 25 m od brzegu.
Dwie wędki na jednej zanęta leszczowa trapera na rzekę czysta, a na drugiej taka sama ... ale z dodatkiem wyłowionych z puszki szprotów w oleju, wysuszonych papierem i zmiksowanym w blenderze.
Wyobraźcie sobie, że więcej brań miałem na tą ze szprotami... .
Zamiana wędek stronami nie miała znaczenia i tak ryby szły w zanętę ze szprotami.
Niestety to był jednorazowy eksperyment, lecz postaram się w tym roku go kilkakrotnie powtórzyć.

To jako dygresja do faktu, że dajemy mączkę i ryby znając ten zapach czują żarcie.
Wisła i ryby tam żyjące raczej takich zanęt za wiele nie widziały :P
Paweł.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 992
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #62 dnia: 14.04.2018, 12:55 »
Wydaje mi się, że wszystkie produkty przetworzone poprzez zmielenie czy ekstruzję szybciej uwalniają/rozprowadzają aminokwasy i ściągają ryby.
Na tym bazują pellety, kulki, które świetnie przyciągają ryby. Czy ryba ściągnięta tymi zapachami/związkami pobierze pellet/kulkę to już drugi temat.
To samo z nęceniem ziarnem. Samo ziarno daje dobre efekty ale już przesypane mączką, kolendrą czy typowymi zalewajkami znacznie przyspiesza ściągnięcie ryb w łowisko.
Sądzę, że jak najdrobniejsze zmielenie ma wielką moc.
Aktualnie robię sam zanęty i te same składniki (ziarno, pellet)robię w trzech wersjach: mączka, średnia frakcja i nieprzetworzona. Wszystko łączę ze sobą. Mączka ma mi ściągać jak najszybciej ryby, średnia frakcja nasycić ewentualną drobnicę, a nieprzetworzone mają utrzymać docelowe, większe ryby.
Na razie to niestety teoria ale jeżeli się spisze to dam znać :)
Baza to tylko i wyłącznie ziarna. Do tego w zależności od potrzeb mączka + pellety. No i oczywiście atraktory ale w pełni naturalne.

Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #63 dnia: 14.04.2018, 14:00 »
Łowisko PZW, Okręg Skierniewice.

Po wyrzuceniu kulki zrobionej z kruszonego peletu z dodatkiem mączki rybnej na dnie powstał kocioł. Drobnica w postaci wzdręg i płoci. Długo po wyjedzeniu zanęty ryby stały w zapachu, który po niej pozostał.
Czy mogę powiedzieć, że mączki nie działają na wodach PZW bo ryba tego nie zna?
Czy będąc na targu w Australii, jak poczuje smażonego strusia ślinka mi nie pocieknie, ponieważ strusia nie jadłem więc tego nie znam? Źle pachnie? A jak już skosztuje to będzie pachnieć lepiej? Bo poznałem?



Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #64 dnia: 14.04.2018, 14:19 »
Wszystko wydaje mi się że jest zależne od danej wody itd. Nie ma złotego środka.Bądź co bądź porównam sobie nadal miks na bazie mączek i zrobię również na klasyku.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #65 dnia: 14.04.2018, 14:22 »
I to jest dobry plan. Popracuj jedynie nad podobną kleistością obu mixów.
Arek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 992
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #66 dnia: 14.04.2018, 16:25 »
Właśnie na jutro szykuje podstawę + robaki + melasa + kremkus i na drugi kij podstawa + mączka rybna + olej rybny + mielony pellet. Tubylcy pelletów podobno nie znają.
Zobaczymy.

Ja jestem za tym, że mączka na każdej wodzie w pewien sposób się sprawdzi właśnie przez stopień zmielenia i łatwo przyswajalne aminokwasy.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #67 dnia: 14.04.2018, 17:26 »
Kombinuje podobnie. Jutro jeśli życie pozwoli na całodobowy wypad to jadę na komercje, ale jeśli nie, to ziemia, glina, ploć magnetic lorpia i robaczki. Mączka jako dodatki :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 992
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zanęta do metody bez mączki rybnej
« Odpowiedź #68 dnia: 14.04.2018, 20:47 »
Produkcja ruszyła.
Bidne rybki, szans nie mają.














Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!