Autor Wątek: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach  (Przeczytany 4383 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Czytając meandry internetu,oglądając ludzi bogatych w doświadczenia wędkarskie,wielokroć słyszymy porady,że najefektywniejsze łowienie,przynosi nęcenie długotrwałe,min.kilkudniowe. Niestety bardzo rzadko jest wspomniane,kiedy w ogóle nęcić,jaki jest najdogodniejszy czas i czy akurat ryba wejdzie nam w nasze wypracowane łowisko pomimo podania dużej ilości pokarmu.

W niniejszym temacie postaram się opisać swoje własne doświadczenia : najlepsze okresy dłuższego nęcenia,wybór gatunku nęconej ryby,oraz sam sposób nęcenia.




Myśląc o zasiadce kilkudniowej nastawiam się na pewne okresy związane z tarłem,bądź żerowaniem jesiennym.  Nie sztuką jest podać rybom dużo pokarmu ,ale sztuką jest dostarczyć go więcej wtedy,kiedy ryba go potrzebuje i szuka.
W roku wyróżniam głównie trzy podstawowe momenty,kiedy to nastawiam się na kilkudniowe nęcenie i zarazem połowy i jest to przełom marca/kwietnia lub sam kwiecień.W zależności od temp wody,na celowniku jest płoć i jaź. Następnie mój faworyt,czyli koniec maja,początek czerwca i to jest lin. Ostatnim okresem,jest koniec sierpnia,początek września,bądź sam wrzesień,co również warunkuje temp.wody i wtedy głównie leszcz i karp. Są to trzy moje podstawowe okresy,wedle których planuję urlop /wolne na dłuższą zasiadkę.
Jeżeli temat kogoś interesuje,chętnie opiszę każdą z pór zasiadek długofalowych.

Podkreślam,będą to tylko i wyłącznie moje osobiste doświadczenia z nad średnich i dużych jezior,oraz moja prywatna taktyka . Nikogo nie pouczam ,nie osądzam i nie nakłaniam .

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #1 dnia: 30.07.2020, 19:03 »
Pisz, pisz. Nie patrz na nic tylko pisz. :thumbup:

Offline MetiusMate

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 722
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gronowo
  • Ulubione metody: podlodówka
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #2 dnia: 30.07.2020, 19:05 »
Pisz Michał jak najwięcej ;).
Mamy bardzo dużo wspólnych mianowników w nęceniu i szukaniu miejsc :) :)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #3 dnia: 30.07.2020, 19:10 »
Bardzo chętnie temat będę śledził. Od wielu lat nie mam czasu na wielodniowe nęcenie miejscówek, ale kiedyś robiłem to dość często.  Doskonale pamiętam trafione miejsca i ryby, które w efekcie takiego nęcenia łowiłem. Aż się łza w oku kręci, gdy wspomnę tamte czasy.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #4 dnia: 30.07.2020, 19:19 »
O samym nęceniu słów kilka.

Za najpowszechniejszy sposób na złowienie okazu i zarazem najskuteczniejszy,uważa się taktykę długofalowego nęcenia. Może to być zarówno kilka tygodni,jak również kilka dni. W zupełności zgadzam się z tą teorią i sam największe okazy,złowiłem właśnie podczas kilkudniowych zasiadek. Rzecz w tym,że o ile sama idea podawania pokarmu jest prosta,o tyle już jej zastosowanie tak,by przynosiła efekt,już nie tak jasna.
Zacznę od prostego logicznego wniosku,kiedy ryba najlepiej żeruje ? Ano wtedy kiedy ma bodziec do pobierania pokarmu i takich bodzców ,oprócz naturalnych potrzeb funkcjonowania organizmu jest wiele: aktywność po letargu, zimowym,ocieplenie wody co daje szybszy metabolizm,zmniejszona ilość naturalnego pokarmu ,poprzez ochłodzenie się wody,ale najsilniejszy  bodziec do większego żerowania,występuje w związku zbliżającego się tarła,po tarle,kiedy ryba juz odchoruje,oraz podczas przygotowywania się do okresu zimowego.
Drugim ważnym aspektem ,jest selektywność ryb poprzez podawanie grubych frakcji towaru. Wiele osób popełnia w tym momencie błąd polegający na złym doborze kaloryczności i ilości samej mieszanki. W nęceniu długofalowym chodzi o to by rybę ściągnąć,utrzymać i wygrubiać pod względem wielkości,stąd też każda pora roku musi być pod tym kątem przemyślana.  Pamiętajmy,mamy nęcić ryby,nie karmić.

Cdn.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #5 dnia: 30.07.2020, 19:35 »
Michał twoje artykuły to kwintesencja wędkarstwa ,opisuj swoje doświadczenia jak najczęściej :beer:

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #6 dnia: 30.07.2020, 19:43 »
Michał, dawkujesz napięcie :)
Pisz kolego, bardzo chętnie czytam Twoje wpisy.
Adam

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #7 dnia: 30.07.2020, 19:45 »
Chętnie opisze jak lata w stecz uprawiałem swoje ogródki na wodzie w różnych prach roku.
Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #8 dnia: 30.07.2020, 19:50 »
Maćku, chętnie poczytam o twoich doświadczeniach :beer:

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #9 dnia: 30.07.2020, 19:51 »
Chętnie opisze jak lata w stecz uprawiałem swoje ogródki na wodzie w różnych prach roku.
Maciek, na co więc czekasz?
Wielu z Nas chętnie przeczyta.
Adam

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #10 dnia: 30.07.2020, 19:53 »
Szykuje się kolejny kawał dobrej roboty. Dzięki :thumbup:
Marcin

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #11 dnia: 30.07.2020, 20:01 »
Part I.
Dużą część wędkarskiego życia wędkarskiego spędziłem wędkując z łodzi jakieś 20 lat z okładem wiadomo naprzemiennie z zasiadkami karpiowymi .
To doświadczenie niesamowicie ukształtowalo moje dalsze losy wędkarskie. Pozwoliło poznać wode , zachowanie ryb , pogode , zachowanie zbiornika podczas wezbrań i opadów wody. A co za tym idzie migracje ryb i próby ich połowu...

Lata spędzone ze stukadełkiem na sznurku oraz bawełnianą nitka w celu pomiaru mułu nauczyły mnie pokory .
Potem pierwsza druga trzecia sonda.... otworzyły wodny świat a gps uzupełnił moje podwodne oczy.

I w końcu obserwacja wody zachowania ryb poznawania scieżek gdzie w danej porze roku bytują....

No i meritum nęcenie.... to duże zagadnienie wymaga wszystkich powyższych czynnków aby móc zrealizować cele.

No chyba że jakiś gnuj cie podsiadzie i klops...

Ja zazwyczaj rozpoczynałem dwa tygodnie przed łowieniem nęcenie.
Po wytypowaniu miejscówki stawiałem pytanie co chce złowić... i w jakiej porze roku.
Bo od tego zależy sposób necenia...
To tytułem wstępu.

Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #12 dnia: 30.07.2020, 20:07 »
Jest ciekawie ,będzie co czytać ,na naukę zawsze jest czas :thumbup:

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #13 dnia: 30.07.2020, 20:07 »
Maciek, mała prośba. Wydziel swoje doświadczenia do osobnego wątku, bo za chwilę zrobi się bajzel. :)
Adam

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moja taktyka nęcenia długofalowego na jeziorach
« Odpowiedź #14 dnia: 30.07.2020, 20:14 »
Maciek, mała prośba. Wydziel swoje doświadczenia do osobnego wątku, bo za chwilę zrobi się bajzel. :)

Sory ale Michał zatlił ogień swietnie go rozumiem i czuje jego łowienie.
I wole aby był jeden taki temat.
Zbyszek mam nadzieje że też coś opisze mam tą przyjemnosć że ze Zbyszkiem czasem gadamy o wodach i miejscach gdzie łowi bo je znam.
No i Bartek coś opisze bo moim zdaniem to topowy wędkarz w pl.
Maciek