Autor Wątek: Prośba o pomoc - brak wody w stawie  (Przeczytany 13499 razy)

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #15 dnia: 29.03.2018, 12:59 »
Masz teraz okazję zasypać to śniegiem z okolicy i zobaczysz co z tego wyjdzie :D
Pozdrawiam
Mirek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #16 dnia: 29.03.2018, 13:09 »
Masz teraz okazję zasypać to śniegiem z okolicy i zobaczysz co z tego wyjdzie :D

Mirek, Ty to chyba na Syberii mieszkasz, że widzisz wkoło jeszcze śnieg  ;) :P
Grzegorz

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #17 dnia: 29.03.2018, 13:12 »
Blisko 😁 Ulica Śnieżna 😁
Pozdrawiam
Mirek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #18 dnia: 29.03.2018, 13:13 »
Blisko 😁 Ulica Śnieżna 😁

No, to nazwa do czegoś zobowiązuje.  :D
Grzegorz

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #19 dnia: 29.03.2018, 13:46 »
Jak dla mnie (a kilka map hydrologicznych w życiu widziałem) z tego co opisałeś to możesz mieć problem z wodą, tzn. problem już masz i chyba nic nie będzie lepiej. Z zasady właściwości geologicznych skał: glina - nieprzepuszczalna, piasek - przepuszczalny, czyli woda o której pisałeś, że stała zawsze w rowku, to trzymała ją ta właśnie glina, którą wykopaliście, a woda była to woda tzw. podskórna/przypowierzchniowa. Przy tak wilgotnym półroczu, które było do tej pory staw powinien się wylewać, brak wody oznacza ewidentnie, że woda w tym miejscu warstwami przepuszczalnymi odpływa dalej/głębiej. Informacje od firm zajmujących się kopaniem studni potwierdzają, że w okolicy jest problem z wodą i Twój staw może być już zawsze suchą dziurą w ziemi choćbyś i 3 studnie do niego skierował, chyba że dokładnie cała misa stawu zostanie uszczelniona gliną/iłem, ale dalej dochodzi parowanie i pytanie czy zasilanie ze studni będzie w stanie to uzupełniać.

Mam podobną sytuację w rodzinie, we wsi moich dziadków, na podwórku dziadkowie mają starą studnię ok 3 m głębokości i nawet w największe susze woda w niej była i jest (w tej chwili woda stoi prawie równo z gruntem) u sąsiadów w linii prostej ok 800 m jest studnia ponad 40 m głębokości i latem muszą oszczędzać wodę. Zacząłem sprawdzać mapy geologiczne i hydrologiczne tego terenu i są to tereny, gdzie występuje gaz ziemny, w budowie geologicznej występują tutaj nawet puste przestrzenie, więc woda ucieka baaardzo głęboko.

Moja rada: szkoda pieniędzy na robienie czegokolwiek bez porządnej analizy budowy geologicznej terenu.
Sebastian


Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #20 dnia: 29.03.2018, 14:20 »
Geo, ale te badania trzeba robić przed taką inwestycją. Teraz moim zdaniem jest już musztarda po obiedzie. Bo czego się dowie? Że ma wodę ale nie ma, albo że nie ma i mieć nie będzie. I tak konkluzja jest jedna. Albo zakopać i olać - ale szkoda zainwestowanych pieniędzy, albo zrobić coś, co umożliwi jednak czy to napływ wody czy chociażby uniemożliwi jej odpływ.
Trochę niepotrzebnie takie głębokości, dziwię się ludziom, którzy budują małe stawki i kopią na 3 metry albo więcej. To nie tylko problem z napełnieniem ale i w ogóle z samym użytkowaniem takiego stawu, nie wspominając o tym, że ryby czują się lepiej w nieco płytszych zbiornikach. 1,5-2 metry to jest moim zdaniem maksimum.

Spróbować poszukać wody, ewentualnie uszczelnić dno gliną. Woda, jeśli już się pojawi a nie będzie miała ujścia to zostanie. Kwestia parowania i naturalnego ubytku zostanie wyrównana przez opady. Przy tak głębokim stawie nie będzie to jednak problem.

To, że jest glina (naturalnie) to w ogóle nie ogranicza dopływu wód gruntowych. Ja, kiedy w zeszłym roku kopałem dziurę pod budowę domu miałem gliny całą masę. "Szpadel" głębiej i woda lała się strumieniem.
Powodem były dreny, które przechodziły przez moją działkę z okolicznych pól. Dren został naruszony i woda napływała do dziury. Odrenowanie terenu i skierowanie ich zbiorczo wprost do zbiornika powinno gwarantować wodę w stawie. Warunek jest jeden - podłoże musi być szczelne. To, że jest glina to niczego nie gwarantuje. Trzeba glinę odpowiednio utwardzić, uformować, wyłożyć na dnie. Struktura nigdy nie będzie jednolita a prace ziemne przez koparkę na pewno spowodowały jakieś uszkodzenia.
Grzegorz

