Autor Wątek: Boczny trok - kompendium  (Przeczytany 32771 razy)

Offline pawciobra

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 511
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
    • Rybomaniacy
  • Lokalizacja: Braniewo
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #30 dnia: 28.11.2017, 12:39 »
Wczoraj miałem w ręku parę wklejanek od Dragona i całkiem fajnie wygląda Fishmaker, ale jeszcze wpadł mi kijek dragon Nano lite lecz nie jest wklejanką. Czy do troka koniecznie musi być wklejanka?
Paweł, koło nr 10 Braniewo
Rybomaniacy.pl

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #31 dnia: 28.11.2017, 13:36 »
Może w takim razie mógłbyś polecić jakąś dobrą i solidna wklejankę do max 350 zl? Zaznaczę tylko, że nie chcę mieć nic wspólnego z Jaxonem, Kongerem czy Mikado...:)
Polecać nie będę bo to bez sensu.Kazdy ma swoj gust i to,ze mi jakas wedka pasuje nie znaczy,ze i Tobie przypadnie do gustu.Po prostu idz do sklepu i pomacaj sobie spiningi o cw od 18 do 21,a nawet 25 z wklejanka bo tylko taka szczytowka pozwoli Ci skutecznie lowic tą metodą.Pusta szczytowka jest zbyt sztywna,zeby skutecznie pokazywac brania,zanim ryba wyczuje opor ipusci przynete.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #32 dnia: 28.11.2017, 22:27 »
Stan, bądźmy szczerzy, do łowienia okoni metodą bocznego troka wystarczą kije o maksymalnym ciężarze wyrzutowym w granicach 10-12 g. Wędziska, jakie proponujesz, będą dobre do łowienia tą metodą sandaczy (bo trok, jak wiadomo, to nie tylko okonie). Ciężarki w granicach 5-10 gramów są wystarczające, dają największą przyjemność łowienia i skuteczność. Fakt, łowić okonie można nawet kongerowskim Zanderem z serii World Champion, o ciężarze wyrzutowym do 35 g, jednak to już nie to. Biorąc pod uwagę grubość żyłki czy plecionki, używanej do połowu okoni, solidne wklejanki nie są konieczne.

Gdybym kupował wklejankę przeznaczoną do połowu okoni, na pewno nie byłby to kij o ciężarze wyrzutowym do 21-25 gramów - mówimy o bocznym troku, to oczywiste. Gdyby pochylić się nad gumami uzbrojonymi główkami, wtedy sprawa wyglądałaby inaczej, szczególnie gdyby chodziło o czterdziestocentymetrowe okonie, a nie okonki. Być może nawet w tym przypadku nadmierna "solidność" kija byłaby przesadą.

Cóż, każdy może machać tym, czym chce, ja to rozumiem i nie mam zamiaru nikogo przekonywać do swoich teorii ;)



Jacek

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #33 dnia: 28.11.2017, 23:43 »
To wszystko prawda,ale jesli kolega szuka swojej pierwszej wedki do bocznego troka to najlepszym wyborem moim zdaniem jest kij bardziej uniwersalny,taki ktorym polowi i male okonki i taki,ktory poradzi sobie sandaczem. A przeciez kolega nie pisał na jakie konkretnie ryby się nastawia Dlatego zasugerowalem takie cw.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #34 dnia: 28.11.2017, 23:49 »
To prawda, nic nie napisał o rybach, jakie chce łowić ;)
Jacek

Offline pawciobra

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 511
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
    • Rybomaniacy
  • Lokalizacja: Braniewo
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #35 dnia: 29.11.2017, 19:18 »
Kijka szukam do średniej szerokości rzeki ale często z nurtem od 10 do nawet 20 g z głębokością do 4-5 m. Zazwyczaj w tym miejscu dominują okonie w przedziale 30-40 cm.
Paweł, koło nr 10 Braniewo
Rybomaniacy.pl

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #36 dnia: 29.11.2017, 19:23 »
Myślę, że w takich warunkach to bardziej Ci się sprawdzi łowienie na Drop Shota niż boczny trok. A wędki o gramaturze, którą sugerowałem, super się sprawdzą też w takiej metodzie.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #37 dnia: 29.11.2017, 19:29 »
Mysle,ze w takich warunkach to bardziej Ci sie sprawdzi łowienie na Drop Shota niż boczny trok.A wedki o gramaturze,ktorą sugerowalem super się sprawdza tez w takiej metodzie.Drop shot to prawdziwy kiler,szczegolnie na okonie i to nie tylko te małe. Najlepiej się sprawdza na głebokich lowiskach i wtedy kiedy ryba słabo żeruje. Boczny trok to głownie małe okonie i to na płytszych wodach,gdzie Drop shot traci skutecznosc.

