Autor Wątek: Tuning taniej półki wędkarskiej  (Przeczytany 9824 razy)

Offline yankes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • I am the king, I can catch everything
    • Galeria
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #30 dnia: 31.01.2018, 11:33 »
Jest i ona. Idealnie dopasowany wklejony w nogę gwincik 3/8". Co pozwoli wkręcić dodatkowe  opcje.
Dzięki kolego Koniu za początkowy pomysł z półką.
Pozdro.
Robert

Karp 9.8kg, Sandacz 4.1kg,Leszcz 1.5kg,Amur 4.8kg

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #31 dnia: 31.01.2018, 12:02 »
Super sprawa! Sam szukam podobnego rozwiązania, aby mieć w nóżce gwint. Niestety dostępne tuleje podbierakowe mają złe wymiary. Ale chyba wobec tego sam namierzę jakiegoś tokarza ;)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #32 dnia: 31.01.2018, 12:07 »
Cudo!!

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #33 dnia: 04.02.2018, 20:19 »
Pora na kolejny odcinek końskiego tuningu ;) Do dzieła zatem!

Na początek krótkie wyjaśnienie. Poniższa przeróbka wymaga już trochę większej ilości narzędzi niż dorobienie uchwytu na nogę, więc pewnie nie każdy będzie miał możliwość jej wykonania. Tym którzy jednak ją mają, zalecam zastanowienie się dziesięć razy.

Wykonanie przeróbki trwało dużo czasu (ok. 4 godziny z przerwą na dokupienie brakujących śrubek i nakrętek), więc jej opłacalność jest mocno dyskusyjna.

Jeśli jednak dla was, jak i dla mnie najważniejsza nie jest wątpliwa oszczędność, a frajda z wykonania czegoś własnoręcznie, to zapraszam ;)

Wysuwana szuflada do półki Jaxon - by Koniu®

Dzisiejszym projektem jest wysuwana szuflada do półki przerabianej przeze mnie w tym wątku. Sama półka czasem nie wystarczy na położenie wszystkich drobiazgów jakie chcemy mieć pod ręką. Zainspirowany tacą Prestona postanowiłem dorobić sobie podobną szufladkę, w którą będę mógł zapakować te rzeczy, które nie zmieściły mi się na górze tacy, a chciałbym je mieć pod ręką. Jednocześnie możliwość wysunięcia szuflady zwiększa "obszar roboczy" samej półki, co samo w sobie jest już sporą zaletą.

Co potrzebujemy:
  • Wiertarkę z wiertłem 5 mm
  • Szlifierkę kątową lub piłkę do metalu
  • Prowadnicę kulkową 17x246mm - 2 szt.
  • Płaskownik stalowy lub aluminiowy szer 20x2x230mm - 2 szt.
  • Śrubę M4x10 - 20 szt.
  • Śrubę M4x20 - 1 szt.
  • Podkładkę poliamidową 4x9mm - 2 szt.
  • Podkładkę stalową 4x9mm - 2 szt.
  • "Zasuwkę" - 1 szt., wyjaśnienie niżej
  • Kuwetę Jaxon RH-201 lub jej odpowiednik - 1 szt.

Mając już wszystko zgromadzone przystępujemy do pracy.

Poniżej zdjęcie potrzebnych śrubek i podkładek, a między nimi ta "zasuwka" - chodzi o kawałek metalu z otworem, który posłuży nam za swego rodzaju rygielek, żeby półka samowolnie się nam nie otwierała. W trakcie pracy okazało się że zasuwka ze zdjęcia jest zbyt krótka - zamieniłem ją ostatecznie na taką długości 30mm.



Tak wyglądają prowadnice których będziemy używać - dzięki łożyskom wewnątrz dają całkiem gładki posuw. Niestety, nie otwierają się na pełną długość - takie prowadnice były jednak jak dla mnie zbyt szerokie, więc wielkiego wyboru nie było.



Pierwsza ważna czynność jaka nas czeka, to przycięcie tychże prowadnic na odpowiednią długość. Będzie to zależne od egzemplarza półki jaki mamy - każdy będzie miał odrobinę inne wymiary. Przycinamy tyle, aby prowadnica po przyłożeniu do spodniej strony półki i dotykając profila nośnego nie wystawała nam poza krawędź. Co ważne, musimy wybrać odpowiednie końce do przycięcia.
W części szerokiej będzie to strona kończąca się dużym pojedynczym otworem, oraz przeciwległy koniec części wąskiej prowadnicy. Poglądowo - u mnie po przycięciu efekt był taki:




Następnym krokiem jest dopasowanie prowadnic do naszej półki. Mocowanie siatki w półce jakie zastosował producent - za pomocą nitów, zmusza nas do wywiercenia w prowadnicy dwóch otworów. Przykładamy prowadnicę do brzegu półki, zaznaczamy miejsca i wiercimy. Trzeba uważać, aby przyłożyć dobrą stroną, tak aby prowadnica wysuwała się do ogranicznika. Jeśli zrobimy to odwrotnie, to wysuniemy ją w stronę gdzie ogranicznika nie ma. Całość wypadnie nam z szyn a kulki łożyska radośnie potoczą się w świat ;) Otwory powinny wyglądać jak poniżej:



Następnie, nawiercamy w półce otworki, przez które za pomocą śrub przymocujemy przygotowane prowadnice. W prowadnicach na jednym końcu (tym który powinien być od strony profila nośnego) są dwa gwintowane otworki. Z drugiej strony jest otwór niegwintowany, i tam śrubkę zamocujemy przy pomocy nakrętki.



