Autor Wątek: Zestaw do dalekiego spodowania  (Przeczytany 2421 razy)

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Zestaw do dalekiego spodowania
« dnia: 14.08.2018, 08:18 »
Panowie, ma ktoś doświadczenie ze spodowaniem long cast? ;) Potrzebuję zestawu, który bez większego problemu ogarnie odległość 110m. Na chwilę obecną operuję shimano alivio spod 5,5lb 12ft, spro super long cast 460, żyłka główna 0,28, strzałówka z plecionki. Tym zestawem przy użyciu dużego spomba nęcę na 90m. Jeśli mam przeciwny wiatr to czasem trudno mi dorzucić spombem do miejsca kładzenia zestawów. Potrzebuję jeszcze te 20m zapasu. Jedno czego chciałbym uniknąć to plecionka jako linka główna. Najchętniej wymieniłbym sam kij. Gdyby był 3-składowy to już bajka. Shimano alivio jest w moim odczuciu dość miękki i sztywniejszy kij mógłby dać oczekiwane odległości. Polecicie coś konkretnego?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #1 dnia: 14.08.2018, 08:32 »
Powiem Ci, że ja teraz rozglądam się za sprzętem do surfa i jestem zdziwiony, że nikt nie bierze go pod uwagę przy spodowaniu i zarzucaniu ciężkich zestawów karpiowych na ogromne odległości. Chłopaki wyprzedają sprzęt w tym sklepie: http://sklep.sars.pl/100-wedki
Zerknij, bo może super kijek akurat na Twoje potrzeby wyrwiesz w dobrej cenie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #2 dnia: 14.08.2018, 08:42 »
Połowiłeś z plaży i cię wciągnęło? Też tak mam po tych wakacjach ;) Na przyszłe wakacje mam zamiar kupić dam steelpower black twin tip a do spoda chciałbym kupić raczej coś dedykowanego. Wędki surfcastingowe mają wprawdzie moc, ale do wykonania kilkudziesięciu rzutów w dość krótkim czasie lepiej sprawdzi się spod.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #3 dnia: 14.08.2018, 08:46 »
Tak tylko rzuciłem propozycję, bo ani w grubszym spodowaniu, ani w surfcascie nie mam na razie doświadczenia.

Muszę się w to wkręcić, bo co rok jestem nad morzem i mnie qrwica strzela bez ryb...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #4 dnia: 14.08.2018, 10:43 »
He he he:)
Kijem do surfa spoduje się jak złoto :) W sobotę i niedziele namachałem się spombem, że aż Mnie ręce rozbolały. Odległość jednak nie powalała, bo nie było miejsca na zamach. Zestaw stanowił Kij surfowy 4,2m CW 200g, żyłka 0,25 z przyponem strzałowym o długości 10 m z plecionki 0,25. Rzuty bez dużej mocy i zamachu na odległość 70-80 m były powtarzalne 100%.
Na SARS jest Yuki Kiro 4,5m CW 250g i tym kijaszem zaspodujesz nawet na 150m.
Marcin

Offline Bass74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: 16
  • Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.
  • Lokalizacja: lubuskie
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #5 dnia: 14.08.2018, 10:51 »
Właśnie jak byś zrobił odwrotnie jak teraz masz na kołowrotku, czyli plecionka główna  i strzałówka z żyłki to myślę że rzuty były by dłuższe. Paletka max. 0,10- 0.12 i dodatkowo miękka lżej schodzi ze szpuli i przez przelotki niż żyłka, a jeszcze na dodatek grubaśna i sztywna 0,28 w porównaniu z plecionką.
A jak już naprawdę chcesz mieć żyłkę jako główną to nawiń 0,20, zupełnie wystarczy do zwijania pustego spomba, który daje małe opory podczas ściągania plus oczywiście przypon  strzałowy z żyłki 0,30 - 0,35 w zależności od rozmiaru spomba.
Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #6 dnia: 14.08.2018, 11:23 »
Duzym spombem na odległości 110m nie będzie łatwo. Na taki dystans o wiele lepszy jest średni spomb. Zyłka 0,20 nie wytrzyma dobicia do klipsa dużego spomba no chyba, że któs rzuca bez klipsa to spoko.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #7 dnia: 14.08.2018, 11:28 »
Eee, na kilkudziesięciu metrach nie wytrzyma? Przecież wtedy spokojnie na kilka metrów się już rozciąga, jak gumka. Nie zerwałbyś jej nawet potężnym zacięciem z krzyża, gdyby była na sztywno do czegoś przywiązana.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Bass74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: 16
  • Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.
  • Lokalizacja: lubuskie
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #8 dnia: 14.08.2018, 11:30 »
No też racja,  zapomniałem o klipsie, a to podstawa celności w punkt. 
Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #9 dnia: 14.08.2018, 11:38 »
Może pęknąc na klipsie, zamontuj sobie sredniego spomba takim zestawem jak podałeś będziesz w stanie dorzucić oczywiście przy dobrej technice. Do dużego dpomba byś musiał mięc naprawdę dobry kij żeby powtarzalnie rzucać na te 110m

