Autor Wątek: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego  (Przeczytany 14441 razy)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #75 dnia: 05.09.2018, 16:57 »
Ciekawy jestem ilu niezadowolonych chodzi na zebrania kól wedkarskich i stara sie zmienic cos oddolnie.

Już to kiedyś pisałem ale napisze znowu. Czasy PRL się skończyły, zebrania, czyny itd to jakiś żart w obecnych czasach. Teraz ludzie chcą zapłacić i mieć. Trzeba sprywatyzować wody dać prywatnym gospodarzom i niech oni rządzą, najlepsi wygrają. Jak by taki zalew był prywatny czy też powiatowy to miał by gospodarza, gospodarz mógłby zarybić zakazać sieciowania, zrobić rozsądne limity i wymiary oraz wprowadzić normalne ceny. No bo przecież opłata za całe województwo 200 zł/rok to jakieś żarty. Tak wiec wędkarze udają że płacą a PZW udaje że coś robi. Moim zdaniem tylko prywatyzacja plus szeroko wachlarz opłat np rok/6 miesięcy/kwartał/miesiąc/tydzień/dzień ma sens.
Ktoś może powiedzieć że to będzie wyglądało jak obecne komercje a ja odpowiem na tak. To i bardzo dobrze bo one umieją zarabiać i mieć ofertę dla wędkarzy i chciałbym  żeby wszystkie wody w PL takie były. Jade sobie do XXX płace dwie dyszki za dzień i łowie, jestem tam tydzień to płace np 70zł i łowie.
Polecam MTW Żwirek :-)
Chyba 140 zł za rok tyle że trzeba mieć kartę wędkarską co oczywiście nie oznacza przynależności do PZW.
JKarp

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #76 dnia: 05.09.2018, 16:59 »
A wiesz, jak przed wyborami do ZG zmieniono przepisy, by tylko odpowiedni ludzie się tam dostali?

Czy generalnie zapoznałeś się z wątkiem:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10347.msg311082#msg311082 ?

Pojawiasz się i dajesz złote rady, jakby to było niebywale wszystko proste i dawno do zrobienia, ale nikomu się nie chce.
Nie masz pojęcia, ile czasu było poświęcone, żeby tę klikę jakoś ugryźć.

Edit: tutaj masz jeszcze mapkę. Zauważ, jak rozległy jest okręg mazowiecki. Na pewno wędkarze z tych terenów bardzo chcieli należeć do tego okręgu, że rozciąga się na pół kraju. Wszak jest to najlepiej zarządzany okręg w kraju, z najrybniejszymi wodami...
http://www.pzw.org.pl/mazowiecki/mapa_porozumien/1179
A ja mam problem gdzie łowić a tu taki obszar ;-)
JKatp

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #77 dnia: 05.09.2018, 17:09 »

@Selektor
Nie, nie jestem lowca podwodnym. Pianke zakupilem do snorekelingu ale niestety nie mam gdzie sie teraz w to bawic. Znalalem lepszy sposob na podgladanie ryb - zarzucam kamerke w lowiska wedka.


Wspolczynnik rybaków -  czy to wg Ciebie oznacza ilosc rybakow zatrudnionych przez LGR? To przeciez tylko ilosc rybakow na ilus tam mieszkancow, nie ma znaczenia dla kogo pracuja, wazne zeby byli w gminie ktora dolaczyla do LGR.
Twoja nadinterpretacja faktow jak na prawnika

Czy ty w ogole rozumiesz czym jest Lokalna Grupa Rybacka? Przciez LGR-y nie wladaja zadnymi wodami ani nie posiadaja zadnych wod. Jakby nie powstala ta LGR to powstala by inna zainicjowana przez inna gmine a obejmujaca obszar spelniajacy wymog wspolczynnika zatrudnienia rybakow. LGR nie bierze tez zadnych pieniedzy z Unii.
Byla konkretna kwota pieniedzy z Unii do wykorzystania w ramach tego programu w skali kraju i grzechem byloby nie wykorzystac tego do ostatniego euro.
Kazdy beeficjent programu powinien byc pozniej rozliczony z wykorzystania srodkow i do tego LGR tez juz nic nie ma.
Tutaj sobie poczytaj czym sa LGR-y:
http://partnerstwasamorzadowe.pl/prawo/czytaj/lgd-lokalne-grupy-dzialania/

Natomiast jesli chodzi o dany okreg PZW i to co oni wyprawiaja to jest inna sprawa. Jest wiele przykladow okregow, ktore gospodaruja dla wedkarzy.

