Autor Wątek: Skretting i Maryuku wycofują się z Wielkiej Brytanii - wpływ Brexitu?  (Przeczytany 6141 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Żadna firma mająca normalnych menadżerów nie pisałaby o wyjściu z UK wtedy ale o rozsądnym ograniczaniu wydatków, restrukturyzacji i tak dalej. A tu zero :o

Żadna firma nie wyjdzie z UK (chcąc tam dalej robić biznesy) powołując się wyłącznie na Brexit i to w momencie w którym nie wiadomo jak ten Brexit w rzeczywistości będzie wyglądał. Wiecie dobrze, że zdecydowana większość wędkarzy w UK to klasa robotnicza, która jednocześnie w znacznej większości opowiedziała się za Brexitem. Nie wyobrażam sobie menadżerów od PR firmy (tych np. z niesamowicie popularnego Skrettinga), którzy w materiałach prasowych powołaliby się na Brexit, strzelając sobie nie w stopę, a w głowę na brytyjskim rynku. Skretting dalej będzie produkować w UK tyle, że na przepięknej wyspie Skye (ciekawe dlaczego produkcja na zadupiu na Skye ma być bardziej opłacalna, aniżeli w Anglii). Z drugiej strony zastanawia mnie co zrobią jak i w Szkocji pojawi się większość z ciągotami do pozostania w UE.To przecież stamtąd wyszedł ostatni wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej. I Trybunał kilka dni temu odpowiedział, że rząd może wycofać taki wniosek :P Z Brexitu zrobił się ciekawy burdel  :beer:  Z Marukyu jest inna sytuacja. Oni wprost wskazują na to co się stało. To głównie  "Poor trading conditions" były główną przyczyną odejścia. I tak byli tam raptem 8 lat.

Osobiście uważam, że Brytyjczycy mocno odczują twardy Brexit i wcale nie zminimalizują tych kosztów, które chcieliby zminimalizować wychodząc z UE. I uważam też, że firmy nie mogą tkwić w niepewności co do swojej przyszłości na brytyjskim rynku, więc już teraz widać ich pierwsze ruchy co do "wychodzenia" z UK. Są firmy, którym wystarczy wybudowanie fabryki w którymś z państw UE, ale i również są firmy których "wyjście" jest dużo bardziej skomplikowane, więc te często czekają co się wydarzy w niedalekiej już przyszłości. A wieści z Brukseli nie są zbyt optymistyczne dla fanów wszelkich negocjacji ;)


Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Kilka dni temu oglądałem na CNBC wywiad na żywo z Bransonem (Virgin Galactic) po udanym przelocie suborbitalnym ich VSS Unity (https://noizz.pl/lifestyle/virgin-galactic-zabierze-ludzi-w-kosmos/k1fse0c). I przy okazji padło pytanie o Brexit. Powiedział, że twardy Brexit byłby dla angielskiej gospodarki gorszy w skutkach od II wojny światowej...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Kilka dni temu oglądałem na CNBC wywiad na żywo z Bransonem (Virgin Galactic) po udanym przelocie suborbitalnym ich VSS Unity (https://noizz.pl/lifestyle/virgin-galactic-zabierze-ludzi-w-kosmos/k1fse0c). I przy okazji padło pytanie o Brexit. Powiedział, że twardy Brexit byłby dla angielskiej gospodarki gorszy w skutkach od II wojny światowej...

Michał, poczytaj komentarze jakie były pod tym filmem na stronie BBC. 80% jechała po Bransonie bez litości. Uznali go za zdrajcę, co nie płaci podatków w UK i żyje sobie na jakieś wyspie nie mając pojęcia o życiu szarych ludzi. Zaś jego wypowiedź miała na celu ratowanie interesu samego Virgin Holidays rzekomo :)  Byłem zaskoczony tą reakcją, wg mnie pokazała, że braxiciarze stanowią większość. BBC jest neutralnym polem tutaj, choć oskarża się ich o nie popieranie brexitu...
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark

Żadna firma nie wyjdzie z UK (chcąc tam dalej robić biznesy) powołując się wyłącznie na Brexit i to w momencie w którym nie wiadomo jak ten Brexit w rzeczywistości będzie wyglądał. Wiecie dobrze, że zdecydowana większość wędkarzy w UK to klasa robotnicza, która jednocześnie w znacznej większości opowiedziała się za Brexitem. Nie wyobrażam sobie menadżerów od PR firmy (tych np. z niesamowicie popularnego Skrettinga), którzy w materiałach prasowych powołaliby się na Brexit, strzelając sobie nie w stopę, a w głowę na brytyjskim rynku.

