Autor Wątek: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna  (Przeczytany 5635 razy)

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« dnia: 01.10.2020, 03:04 »
Hej.

Chciałem zapytać jak to w praktyce wygląda, bo wpierw gruntując łowisko z zamontowanym spławikiem typu waggler a także śruciną na haku dokonuje pomiaru w lini prostej, hak jest bezpośrednio pod spławikiem w toni/na dnie. Później dokładam resztę obciążenia na żyłkę, w tym pierwsza śrucinę sygnalizacyjna w odległości 15 cm od haczyka, czyli rozumie że w tym momencie by uzyskać efekty położonego zestawu na dnie muszę znowu o tą odległość (od haczyka do pierwszej śruciny sygnalizacyjnej) nanieść poprawkę i przegruntować o tą wartość spławik, tak?
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #1 dnia: 01.10.2020, 09:47 »
Według mnie najprościej ustalić sobie głębokość łowiska przy gruntowaniu i zaznaczyć na blanku wedki markerem do żyłki lub kawałkiem izolacji. Dzięki czemu masz punkt odniesienia i w dowolnym momecie łowienia zmienisz sobie głębokość łowienia niezależnie czy chcesz łowić na styk z dnem, w toni czy kładąc cały przypon na dnie. Dzięki temu możesz dowolnie sobie korygować ustawienie srucin, długość przyponu a nawet możesz zrobić nowy zestaw i zawsze bez problemu wrócisz do odpowiedniego gruntu.

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #2 dnia: 01.10.2020, 10:08 »
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #3 dnia: 01.10.2020, 11:15 »
Może sie  trochę źle wyraziłem w pierwszym poście. Mówię o sytuacji gdy mam goły zestaw, czyli waggler, plus śrucina SSG na haczyku i ustawiam sobie grunt (który w tym momencie jest linia prosta między spławikiem a haczykiem) a następnie dokładam obciążenie na żyłkę, w tym śrucinę sygnalizacyjna w odległości 15 cm od haczyka.

I teraz dochodzę do momentu kluczowego dla mnie, bo w gruntowaniu miałem sytuację żyłki ułożonej pionowo a po dołożeniu śrucin chce mieć efekt "położenia" poziomo 15 cm przyponu a dopiero następnie reszta zestawu będzie przebiegać w lini prostej, pionowo do spławika.

Czy w związku z tym "zabraniem" 15 cm w stosunku do początkowego gruntowania należy również spławik przesunąć i zwiększyć grunt o 15 cm? Pytam, bo na dziś kompletuje sprzęt do wagglera i czysto teoretycznie wyobrażam sobie łowienie w głowie (będę stawiać pierwsze kroki w wagglerze) a ta kwestia zostaje dla mnie zagadką.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #4 dnia: 01.10.2020, 11:21 »
Dobrze kombinujesz. Musisz przesunąć spławik o taką odległość jaka będzie leżeć na dnie. I tu zaczynają się pytania. Czy są dryfy czy woda stoi. Czy jakąś śrucinę musisz położyć na dnie czy nie. Nasz fizyk koko opisał różne sytuacje poszukaj jego wyjaśnień.
Marek

Online makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Marek

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #6 dnia: 01.10.2020, 11:26 »
Dobrze kombinujesz. Musisz przesunąć spławik o taką odległość jaka będzie leżeć na dnie. I tu zaczynają się pytania. Czy są dryfy czy woda stoi. Czy jakąś śrucinę musisz położyć na dnie czy nie. Nasz fizyk koko opisał różne sytuacje poszukaj jego wyjaśnień.

Czytałem wpisy koko ale nadmiaru wzorów i liczenia rozbolał mnie głowa i szukam prostej odpowiedzi he he :beer:

Akurat tej kwestii zabrakło mi na filach Lucjana z nauki łowienia wagglerem. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Marek

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #8 dnia: 01.10.2020, 11:32 »
Ech jakby to powiedzieć fizyka to nie mój konik i mam pewne objawy roztroju organizmu czytając teksty zawierające za dużo pojedynczych literek z jakimiś cyferkami u boku 😁

Liczlem że odpowiedź na moje pytanie będzie krótka i zwięzła O:)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #9 dnia: 01.10.2020, 11:36 »
Ja najczęściej kładę gdzieś 5 cm na dnie przypon.
Marek

