Autor Wątek: Zanęta, miejsce czy technika?  (Przeczytany 12931 razy)

Offline Świtek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: lubelskie
Zanęta, miejsce czy technika?
« dnia: 25.01.2019, 20:04 »
Ponieważ jest zima i wszyscy siedzą na forum zamiast wędkować, to jest to dobry czas na zamieszczenie tego posta :)

Chciałbym abyście się wypowiedzieli, co waszym zdaniem jest kluczem do sukcesu w wędkowaniu, a dokładniej jakie są wasze priorytety podczas łowienia. Chodzi mi o uszeregowanie w kolejności trzech elementów od najważniejszego do najmniej istotnego.

A) ZANĘTA - Najważniejsza jest zanęta. Jej konsystencja, skład i ilość musi być dopasowana do łowiska. Mając dobrą zanętę dopasowaną do danej wody i warunków atmosferycznych zawsze jakąś rybę uda się ściągnąć w ciągu kilku godzin. Mając dobrą zanętę, nawet jak siądziemy w miejscu gdzie w danej chwili ryby nie przebywają, to nasza zanęta ma je w obszar łowienia ściągnąć i zmusić do żerowania. A jak już będziemy mieć ryby w łowisku, to zawsze jakąś uda się złowić.

B) MIEJSCÓWKA - Dobór miejsca wędkowania ma kluczowe znaczenie. Musimy dokładnie poznać łowisko i łowić w miejscu gdzie danego dnia ryba przebywa. Jeżeli pomylimy się o 40 m lub wybierzemy zły rodzaj dna albo złą głębokość (powiedzmy pomylimy się o 1,5 m) to żadna zanęta choćby najlepsza nic nie pomoże.

C) TECHNIKA  - Najważniejsze są niuanse techniczne, czyli odpowiednio czuły zestaw i wskaźnik brań (dobrze dobrany spławik lub szczytówka). Długość przyponu, wielkość haczyka i przynęty, oraz precyzja w wędkowaniu mają kluczowe znaczenie. Nie ma złych zanęt i miejscówek są tylko wędkarze którzy nie umieją łowić. Czasami wystarczy podnieść przynętę nad dno albo zmienić przypon na cieńszy aby zacząć wyciągać ryby z wody.

Dla mnie te trzy elementy układają się w ciąg  B, C, A.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.01.2019, 20:24 »
Moim zdaniem B, A, C.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.01.2019, 20:28 »
Popieram, BCA :)
Uzależniony od wędkarstwa

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.01.2019, 20:48 »
Pomijając fakt tytułu wątku... fajnie by było gdyby zaczynał się od dużej litery, nieprawdaż? ;)

Ja bym obstawił kolejność: C, C, C ;) Następnie B, a później A.
Dlaczego? Pod pojęciem technika kryje się tak wiele, że nie sposób tego opisać. Zakładając, że łowię w tym samym miejscu i używam tych samych zanęt, to mam kiepskie szanse z wędkarzem typowo zawodniczym. Co więcej - możemy używać tego samego sprzętu, a wynik będzie na moją niekorzyść :(

W wędkowaniu typowo rozrywkowym, a na takie się nastawiam, to obstawiam kolejność B, C, A. Łowienie ma sprawiać mi przyjemność, stawiam na relaks i odpoczynek, a tutaj kryterium wyboru jest miejsce. Z dala od ludzi, ustronne, gdzie panuje cisza i spokój :) Ryby jak będą brały, to nawet zanęty nie muszę używać :D
Pozdrawiam,
Maciek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: zanęta,miejsce,czy technika?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.01.2019, 20:57 »
Na mojej wodzie B, A=C. :)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: zanęta,miejsce,czy technika?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.01.2019, 21:08 »
Żaden z czynników nie łowi sam osobno i każdy może zepsuć pozostałe dwa, nawet najlepsze.
Ja, łowiąc głownie na method feeder jednak bym głosował ABC. Stawiam na zanętę, to ona moim zdaniem powoduje, że ryby wchodzą w łowisko i biorą lub nie. W przypadku method feeder ma szczególne znaczenie, większe nawet niż przynęta, która może zostać"wciągnięta" przez rybę podczas zasysania zanęty.
Istotność każdego z tych trzech czynników będzie różna w zależności od metody połowu i rodzaju poławianej ryby. Patrz połów drapieżnika na spinning.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.01.2019, 21:09 »
Ogólnie byłbym za BCA chociaż czasami jednak sytuacja pokazuje że jednak CBA

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.01.2019, 21:13 »
Na rzekach zdecydowanie BCA.
Na stojącej wodzie różnie, ale raczej ACB

Wiesiek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #8 dnia: 25.01.2019, 21:26 »
Łowie na wodzie stojącej. Najpierw typuje miejscówkę, tzn. ciepło czy zimno, potem dobieram zanętę i na koniec technika.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 428
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.01.2019, 21:31 »
BCA. Ale może jestem trochę tendencyjny, bo nie umiem nęcić, albo inaczej - świadomie nie przykładam się do tego tak, jak powinienem ;)
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #10 dnia: 25.01.2019, 21:49 »
Generalnie aby odnieść sukces to musimy dograć wszystkie trzy elementy. Jeśli założymy ekstremalne sytuacje, to na nic technika i zanęta jeśli usiądziemy nad wodą, w której nie ma ryb.
Co z tego, że w zbiorniku są ryby, ale poza naszym zasięgiem i bez zanęty ich nie sprowadzimy w nasze łowisko. Na koniec brak techniki i źle skonstruowany zestaw nie pozwoli nam nic złowić, nawet jeśli zadziałają czynniki A i B.
Przyjmując, że wszystkie czynniki są zrealizowane na co najmniej dobrym poziomie to obstawiał bym B i A zamiennie, w zależności od akwenu, na końcu C.
Bartek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #11 dnia: 25.01.2019, 21:49 »
Sposób łowienia decyduje o wyborze wymienionych odpowiedzi. Technika jest zawsze ważna. Ale: Zdecydowanie ZANĘTA jak łowisz na tyczkę na zawodach masz niewielkie pole do popisu z wyborem miejsca. Oczywiście, że MIEJSCE jeśli siedzisz na płytkiej wodzie późną jesienią, kiedy ryby się już zebrały na zimowiskach nie połowisz. I oczywiście, że TECHNIKA odpowiednio dobrana do sytuacji i warunków, które potrafią się czasami że 3 razy zmienić w czasie łowienia.
Technika jest zawsze ważna. Później zależy wiele od sytuacji. Tyczkarz na zawodach skupi się na zanęcie, rekreacyjnie łowiąc będziesz szukał miejsca.
Zawsze na wynik wpływa wypadkową tych trzech pojęć.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #12 dnia: 25.01.2019, 22:18 »
Łowię przeważnie z guntu, nie odnosiłem się do zawodów bo to inna bajka..

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #13 dnia: 25.01.2019, 22:22 »
Nie odnosiłem się do Ciebie

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Krzychu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sulechów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta, miejsce czy technika?
« Odpowiedź #14 dnia: 25.01.2019, 22:23 »
Wg mnie dobra miejscówka to 50% sukcesu, dobra zanęta to 20% a technika i wiedza to 30%. Można znać najróżniejsze techniki, myki, mieć najlepsze zanęty i przynęty ale jeżeli wybierzemy złą miejscówkę to i złote wędki i amrozja sypana do wody nie pomoże.
Odrzański wędkarz weekendowy.