Offline general0001

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #21 dnia: 29.03.2018, 14:25 »
Kolego Matchelss
Z tym że mam 30-40 m do górki to chodzilo mi wlasnie o to że będę mial możliwość. ,,łapania,, tej wody z wiekszej powierzni na samym dole przy stawie. Nie rozumiem z kolei Twojego wątku o studni i tym buforze. Z tą studnia abisyńską na głębokości okolo 30m chodzi mi o zasilanie stawu z wód podskórnych a nie z wod gruntowych. To chyba różnica. No chyba że się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu. Dla mnie wody gruntowe to te ktore przesiakaja u mnie przez czarna ziemie. Potem jest glina. Wody podskorne sa duzo glebiej i pod wiekszym cisnieniem niz te na górze

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #22 dnia: 29.03.2018, 14:47 »
Analiza problemu przedstawiona przez Geo jest niestety bardzo trafna . W rowku stała woda opadowa która zatrzymała się na warstwie gliny. Nie wiem czy uda Ci się coś z tym zrobić. :-\.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline general0001

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #23 dnia: 29.03.2018, 14:57 »
Ale jeśli staw jest gliniasty to powinien byc szczelny. A jakby go zasilić woda ze studni i wodami opadowymi i z drenażu to powinna się utrzymać. Czy to jednak sie nie utrzyma?

Offline general0001

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #24 dnia: 29.03.2018, 15:09 »
Jeden facet 500 m dalej mial 2 razy wiekszy staw ode mnie i go zakopal bo mu ciągle bylo wszedzie mokro. Drugi tez 500 m ode mnie ma mniejszy i wcale o niego nie dba. A jak ja chce wodenw stawie to k...a nie mam >:(

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #25 dnia: 29.03.2018, 15:18 »
To jest nowy staw. Nie łudź się, że nagle napełni się sam wodą. Problemy z "uciekaniem" wody mają nawet hodowcy ryb, którzy stawy mają od wielu lat. Też im się robią jakieś "przesiąki" w dnie i woda ucieka.
Ty masz nowy staw, dno zupełnie niezamulone, świeżo wykopane. Skontaktuj się najlepiej z kimś z okolicy, kto ma jakieś stawy hodowlane, może podpowie Ci coś mądrego.

Grzegorz

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #26 dnia: 29.03.2018, 15:45 »
Ale jeśli staw jest gliniasty to powinien byc szczelny. A jakby go zasilić woda ze studni i wodami opadowymi i z drenażu to powinna się utrzymać. Czy to jednak sie nie utrzyma?

W trakcie kopania stwierdziliście warstwę lub dwie piasku w glinie, czyli przewarstwienia przepuszczalne dla wody, operator koparki musi być naprawdę dobrym specjalistą, żeby uszczelnić taką budowę, dodatkowo kopaliście w czasie silnych mrozów i wszystko było zbrylone, więc powstawały wolne przestrzenie. W tej chwili powinny pojawiać się miejsca gdzie nasypane brzegi będą mocno siadać.
Sebastian


Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #27 dnia: 29.03.2018, 16:31 »
Kilka fotek, pierwsze, trzy tygodnie po wykopaniu w 2011 roku w maju.
Później takie letnie chyba z 2016r i ostatnia fotka z tej zimy ze stycznia, gdzie lód wyłazi na trawę przed domem, to zielone to siatka opasająca werandę domu. Zaraz po wykopaniu nachodziła woda, ale nawet podczas suchego roku nie mieliśmy kryzysu wodnego. Nie chcę Cię martwić, ale szkoda Twoich pieniędzy żebyś dalej ładował w ten staw, jeżeli teraz po tak mokrym roku nie ma grama wody to nigdy jej tam mieć niestety nie będziesz.
Tomek

Offline general0001

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #28 dnia: 29.03.2018, 18:36 »
Bylem teraz na dołku i trochę wody w niektorych miejscach stoi. W niektorych miejscach nie mozna nogi postawic bo sie grzęźnie. Widac ze woda nachodzi z tego lagodnego brzegu a nie z tych stromych. Szkoda że nie schodzi z górki ale moze to przez to że operator nasypal kilku metrową gore gliny i przykrył nia zmarznieta ziemie. Przeciez jakby chociaz tam troche wody stało to po jakims czasie dno by sie zamulilo i byloby szczelne

Edycja administratora:
Prosimy o używanie polskich znaków.

Offline general0001

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc - brak wody w stawie
« Odpowiedź #29 dnia: 30.03.2018, 19:13 »
Dzisiaj miałem trochę czasu i poszpadlowałem trochę.  Oczywiście okazało się że gdzie płycej jest dużo twardej gliny. Jest tam też momro ale tylko do najgłębszego miejsca. Pomqchałem szpadlem w najgłębszym miejscu no i znalazłem... 80 cm piachu w dół. Prawdopodobnie gdybym nie chciał kopać 3m a tylko 2 to wszystko by było dobrze i piach by został pod gliną. W tym miejscu miał rację Matchelss. Może uszczelnienie misy stawu załatwiłoby sprawę.
Zdecydowałem skorzystać z rady Geo i Waszej i zrobić badanie. Powiedzcie mi tylko jeszcze czy może być to badanie geoelekteyczne metodą oporową?