Autor Wątek: Wędziska Preston Absolute Float  (Przeczytany 15301 razy)

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Wędziska Preston Absolute Float
« dnia: 06.11.2014, 12:11 »
Cześć:) to znowu ja

Mam pytanie do użytkowników wędzisk jak w tytule. Jakie macie zdanie na ich temat i czy polecacie takowy zakup pod łowienie wagglerem lub sliderem? Wszystkie spostrzeżenia i opinie mile widziane.

Dzięki.
Darek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #1 dnia: 06.11.2014, 21:03 »
Nie mam takiej wędeczki... Dla mnie to coś jak Porsche pośród zwykłych samochodów. Znając życie rewelacyjny produkt. Aczkolwiek można świetnie połowić dwa razy tańszą wędką...  Tutaj mamy do czynienia ze sprzętem do wyczynu, gdzie każdy szczegół się liczy.

Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #2 dnia: 06.11.2014, 21:58 »
Niestety też nie posiadam, więc nie pomogę.
Ja używam Acolyte Ultra Drennana.

Przymierzam się jednak do sztycy do podbieraka z serii Absolute, bo drennanowska sztyca jest dla mnie trochę za ciężka. Przyzwyczaiłem się do o wiele lżejszego Tycoona a Milo.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #3 dnia: 06.11.2014, 22:16 »
Ja właśnie chcę zamówić Drennana Acolyte Ultra 15 FT w Raven Fishing. Zastanawiałem się nad wersją Plus 14 FT i sam już nie wiem. Proszę powiedz jak się łowi i jaką długość posiadasz? I czy waży tyle co podaje oficjalna strona Drennana? Jaka akcja?
Darek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #4 dnia: 06.11.2014, 23:24 »
Ja mam 14 ft. Kiedy ją kupowałem, nie było jeszcze w ofercie 15 ft. Ale nawet jakby była, to bym wziął 14 ft.
Łowię na jeziorach, więc taka długość wydaje mi się optymalna.

Co do jakości. Ja jestem bardzo wymagającym stworzeniem :) Tym bardziej jeśli chodzi o sprzęt z tzw. górnej półki, za który trzeba parę groszy wyłożyć. Nie należę do tych, którzy zawsze chwalą swój sprzęt.
Tej wędce nie mogę niczego zarzucić. Jest naprawdę piękna :) Oczywiście nie omieszkałem zważyć i zapewniam, że waga kija pokrywa się z tym, co podaje producent. Przynajmniej jeśli chodzi o 14 ft w wersji Ultra.
Jedynie co mnie irytuje, to rękojeść dokręcana od góry. Nie przepadam za tego typu uchwytami, ale widzę, że teraz w większości wędzisk spławikowych oraz w feederach takie rękojeści są używane.

Jako że kij zamawiałem z UK i nie miałem możliwości go osobiście pomacać, obawiałem się o jego akcję.
Wiem, że dobry kij do wagglera musi mieć pewną szybkość, żeby celnie rzucać i dobrze operować zestawem.
Jeśli jednak chodzi o hol ryby, to zdecydowanie wolę kije bardziej spolegliwe. W specyfikacji podkreślano sztywność blanku i szybkość akcji i stąd nastawiony byłem, że będzie to wędka, którą będzie się rewelacyjnie kontrolowało zestaw, ale nie będzie mi dawać przyjemności z holu. Dlatego bardzo się zdziwiłem, kiedy po raz pierwszy rozłożyłem wędkę i zacząłem nią operować. Ta akcja jest naprawdę progresywna. Ktoś tu naprawdę odwalił kawał dobrej roboty.
Ja głównie łowię większe płocie (przynajmniej na takie się nastawiam) oraz średnie liny. Często też holuję karpiki do 3 kg. Lubię delikatne kije, które dają mi radość z holu nawet płotki 20 cm. Dlatego cieszę się, że nie wybrałem wersji Plus. Myślę, że dla mnie byłaby ona zbyt mocna.
Wędka ma naprawdę spory tzw. zapas mocy w dolniku. O ile nie łowi się w pobliżu jakichś zawad, zielsk, to można spokojnie holować karpiki do 3 kg bez obawy.
Jednak latem łowiłem na jednym bardzo zarośniętym jeziorze liny i karpiki. Rzucałem pod pas moczary. Niestety tą wędką nie byłem w stanie zatrzymać wielu ryb. Nie oznacza to jednak, że noszę się z zamiarem wymiany wędki na coś mocniejszego. Po prostu kupię drugą wędkę (być może Tench Float), którą będę wykorzystywał w takich warunkach.