Z ostatniego akapitu Twojego postu wynika, ze sam chyba nie wiesz czego chcesz. Okregi maja autonomie i chyba na tym nam zalezy czyz nie?
Uwazasz PZW za zabetonowana strukture a marzy ci sie odgorne planowanie w skali kraju i mozliwosc lowienia w calym kraju. Powiem tak, jak sobie wedkarze nie radza z gospodarzeniem na danym terenie to jest niestety ich problem. Polska to na tyle duzy kraj, ze jest miejsce dla PZW, dla rybakow, dla komercji. Patologia byloby gdyby wsystkie wody nalezaly do wedkarzy i to jeszcze zarzadzane odgornie przez jakas centrale. To co robi Okreg Mazwiecki to jego problem i problem jego wedkarzy niestety.
Ubolewam jedynie nad tym, ze Skarb Panstwa nie interesuje sie takimi miernymi gospodarzami i nie zrywa umów o dzierzawe. No ale Skarb Panstwa jest  tym momencie zainteresowany tzw. racjonalna gosp. rybacka i nie wnika za bardzo w to czy to jest korzystne czy niekorzystne dla jakies tam grupki wedkarzy. Jak PZW OM maja papiery w porzadku i wypelniaja zalozenia operatu to sa ok. Ale to oni zlecili wykonanie takiego a nie innego operatu startujac do przetargu o dzierzawe, zaproponowali konkretny sposob prowadzenia gospodarki, ilosc odlowow i zarybien wiec sa w 100% odpowiedzialni za swoje czyny i to jak beda to odbierac ich wedkarze.

Cytuj
Wody będące we władaniu PZW są udostępniane Lokalnym Grupom Rybackim (Lokalnym Grupom Działania).

Ty naprawde jestes prawnikiem czy tylko jaja sobie robiles?

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #78 dnia: 05.09.2018, 17:33 »
O widzę, że trafiłem między oczy :D

Koleś rozmawiamy o PZW. Temat dotyczy Okręgu Mazowieckiego PZW. Mam gdzieś korzyści płynące dla gmin, lokalnych przedsiębiorców, bo tu rozmawiamy o wędkarzach i PZW.

Czytałeś w ogóle przepisy ? Koleś rozumiesz co to jest Lokalna Strategia Rozwoju Kierowanego Przez Społeczność. Jak nie to Ci wytłumaczę. Żeby móc się starać o fundusze w ramach programu pomocowego Rybactwo i Morze musisz po pierwsze założyć LGD (stowarzyszenie), po drugie mieć obszar określonej powierzchni i ludności na którym to obszarze muszą znajdować się zbiorniki wodne, które wiążą się z wykonywaniem zawodu rybaka. Eureka. Kasa geniuszu intelektu jest bowiem przeznaczana w ramach tego programu przede wszystkim:

1) na wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa,
2) na rzecz restrukturyzacji lub reorientacji działalności gospodarczej oraz dywersyfikacji zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa,
3) podnoszenie wartości rybackich produktów.

Żeby było rybactwo musi być zbiornik wodny. Żeby móc na danym obszarze stworzyć LGR musi być i zbiornik i rybak. I takich rybaków i zbiorników udostępnia LGR-om chociażby Okręg Mazowiecki PZW.



 

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #79 dnia: 05.09.2018, 17:52 »
Widze ze nic z tego nie rozumiesz i nie zrozumiesz - koles :P.
PZW nic nie udostepnia LGR-om. LGR nie jest beneficjentem srodkow z Unii. LGR jest tylko posrednikiem, ktory poga w uzyskaniu dotacji. Beneficjentem moze  byc PZW i niech jak najbardziej wezma kase z Unii.  A czy wydadza ja rozsadnie lub nie i czy bedzie to sie podobac wedkarzom to tylko lezy w ich interesie.