Pamiętajmy, że pracownikom należą się odprawy, więc zapowiadane zamknięcie w kwietniu punktów dystrybucji i sprzedaży pokrywa się z terminem ogłoszenia decyzji. Pracownicy sami by się wygadali, więc firma zajęła oficjalne stanowisko wcześniej. A co jest powodem tej decyzji? Trudno powiedzieć, ale raczej nie brexit sam w sobie a kłopoty finansowe firmy przede wszystkim. Obecnie jest czas prosperity, więc takie decyzje muszą mieć drugie dno, o którym się nie mówi aby nie odstraszać inwestorów i odbiorców. Może inwestycja w Szkocji nie była trafiona?
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Kilka dni temu oglądałem na CNBC wywiad na żywo z Bransonem (Virgin Galactic) po udanym przelocie suborbitalnym ich VSS Unity (https://noizz.pl/lifestyle/virgin-galactic-zabierze-ludzi-w-kosmos/k1fse0c). I przy okazji padło pytanie o Brexit. Powiedział, że twardy Brexit byłby dla angielskiej gospodarki gorszy w skutkach od II wojny światowej...

Michał, poczytaj komentarze jakie były pod tym filmem na stronie BBC. 80% jechała po Bransonie bez litości. Uznali go za zdrajcę, co nie płaci podatków w UK i żyje sobie na jakieś wyspie nie mając pojęcia o życiu szarych ludzi. Zaś jego wypowiedź miała na celu ratowanie interesu samego Virgin Holidays rzekomo :)  Byłem zaskoczony tą reakcją, wg mnie pokazała, że braxiciarze stanowią większość. BBC jest neutralnym polem tutaj, choć oskarża się ich o nie popieranie brexitu...

Cóż, zapewne facet, który założył ponad 400 firm i dorobił się miliardów nie ma pojęcia o gospodarce. A na pewno ma mniejsze od szarego człowieka... :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Niestety, tak myśli tu wiele osób. Ja wskazuję jak wiele się zmieniło po negocjacjach i twardym stanowisku UE wobec UK, urażona duma narodowa popycha Brytoli w stronę katastrofy jaką będzie twardy Brexit :'(
Lucjan

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Mieszkam w UK od 11 lat i powiem wam że jest coraz gorzej, w następnym roku wracam do Pl, a co do brexitu to anglicy pytali mnie o co w tym chodzi. A ja pytam ich, głosowałeś? A on że za, jak mu wytłumaczyłem o co dokładnie chodzi to on w szoku, tak są uświadomieni. Oczywiście nie wszyscy, ale wielu naprawdę nie wiedziało o co chodzi dokładnie, a teraz jest panika już lekka bo dopiero uświadamiają sobie ludzie jakie to może mieć skutki. Podwyżki na produkty, usługi, wszystko, jak cło dostaną na owoce i inne produkty (sprowadzają wszystkiego dużo bo na wyspach nie ma albo jest mało) to wiele firm padnie, brexit wyjdzie im bokiem.
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 368
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Na szczęście głosy w komentarzach internetowych mają się nijak do poparcia społecznego. Dwie setki ukierunkowanych komentatorów są w stanie całkowicie zdominować komentarze pod dowolnym artykułem. U nas były czasy, gdy na podstawie komentarzy można byłoby uznać, że korwiniści są potęgą. Miesiąc później w wyborach nie przekraczali progu :) Czytając nasze forum można odnieść wrażenie, że polski wędkarz to fan no-kill albo przynajmniej umiarkowanego zabierania ryb. Jak jest naprawdę, wiemy aż za dobrze. Zwolenników brexitu raczej od czasu referendum nie przybyło, bo nie wiem co ich miało zachęcić: rejterada Farage, czy żałosne negocjacje pani premier? Branson raczej wie co mówi, a że bogatego hejtują, to akurat nie nowina...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Słusznie prawisz, Kolego :bravo: :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 636
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Luk. Nie demonizuj brexitu. Nie można zakładać, że te firmy zwijają się z rynku brytyjskiego ze względu na brexit. Chociażby dlatego, że nawet jeszcze nie wiadomo jak będą wyglądały umowy handlowe pomiędzy UE i Wielką Brytanią.

Skretting jest pelletem stosunkowo drogim i myślę, że wpływ na to ma cena siły roboczej w Norwegii. Konkurencji trochę jest a ceny mają lepsze. Prawo rynku.

Co do Maryuku to nigdy nie przebiło się na tyle co inne topowe marki, a widać, że wpakowali sporo kasy w promocję i pewnie się przeliczyli.

