Autor Wątek: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!  (Przeczytany 10694 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« dnia: 14.11.2017, 22:44 »
Witajcie, jako że dla części wędkujących (w tym dla mnie) nastał już "martwy sezon", poniżej przykład jak stosunkowo niewielkim kosztem zaprowadzić ład i porządek w swoich spławikach, przy okazji zabezpieczając je przed przypadkowym uszkodzeniem podczas transportu - nie ważne czy to od zgniecenia, czy obijania się o siebie.

Co potrzebujemy?
  • pudełko polipropylenowe z zatrzaskiem
    ja wybrałem opcję dostępną w Askari, kupiłem do razu dwa: link Wymiary:39x11x4,5 cm - mniej więcej się zgadzają, cena: 15 zł
  • pianka akustyczna gładka 20mm
    kupiłem na alledrogu arkusik 50x50x2 cm - żeby nie zabrakło na próby i błędy: link. No i starczy mi go spokojnie na 5 takich pudełek; cena: około 5 zł
  • Pudełko Jaxon RH-151
    nieduże, tanie pudełko o niewielkich wymiarach (10x5x2 cm), link, cena: około 2 zł
  • klej Butapren kontaktowy
    niby nie klei PP, ale tu sobie świetnie poradził. Wygląda tak: link, cena około 4 zł tubka
  • żyletka i prowizoryczny chwyt
    kto się goli ten będzie miał, jak nie to w każdym kiosku czy drogerii będą dostępne. Ja jako chwyt wykorzystałem wiązarkę do haczyków stonfo
  • coś do wycięcia otworów na spławiki
    Korum bait punche sprawdzają się wyśmienicie

Po zgromadzeniu wszystkich składników przepisu, docinamy z pianki bloczki do osadzenia spławików i ustabilizowania anten głównych. Punchami wyciskamy otworki o pożądanej średnicy w bloczkach na korpusy spławików. Następnie, zgodnie z instrukcją na tubce wklejamy bloczki pianki. Pamiętajmy, żeby zostawić miejsce na małe pudełko! Następnie, po wyschnięciu kleju, nacinamy rowki na anteny główne - i z racji na to, że wszystko już się mocno trzyma, możemy bez obaw nacinać niemal do samego plastiku.

UWAGA! Nie wkładajcie spławików zbyt szybko, bo parujący z kleju rozpuszczalnik rozpuści wam lakier na nich. Wiem co mówię ;)

Potem wycinamy bloczki do przechowywania wymiennych antenek. W bloczku robimy nacięcia w 1/3 i 2/3 jego wysokości, równolegle do podłoża - ale tak, aby zostawić trochę pianki po bokach, dla lepszego trzymania. Wklejamy je tak jak te powyżej.

Na koniec doklejamy pudełko. Z racji na niewielki rant na jego dnie, pamiętajmy o posmarowaniu klejem obydwu powierzchni trochę grubiej.

UWAGA! Pamiętajcie, że pudełeczko musi dać się otworzyć, więc nie wklejcie go zatrzaskiem zbyt blisko ścianki. Druga uwaga jest taka, aby przyklejając go do pokrywy - jak ja - pamiętać o zostawieniu dodatkowo ok 2 mm od krawędzi - aby pokrywa dużego pudła mogła się zamknąć.

Jak już wszystko wyschnie, najlepiej przez całą noc, możemy cieszyć się pudełkiem w którym spławiki siedzą pewnie, nie obijają się o siebie, i są (w miarę) estetycznie posegregowane. Małe pudełeczko pozwala na posegregowanie mosiężnych talerzyków i wkręcanych baz na obciążenie. Co dla mnie ważne, w przeciwieństwie do pudełek drewnianych nie muszę się martwić o wilgoć - plastik mi się nie rozejdzie. No i cena wypada jednostkowo około 10 razy niższa :)

Poniżej foty gotowego pudełka. Z racji na kilka wpadek po drodze, zdjęcia "how to" zrobię przy drugim pudełku na wagglerki, za które zabiorę się niebawem.








Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #1 dnia: 14.11.2017, 22:46 »
Fajny pomysł i wykonanie :) Łap :thumbup:
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #2 dnia: 14.11.2017, 22:48 »
Wow. Podoba mnie się to... Brawa za pomysł i wykonanie. Oczywiście paluch w górę :P

Offline Fabregasik9

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #3 dnia: 15.11.2017, 00:12 »
Świetne, budżetowe rozwiązanie

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #4 dnia: 15.11.2017, 06:45 »
No powiem Ci, że rewelacja!
Jak znajdę czas, to chętnie sobie wykonam takie pudełeczko. Najlepsze jest to, że można pudełko dopasować do osobistych preferencji, bo każda z "przegródek" może być inna ;)
 :bravo: i :thumbup: dla Ciebie :)
Czesiek

Offline Frankestin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 033
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
    • SiG Polska Północ
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #5 dnia: 15.11.2017, 06:49 »
Nie sądze bym sam to zrobił, ale :thumbup: za rękodzieło :)
Franki

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #6 dnia: 15.11.2017, 07:41 »
:thumbup: Brawo za inwencję!

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #7 dnia: 15.11.2017, 07:43 »
Zarąbiste! :bravo:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #8 dnia: 15.11.2017, 09:23 »
Super! :thumbup:
Lucjan

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 989
  • Reputacja: 97
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #9 dnia: 15.11.2017, 10:41 »
Co tu dużo pisać świetny patent :thumbup: coś czuje że w okresie przejściowym powstanie kilka ciekawych pomysłów :bravo:
 
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #10 dnia: 15.11.2017, 11:57 »
Dzięki wszystkim za słowa uznania :) Przy wprowadzaniu w życie pomysłu na takie pudełko kierowałem się głównie prostotą wykonania i niskimi kosztami - mimo tego efekt końcowy, nawet jeśli wizualnie ma braki, jest więcej niż zadowalający. Stosunkowo miękka pianka dobrze trzyma spławiki - nie ma ryzyka wypadnięcia, nawet przy lekkim potrząsaniu do góry nogami otwartym pudełkiem. Do poprawki jednak zostaje mi mocowanie wymiennych antenek, bo niektóre podczas noszenia w torbie opuszczają swoje miejsca. Najprawdopodobniej zamiast poziomych nacięć zastosuję wytopienie w piance podłużnych otworów rozgrzanym drutem.

Przy okazji zwracam uwagę, że zastosowanie pianki grubości 20 mm powoduje, że bloczki z niej opierają się leciutko na sobie po zamknięciu pudełka - więc przy odpowiednim ich umieszczeniu całość się nawzajem podtrzymuje, co dalej poprawia osadzenie spławików.

Relacjami z przygotowywania kolejnych patentów mam nadzieję podzielę się już niedługo ;)

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #11 dnia: 15.11.2017, 16:13 »
Żeś teraz rozwalił system. Piękna robota :thumbup:. A tak przy okazji - jak Ci się spisują te Moczki i jak z  trwałością ?
Piotr

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #12 dnia: 15.11.2017, 16:18 »
Świetny pomysł :) Proste rozwiązanie, a jakże pomaga w organizacji. Bardzo mi się podoba :thumbup:
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #13 dnia: 15.11.2017, 16:30 »
Żeś teraz rozwalił system. Piękna robota . A tak przy okazji - jak Ci się spisują te Moczki i jak z  trwałością ?
Powiem szczerze, żaden ze mnie wyczynowy spławikowiec. Są to moje pierwsze sensowne spławiki do odległościówki, więc nie mogę ich obiektywnie zrecenzować. Ale jak dotychczas to latają prosto, dobrze się je wyważa, moim zdaniem są czułe i stabilne na wietrze i fali. Te zielone mają dodatkowo drugą bazę aluminiową (pasującą do wszystkich pozostałych spławików), dzięki której mogę dowolny spławik zmienić z wagglera na slider.

Kupiłem je, bo udało mi się je wyrwać niedrogo w porównaniu do takiego Cralusso, Dino, czy innego Rive. Tak ze 2-3 razy taniej, więc przy moim amatorskim podejściu będzie jak znalazł. Ewentualna różnica w wykonaniu nie zaważy na moich wynikach w istotny sposób, a w razie połamania czy zerwania łatwiej przejdę nad tym do porządku dziennego, niż w wypadku spławika za 40 zł ;)

Na pewno nie polecam wagglerów tej firmy. Potwornie długie (sześciogramowy ma ok 35 cm długości BEZ antenki) i twardego plastiku, który już zaczął pękać. Nie mają moim zdaniem startu do drennanów czy prestonów.

Offline Marko

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 499
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżetowe pudełko na spławiki - zrób to sam!
« Odpowiedź #14 dnia: 15.11.2017, 19:34 »
Wielkie :bravo: