Autor Wątek: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?  (Przeczytany 7507 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #30 dnia: 21.01.2019, 13:50 »
Maciek, mam trochę inne informacje, z pierwszej ręki można by rzec. Podobno różowo nie jest. O ile prezes i tak tutaj wspiera aktywnie strażników, to te działania i tak nie są wystarczające. Chciałbym aby było inaczej ale niestety. Okręg bielski się dobrze chwali swymi sukcesami (mowa o prezesie), ale to nie jest jeszcze to co powinnno być. Wielu strażników jest nieaktywnych, bo się wypaliła. Więc nie jest reformą tutaj zabieranie komuś odznak, ale sprawienie aby ci ludzie nie odchodzili.

Spora dyskusja dotyczy tematu SSR teraz na forach wędkarskich i grupach - gdyż coraz więcej osób pyta na co idą pieniądze jakie płaci się w postaci składek. Rzadko kiedy SSR ma umundurowanie, wyposażenie jakieś, często też dobija brak możliwości karania tych co łamią regulaminy. PZW nie ma zamiaru inwestować w SSR ani nie chce zadbać o to, aby ludzi tych traktowano z należytym szacunkiem. Dlatego wielu przychodzi i  się wypala, widząc jak to wszystko jest zorganizowane. Troche to przykre :(

Hm... ja jestem świeżo po bardzo długiej rozmowie w cztery oczy z prezesem okręgu, oraz po zebraniu w kole, gdzie z kolei był zarówno i prezes jak i członkowie zarządu okręgu BB.
Nie wiem kto ci płakał w rękaw - ja skupiam sie na realizmie. Faktem jest, iż dotuje tylko grupę specjalną, oraz aktywnych strażników SSR. A co do samej grupy to z fejsika wiesz jaki mają sprzęt i jak są ubrani...
Nie mnie oceniać ich pracę, bo nie raz mają puste strzały - jak choćby przepompownie - i tu trzeba ganić takie sytuacje!!!
Patrzę na to co się dzieje przez pryzmat mojego okręgu i moich wód. Nie oglądam się na inne okręgi, bo przecież jeśli chcą mieć rybę, to niech działają...
Wnioski:
W PL - PZW nic sie nie zmieni!!! I nie ma co tutaj bić piany, szukać rozwiązań, itd. System prawny jaki mamy nie pozwala na nic innego niż mamy. Wszelkie zmiany jakie W PZW wymagają zmian prawnych (zmiana systemu Ustawa o rybołóstwie - PZW - Operat - Rejestr). Ogólnie mówiąc gospodarka rybacka na danym akwenie - a że PZW - to rybacy ... nie wędkarze (w świetle prawa, mamy co mamy).
 
Krótko mówiąc, nie zmieni się nic puóki mamy takie prawo jakie mamy (mówię o wodach na których mamy operaty). Co prawda - są inicjatywy by zmieniać operat, ale to z kolei IRŚ i PZW.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Co do karania (chodzi o wysokość kar) tu jest zonk bo od tego trza zacząć. W obecnym sejmie na bank nic nie zrobią, bo dopiero są konsultacje jak by wogóle miało to wyglądać po nowemu.

Co do no kill, zakazu zabierania ryb - jak to ujęto - temat po grudzie!!! Statystyka - na 10 osób opłacających karty 9 zabiera ryby - i jak tu robić zmiany...
Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #31 dnia: 21.01.2019, 14:43 »
Prawda jest taka, że coraz więcej młodych ludzi woli komercyjne łowiska od wód Pzw :( Niedługo w kołach zostaną sami emeryci i renciści, i zobaczymy co wtedy zrobią, jak zniknie większa część kaski.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #32 dnia: 21.01.2019, 16:23 »
Niewiem czy to normalne i praktykowanie w innych kołach. Ale w moim kole na zebraniach jest komendant policji, wójt, czyli wszyscy ważni w małej ojczyżnie.
Jest dyskusja.

W dyskusji z włodarzami okręgu PZW argument o mięsie w wodzie w postaci karpia, i ekonomicznym podejściu do wody - jest przychylność.
To normalne aby wpuszczać wiecej karpia, ALE TEN JEBAN... OPERAT ZAJEBUJ.... WSZYSTKO!

Co jest dobre, zamiast japońca bedzie wpuszczany karaś złocisty (trudno o niego ale jest obiecany). Drugim pomysłem jest zarybianie sandaczem tarłowym, nie palczakiem, w przeliczeniu zgodnym z operatem (oczywiscie z odpowiednią jego ochroną).
Maciek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #33 dnia: 21.01.2019, 20:54 »
Mateo i co to za jakiś chory wymysł,żeby płacić za zawody w których nie uczestniczysz :( przecież to nie zgodne z prawem jest jaja se robią >:O

U nas w kole dodatkowo podjęto uchwałę, że każdy musi zapłacić ekstra 50 zł na cały cykl nocnych zawodów (panowie wyjątkowo lubią ten rodzaj zawodów ;)), bez względu na to, czy będzie się w tych zawodach uczestniczyć. W sumie zapłaciłem 290 zł.

Uważam, że powinno się w proteście odejść z takiego koła. Zresztą słyszałem o innym, co też tuli 49 zeta więcej, cholera wie za co tak naprawdę.

Jak można robić sobie zawody nocne i zmuszać innych do płacenia na to? To jakiś kabaret. Trzeba to opisać, bo w pale się to nie mieści. Może prezes koła i jego totumfaccy lubią też inne rzeczy? Na co im się jeszcze pozrzucać? Striptizerkę podczas zawodów? 

Co się z ludźmi porobiło? Przecież to jakiś absurd :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Dałeś się tak zrobić na 50 zł ??? Wg mnie wkręcił Cię Prezes, nawet gdyby była taka uchwała i do tego byłaby legalna - ja zmieniłbym koło. Nie wiem w jakiej miejscowości mieszkasz, ale na Śląsku, w obrębie 30 km jest po 10-15 kół, chyba, że mieszkasz na mniej ludnych terenach, ja zmieniłbym koło dla zasady.
Już 3 razy w życiu zmieniałem koło i naprawdę to nic strasznego.

Wiem, wiem. Co roku sobie powtarzam, że czas zmienić koło, ale... Pewnie jakiś sentyment we mnie siedzi. Należę do tego koła od równych 30 lat. W nim się wychowałem, kiedyś prężnie działałem w jego strukturach. Pewną wygodą jest też to, że prezes przyjeżdża do mnie do pracy z kasetką i realizujemy opłatę. Pracuję do późna i ciężko mi pojawić się w kole.
Co ciekawe, tych zawodów jest łącznie 10-11 w roku. Wędkarze je uwielbiają. Przepisują się licznie z innych kół, żeby tylko brać udział w tych zawodach. W ciągu ostatnich lat liczba członków w kole się podwoiła :o Jest to bez wątpienia dobry trening dla wątroby :-)
Trzeba też wspomnieć o drugim, ukrytym celu tych zawodów. 11 zawodów to spora liczba. Zarząd wymyślił, że zajęcie tylu sobót i niedziel będzie skutecznie blokowało odławianie ryb przez wędkarzy nienależących do koła. W jakimś stopniu to działa. Na pewno mniej jest rozkładających się z namiotami. Niezadowoleni wędkarze spoza koła złożyli już raz zażalenie do okręgu, ale okręg nic nie zrobił, bo wszystko jest zgodnie z prawem.
Tak to jest. Odkąd koła straciły autonomię, prezesi i zarządy wymyślają różne rzeczy, żeby w jakiś sposób pozyskiwać kasę i chronić swoje wody. To dlatego w ostatnich latach powstaje tak wiele tzw. łowisk licencyjnych. U nas w okręgu jest ich już 85! Mimo niemałych opłat, chętnych do płacenia nie brakuje, a trzeba zaznaczyć, że są to zwykle bardzo małe wody, bo akweny należące do obwodów rybackich nie mogą uzyskiwać statusu łowisk licencyjnych. Temu tematowi chciałem poświecić osobny wątek, ale zawsze na to brakuje czasu.

Odnośnie okręgu katowickiego, bo to temat tego wątku, napiszcie, na jakieś opłaty się zdecydowaliście i ile u Was wynosi opłata pt. "Praca na rzecz Związku".

