Autor Wątek: Kiedy i jak na lina?  (Przeczytany 278159 razy)

grzesiek76

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #15 dnia: 16.02.2015, 20:43 »
Z pewnością woda wodzie nierówna. Populacja lina w dużym jeziorze z pewnością zachowuje się inaczej niż w małym zarośniętym stawie...
Ale tutaj u mnie też właśnie "wszyscy" twierdzili że lin w czasie silnego wiatru nie bierze. A że bierze, to odkryłem oczywiście przez przypadek...:)
Co dość ciekawe, to na moich wodach linowych w czasie wiatru lin czasem w ogóle nie bąbluje. Ale bierze, bywa że znakomicie...

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #16 dnia: 16.02.2015, 20:57 »
Zalezy jak mu sie Chcee :D to weźmie :) :thumbup: Lato po Tarle najlepsze na Liny
Krzysztof

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #17 dnia: 16.02.2015, 20:57 »
A ja swoje kluski łapałem bardzo często w samo południe. Lin to lin,żeby co cokolwiek w jego przypadku było pewniakiem to pewnie nie budził by takiego zainteresowania. Lin to Król wody stojącej.

Offline Tinca Fan

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • KEEP CALM AND GO FISHING
  • Lokalizacja: Nidzica
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #18 dnia: 16.02.2015, 20:59 »
A ja swoje kluski łapałem bardzo często w samo południe. Lin to lin,żeby co cokolwiek w jego przypadku było pewniakiem to pewnie nie budził by takiego zainteresowania. Lin to Król wody stojącej.

Jak widać wszystko zależy od wody :). Jedyna reguła, to brak reguł. ;D
Pozdrawiam Marcin

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #19 dnia: 16.02.2015, 21:00 »
ja też moge powiedzieć ze w tamtym sezonie Pierwszy Lin złowiony o 10;30 a Drugi zaraz po 11 ;) oba na pęczek robaków białych !1kg i drugi 60 dag
Krzysztof

grzesiek76

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #20 dnia: 16.02.2015, 21:04 »
Na marginesie, z takich linowych "ciekawostek", to oczywiście wszyscy wiedzą że najlepszą porą na lina jest właśnie bezwietrzny wieczór, lub poranek. Ewentualnie pochmurny, dzień.
Ale wierzcie, że znam wodę gdzie lin najlepiej żeruję w słoneczne południe, przy oczywiście sfalowanej wodzie. Zresztą nie tylko lin. Ogólnie większość ryby. O poranku i wieczorem jest niemal studnia...(To dość duży około 10ha zbiornik, lecz stosunkowo płytki. Typowa karpiówka. Niegdyś była tam hodowla karpia).
To nie tylko moje spostrzeżenia. Osobiście łowiłem w tym zbiorniku zaledwie kilka razy. Ale inni stali bywalcy tej wody zdecydowanie to potwierdzają...

grzesiek76

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #21 dnia: 16.02.2015, 21:04 »
A ja swoje kluski łapałem bardzo często w samo południe. Lin to lin,żeby co cokolwiek w jego przypadku było pewniakiem to pewnie nie budził by takiego zainteresowania. Lin to Król wody stojącej.

Jak widać wszystko zależy od wody :). Jedyna reguła, to brak reguł. ;D

 :D

To prawda. Jeżeli chodzi o lina czasem bywają zaskakujące odstępstwa od "reguł".
Na moich kilku wodach linowych pod domem, jak już rozmawialiśmy lin najlepiej bierze o poranku i wieczorem. Zdarzają się także brania w ciągu dnia. Ale w nocy "za cholerę" nie bierze. Znam te wody od ponad 20 lat i nikt tu nie łowił lina w nocy.
Ale około 20km dalej, jest podobny niewielki, także stosunkowo płytki zbiornik, gdzie liny zaczynają żerować tak od 21, 22ej. Wtedy gdy konieczne jest już stosowanie świetlika. I biorą tak do 1, 2ej w nocy...
A wszystkie te zbiorniki, są naprawdę do siebie podobne..:)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #22 dnia: 16.02.2015, 21:16 »
jak z zanętami, każda woda ma swoją regułę i mozesz sypac Method mixy i swim stimy a jak nie przyzwyczajone ryby do Mączki rybnej czy czegoś zawartego w zanęcie to brać nie beda, :) bo im podejdzie to co standardowe czyli pęczak w zalewie waniliowej :) hehe
Krzysztof

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #23 dnia: 16.02.2015, 21:25 »
  dywan musi poleżeć na dnie aby skusic najwieksze z prosiaczków...