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #10 dnia: 14.08.2018, 11:58 »
Panowie zestawem którym spoduje, to Ja normalnie łowię z plaży 8)
Kołowrotek na którym mam plecionką tym razem powędrował na Flagmana Cast-mastera.
Przypon strzałowy z żyłki 0,30 a nawet 0,35 pęka jak bańka mydlana jeśli wykorzysta się możliwości wędki surfcastingowej.
Wędkarze plażowi używają plecionek na strzałówki, lub przyponów konicznych.
Wędki surfowe są projektowane do rzutów powyżej 100m ciężarkami od 120g. Ja najczęściej używam 150g.
Marcin

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #11 dnia: 14.08.2018, 17:56 »
Nie ma szans, żeby żyłka 0,20 wytrzymała przy spodowaniu na klipie. Do spoda stosuje gumę na kołowrotku bo to zawsze dodatkowa amortyzacja, ale i tak nie schodzę z głównej poniżej 0,28. Pojawiło się ostatnio trochę spodów 3-składowych, których wcześniej nie było i pomyslałem, że może, któryś ogarnie takie odległości.

Offline Bass74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: 16
  • Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.
  • Lokalizacja: lubuskie
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #12 dnia: 14.08.2018, 20:25 »
Dlatego polecam Ci spróbować z plecionką jako główną. A dlaczego upierasz się przy żyłkce? Bo nie rozumiem za bardzo dlaczego ta żyłka.?!
Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #13 dnia: 14.08.2018, 21:13 »
Dlatego polecam Ci spróbować z plecionką jako główną. A dlaczego upierasz się przy żyłkce? Bo nie rozumiem za bardzo dlaczego ta żyłka.?!

1. Przy spodowaniu nierozciągliwość plecionki to dla mnie wada. Słaba amortyzacja przy szarpnięciu na klipie/gumie.
2. Spodowanie na 100m to nie rzuty spombem na 50m. Na 50m można rzucić nawet na siedząco. 100m to jest "siła x ramię" i potężne rzuty sporym ciężarem. Kto próbował ten wie. Nie chciałbym, żeby cienka, mocna pletka gdzieś się owinęła bo nieszczęście gotowe. Po wędce albo palcu.
3. Większa podatność na splątanie niż w przypadku żyłki.
4. Koszt dobrej plecionki.
5. Nienawidzę dźwięku plecionki na przelotkach podczas ściągania :D 30x100m to 3 kilometry słuchania plecionki na przelotkach, to nie na moje nerwy :facepalm: ;)

Tak to widzę. Wiem, że cienka pletka rozwiązałaby problem odległości nawet bez wymiany sprzętu, ale w pierwszym poście już pisałem, że jedno czego chcę uniknąc to plecionka jako linka główna. Wolę już zainwestować w nowy kij.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zestaw do dalekiego spodowania
« Odpowiedź #14 dnia: 14.08.2018, 21:43 »
Przy plecionce i odrobinie luzu bardzo łatwo o owinięcie się o przelotke i wtedy po spombie. Kupno spoda za Century, Harrisona lub podobnej półki cenowej powinno rozwiązać problem odległości :D