Podkreślam, jeśli ktoś nie lubi delikatnych wędek i akcja przy holu nie ma dla niego znaczenia, lepiej niech sobie weźmie wersję Plus.

15 ft to raczej do specjalnych rzecznych zadań chyba.

A propos ceny. Ja kupiłem ją w UK za £189. Nie wiem ile sobie cenią za nią w Polsce, ale warto rozważyć zakup z UK.

Poszukam na dysku, może znajdę jakieś zdjęcia lub filmiki z holów, to wstawię, żebyś mógł zobaczyć akcję wędki.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #5 dnia: 07.11.2014, 03:02 »
No  niestety matchówka nie może mieć każdego rodzaju akcji pod wszystkie ryby... Normalnie sę one miekkie aby holować wszystkie ryby tak do 10 kilo (niestety te większe ryby holuje sie długo).  Na pewno do łowienia przy liliach itp. które sa blisko brzegu - polecałbym krótsze kije. Tutaj długośc ma ścisły związek z 'oddawaniem' pola rybie - i taka wędka 3.60 da więcej 'mocy'. Na liny w takich sytuacjach wybierałbym rzeczywiście 'mocne' matchówki - w wersjach power, carp lub pellet waggler. Wiem doskonale co to jest zatrzymanie lina lub karpia przed liliami - bo wiele ryb straciłem w ten sposób.

A dzisiaj, będąc na rybach, zrobiłem kijowi Red Range z Drennana (float 13 FT) crash test. Jednago karpia holowałem z 8-10 minut, nastepnego postanowiłem holować 'mocno'. Miałem żyłkę 0.18 Supplex Drennana i hak Kamasan B911 nr 16  i czułem, że moge pozwolic sobie na więcej tutaj. A więc troche siłowy hol nie zajął więcej niż 3 minuty! Ryba miała około 3 kilogramów... Wniosek z tego taki, że często mozna też 'wycisnąć' z kija ciut więcej. Naturalna reakcja to utrzymywac pewny stały 'nacisk' na rybę - jestem jednak pewien, że można więcej. Ważne, żeby właśnie samemu wybrać 'luz' - jakim jest sprężystość żyłki i ugięcie się kija, i mozna powstrzymac rybę zawczasu. Myślę, że te drogie kijaszki (Acolyte, Absolute i Airity) na takie zachowanie spokojnie pozwolą. Niestety na wędce 4.20 metra musi być to bardzo trudne...
Lucjan

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #6 dnia: 07.11.2014, 09:44 »
Ja natomiast uwielbiam kije długie. Wiem, że jest to wbrew logice ale na jeziorkach w których łowię sprawdzają mi się lepiej (łowisko głębokie i dość dalekie zarzuty)dlatego pewnie zdecyduję się także na Acolyte 15 FT. A i nie bez znaczenia, że lubię posiedzieć sobie nad Wartą lub rzadziej Wisłą w okolicach Włocławka. Cóż, długie kije to moje zboczenie. Pytanie odnośnie Absolute zadałem z tego względu ażeby upewnić się czy jest sens zakupu i jaki mają na to pogląd inni użytkownicy. Dziś potwierdziłem zakup Prestona Absolute 17 ft czyli długi kij. Machałem nim jakieś pół godzinki na małej żwirowni i mi zwyczajnie "leżał" w ręku. Fakt, że spławik zaczepiony pierwszy lepszy jaki miałem w skrzynce, jeden stil plus przypon z haczykiem. Każde minimalne uniesienie kija to było pewne zacięcie. Kij mi się zwyczajnie podobał i dlatego zapytałem o jego walory:)

Mateo proszę podeślij zdjęcia tego Acolyte.

Dzięki.
Darek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #7 dnia: 07.11.2014, 13:28 »
Znalazłem na dysku taki filmik z holu karpika, ale jakość wyjątkowo kiepska. W jednym momencie widać ugięcie kija.
Filmik zajmuje 51 MB, więc nie ma sensu go całego ładować na serwer (łącze mam wyjątkowo powolne).
Dlatego póki co wyciąłem z filmu pojedynczą klatkę, gdzie widać ugięcie kija (karpik na oko 2 kg).

Może wieczorem (teraz nie mam za wiele czasu) przytnę ten filmik i też go tu wrzucę.

Pozdrawiam
Mateusz

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #8 dnia: 07.11.2014, 14:36 »
Akcja taka jaką toleruję. Większa masa na końcu żyłki i wędka przechodzi w lekką parabolę. Super. Jeśli możesz wrzuć ten filmik.