Luk mogę poprosić o małe rozwinięcie  tematu :D

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #24 dnia: 16.02.2015, 21:26 »
Z tymi pogodowymi anomaliami i braniami lina też tak miałem. Jest jednak kilka reguł. Przede wszystkim cisza. Obserwacja wody. Trzeba znaleźć jego naturalne trasy,ścieżki wędrówek. Jest rybą'"wędrowną" i stadną.
Cyklicznie powtarza swoje trasy. U mnie chodziły co 40-50minut (cykl) nie udało mi się ich dłużej zatrzymać jak na 5-10 minut,odpływały,by po trzech kwadransach powrócić. Można było ich w tym cza?sie na grzyby do pobliskiego lasu,ale jak odeszły liny to potrafiły wejść karasie (karpi tam nie było) i dlatego trzeba było siedzieć cały czas. Najlepsze efekty były po długim nęceniu na kostkę ziemniaka lub pęczek białych.
Po takim nęceniu czekały na mnie jak karpie na stawach hodowlanych,które jak słyszały  odgłos jadącego traktora zbierały się w miejscu karmienia. Garść siekanych  ziemniaków i w wodzie się gotowało. Niestety zazdrosni "wędkarze"nie mogący znieść moich okazów,a sami nie mogąc nic złapać (nie wiedzieli na co łapię i czym nęcę) zepsuli mi miejsce wrzucając,a to kostkę mydła lub gałęzie,albo podkład kolejowy owinięty drutem kolczastym. Zrezygnowałem na wiele lat z tego zbiornika,ale w tym sezonie mam zamiar zacząć od nowa. "Koledzy"już poumierali i będzie spokój,mam tylko nadzieję,że jeszcze są tam liny.

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #25 dnia: 16.02.2015, 21:57 »
Ale sie uśmiałem z Twojej opowieści. ;) koledzy poumierali ale uważaj na ten drut kolczasty, pewnie jeszcze został ;)

grzesiek76

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #26 dnia: 16.02.2015, 22:01 »
A jeszcze z linowych "ewenementów" to oczywiście jest gatunkiem ciepłolubnym. Na moich wodach najlepiej bierze od maja do września. Wrzesień zazwyczaj jest już bardzo trudny.
A wiele lat temu mój kolega znad wody spędzał wakacje gdzieś nad Biebrzą. Rozmawiał z miejscowymi wędkarzami, i oczywiście lin w Biebrzy jest, ale wiosną i latem bardzo trudno go złowić. Zaczyna brać we wrześniu i najlepszy jest październik...:) Nie pamiętam jaki to był odcinek Biebrzy...

Lin też występuje w dużych ilościach w rzece Obra. Ale podobno latem też niezwykle trudno go złowić. Natomiast mam sprawdzone info, że obecnie  kilku fachowców z powodzeniem łowi go tam w zimie. Nawet w styczniu. Oczywiście gdy nie ma lodu. Bywa że można trafić nawet 10szt w ciągu dnia!! Trzeba znać "tylko" miejscówki i sposoby :)
Oj, te liny...:)

Offline júlio

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • TU NIE MA RYB
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #27 dnia: 16.02.2015, 22:21 »
Na łowiskach na które jeżdżę od lat lin bierze jak tylko lód zejdzie z wody. Najlepiej bierze na czerwonego lub białego czasem kanapka. (u mnie wiosennym łowiskiem na liny jest płytki kanał ze stojącą wodą)

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #28 dnia: 16.02.2015, 22:29 »
Ale sie uśmiałem z Twojej opowieści. ;) koledzy poumierali ale uważaj na ten drut kolczasty, pewnie jeszcze został ;)
Minęło kilkanaście lat więc może drut przerdzewiał a"koledzy" już wtedy byli wiekowi,więc dzisiaj to po mydło się nawet nie schylą. Spotkałem jednego z nich ostatnio i był załamany,że nie będą zarybiać karpiem naszej wody z koła i powiedział,że się zastanawia nad opłaceniem karty,więc to może jest sposób na ten nie reformowalny beton i mięsiarzy- nie zarybiać...karpiem.

Offline makqq1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #29 dnia: 16.02.2015, 22:34 »
Mi na lina z gruntu sprawdza się 3 czerwone pinki na haku :narybki:
Mateusz