A tu poglądowo, o jakich gwintach w prowadnicy mowa. Śrubki już wkręcone.



Jeśli na tym etapie przymierzycie sobie kuwetę do zamocowanych prowadnic, zobaczycie że ich rozstaw jest za szeroki. Niestety niewiele da się z tym zrobić, bo pozycja nitów w półce narzucona przez producenta nie pozostawia nam dużego pola manewru przy pozycjonowaniu prowadnic. Do przeskoczenia tej przeszkody wykorzystamy profile. Nawiercamy w nich z jednej strony cztery, z drugie trzy otwory. Przy ich wyznaczaniu możemy się posłużyć gotowymi otworkami w prowadnicy. Ja wymierzyłem sobie to według otworu środkowego w każdej trójce.



Do tej strony profila z czterema otworami mocujemy szynę, pamiętając żeby od środka szyny dać łebki śrub, a od strony szyny przykręcać nakrętki. Powinno to wyjść tak:




Teraz przykładamy profil do krótkiej krawędzi kuwety i zaznaczamy miejsca na otwory. Pamiętajcie, żeby przymierzyć poprzez przyłożenie do półki, czy wszystko jest w dobrej odległości od siebie - tak aby półka wsuwała się do końca i nic nie wystawało. Wiercimy.



Pozostaje tylko skręcić kuwetę i profile. Potem całość operacji powtarzamy dla drugiej strony kuwety.





Teraz dorabiamy rygielek zamykający nam szufladę w pozycji zamkniętej. Wiercimy otwór w boku szuflady, na łączeniu ramki. Tak, nie trafiłem w środek ani z otworem, ani z ostrością w aparacie ;)



Teraz przekładamy przez otwór od strony półki długą śrubę. Nakładamy na siebie kolejno: podkładkę metalową, podkładkę poliamidową, zasuwkę, podkładkę poliamidową, podkładkę metalową, i dokręcamy nakrętką. Wystający kawałek śruby ucinamy, i już mamy całkiem przyjemnie działający i pewny zamek.



Pozostaje teraz tylko złożyć wszystko razem - ustawiamy prowadnice na miejscu, przykręcamy śrubkami i gotowe! Możemy się cieszyć naszą "nową", kolejny raz ulepszoną półką.
Zyskaliśmy jednocześnie zerową wartość odsprzedaży i całkiem przydatną funkcję w postaci schowka.



Jeśli kogoś zachęciłem tym postem do pomajstrowania - super. Ale pamiętajcie, że nie jest to najbardziej wydajne kosztowo i czasowo przedsięwzięcie ;)

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #34 dnia: 04.02.2018, 20:22 »
Pora na kolejny odcinek końskiego tuningu ;) Do dzieła zatem!

Na początek krótkie wyjaśnienie. Poniższa przeróbka wymaga już trochę większej ilości narzędzi niż dorobienie uchwytu na nogę, więc pewnie nie każdy będzie miał możliwość jej wykonania. Tym którzy jednak ją mają, zalecam zastanowienie się dziesięć razy.

Wykonanie przeróbki trwało dużo czasu (ok. 4 godziny z przerwą na dokupienie brakujących śrubek i nakrętek), więc jej opłacalność jest mocno dyskusyjna.

Jeśli jednak dla was, jak i dla mnie najważniejsza nie jest wątpliwa oszczędność, a frajda z wykonania czegoś własnoręcznie, to zapraszam ;)

Wysuwana szuflada do półki Jaxon - by Koniu®

Dzisiejszym projektem jest wysuwana szuflada do półki przerabianej przeze mnie w tym wątku. Sama półka czasem nie wystarczy na położenie wszystkich drobiazgów jakie chcemy mieć pod ręką. Zainspirowany tacą Prestona postanowiłem dorobić sobie podobną szufladkę, w którą będę mógł zapakować te rzeczy, które nie zmieściły mi się na górze tacy, a chciałbym je mieć pod ręką. Jednocześnie możliwość wysunięcia szuflady zwiększa "obszar roboczy" samej półki, co samo w sobie jest już sporą zaletą.

...


Koniu super robota :bravo: Leci :thumbup: :beer:
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #35 dnia: 04.02.2018, 20:29 »
Kurcze, po co cytujesz ze zdjęciami, cała strona w tych samych fotkach, jak ktoś ma słabego neta to tragedia żeby cokolwiek zobaczyć. >:(
Tomek

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #36 dnia: 04.02.2018, 20:33 »
Poprawione ;)

Koniu, brawa za projekt i wykonanie :bravo:
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #37 dnia: 04.02.2018, 20:38 »
Kombinujesz jak koń pod górę :P :bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #38 dnia: 04.02.2018, 22:37 »
Kurcze, po co cytujesz ze zdjęciami, cała strona w tych samych fotkach, jak ktoś ma słabego neta to tragedia żeby cokolwiek zobaczyć. >:(

Wybacz Tomek - zachowałem się jak gówniarz, to się więcej nie powtórzy :beer:
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Merkusz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: 14
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Tuning taniej półki wędkarskiej
« Odpowiedź #39 dnia: 07.02.2018, 12:29 »
Koniu odwaliłeś kawał Końskiej Roboty dla Ciebie :beer: