Autor Wątek: Rosówka - opinie o przynęcie  (Przeczytany 9846 razy)

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Rosówka - opinie o przynęcie
« dnia: 19.02.2019, 19:13 »
Witam, przyznam szczerze, że posłucham/poczytam użytkowników forum o tej przynęcie.
Nigdy nie dawałem jej większych szans.
A mam blisko mnie jeziorko, gdzie jeszcze jest sporo węgorzy, okoni, sandaczy, karpi i ogromnych leszczy.

Może jedną wędkę warto uzbroić w tą przynętę. Co prawda ostatni sezon zdominowały w 99% karpie, ale może warto mieć na haku rosówkę i nie wiadomo co się może zdarzyć ?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2019, 19:16 »
Według mnie to jedna z lepszych przynęt na każdą rybkę ;),złapałem szczupaka na rosówkę i karpia również o linach,leszczach czy grubych płociach nie wspomnę, na pytanie czy warto, uważam,że jak najbardziej :beer:

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #2 dnia: 19.02.2019, 19:58 »
Bardzo dobra jako przynęta i można z jej udziałem zrobić fajną zanentę.

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #3 dnia: 19.02.2019, 20:45 »
Pamiętam jak za dzieciaka na wsi u dziadków szukałem ich pod prawie wszystkim co leżało na ziemi. Podnosiłem pniaki, deski, blachy itp. Skrywały się tam często ogromne sztuki, których bałem się złapać ;D Były bardzo szybkie i momentalnie chowały się w swoje dziurki. Dziadek nauczył mnie polować na nie w nocy, co nie było łatwym zadaniem.

Ta przynęta była chyba najczęściej używana jak pamiętam. Brały na nią gównie wszędobylskie "koluchy". Często przyłowem był okoń i karp. Na łowisku na którym obecnie łowię mam bardzo słabe wyniki zarówno na rosówkę jak i czerwonego. Wędkarze łowią praktycznie tylko na pellety, kulki itp.

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #4 dnia: 19.02.2019, 21:46 »
Mało jest tak uniwersalnych przynęt, można na nie złowić prawie każdą rybę w odpowiednich warunkach. Na rzece przy podniesionej i mętnej wodzie rosówka to pewniak (pod warunkiem, że w takiej rzece są jeszcze ryby). Dawniej na znanym mi odcinku Wisły to był numer jeden na brzany.
Jeśli nie ma suszy to za darmo w krótkim czasie możemy nazbierać jej na kilogramy i użyć siekanej w roli "mięsa" do zanęty na leszcze i liny.
Artur

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #5 dnia: 19.02.2019, 22:18 »
Z tym zbieraniem to nie taka prosta sprawa, szybkie są.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #6 dnia: 19.02.2019, 22:20 »
Są mega szybie , najlepiej używać czerwonego światła lub bardzo słabego .

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #7 dnia: 19.02.2019, 22:37 »
Kiedyś łowiłem na nie:
- węgorze (nocki)
- okonie
- brzany (przy mętnej rzece)

Od jakiegoś czasu nie stosuję.
;)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 035
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #8 dnia: 19.02.2019, 22:50 »
Rosówka to moja przynęta nr 1, na dużą płoć,klenia,okonia,a także jedna z lepszych na leszcza i lina.

Zawsze mam rosówki ze sobą. Polecam jedno opakowanie skropić olejem rybnym. Nawet sandacz na nie reaguje.

Rosówka to zapomniana przynęta ,tak jak skórka od chleba,czy larwa chruścika.
Polecam bez dwóch zdań.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #9 dnia: 20.02.2019, 06:06 »
Choć już dłuższy czas nie stosowałem, to uważam że jest to jedna z najlepszych przynęt jak i zanęt na grube płocie, leszcze, liny, karpie, okonie itp. Na pytanie czy warto, odpowiem: tak warto! Jest to uniwersalna przynęta na wiele gatunków ryb, jednocześnie dość selektywna

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #10 dnia: 20.02.2019, 08:30 »
Rosówka jest dobra zwłaszcza wtedy kiedy jest zimno. Warto kombinować z takimi przynętami, jednak dobrze jest się przygotować odpowiednio pod takie łowienie - czyli nęcić siekanymi rosówkami lub dendrobeną lub białymi.  Do tego dobrze jest popracować nad prezentacją przynęty - i na przykład zakładać ją odpowiednio. Dobrze jest rosówkę urwać i włożyć spory hak, nadziewając ją - wtedy mamy dobrą prezentację i plus związany z 'puszczaniem' soków. Można też kawałki dendrobeny nabić na włos robiąc 'kebaba' lub nadziać dwie połówki.

Dla mnie największym problemem jest dobre zacięcie przy rosówce, dlatego tutaj 'niestety' lepsze są kulki lub pellety - oraz oczywiście białe robaki. Założenie całej rosówki powoduje często zasłanianie grota haka co daje spory procent zacięć pustych. Rosówka tez ma 'krótkie' życie na haku i trzeba ją stale wymieniać. I to jest kolejnym problemem - cena. To jedna z najdroższych przynęt obecnie, rarytas. 10 sztuk kosztuje u mnie 3 funty! O zbieraniu nie ma za bardzo mowy, bo od kilku lat jest susza i nawet nocą ziemia jest sucha, jak już jest mokro to temperatura jest zbyt niska. Tak więc opakowanie starcza mi na 10 zarzutów tylko! Aby dobrze się wstrzelić i zanęcić, musiałbym sporo zainwestować - 10-12 funtów w opakowanie 100 sztuk.

Lucjan

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #11 dnia: 20.02.2019, 09:24 »
Siekana rosówka, ziemniak w kostkę, kilka dni i nie ma bata żeby lin nie podszedł jeżeli jest w łowisku :)
Z rosówek zrezygnowałem w ogóle na rzece - okonie. Nic przyjemnego nie widzę w odzyskiwaniu haka z okolic okoniowego odbytu. Rosówka odpada również tam gdzie dokazuje drobnica.
Sok po siekaniu rosówki to chyba najlepszy naturalny atraktor jaki istnieje.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 035
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #12 dnia: 20.02.2019, 09:53 »
Myśląc o rosówce,trzeba wziąć pod uwagę to o czym  pisał Luk,czyli trudność w zacinaniu.
Sam albo tnę rosówkę i zakładam na haczyk 8-6 ,albo zakładam aż na żyłkę część robaka,ewentualnie na włos i wtedy rosówka jest zasysana,mniej kaleczona,starcza na dłużej.
Są też haczyki przystosowane do rosówek,mają długie trzonki,uzbrojone w dwa zadziory na trzonkach,ale mi akurat nie wygodnie nimi się łowi. O wiele bardziej,wolę szerokie kolanko ,lub włos.
Przynęta całoroczna.

Większa ich ilość w zanęcie,potrafi przekarmiać.

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #13 dnia: 20.02.2019, 10:13 »
Witam co do własnej rosówki prócz hodowli można je najszybciej i najprościej pozyskać w osiedlu między blokami na trawniku lub bezpośrednio z kostki, chodnika czy asfaltu wystarczy wieczorem wyjść po 23 jak już wszystko ucichnie gdyż właśnie na powierzchni się rozmnażają czyli wychodzą ze swoich norek i łączą się, czerwona przesłona na latarę i na polowanie- swego czasu zacząłem używać szczypiec do łapania - naturalnie z czuciem, a po deszczu z kolei jest ich mnogo na kostce czy na chodniku 10-15 minut i spokojnie litrowy słoik gotowy.
Słońca życzę

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rosówka - opinie o przynęcie
« Odpowiedź #14 dnia: 20.02.2019, 10:19 »
To prawda, w okolicach bloków na trawnikach, najlepiej w okolicach krzaczorów są dobre miejsca na rosówki. Pamiętam, że z kolegami mieliśmy zawsze kilka miejsc-pewniaków. Jakąś godzinę przed zmrokiem wylewaliśmy wiadro wody lub dwa (łącznie) w kilku takich miejscach i po około trzech godzinach były żniwa :) Jeśli trochę popadało, to nie trzeba było w ogóle wylewać wody.
Dobrymi miejscówkami były też ogródki przed blokiem, ale trzeba było być bardzo cicho, żeby sąsiedzi nie usłyszeli, że ktoś buszuje w ogródku 8) :facepalm:
Marcin