Autor Wątek: Oświetlenie w nocy  (Przeczytany 6663 razy)

Offline bartek92x

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 5
Oświetlenie w nocy
« dnia: 12.05.2018, 23:13 »
witam 
Takie pytanie jak sobie radzicie z ciemnością podczas nocek na rybach?
Ja z  kolegą stosujemy latarki czołowe aczkolwiek czasami brakuje światła na stanowisku. Macie swoje sposoby na oświetlenie stanowiska?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #1 dnia: 12.05.2018, 23:14 »
A po co ci światło w nocy?

Offline Fisha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 020
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #2 dnia: 12.05.2018, 23:15 »
Żeby polać :) wybaczcie jestem na intensywnym grillu :)

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #3 dnia: 12.05.2018, 23:27 »
Może potrzebujesz mocniejszej czołówki? Ja na nockach używam Petzl Tikka R+ i światła mi nigdy nie brakuje. Latarka daje maksymalnie 170lm i na rybach to wystarczająco jak dla mnie. Ta czołówka ma m.in. fajny tryb, który sam dostosowuje moc światła do potrzeb. Jeśli patrzysz blisko np. zakładasz przynętę latarka daje mniej mocy natomiast jeśli patrzysz dalej moc wzrasta. Dodatkową zaletą jest wbudowany akumulator i ładowanie z micro usb. Jest też czerwona dioda do szukania rosówek ;)

https://taternik-sklep.pl/latarka-czolowa-petzl-tikka-r.html




Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #4 dnia: 13.05.2018, 00:20 »
te światełka z ładowaniem solarnym są dobre na takie wypady. Wbiajsz ich z 10 do okoła wędek namiotów etc i jest git

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #5 dnia: 13.05.2018, 02:30 »
witam 
takie pytanie jak sobie radzicie z ciemnością podczas nocek na rybach
na kolegą zawsze stosujemy latarki czołowe aczkolwiek czasami brakuje światła jakie macie własne sposoby albo pomysły

Znalazłem rewelacyjne światełka do znakowania ważnych miejsc w nocy, wędek, dojścia do wody, do oświetlania namiotu. Są to elektroniczne znicze, gdzie paluszek AAA starcza na pół roku co najmniej pracy. Jest to dobre światło pomocnicze i na głowę bije lampki solarne, bardzo podatne na uszkodzenia i o wiele większe.

A po co ci światło w nocy?

Niby jest zbyteczne, jednak często się przydaje, aby oświetlić sobie miejsce działania. Nie mówię o czołówce ale o lampach pomocniczych. Ja często w nocy wiąże siatki PVA, przypony i światło naprawde jest pomocne. Dobrze jest też miec oświetlone miejsce dojścia do wędek lub wody. Po ciemku, podczas brania, można sobie zrobić krzywdę, zwłaszcza jak się spieszymy. Oczywiście trzeba uważać, bo zlatuje się robactwo czasami, a za nim nietoperze ;) Na rzece może być to frustrujące przy kijach skierowanych do góry.
Dla mnie najlepsze nocki są wczesną wiosną i od późnego lata, jest zimniej trochę, ale i noc znacznie dłuższa. Często nie ma czasu za dnia aby dobrze się ustawić, i pomoc takich lampek jest wskazana ;)
Lucjan

Offline n0name

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 3
  • The show must go on!
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #6 dnia: 13.05.2018, 03:13 »

Tutaj masz fajny filmik jak gość robi sobie powerbox, można do tego podłączyć oświetlenie lub podładować telefon.

Jak nie chce Ci się bawić możesz kupić sam akumulatorek i do niego podłączyć lampkę.

Innym i łatwiejszym sposobem jest użycie power banku i lampki na usb.

Jeśli np. chodzi o oświetlenie wędek w nocy to jak rodpoda mam ustawionego blisko wody, lub jakieś skarpy to mocuję do niego zwykłą czerwoną lampkę rowerową, żeby zawsze wiedzieć gdzie mam wędki i jak zaspany wyskoczę z namiotu do brania nie narobić głupot :)



Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 637
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #7 dnia: 13.05.2018, 03:30 »
Na rynku jest pełno dobrych czołówek, które dają dobre światło. Dla mnie mają tylko jedną wadę. Po pewnym czasie boli mnie od nich (od gumki) głowa.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #8 dnia: 13.05.2018, 07:50 »
sander a czy w Twojej czołówce bateria jest wymienna czy wbudowana na stałe? każda bateria po jakimś czasie traci pojemność , więc moim zdaniem lepsza taka na baterie , ale lepiej się odżałować i kupić sobie akumulatorki+ładowarkę , można wtedy mieć z sobą power bank do podładowania nie tylko akumulatorków , ale i fona czy kamerki jak ktoś tam nagrywa :) ja mam tak jak na tym filmie aku żelowe  i wejście pod zapalniczkę , ale to tak w razie  W w domu czy do deepera na kajak , bo na nocki nie chodzę , parę lat robiłem na nocki więc teraz z kurami chodzę spać :P Myślę że do takiej zasiadki sprawdziła by się latarka kempingowa :thumbup:
Luk nietoperze to fajne zwierzątka mam ich kilka na strychu , wyłapują mi większość owadów na podwórku , lubię je , mówi się że taki nietoperz może wlecieć w włosy , może i prawda , bo miałem taką przygodę tylko z czapką- rok 88 stoję na warcie na magazynach ,kolega śpi , a ja w takim punkcie żebym widział jak idzie ktoś na kontrolę - kałach na plecach oczy jak na tej emotce ??? w głowie te opowieści jak to bandyci napadają na wartowników , cisza jak w nocy i nagle od tyłu uderzenie w czapkę :o gdybym przed wartą nie skorzystał z toalety to pewnie spodnie były by pełne ::) jest co wspominać na stare lata |-)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #9 dnia: 13.05.2018, 07:54 »
Bartku, po pierwsze na forum obowiązują zasady poprawnej pisowni. Popraw, proszę, swój pierwszy post.

Ja po zmroku używam czegoś takiego zakładanego na czapkę z daszkiem (bo w czołówkach wkurzają mnie gumki na głowie):
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/latarki-czolowe-i-zwykle/18022-latarka-czolowa-mikado-aml01-8309.html?search_query=latarka&results=24

Mnie to się świetnie sprawdza i nie potrzebuję nic innego, ale ja nie zostaję na noc, tylko z godzinę/dwie po zmroku.

Lucjan napisał, że mu się solary nie sprawdzają. No ja właśnie sobie zakupiłem w Obi takie:
https://www.obi.pl/lampy-solarne/obi-led-sedini-lampa-solarna-stalowa/p/2862068

Do ogrodu, bardziej jako taką barierę, żeby mi kabel od kosiarki w kwiatki nie wchodził. Ale jestem zdumiony, jak to daje po zmroku. Normalnie jak oświetlenie elektryczne (ważą zero, wykonanie to chińska tandeta, ale świecą dobrze!). Dzieciak kupił sobie jakieś takie tańsze i przy tych to praktycznie one nie świecą. Na nockę wystarczyłoby wbić dwie takie po obu stronach stanowiska i widzisz wszystko.
Sęk w tym, że na dzikiej wodzie także Ciebie widać z kilometrów i jakoś mnie się nie uśmiecha wizyta bandy pijanych drechów w środku nocy...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #10 dnia: 13.05.2018, 08:20 »
Ta latarka na czapkę fajna , ale jak długo pochodzi na tych bateriach? bateria CR2032 x3 najtańsze Dura-cell 3,8zł mam w multitoolu taką latareczkę na 3 takie baterie , nie wiem ile lat , ale praktycznie latareczki nie używałem, i już nie działa , dobrze że baterie nie wylały :facepalm:
 
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #11 dnia: 13.05.2018, 08:22 »
W chińskim sklepie kupujesz takie baterie po złotówce ;) Wystarczy na wieeele wypadów. Chyba że cały czas tym świecisz. Ja tylko przy zmianie przynęty i wyhaczaniu ryby.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline bartek92x

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 5
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #12 dnia: 13.05.2018, 08:23 »
Czołówkę posiadam nawet mocno świecąca. Nie pamiętam nazwy ale jakaś  z Leroy Merlin. Fajne dużo światła tyko to jest tak jak wspomniał David po jakimś czasie zaczyna boleć  głowa od gum. Właśnie chodzi mi o takie coś jak Luk wspomniał tzn oświetlenie stanowiska
Przepraszam za pisownię już poprawiam. Pisanie na telefonie jest męczące
Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #13 dnia: 13.05.2018, 08:32 »
Dziękuję. :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Oświetlenie w nocy
« Odpowiedź #14 dnia: 13.05.2018, 08:41 »
Czasem pojawiają się w Biedronce takie jak na fotce , można je do czegoś przypiąć tym uchwytem , albo go zablokować i latarka wtedy stoi na czymś równym , ''głowica'' jest obrotowa można ją regulować , ale to bardziej taki szperacz bo mocno świeci :P moja ulubiona to ta mała na jedną baterię AAA zawsze ją mam w okresie zimowym jak szybko się ściemnia , jak coś robię to trzymam ją w zębach :) ewentualnie wsadzam pod czapkę przy uchu i ręce mam wolne , tania kupiona na giełdzie.
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match