Autor Wątek: Żyłka czy plecionka do spiningu?  (Przeczytany 7573 razy)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Żyłka czy plecionka do spiningu?
« dnia: 02.08.2019, 21:24 »
Spining jest to moja druga ulubiona metoda wędkowania i po długich przemyśleniach na początku roku i z Waszą koledzy pomocą, kilka dni temu zakupem kołowrotek Shimano Ultegra 4000FB z przeznaczeniem wyłącznie do spiningu. Zakupu miałem dokonać wiosną, ale że tak a nie inaczej wyszło wiosenny zakup sobie odpuściłem. Jak pisałem dużo wcześniej, moje przynęty spinningowe nie będą przekraczać 15-18 g, wiec chyba można to podciągnąć pod lekki i średni spining. Stosuję obrotówki, wahadłówki i przynęty gumowe. I w tym momencie mam do was pytanie, co lepsze: żyłka czy plecionka? Co wy stosujecie, co jest za, a co przeciw żyłce lub plecionce?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.08.2019, 21:33 »
Jesli szczupak, sandacz to tylko plecionka. Zalet jest tyle, że nie chce mi się wymieniać, wada marznie przy minusowych temperaturach.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.08.2019, 21:52 »
Będziesz zadowolony z kołowrotka.
Do spinningu stosuję tylko plecionki , nawet na okonia używam pletki  0,05, do której dowiązuję fluorocarbon.
Adam

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 107
  • Reputacja: 67
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.08.2019, 22:02 »
Wadą pletki są także, w mojej opinii, nieco krótsze rzuty od tych wykonywanych żyłką, ale może tylko ja tak mam. Nie wiem też jak to jest przy kołowrotkach z wyższej półki ale przy łowieniu na kręcioły budżetowe trzeba trochę staranniej zwijać, aby wykluczyć powstawanie tzw, bród czyli splatań plecionki. Mimo to i tak uważam, że plecionka bezdyskusyjnie podnosi komfort spiningowania, nawet przy połowach okoni. Czucie pracy przynęty i brań rybek na plecionce to jest to :)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.08.2019, 22:14 »
Zimą żyłka. Na okonie (boczny trok) żyłka lub plecionka 0,06-0,05 mm. Reszta ryb i sezon poza zimowy - plecionka.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.08.2019, 22:21 »
Wadą pletki są także, w mojej opinii, nieco krótsze rzuty od tych wykonywanych żyłką, ale może tylko ja tak mam.

Jeśli weźmiemy pod uwagę linki o takiej samej mocy, to zestaw z plecionką umożliwi oddawanie dalszych rzutów, ponieważ będzie ona sporo cieńsza od żyłki. Dodatkowo będzie mniej sztywna, a to bardzo ważne w aspekcie rzutów.
Jacek

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 107
  • Reputacja: 67
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.08.2019, 22:34 »
Masz rację Syborg, sam używam jak najcieńszych  plecionek, problem z długością rzutu występuje, gdy ktoś dzięki plecionce chce np zminimalizować straty przynęt na zaczepach i chce uprawiać lekki spining z plecionką np. 0,20.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #7 dnia: 02.08.2019, 22:40 »
Jeśli jednak weźmiemy żyłkę, która ma moc podobną do plecionki 0,20 mm, to wyjdzie, że będzie miała ona ok. 0,35-0,4 mm ;)
Jacek

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 107
  • Reputacja: 67
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #8 dnia: 02.08.2019, 22:45 »
Ok Syborg, jak widzę nawet w kwestii spiningu nie mam wiele do powiedzenia,choć spininguję z 20 lat, jednak widocznie stanowczo zbyt bezrefleksyjnie :P Dziękuje za uświadomienie :beer: :thumbup:  Oczywiście dalej opowiadam się za plecionką.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #9 dnia: 03.08.2019, 08:55 »
Dziękuję za dobre rady wszystkim. A teraz proszę powiedźcie mi  jakie plecionki i żyłki używacie. Głównie chodzi mi o firmę a grubość sam sobie już dostosuję.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #10 dnia: 03.08.2019, 09:01 »
Od lat używam plecionki Power Pro, ostatnio dołączyłem YGK
Adam

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #11 dnia: 03.08.2019, 09:04 »
Ok Syborg, jak widzę nawet w kwestii spiningu nie mam wiele do powiedzenia,choć spininguję z 20 lat, jednak widocznie stanowczo zbyt bezrefleksyjnie :P Dziękuje za uświadomienie :beer: :thumbup:  Oczywiście dalej opowiadam się za plecionką.
Myślę, że Jacek spinninguje dłużej ;)

Postawiona przez Ciebie teza, że z plecionką rzuca się bliżej, jest błędna, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że każdy robiący takie porównania za parametr wyjściowy bierze taką samą wytrzymałość: żyłka vs. plecionka. A NIE taką samą grubość tychże.

Czyli wiadomo, że plecionką o wytrzymałości 3 kg rzucimy znacznie dalej niż żyłką o takiej wytrzymałości, bo będzie ona o wiele cieńsza od żyłki. Dlatego też w łowieniu na dużych dystansach feederem stosuje się plecionki ze strzałówką z żyłki. Żeby dalej rzucać, a nie bliżej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline kryszard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 161
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #12 dnia: 03.08.2019, 09:10 »
Dziękuję za dobre rady wszystkim. A teraz proszę powiedźcie mi  jakie plecionki i żyłki używacie. Głównie chodzi mi o firmę a grubość sam sobie już dostosuję.
Duel super x-wire 8 braid- najlepsza plecionka jakiej używałem.
Marcin

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 107
  • Reputacja: 67
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.08.2019, 09:16 »
Ok Syborg, jak widzę nawet w kwestii spiningu nie mam wiele do powiedzenia,choć spininguję z 20 lat, jednak widocznie stanowczo zbyt bezrefleksyjnie :P Dziękuje za uświadomienie :beer: :thumbup:  Oczywiście dalej opowiadam się za plecionką.
Myślę, że Jacek spinninguje dłużej ;)

Postawiona przez Ciebie teza, że z plecionką rzuca się bliżej, jest błędna, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że każdy robiący takie porównania za parametr wyjściowy bierze taką samą wytrzymałość: żyłka vs. plecionka. A NIE taką samą grubość tychże.

Czyli wiadomo, że plecionką o wytrzymałości 3 kg rzucimy znacznie dalej niż żyłką o takiej wytrzymałości, bo będzie ona o wiele cieńsza od żyłki. Dlatego też w łowieniu na dużych dystansach feederem stosuje się plecionki ze strzałówką z żyłki. Żeby dalej rzucać, a nie bliżej.

  Koledzy, zdaję sobie sprawę z olbrzymiej wiedzy Syborga, wielokrotnie zwracałem na nią uwagę czytając jego posty o spiningu. Posta napisałem na poważnie, bez sarkazmu czy ironii, po prostu chyląc czoła przed jego obserwacjami, słowo honoru. Co do długości rzutu wycofuję się rakiem z moich tez i zgadzam się z Wami.

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do spiningu?
« Odpowiedź #14 dnia: 03.08.2019, 09:49 »
Ja plecionkę stosuję tylko na sandacza. Do pozostałych ryb żyłka. Takie moje upodobanie.