Autor Wątek: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki  (Przeczytany 6345 razy)

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Ja wiemy firma Preston jakiś czas temu, wprowadziła do swojej oferty nowe koszyki in-line z systemem ICS. Z uwagi na to, że system ten umożliwia szybką zmianę wagi koszyki oraz łatwiejsze złożenie wędki po łowieniu ( zdejmujemy koszyk - nie obija wędziska ) także zacząłem go używać. Zauważyłem jednak pewną wadę lub przypadłość używania tych koszyków. Nadmienię, że głównie stosuję koszyki o gramaturze 30g, rzadko 20g. Otóż, koszyki te w większym stopniu skręcają żyłkę, przy ściąganiu pustego zestawu, niż stare koszyki bez systemu ICS. Wystarczy po ściągnięciu podnieść koszyk na napiętej żyłce i kręci się on kilkanaście sekund i naprawdę trwa to trochę zanim się uspokoi. Na starym koszyku tak tego nie widać. Możliwe, że ma na to wpływ złe wyważenie koszyka, jednak w starych gro obciążenia było z jednej strony. Bardzo proszę o wypowiedzi w opisanym temacie, może ktoś ma podobne odczucia.

Offline Zola67

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #1 dnia: 16.08.2018, 21:11 »
Ja tak nie mam ale koszyki ICS mam zamontowane na kretliku z agrafką dzięki czemu odczepiam koszyk i czasami zmieniam na tradycyjny koszyk lub zestaw helikopterowy.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Głównie feeder, nocki, czasem spining co się da

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #2 dnia: 16.08.2018, 21:15 »
Cytuj
ale koszyki ICS mam zamontowane na kretliku z agrafką
No tak, ale wtedy cały ten system ICS traci sens, nie wspomnę o osłabieniu zestawu dodatkowymi węzłami.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #3 dnia: 16.08.2018, 21:15 »
Spróbuj zmienić szybko złączkę ( Quick Change Beads ) na jakąś z innej firmy.Może też jej rozmiar.
Skoro ci wyhamowuje(blokuje) na podajniku i skręca żyłkę w raz z nawojem na kołowrotek.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #4 dnia: 16.08.2018, 21:18 »
Szybko-złączka jest oryginalna i w starych podajnikach działa identycznie więc nie jest to jej wina. Podejrzewam jednak złe wyważenie samego koszyka, lub łopatki (gdzie trzyma się zanęta) koszyka wprowadzają go w ruch wirowy.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #5 dnia: 16.08.2018, 21:25 »
Więc to inna kwestia... daleko rzucasz tymi podajnikami ?
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #6 dnia: 16.08.2018, 21:35 »
Nawet jak tak się dzieje... to przecież podajnik powinien się obracać wraz z trzpieniem na żyłce. Nie powinna się skręcać.
Jedyne co może blokować obrót podajnika to szybko-złączka.
Ewentualnie ,żyłka się zaczepia w miejscu gdzie jest trzpień, jest tam nacięcie. Była taka obawa ,że żyłka może trafić w nacięcie pod spodem podajnika gdzie jest trzpień.
Takie spostrzeżenie zostało opisane gdzieś na forum.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #7 dnia: 16.08.2018, 21:54 »
Ja to widzę tak. W starych podajnikach obciążenie koszyka jest w dolnej części, nie centrycznie i podajnik przy ściąganiu układa się płasko, nie wiruje. W podajnikach ICS część obciążenia jest w skrzydełkach co powoduje iż nie układa się on płasko (jest bardziej centryczny) i wpada w ruch wirowy, co przy oryginalnej szybko-złączce wciśniętej w podajnik na sztywno, powoduje skręcanie żyłki. Możliwe, że w cięższych wersjach tego podajnika będzie już lepiej, gdyż większa część obciążenia będzie z jednej strony.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #8 dnia: 16.08.2018, 22:10 »
Jak chcesz tak blokować na sztywno... to musisz wykombinować aby krętlik wchodził do podajnika i się obracał wraz z żyłką główną a zaczep przyponu jak szybko-złączka. Wydaje mi się ,że tutaj innej opcji nie ma. Nie wiem nawet, czy są takie złączki pasujące do Prestona,lub jak napisane poniżej,krętlik z agrafką.
Może ktoś ma inny pomysł lub patent na taki problem.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline rek974

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: waggler method
Jarek


Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #10 dnia: 23.08.2018, 13:13 »
Ja robię tak: zestaw z koszykiem montuje na pętli 60 cm, pętlę mocuję do krętlika, który jest doczepiony do żyłki głównej. Zalety: nie skręca się żyłka i dodatkowo dociąża żyłkę przez co jest bliżej dna a na większych głębokościach jest wręcz wymagane. Pozdrawiam
- Arek -

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #11 dnia: 19.11.2018, 19:08 »
Łuki zaproponował, bym wstawił tu opis dopinek, które robię, łowiąc metodą.
Znalazłem swoją wypowiedź w innym wątku, więc ją wkleję:

Odnośnie samych dopinek, to ja robię je z plecionki Drennana Gravel Braid 8lb (3,6 kg), bo jej wytrzymałość akurat pokrywa się z wytrzymałością mojej żyłki głównej. Jest na tyle cienka, że mogę zawiązać stoper w podajniku Prestona. Ta plecionka, jak większość plecionek, ma tendencję do pływania. Nie wiem, czy przy lekko napiętej szczytówce taki 50-centymetrowy odcinek jakoś się unosi, ale w razie czego przeciągam dopinkę przez ołowianą pastę.
Kiedy zacząłem stosować dopinki, to skończyły się problemy ze sfatygowaną żyłką tuż powyżej podajnika. Nie pamiętam już, gdzie to było, ale w którymś z wątków rozmawialiśmy na ten temat z Jędrzejem. Wklejałem tam też klatkę z filmu Luka, gdzie na jego zestawie też widać mocno zdeformowany odcinek żyłki powyżej podajnika. Ja często używam podajników XL 45 g, również dużych koszyków zanętowych, więc przeciążenia dla tego odcinka żyłki są spore.
Może nie tyle sama dopinka, co obecność krętlików sprawia, że żyłka powyżej jest w lepszej kondycji.

Klikając w nagłówek cytatu, możecie przejść do innego ciekawego wątku, który zawiera fajne rozwiązania i spostrzeżenia.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #12 dnia: 20.11.2018, 16:28 »
W nawiązaniu do dyskusji w tym wątku, a także w wątku http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8870.0
chciałbym zwrócić uwagę na następujące sprawy dotyczące omawianej tematyki.


Ja wiemy firma Preston jakiś czas temu, wprowadziła do swojej oferty nowe koszyki in-line z systemem ICS. Z uwagi na to, że system ten umożliwia szybką zmianę wagi koszyki oraz łatwiejsze złożenie wędki po łowieniu ( zdejmujemy koszyk - nie obija wędziska ) także zacząłem go używać. Zauważyłem jednak pewną wadę lub przypadłość używania tych koszyków. Nadmienię, że głównie stosuję koszyki o gramaturze 30g, rzadko 20g. Otóż, koszyki te w większym stopniu skręcają żyłkę, przy ściąganiu pustego zestawu, niż stare koszyki bez systemu ICS. Wystarczy po ściągnięciu podnieść koszyk na napiętej żyłce i kręci się on kilkanaście sekund i naprawdę trwa to trochę zanim się uspokoi. Na starym koszyku tak tego nie widać. Możliwe, że ma na to wpływ złe wyważenie koszyka, jednak w starych gro obciążenia było z jednej strony. Bardzo proszę o wypowiedzi w opisanym temacie, może ktoś ma podobne odczucia.

Wniosek, że podajnik do metody skręca żyłkę podczas zwijania, czyli obraca się dookoła swej osi, w oparciu o fakt, że po wyjęciu z wody odkręca się przez jakiś czas,  może być błędny. Fakt jego odkręcania się świadczy tylko o tym, że żyłka została skręcona. Nie świadczy o tym, że skręcona została przez podajnik.

 Biorąc pod uwagę  budowę podajników myślę, że jest mała szansa na ich  wirowanie podczas zwijania. Ale żeby mieć  pewność każdy należałoby przetestować pod tym kątem wykluczając w teście zwijanie zestawu przez kołowrotek. :)

Zastosowanie krętlika w jakimkolwiek  zestawie z punktu widzenia skręceń żyłki daje możliwość, że sytuacja ulegnie poprawie. Krętlik nie zlikwiduje całkowicie skręceń, ale aby zachować komfort łowienia wystarczy, że zadziała i ograniczy odległości pomiędzy skręceniami do wartości nie powodujących łatwego powstawania splotów. :) Jak wynika z wpisu Mateusza, a także z wpisów kolegów w innych wątkach, zastosowanie dopinek z krętlikami w metodzie jest bardzo skuteczne w ograniczeniu skręceń.     



Zniekształcenia żyłki nie są powodowane przeciążeniami. Jest wprost odwrotnie. Duże, ale dopuszczalne obciążenia swobodnej żyłki, nawet trwające tylko  kilkanaście sekund, powodują wyprostowanie niektórych zniekształceń, w szczególności pochodzących od przebywania żyłki na szpuli kołowrotka. Efekt  wyprostowania może trwać różnie długo. Sprawa jest złożona. :(

Skręcanie osiowe żyłki powoduje tworzenie się charakterystycznej spirali jej kształtu, ale tylko wtedy kiedy kształt żyłki  nieskręconej jest zniekształcony. Przebywająca dłużej na szpuli kołowrotka żyłka  ulega zniekształceniu swego kształtu na spiralny. Zniekształcenia  te mają okres powtarzania  wynikający z obwodu szpuli, a ich sprężystość rośnie wraz z grubością żyłki.  W obecności skręceń ich okres powtarzania zmienia się na mniejszy i zależy od  odległości pomiędzy skręceniami. :)
 Tak więc kształt skręconej żyłki, np. powyżej podajnika dla metody zależy również od tego  czy żyłka nieskręcona  ma zniekształcony kształt. Nowa, prosta jeszcze, mimo skręcenia nie będzie zniekształcona. Starsza zniekształcona pobytem na szpuli mimo mniejszych osiowych skręceń będzie  zniekształcona. Wyciąganie wniosku o stopniu skręcenia żyłki w oparciu o te zniekształcenia  może więc być nieprawidłowe.

Odkręcenie skręceń nie powoduje namacalnych konsekwencji dla jakości żyłki i wraca ona do pierwotnego stanu. Uwaga ta jednak nie dotyczy długiego trwania (rzędu dni) skręconej żyłki w naciągu, kiedy to część skręceń znika.   
Marian

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #13 dnia: 30.03.2019, 19:36 »
Ja to widzę tak. W starych podajnikach obciążenie koszyka jest w dolnej części, nie centrycznie i podajnik przy ściąganiu układa się płasko, nie wiruje. W podajnikach ICS część obciążenia jest w skrzydełkach co powoduje iż nie układa się on płasko (jest bardziej centryczny) i wpada w ruch wirowy, co przy oryginalnej szybko-złączce wciśniętej w podajnik na sztywno, powoduje skręcanie żyłki. Możliwe, że w cięższych wersjach tego podajnika będzie już lepiej, gdyż większa część obciążenia będzie z jednej strony.


Dzisiaj byłem nad wodą i sprawdziłem podajnik ICS In-Line Dura Flat o wadze 20 g duży pod kątem jego podatności na wirowanie w wodzie podczas zwijania zestawu. :)

Zmontowałem do bata zestaw 5 m z podajnikiem i z prostą, tj. nieskręconą żyłką. Podajnik umocowałem do żyłki tak aby jego ewentualny obrót zawsze skręcał żyłkę.
Podajnik przeciągałem  wzdłuż pomostu z różnymi prędkościami i na różnych głębokościach.
Wykonałem 35 przeciągnięć w celu zsumowania ewentualnych skręceń, uważając aby podniesiony po przeciągnięciu podajnik nie kręcił się. W sumie podajnik przebył w wodzie drogę przynajmniej 200 m.
Po ostatnim przeciągnięciu sprawdziłem stan sumy skręceń żyłki poprzez test z literą U na odcinku 1 m. Praktycznie na żyłce nie stwierdziłem ich obecności.

Przy przeciąganiu zestawu blisko powierzchni podajnik był widoczny i wykazywał bardzo dużą stabilność poziomego  położenia w ruchu bez najmniejszych kolebań. :)

Test wykazał, że sprawdzany podajnik nie wiruje podczas zwijania zestawu i w związku z tym nie powoduje skręcania osiowego żyłki z tego powodu. :)

   
Marian

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Preston In-Line Dura Flat Method ICS - skręcanie żyłki
« Odpowiedź #14 dnia: 31.03.2019, 12:24 »
Ciekawe i pomocne obserwacje! :thumbup:
Lucjan