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #10 dnia: 01.10.2020, 11:57 »
Ja wtrącę, że jak już łapię za bolonkę to u mnie zależy to od charakteru dna. Jak jest plaski twardy blat zanętę robię cięższą i kładę 5cm na dnie, jak jest spad lub jakieś kamienie lub duży muł to próbuję łowić na styk z dnem a jak mam roślinność to robię zanętę mocno pracującą i fruwam kilka cm nad dnem (tyle by nie łowić roślin haczykiem). Pomijam tutaj łowienie w toni gdyż nie łowię tak bolonką nigdy.
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #11 dnia: 01.10.2020, 11:58 »
A dlaczego chcesz gruntować bez śrucin wyważających spławik? Masz spławik z obciążeniem wbudowanym czy nie?i

Może podpowie Ci coś sposób w jaki ja gruntuję.
Mam zestaw wyważony do łowienia ze śruciną sygnalizującą w takiej wielkości, aby wyważała antenkę (czyli położenie tej śruciny na dnie lub uniesienie jej przez rybę powoduje wysunięcie nad lustro wody całej anteny). Ta śrucina umieszczona jest nad przyponem długości 25 cm. Zakładam na haczyk śrucinę tak ciężką aby pewnie zatapiała cały zestaw. I teraz masz trzy możliwe scenariusze po zarzucie:
1. zestaw idzie pod wodę czyli grunt za mały
2. spławik wystaje nad wodę i widoczna jest cała antenka czyli śrucina sygnalizacyjna leży na dnie czyli grunt za duży
3. spławik wystaje z wody i widoczna jest antenka do miejsca, do którego ją wyważyłeś budując zestaw co oznacza, że ciężka śrucina na haczyku leży na dnie a śrucina sygnalizacyjna jest w toni.
Im śrucina sygnalizacyjna bliżej dna (ale nie leży na nim) tym brania "podnoszone" szybciej zobaczysz ale może to powodować zbyt wczesne zacięcie i im wyżej od dna tym późniejsza sygnalizacja brania.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #12 dnia: 01.10.2020, 14:09 »
Tak, będę kupować już dociążone spławiki od Drennana. A dlaczego w ten sposób? Wszystko co kupuje i co planuje robić opieram na filmach od Luka które obrałem sobie jako drogę do nauki łapania wagglerem. Wiem że są różne szkoły i wielu na forum łowi w różny sposób, nie koniecznie taki jak pokazał Luk, ale ja "założyłem" sobie klapki na oczy i kurczowo trzymam się poradnika Luka i niczego ponadto by nie robić sobie wody z mózgu.

Po prostu jak okrzepne trochę i połowie na wagglera to wtedy zacznę czytać o innych rozwiązaniach, na dzień dzisiejszy jestem zielony i nie mam żadnej wiedzy praktycznej więc jak to mówi powiedzenie "pies może mieć tylko jednego przewodnika" :) :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #13 dnia: 01.10.2020, 14:29 »
Ale wstyd :facepalm:

Najmocniej przepraszam za całe zamieszanie, czytając po raz kolejny artykuł Luka na stronie głównej znalazłem taki oto wpis.

"Teraz wystarczy ‘przegruntować’ zestaw czyli przesunąć spławik o 5-10 cm do góry, tak aby haczyk i część przyponu spoczywała na dnie. Jeżeli mamy do czynienia z silniejszym uciągiem to należy całość przegruntować mocniej – tak aby cały zestaw nie przesuwał się wraz z ruchem wody."

https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/splawik/waggler-method-czyli-metoda-splawikowa

Co jest oczywista odpowiedzią na moje pytanie z pierwszego posta... Nie wiem jak to przeoczyłem, po prostu zaczynając od zera naukę w teorii wagglera muszę przyswoić za duża porcje wiedzy na raz, i stąd umknęło mi to... A że okres zimowy będę wykorzystywał głównie na wizualizacji łowienia w głowie, tak by w teorii poukładać sobie wszystko, napewno nie jeden wątek jeszcze poruszę tutaj he he :facepalm: :beer:

W każdym razie dzięki wszystkim za odzew i pomocna dłoń! Lecą :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Gruntowanie a śrucina sygnalizacyjna
« Odpowiedź #14 dnia: 01.10.2020, 14:33 »
Ale kombinowałeś dobrze :) a to najważniejsze. Zimy teraz są łagodne, może coś połowimy do grudnia i od marca ;)
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.