Temat związany z SSR, PSR i policją wydzieliłem do nowego wątku -> http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13928.0
Nie było to łatwe, bo Lucjan z Maćkiem wymieszali wszystko mocno >:(
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Jelec 52

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #34 dnia: 21.01.2019, 21:45 »
Tutaj jest dosyć czytelna tabela opłat w kole:
https://tiny.pl/txpq4

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #35 dnia: 21.01.2019, 21:48 »
U mnie w bielskim
251 zł
W cenie
Wody gorskie
Połow z łodzi
Ubezpieczenie 26 zł.
Maciek

Offline Jelec 52

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #36 dnia: 21.01.2019, 22:03 »
Nie rozumiem czemu czepiacie się tak emerytów, przecież żeby mieć zniżkę trzeba mieć również odpowiedni staż; 10-cio lub 25-cio letni.
Zobaczcie lepiej ile "znajdują" odznaczeni, są nawet tacy z mikrym stażem i z mikrym zasłużeniem.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #37 dnia: 21.01.2019, 23:06 »
Koło 102 - Żory - co roku coś płaciłem (chyba) ale nie wiem ile, w legitymacji mam corocznie wbitą pieczątkę "kaucje na rzecz koła zrealizowano" ale bez kwoty.
Jak należałem do koła na Dolnym Śląsku to płaciło się śmieszne kwoty 2 zł, 2,50 zł "ekwiwalent za prace"  - lata 99 - 2004 + zawsze "ubezpieczenie" - około 2 zł (w zasadzie nikt się nie pytał, każdy płacił).
 
Prawie corocznie biorę udział w sprzątaniu zbiorników należących do koła, dodatkowo byłem dwa razy na sprzątaniu zbiornika Łąka (to taka akcja "międzykołowa").
Nie żebym był jakimś działaczem (kiedyś działałem w SSR) - po prostu sąsiad był w Zarządzie koła - jak się spytał czy jadę z nim, to tak jakoś zawsze jechałem :). Jeździłem też na sprzątanie jak miałem przerwę w opłacaniu karty - nie należałem do PZW, do koła, łowiłem gdzie indziej :).   
W tym roku nie wiem jak z opłatami "ekstra" dodatkowymi - jeszcze się waham czy opłacać PZW w tym roku.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #38 dnia: 21.01.2019, 23:52 »
Czy opłata w kole jaką wnosimy, idzie cała do okręgu? Do Warszawy? No właśnie, koła mają kasę ze składek (jej części), pytanie więc po co robić ściemę, jak można wszystko ładnie nazwać. Wydaje mi się, że nie ma sensu raczej składkę na zadbanie o łowiska nazywać składką za zawody nocne, jeżeli już to lepiej robić to na odwrót, nieprawdaż? Dlatego ta kasa raczej idzie na jakieś imprezy :)

Kolejna rzecz to sprawa jak koła wykorzystują te fundusze. Według mnie o wiele ważniejsze jest zadbanie o łowiska niż zawody, choć wiem, że wiele osób myśli inaczej. Pytanie jak ta kasa cała jest dzielona? Jeżeli okręg ma masę forsy na koncie (a katowicki ma), to po jakiego grzyba mamy dopłacać jeszcze w kołach? Nie chodzi mi o to abym nie chciał zapłacić za coś co  ma sens, ale nie rozumiem tej polityki. Okręg zabiera kasę której nie wykorzystuje, a koło potrzebuje dodatkowych środków bo mu nie starcza i dowala 'podatek'. To jest chore.

Pytanie podstawowe więc brzmi, jak rozdziela się kasę w okręgach? Dlaczego płacimy tak dużo im, zaś tak mało dostajemy w zamian? To jest problem właśnie. Oczywiście pomijam fakt koniecznych opłat na zawody, bo to jest bezczelność, ale być może prezes i zarząd chce aby do ich koła należeli fani nocnego wyczynu. Dlatego przeniósłbym się do Dzierżna, i dał kasą na konkretny cel, a nie na zawody dla starszych panów :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #39 dnia: 22.01.2019, 08:01 »
żeby mieć zniżkę trzeba mieć również odpowiedni staż; 10-cio lub 25-cio letni.

A kiedy to bardzo ważne i oczywiste obostrzenie wprowadzono?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #40 dnia: 27.03.2019, 19:14 »
Zbiornik nr 624 Łegoń przeszedł w prywatne ręce.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #41 dnia: 27.03.2019, 22:10 »
Komercja? Jak tak to ja się cieszę i czekam na kolejne takie newsy. Kropla drazy skałę, może w PZW się obudza, a im więcej komercji to lepiej dla wędkarzy bo to oznacza wyścig o klienta - cena i jakość
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #42 dnia: 27.03.2019, 22:51 »
Kropla drąży skałę - coraz więcej wód będzie miało różnych właścicieli - tylko lepiej dla klienta - wędkarza.
Trochę szkoda, bo kolega z forum, z Wodzisławia wspominał, że już w tym roku miało na 624 powstać NO Kill. Na szczęście nic straconego - PZW ma w tej okolicy chyba jeszcze 8 stawów, Odrę i Olzę, więc jeśli raz się zgodzili to bezproblemowo zgodzą się jakiś inny zbiornik zrobić NO Kill - zawsze większy wybór, za 3, 4 lata może być ciekawy zbiornik.
Oczywiście jest opcja, że nowy właściciel kupi ze 2 tony karpia po 5 kg, trochę dużych Jesiotrów i Amurów + kilka okazów i sporo drobnicy i zrobi porządne łowisko; zanim PZW się zorientuje, to już wszyscy klienci będą u prywaciarza :). No ale życie :)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #43 dnia: 27.03.2019, 23:23 »
Były kiedyś wpis Luka, o tym, że zbiorniki powinny zostać sprywatyzowane...
 Temat znalazł swój konsensus.
Ja się nie odzywałem.
 Moim zdaniem to ludzie z PZW i byli w IRŚ (oczywiście Olsztyn) będą robić na tym biznes.
Przecież to jest jasne, kontakty, pieniądze uzyskane przez lata w (z)PZW.
 Mając kilku starych kumpli, mogą sobie pozwolić na dzierżawienie od RZGW... od dawna okradając wędkarzy z rybostanu a obecnie dać im komercję z dawnej wody PZW i dalej napychać kieszenie.
 ... O tym cicho sza!
Od dawna wiadomo, że w Olszyńskim jest grupa przedsiębiorcza, która w swoje szeregi bierze rodziny i najlepszych kumpli aby nic się nie zmieniało a prywata jest ich...nikt się nie dostanie w szereg ludzi bijących ogromną kasę na rybach. Tylko rodziny i najlepsi przyjaciele, którzy muszą mówić tym samym językiem.
 Każda próba rozbicia starego systemu "szkoły rybackiej", nauki, kończy się fiaskiem czy to na gruncie prywatnym,uczelni czy stażu w pracy.
 Dobrze to sobie wykombinowali. ;)

 Wracając do Śląska.  To się okaże za 3 lata jak ten zbiornik będzie funkcjonował i za jaką cenę.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Pytanie: co nowego w okręgu Katowice w 2019?
« Odpowiedź #44 dnia: 28.03.2019, 10:44 »
Dla mnie bez znaczenia, kto na wędkarstwie zarabia, gdzie był i jak się nazywa, dla mnie ważne jest, żeby połowić ryb takich jak ja chce, w warunkach jakie ja chce -w miare przyzwoitej odległości - jeśli ktoś je spełni to tam pójdę, Jazie łowie na wodzi nie PZW, brzany na PZW, na karpie Jesiotry jeżdżę na bałagany.
Sprawa jest prosta za 3 lata ten zbiornik (o ile będzie pod wędkarzy) będzie konkurencją bezpośrednią dla stawów PZW zlokalizowanych w odległości nawet 50m od tego stawu..., PZW będzie musiało działać, zmienić się - stać się konkurencyjnym. Jak nie, to za kilka lat straci kolejny staw w tej okolicy, aż do ostatniego.
Na szczęście jak pisął kolega ma tam powstać PZW No Kill więc już będzie zmiana w PZW - rozszerzenie oferty.