Autor Wątek: Pytania o technikę łowienia feederem  (Przeczytany 6929 razy)

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Pytania o technikę łowienia feederem
« dnia: 20.09.2017, 11:48 »
Hej,
zaczalem lowic na feeder i mam w zwiazku z tym kilka pytan. Mam nadzieje ze mi pomozecie :)
Jeziorko na ktorym lowie jest niewielkie, ma ok 350 metrow dlugosci i 50 metrow szerokosci w najszerszym miejscu. Glebokosci na razie nie znam. Sa w nim karpie, liny, leszcze, plocie, okonie, szczypaki. Wydaje sie calkiem zadbane. Dno - wydaje sie calkiem wolne od zaczepow, koszyk 20 gram dosc latwo sie przesuwa. Na razie lowie prostym koszykiem - o bardzo podobnym: http://bit.ly/2faXFjK
Mam tez podobny w ksztalcie koszyk na biale robaki. Ponizej pisze pytania ktore mnie nurtuja, mam nadzieje ze pomozecie mi sformulowac odpowiednia taktyke.
Na razie zamierzam uzywac jakiejs sklepowej mieszanki jako zanenty (czegos klasycznego), kukurydzy i bialych robakow jako przynety bezposrednio na haczyk 12 lub 10.
- rodzaj dna - jaki jest najlepszy sposob na poznanie struktury dna, i ewentualnie glebokosci?
- necenie - gdzies przeczytalem ze na poczatku dobrze jest necic co pare - 2-3 minuty, potem juz czekac na brania - jedyne co mnie martwi, to czy nie wkurze karpiarzy ktorzy siedza i czekaja na wielka rybe ;)
- ile czekac na brania w jednym miejscu? Choc jesli jezioro jest takie male to raczej nie ma na to wplywu?
- jaki przypon? wydaje mi sie ze 20 cm wystarczy, moze nawet 15 - nie chce by przyneta byla daleko od zanety.
- rozumiem ze precyzja rzutow ma baaaardzo duze znaczenie?

Co jeszcze powinienem wiedziec by nie popelnic glupich bledow?
waggler + feeder + spinning

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #1 dnia: 20.09.2017, 11:58 »
350 metrów głębokości ??? Zacznij od zakupu żyłki Daiwa Hyper Sensor , tam jest w km :P

Popraw bo wydaje mi się że 3,5 metra głębokości . Taki mały off topic.
Z poważaniem Marcin

Offline nexusj

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 6
  • Lokalizacja: Chojnice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #2 dnia: 20.09.2017, 12:23 »
1. najlepiej echosonda, jeżeli nie masz dostępnej to zwykłym ciężarkiem i wędka z czułą szczytówką - po kilku rzutach poczujesz różnice między kamienistym, piaszczystym i zarośniętym dnem

2. nęcić można na kilka sposobów, zależy na jaką rybę się nastawisz i jaki przyjmiesz scenariusz łowienia - na kanale youtubowym spławika jest sporo informacji na ten temat

3. odpowiedź taka sama jak wyżej

4. jeżeli zamierzasz łowić na zwykły koszyk to zasada jest jedna - czym ryby słabiej żerują tym przypon jest delikatniejszy i dłuższy

5. ta, masz rację.... tam gdzie nęcisz tam łowisz. Z nęceniem natomiast jest tak, że do 15 m spokojnie możesz robić kule zanętowe i rzucać ręką, na większych odległościach spomb lub proca


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #3 dnia: 20.09.2017, 16:19 »
Łowiąc feederem, na wodzie jaką opisujesz, dobrze jest stosować zasadę nęcenia punktowego. A więc znajdujesz miejsce dobre do położenia zestawu (na napiętej żyłce liczysz w sekundach opad koszyka 30g, jedna sekunda to jeden metr głębokości), po czym klipujesz żyłkę. Podczepiasz duży koszyk, i wprowadzasz w to miejsce, 4-6 koszyków. Do środka dajesz pelletów, kukurydzy (czego chcesz), i zamykasz po dwóch stronach miksem. Następnie montujesz zestaw, i zarzucasz w to miejsce, jest zanęcone, tylko czekać na ryby :)

Co do czasu jaki trzymasz zestaw w wodzie. Na komercji to 10-15 minut, na takiej zwykłej wodzie jednak to do 20 minut, im zimniej, tym może być to dłużej (np. w listopadzie z 40 minut, w grudniu do godziny).

Idealne dno to żwir, ponieważ na nim świetnie prezentuje się to czym nęcisz. Aby znaleźć takie miejsce potrzebujesz plecionki i ciężarka, który ciągniesz po dnie na sztywnym kiju (wykorzystuje się tu tzw. marker rod lub spod rod, ale może być i karpiówka).  Twarde dno to charakterystyczne 'twarde' drgania, muł to miękkie ciągnięcie, zaś rośliny to zaczep, dający się 'ciągnąć'.

To tak w skrócie.

Na pewno na zwykłym jeziorku, możesz rzucać bez szukania rodzaju dna, jeżeli nie masz zaczepów, i nie jest tam zbyt głęboko lub płytko, będą wyniki. Na pewno warto sprawdzać strefy bliżej brzegu, tam jest zwłaszcza lin, lub te daleko, tam będzie głównie leszcz. Na pewno pomoże praktyka i obserwacja innych wędkarzy, bo wodę trzeba 'rozgryźć', trudno się wbić z marszu. Na pewno Ci się uda :)

Lucjan

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #4 dnia: 25.09.2017, 12:54 »
Dzieki za odpowiedzi! Idea uzywania zaczepu mi sie podoba, ale w moim (tanim) kolowrotku zaczep nie jest idealny i chwile zajmuje wyciagniecie z niego zylki. To czego sie boje to to ze wezmie jakas wieksza ryba - jeziorko jest male, ale na stronie klubu sa zdjecia sporych karpii - i zylka peknie. Moze musze udoskonalic technike rzutu i przed upadkiem podnosic wedke by troche zylki nawinelo i miec czas na zwolnienie zylki z zaczepu?
waggler + feeder + spinning

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #5 dnia: 25.09.2017, 12:56 »
Cienka gumeczka wokół szpuli i na klips ;) Rzucać możesz i stopuje, a przy walce z dużą rybą pęka.

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5818.msg175937#msg175937
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #6 dnia: 25.09.2017, 13:46 »
Wow, swietny patent!

A jak sobie najlepiej poradzić po pęknięciu, by znów wrzucić przynętę w zanęcony obszar? Liczyć ilość obrotów korbka? Czasami można liczyc na jakiś wyraźny szczegół, np blisko wyspy, ale wczoraj wędkarz na moim stawie doradził mi łowić z dala od wysp, zreszta chyba przy wyspach jest u mnie plytko.

Jaka jest wymagana precyzja rzutu wg was - wg filmów na YouTube juz 50 cm robi różnicę w ilości brań....



Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0
waggler + feeder + spinning

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #7 dnia: 25.09.2017, 13:53 »
Możesz sobie zaznaczyć mazakiem na żyłce odległość. W sumie teraz wpadłem na pomysł, że można tam nawet kawałek nitki zawiązać i w niczym to nie będzie przeszkadzać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #8 dnia: 25.09.2017, 14:13 »
-Paweł-

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #9 dnia: 25.09.2017, 14:23 »
Nie mogę teraz więcej o nich poczytać, ale czy generalnie chodzi o to ze pozwalają mi za każdym razem wybrać odpowiednia liczbę żyłki bez jej splatania?


Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0
waggler + feeder + spinning

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #10 dnia: 25.09.2017, 14:26 »
Ja korzystam z licznika https://goo.gl/NF847N

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #11 dnia: 25.09.2017, 14:39 »
Licznik fajna sprawa, sam muszę pomyśleć o takim. Kijki są banalnie proste do samodzielnego zbudowania. Swoje zrobiłem z aluminiowej rurki, sznurka murarskiego i dwóch ściągaczy od kurtki.

Zasada działania na filmie:
-Paweł-

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #12 dnia: 07.10.2017, 22:51 »
Jeszcze takie pytania - macie jakies fajne filmy instruktazowe do feedera?
waggler + feeder + spinning

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #13 dnia: 07.10.2017, 23:20 »
Bez ustalenia głębokości łowiska nigdy nie połowisz dobrze, to podstawa.
W tamtym roku kupiliśmy na spółkę z kolegą taką echosondę :
http://allegro.pl/bezprzewodowa-echosonda-outlife-zasieg-100m-i6853797082.html
tyle że na Aliexpress - wyszła o połowę taniej
Jestem z niej zadowolony gdyż pokazuje precyzyjnie głębokość a także twardość dna
Dodatkowym plusem jest to że pokazuje ikonki ryb z określeniem na jakiej głębokości są  .
 Feeder to metoda gruntowa czyli denna więc jeśli ryby stoją w toni czy pod powierzchnią to nie dobierzesz się do nich.
Nie spodziewaj się po tym sprzęcie jakichś cudów ale mi pomogła już wiele razy zlokalizować ryby
Błędem podstawowym jest nęcenie w ciemno bez poznania dna łowiska . Możesz zmarnować w ten sposób  sporo zanęty
Jeśli nie chcesz inwestować w takie echo wtedy możesz badać głębokość i twardość dna używając  takiej metody :
Pozdrawiam - Gienek

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Pytania o technikę łowienia feederem
« Odpowiedź #14 dnia: 22.11.2017, 15:51 »
Jeszcze jedno pytanie - niektórzy piszą by przy słabych braniach używać długich przyponów, nawet 50cm. Tylko wtedy przynęta jest oddalona od koszyka. Czy miało by sens ściągnięcie zestawu po 2-3 minutach o 50 cm by przynęta znalazła się w zanęconym miejscu?
waggler + feeder + spinning