Autor Wątek: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi  (Przeczytany 8501 razy)

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #30 dnia: 23.10.2018, 16:58 »
Dla mnie łowienie batem z amortyzatorem to profanacja tej metody. Największą rybę jaką złowiłem na tego Power Carp to karpik 4.20 z mojej pobliskiej rzeki.

Stan, możesz napisać, dlaczego używanie amortyzatora traktujesz jako profanację? Wg mnie amortyzator bardzo uspokaja rybę, aczkolwiek - przyznaję - nie mam bata dedykowanego do łowienia karpi, który ma pewnie specyficzną akcję. Ja do takiego łowienia zaadaptowałem starego Jaxona, z którego wyjąłem szczytówkę i wkleiłem tuleję. Ponieważ to taki półszklak, to czasem mam wrażenie, że jest zbyt spolegliwy. Guma chyba 1,8 mm. Największy karp ok. 4-5 kilo z wanny.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #31 dnia: 24.10.2018, 07:27 »
Temat amortyzatorów w bacie przewija się już od "zawsze" na wielu forach, i wielu kolegów uważa to za profanację. Ja osobiście nie za bardzo przepadam za tym rozwiązaniem ale czasem stosuję. Bo jak inaczej mógłbym wyjąć na zwykłego bata większą rybę stosując haczyk nr 20-22 i przypony rzędu 0,06-0,08 bo ryby inaczej nie chcą współpracować? Nie każdego stać kupować baty o różnej charakterystyce i mieć komplety typu "mała ryba" "średnia ryba" "duża ryba". Czyli o różnych parametrach, budowie/materiale, sztywności. Dlatego też gdy wiem, że będę musiał łowić cienko, lub bardzo cienko wyciągam zapasowe szczytówki z gumą.
Kuba

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #32 dnia: 24.10.2018, 08:23 »
Tym bardziej że jedziesz na komercję pobawić się z drobnicą a wiesz że bonus też może wejść i np ja nie chciałbym żeby pływał z zerwanym przyponem chociaż stosuję haki bezzadziorowe to nie raz tak mi się zapiął że nie do uwiedzenia jakby przeszył sobie pysk i hak siedzi niby drzazga podwójnie przebijając warę pod skórą. Dylemat Pany się piętrzy w mej głowie, z jednej strony zawsze chciałem spróbować bata z drugiej mam dostępne tylko komercje ( z różnych przyczyn) i to przeświadczenie że może wejść w miejscówkę odkurzacz komercyjny. Sam już nie wiem, myślałem że bezpieczną formą może być właśnie guma aby mieć szansę z ewentualnym bonusem. Miałem właśnie plan aby zrobić delikatny zestaw na drobnicę ale mieć bufor bezpieczeństwa i właśnie myślałem o rozwiązaniu pletka, guma, korek aby jak najwięcej zachować akcji kija czyli nie za bardzo do ścinać... Sam już nie wiem.

Słońca Życzę

Słońca życzę

Offline ANDREJZ1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 12
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #33 dnia: 12.11.2019, 10:04 »
Co byście wybrali pod zawody 8-mkę na drobną i średnią rybę do 1kg ( może wpaść karpik zarybieniowy) VDE-R TEAM NANO CORE POLE TX3 811 czy MISTRALL COMPETITION AQUA POLE ?

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #34 dnia: 12.11.2019, 10:25 »
Tx 3 to bat uniwersalny idealny pod drobną/średnią rybę. Jednak jak regularnie będziesz łowił te karpiki, wybrałbym coś mocniejszego. Fajny w zbliżonej cenie jest Konger turion (bez competition). Pozwoli on na zdecydowanie mocniejszy hol takich bonusików. Super są też, ale i droższe na takie warunki są mivardi Aquaris i Phenomena. Wszystko zależy jak często trafiasz bonus i jak szybko chcesz go wyciągnąć.

Offline Quedzik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 7
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #35 dnia: 11.12.2019, 14:11 »
Podłączę się pod temat, żeby nie zakładać nowego.

Doświadczenie w spławikowaniu mam jak na razie tylko z odległościówką, od nowego roku chciałbym spróbować też bata.
Przeczytałem kilka wątków i napaliłem się na często polecanego tu Mikado Torunament 7m.
Że to dobra wędka, to już wiem. Pytanie czy przy moim braku doświadczenia z batami kupno kija za ok 400zł nie będzie przysłowiowym rzucaniem pereł przed wieprze? Czy dla bato-nowicjusza nie będzie większej różnicy i lepiej poszukać czegoś o połowę tańszego? :-\

Offline MaRaS!

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 565
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #36 dnia: 11.12.2019, 14:22 »
Witam, to i ja się podłączę ponieważ w najbliższym czasie będę kupował bat 8m w kwocie +-1000zł. Szukam wędki typowo pod zawody na których łowimy małe i średnie rybki z przewagą tych pierwszych. Interesuje mnie wędka lekka i szybka. Czy ktoś może coś polecić z doświadczenia ?? ewentualnie wstrzymam się do rybomanii w poznaniu i może uda się coś tam pomacać.

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #37 dnia: 11.12.2019, 14:39 »
Ja tam troszku pieniędzy na baty przeznaczyłem i dla mnie guma to też profanacja.Trzy poniższe baty to najlepsze z możliwych w przystępnej cenie.

1. Mistrall aqua-pod ryby do 1kg.Mi się ogółem podoba.
2. Mikado tournament-miałem na niego ~2.5kg karpika podhaczonego za 4 litery.Dał radę.Moim zdaniem uniwersalny.

3.bat milo la bacchetta magica 6.30m-praca kluskowata jednak jestem pewien,że da radę z każdą rybą.

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #38 dnia: 11.12.2019, 15:35 »
Był okres że miałem batów 14 sztuk ;D :P  w przedziale 3-9m , na dzień dzisiejszy mam 5 sztuk i uważam że to też za dużo. Jeśli potrzebujesz bata do rekreacyjnego łowienia i nie musisz nim operować non stop 3-4 godziny to spokojnie w cenie 150-250 zł można kupić to czego potrzebujesz. Nie sugerowałbym się tu marką bo większość tanich batów jest bardzo do siebie zbliżona jak nie identyczna.
Nie ma co się wstydzić czy krępować i śmiało kupic markę: Jaxon czy Mistrall gdzie modele Intensa czy Torella są moim zdaniem dobrymi produktami ,podobnie jak marka VDE . Osobiście zawiodłem się na nowszej czyli obecnej produkcji Tournamenta z Mikado co nie znaczy że inne modele wykluczam.
W kwestii batów wyczynowych czy jak kto woli drogich takich od 800 zł w górę to stawiałbym bym na firmy które mają bardzo duże doświadczenie w tej branży czyli np.: Colmic, Trabucco, Maver, Sensas oczywiście nie wykluczam że drogi model Kongera czy Jaxona jest gorszy niestety nie miałem możliwości porównania jak i nikt z moich znajomych czy kolegów nie posiada takich batów więc trudno cokolwiek o tych modelach powiedzieć.
 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #39 dnia: 11.12.2019, 15:58 »
Nie ma co, bata przed zakupem dobrze by było wziąć do łapy ;)
Już miałem kupić VDE-R Team Nano Core Pole SX2 600 , i dupa , nie leżał mi w łapie zupełnie .
Kupiłem Mikado Tournamenta i na sucho mi się podoba . Nie wiem czy to nowa czy stara wersja .

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #40 dnia: 11.12.2019, 16:18 »
Raczej nowa ale nie miałeś w ręku starej wersji :D , tak wyważenie bata jest bardzo ważne ale to już indywidualna sprawa każdego wędkarza.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #41 dnia: 11.12.2019, 16:31 »
To stara czy nowa ?

Wysłane z mojego Redmi 6A przy użyciu Tapatalka


Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #42 dnia: 11.12.2019, 17:23 »
Raczej nowa ale nie miałeś w ręku starej wersji :D , tak wyważenie bata jest bardzo ważne ale to już indywidualna sprawa każdego wędkarza.
Zerowa różnica, miałem z tego roku i z pierwszego roku produkcyjnego.
Jedyna różnica to nakrętka na dolniku w starej wersji była metalowa, a teraz jest aluminiowa.
Różnic w wyważeniu brak.
Widzę, że na internecie każdy powiela stare mity na temat różnic, a nikt nie potrafił porównać "starej" i nowej.
Sam fakt, że nakrętka na dolniku jest wykonana z aluminium to nie widziałem, żeby Ci fachowcy co mówią, że stara jest lepsza wspominali o tym. Nie wspominali o tym, bo piszą bzdury i je powielają.

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #43 dnia: 11.12.2019, 20:27 »
Nie wiem dlaczego twierdzisz że piszę bzdury, miałem wersję starą którą po kilku latach użytkowania odsprzedałem , po czym miałem różne baty i zachciało mi sie powrotu do Mikado który po kupnie okazał się lejącym bananem . Nic nie powielam, opisuję swoje osobiste odczucia.
To samo mogę napisać o wędzisku Mikado UV feeder - stary model był sztywniejszy lepiej i celniej nim sie rzucało. A nowy no cóż - to nowy model :D :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #44 dnia: 11.12.2019, 20:42 »
Nie wiem dlaczego twierdzisz że piszę bzdury, miałem wersję starą którą po kilku latach użytkowania odsprzedałem , po czym miałem różne baty i zachciało mi sie powrotu do Mikado który po kupnie okazał się lejącym bananem . Nic nie powielam, opisuję swoje osobiste odczucia.
To samo mogę napisać o wędzisku Mikado UV feeder - stary model był sztywniejszy lepiej i celniej nim sie rzucało. A nowy no cóż - to nowy model :D :P
Jak nie miałeś obu koło siebie to nie ma co ludzi wprowadzać w błąd. WIEL(KI)BŁĄD. Oczywiście piszę o wersji 7m, bo tutaj przewija się 6m.
Na necie każdy powtarza te same ploty, które zostały gdzieś na forach. Piszę i wyjaśniam, że jest to nieprawda.
Jedyna różnica to stary model miał bardzo wadliwy 2-gi element, który często przy siłowym holu lub na wietrze się łamał. Nowy model jest pozbawiony tej wady.
Jest to nadal najlepszy bat w tej cenie (350 zł). Wyżej jest Jaxon genesis pro i Robinson TX2 - te same kije, pisałem recenzję obu z porównaniem. Wg mnie biją one nawet Mavera za 1400 zł, którego miałem.
Zresztą po co pisać nowy, stary skoro w sprzedaży jest to co jest. A patrząc na inflację to teraz ten bat jest prawie za darmo niżeli 10 lat temu.
Co do feedera UV to nie wiem, które masz na myśli. Bo są stare z 5 szczytówkami oraz te nowe z  3 szczytówkami - miałem oba. Również powiem, że oba kije są takie same, tylko różne wykończenie szczegółów jak dolnik z korka zamiast gumy, mniejsza ilość szczytówek.
Walory użytkowe te same. Dzięki małym przelotkiem raczej rzuty zawsze były mega celne na nich, ale strasznie przez to hamowało żyłkę.