Masz rację. Co tam jakiś pellet. Jaguar Land Rover zwolnił właśnie 5000 osób. Z powodu Brexitu....

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Racja. Co tam rynek wędkarski. Spożywka, przemysł samochodowy i reszta straty będą ogromne. Każdy normalny człowiek wie, ze Brexit nie jest nikomu potrzebny. Dla tradycji brytyjskiej demokracji byłoby  szokiem zanegowanie wyboru ludzi stwierdzeniem „sorry drogi ludu! To nie jest dobry pomysł” .

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Pisałem ostatnio o problemach branż o profilu produkcji mocno regulowanej i dodatkowych kosztach podwójnej certyfikacji na rynki brytyjskie i europejskie, jako o skutku twardego Brexitu. Produkty pasz i zanęt też do tej grupy należą. O tyle dla nich gorzej, że przy niewielkich kosztach produkcji, koszty recertyfikacji mogą stanowić znaczny udział kosztów ogólnych.
Dowiedziałem się, że w październiku ub. roku rząd brytyjski zadecydował, że na rynek brytyjski nie będzie konieczności dodatkowej certyfikacji produktów wyprodukowanych w UE. Jest to jednak decyzja jednostronna, Unia będzie nadal wymagać dodatkowej certyfikacji na swoje rynki dla produktów spoza UE, bez wyjątku dla UK. Skutkiem tego jest przeniesienie sporej części produkcji do Europy. Myślę, że odbywa się to w wielu branżach, być może to też było przyczyną wycofania produkcji Skretting i Maryuku z UK. Nie znam wszystkich aspektów takich decyzji ale na pierwszy rzut oka, jeżeli wwóz do UK z UE jest tańszy, niż w drugą stronę, to bardziej opłaca się produkować w Europie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Oco chodzi o zakazie używania maczek rybnych w wedkarstwie? Przecież to niemożliwe...kulki proteinowe,pellety są robione z mączek rybnych...a firma sonubaits??? Ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam a jeśli tak będzie itak to omine i niech się walą...

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Jak będzie z tym respektowaniem certyfikatów nie wiadomo, ponieważ trudno powiedzieć kto wygra wybory lub kto obejmie stery rządów za rok. Myślę, że połowa Torysów, będących za twardym wyjściem, może optować w stronę mini wojny celnej, która wg nich uderzy bardziej w EU (choć trudno o zwycięzcę w takiej wojnie handlowej). Chcą oni dać nauczkę Unii, więc na złość mamie mogą sobie odmrozić uszy :facepalm:

Theresa May chce dealu, tam jest wszystko w miarę dogadane (to i tak początek rozmów). Jak on przejdzie to będzie w miarę spokojnie, ale się na to nie zanosi. Nie dziwię się firmom, że panikują. Podobno producent rowerów, taka mała firma z Londynu, zatowarowała się u producentów części na pół miliona funtów, aby przebrnąć przez początkowy okres chaosu. Tak reagują producenci. Nie wiedzą co się wydarzy.

Teraz szykuje się przedziwna batalia. Możliwe jest zatrzymanie brexitu, brexit twardy i miękki. Co się wydarzy? Trudno powiedzieć, póki co zwolenników dealu w parlamencie przybywa, ludzie zaś coraz bardziej są za pozostaniem w UE. Wg sondaży ponad 52% che pozostać, podczas gdy reszta to zwolennicy brexitu oraz ci co 'nie wiedzą'.
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Oco chodzi o zakazie używania maczek rybnych w wedkarstwie? Przecież to niemożliwe...kulki proteinowe,pellety są robione z mączek rybnych...a firma sonubaits??? Ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam a jeśli tak będzie itak to omine i niech się walą...

Jest sporo przeciwników stosowania pasz zwierzęcych przy karmieniu zwierząt, w tym i ryb. Dodatkowo producenci mączek wyrządzają olbrzymie szkody w ekosystemie mórz, dlatego decyzja taka ma swoje mocne podłoże.

Co do Sonubaitsa. Zapewne zaczną robić zanęty z mielonych pelletów opartych o oleje rybne. Zanęty zmienią zapach i konsystencję jakoś, ale będą działać dalej :) Możliwe też, że będzie jakaś wyłączność jeżeli chodzi o wędkarstwo. Kto wie, czy tez przy twardym brexicie, firmy robiące pellety nie będą produkować czegoś specjalnie na rynek brytyjski. Bo tutaj takie regulacje raczej nie przejdą :)
Lucjan