Offline pawciobra

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 511
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
    • Rybomaniacy
  • Lokalizacja: Braniewo
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #38 dnia: 29.11.2017, 19:33 »
Może w takim razie mógłbyś polecić jakąś dobrą i solidna wklejankę do max 350 zl? Zaznaczę tylko, że nie chcę mieć nic wspólnego z Jaxonem, Kongerem czy Mikado...:)
Polecać nie będę bo to bez sensu.Kazdy ma swoj gust i to,ze mi jakas wedka pasuje nie znaczy,ze i Tobie przypadnie do gustu.Po prostu idz do sklepu i pomacaj sobie spiningi o cw od 18 do 21,a nawet 25 z wklejanka bo tylko taka szczytowka pozwoli Ci skutecznie lowic tą metodą.
Cytuj
Pusta szczytowka jest zbyt sztywna
,zeby skutecznie pokazywac brania,zanim ryba wyczuje opor ipusci przynete.

Porównywałem Dragon Fishmaker II z Dragon Nano Lite(pusta szczytówka), i miałem wrażenie, że Fishmaker II był o wiele sztywniejszy(z wyjątkiem szczytówki) w porównaniu do gięcia się Nano Lite i w tamtej chwili dopadła mnie nie pewność i dezorientacja :P
Paweł, koło nr 10 Braniewo
Rybomaniacy.pl

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #39 dnia: 29.11.2017, 20:24 »
No to bardzo dobrze. Szczytówka ma pokazywać brania w bocznym troku. Cały kij nie musi być taki miękki. To jak z feederami. Są takie o akcji progresywnej i parabolicznej, ale wszystkie mają spolegliwe szczytówki. Wybierz sobie wędkę o takiej akcji jak Ci pasuje, byle miała szczytówkę z wklejki, jeśli chcesz łowić skutecznie na tego bocznego troka.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #40 dnia: 23.10.2018, 14:38 »
Zakończyłem sezon feederowy, rozpocząłem spinningowy i chcę spróbować bocznego troka.
Najwięcej łowię na obrotówki i wobki, tej metody nigdy jeszcze nie stosowałem i nie wiem kompletnie co i jak.
Poczytałem internety, zakupiłem wędkę wklejkę, na mały kołowrotek nawinąłem żyłkę 0,145, zakupiłem komplet przynęt Keitech easy shiner i pałeczki ołowiane.
Ale jak to wszystko prowadzić? Nie pląta się Wam tak montowany zestaw? Na co zwrócić szczególną uwagę oprócz perfekcyjnego przebicia gumki hakiem?

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #41 dnia: 23.10.2018, 14:54 »
Mi co kilka rzutów zwykle trochę się zawinie, ale rzadko coś poważnego. Z tym, że ja zawsze na bardzo małe paprochy łowiłem.
Co do prowadzenia - kumpel naprawdę oblatany w spinningu uczył mnie by po zarzuceniu pozwolić opaść zestawowi na dno, a przynętę podciągać statecznymi ruchami całego kija - zwijać luz przesuwając kij do początkowej pozycji i znowu, od początku. Brania widać wtedy na szczytówce. Na początek na pewno zatniesz wiele razy na pusto, ale trochę czasu minie zanim zaczniesz ignorować stuknięcia ołowiu o przeszkody na dnie.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #42 dnia: 23.10.2018, 19:50 »
Zakładam, żę wiesz w jakich proporcjach ma być trok i ciężarek. Co do prowadzenia to nie ma jednej recepty. Często miałem brania z opadu. Późną jesienią pasiaki najlepiej reagowały na długo leżącą na dnie przynętę i delikatne podciąganie. Zaznaczam podciąganie nie podbijanie.
Adam

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #43 dnia: 23.10.2018, 20:04 »
Tak, teorię wydaje mi się że mam jako tako opanowaną :P
Ale nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie-w jaki sposób zawiązać haczyk? Klasycznie za oczko czy coś innego?
A co do prowadzenia to powolne zwijanie z przerwami tak? I dopiero jak nie zadziała to coś kombinować?

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #44 dnia: 23.10.2018, 20:07 »
Ja jadę triline'm. I nie zwijam, a przeciągam. Plus kombinowanie, jak Alek napisał.
Uzależniony od wędkarstwa