Dzięki.
Darek

elvis77

  • Gość
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #9 dnia: 07.11.2014, 14:43 »
Fajnie  :)  akcja semiparbolic lub  w tej klasie to proresywna ,a jaki jest cw. I cena  ;D

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #10 dnia: 07.11.2014, 14:56 »
Mi wyceniono Acolyte Ultra za model 15 ft 1089 zł. 13 ft 100 zł tańszy. C.W. tutaj nie ma a tylko moc linki jaką można stosować gdzie przy tych modelch wynosi około 5 lbs czyli żyłka Prestona Reflo Power 0,15 mm.

:)
Darek

elvis77

  • Gość
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #11 dnia: 07.11.2014, 15:27 »
Faktycznie sprzęt z UK jest w lbs. Ja też wolę dłuższe tylko nie w tej cenie. Mam dwóch synów którzy po serii udanych występów na zawodach dla dzieci chyba załapali bakcyla i teraz wydatki idą na trzech  :(  Znalazłem czasowe rozwiązanie-oddaję im swój starszej generacji sprzęt,a sobie kupuję nowszy  ;)
Mają na czym się uczyć,a jak coś złamią to nie będzie tak szkoda.

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #12 dnia: 07.11.2014, 15:49 »
No może kiedy też mnie spotka taka przyjemność połowienia z synem albo córką:)
Darek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #13 dnia: 08.11.2014, 00:03 »
Nie patrzcie się na cw przy matchówkach lub feederach - bo niewiele mówi to o akcji kija. Każda wędka typu match to kij do łowienia ryb od płotki po lina i karpia. Z cw na takiej wędce to spotkać się mozna w Polsce, i wartość ta nic tak na prawde nie mówi. Na jednym kiju było napisane: cw 2-20 gram. Czy to znaczyło, że nie powinienem uzywac spławika 1,5 grama? :)
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędziska Preston Absolute Float
« Odpowiedź #14 dnia: 08.11.2014, 01:12 »
Niedawno wróciłem do domu. Wyciąłem ten moment filmu, gdzie widać kij podczas holu, ale kiepska jakość. Nagrywałem telefonem starszej generacji. Zresztą czym bym nie nagrywał, to i tak kiepsko wyjdzie - taki mam talent :)
Link do pobrania

Ee, to dobrą Ci Darku cenę dali za 15 ft. Trzeba mieć tylko nadzieję, że nasi handlarze nic nie pokombinują i kij będzie w idealnym stanie. Ja czasem boję się już u nas kupować i dla pewności wolę zamówić z zagranicy. Kiedyś na próbę kupiłem tę samą procę Drennana w dwóch egzemplarzach - jeden z naszego sklepu internetowego, a jeden z UK. Zdziwiło mnie, że gumy były całkiem inne. Inny kolor i grubość. Guma w procy od polskiego sprzedawcy pękła po kilku sesjach. Ta druga działa do dziś.
Kupiłem też łączniki z krętlikiem. Na opakowaniu napisane wielkimi literami, że są 4 szt. - a tu w paczce po 3 szt. :) Nie omieszkałem powiadomić o tym Drennana.
Nie chcę tu narzekać na rodaków, ale z utęsknieniem czekam kiedy ta mentalność ulegnie zmianie.

Co do oznaczeń typu lb czy c.w. to wydaje mi się, że nie ma znaczenia jakich oznaczeń się będzie używać - byle były one powtarzalne i dla wszystkich zrozumiałe.
Z c.w. jest podobnie, jak z lb. Czy to, że podane jest 3-5 lb oznacza, że nie mogę założyć linki 2,5 lb? Poza tym wiemy dobrze jak producenci oznaczają przeróżnie swoje produkty. A przecież żyłka też się zużywa i nawet jeśli na początku ma 4 lb, to po kilku sesjach może mieć 3,5 :)
Amerykanie też na swoich blankach podają gramaturę + wytrzymałość linki.
Ja już przestałem w ogóle patrzeć na te oznaczenia. Jeśli nie mogę kija pomacać osobiście, to pytam ludzi, którzy go używają dokładnie na temat akcji, optymalnego ciężaru zestawu, holowanych ryb. Tak zrobiłem właśnie przed zakupem Acolyte i innych wędzisk z UK. Najpierw podyskutowałem z gośćmi na angielskim forum oraz ze sprzedawcą, a potem dopiero zamówiłem.

Jak kupisz Absolute Float Prestona to też napisz jak wrażenia.
Pozdrawiam
Mateusz