Wszystko Ci sie biedaku pomieszalo i myslales, ze LGR okradl PZW.  Ten caly temat nie ma sensu w takim razie jak w pierwszym poscie takiego babola walnales.

Zapytam jeszcze raz - Ty naprawde jestes prawnikiem? Doradzasz ludziom za pieniadze?

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #80 dnia: 05.09.2018, 18:23 »
Wszystko Ci sie biedaku pomieszalo i myslales, ze LGR okradl PZW.

 ;D ;D ;D ;D

W skład władz LGR-ów wchodzą ludzie z PZW. Doucz się jak wygląda pośrednictwo. Dobra kończę pyskówki. Temat ten zamknę i przestanę doradzać ludziom za pieniądze za radą mądrego Łowcy. Hahaha.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #81 dnia: 05.09.2018, 19:33 »

To, ze wzieli kase z Unii to nic zlego. Patologii szukajmy gdzie indziej i zacznijmy naprawianie problemu od siebie.

Ale ściema :D :D :D Stary, nawijasz ludziom makaron na uszy, straszliwie :) Naprawa PZW przez zebrania w kołach nie ma szans powodzenia, no chyba , że w perspektywie kolejnych 30 lat, mając na uwadze wymarcie pokolenia mięsożerców jeżdżących po ryby. Trzeba uwalić źródło syfu,a tym jest dokładnie rybacki biznes w PZW, oraz wynikająca z tego współpraca z IRŚ, wrogo nastawionym do wędkarzy. To jest podstawa wszelkich zmian. Trzeba zacząć prowadzić gospodarkę wędkarską a nie rybacką. Za obecny stan rzeczy odpowiadaja naukowcy rybaccy tak naprawdę, bo stworzyli model co nie działa. Jak to jest, że ciągle się w to pakujemy to nie wiem. Tylko rwanie unijnej kasy jest tu jakimś wytłumaczeniem.

PZW ma być związkiem wędkarzy, nie związkiem z nazwy wędkarskim a w rzeczywistości prowadzonym przez 'działączy', mających świetne fuchy, robiących masom wędkarstwo.

Ktoś, kto uważa, że trzeba działać tylko w kołach i zaczynać od siebie, śmierdzi mi na kilometr działaczem PZW lub naukowcem rybackim. Niech nikt nie łyka, ze coś się da zmienić w ten sposób. Trzeba zmienić polskie prawo aby było na rękę wędkarzom i rybakom, nie tylko rybakom. To można robić odgórnie a nie oddolnie. Poza tym zjednoczeni stanowimy siłę, rozbici na koła jesteśmy niewidzialni i nic nie możemy.

Jak mam zacząć od siebie btw? Ja właśnie dawno 'skończyłem siebie' i idę dalej - tam gdzie trzeba - rozbić te PRLowskie struktury. Polska ma najgorsze wody w Europie pod względem rybostanu, nieważne czy wędkarskie czy rybackie. To fakt. Już on wystarcza aby podziękować obecnym naukowcom za 'współpracę'. Tak, na zebrania do kół trzeba chodzić, ale nie spodziewajmy się, że tam się załatwi rzeczy najistotniejsze. Aby koło działało dobrze trzeba dobrych podstaw, systemu. Tego obecnie nie ma. To z czym mamy do czynienia to porażka, przeniesienie socjalistycznych idei w kapitalistyczny świat, co totalnie nie działa.  Wędkarze nie rządzą wodami, a to jest podstawą dobrej gospodarki. Swojego nikt nie niszczy i nie da rozgrabić, o swoje się dba. A w PZW nie ma naszego ale jest 'związkowe'. Na przestrzeni wielu lat wykształcono model wędkarza idioty, pożądającego mięsa, nie myślącego skąd się biorą ryby. Ludzie mają 'zryte berety' i to strasznie, należy to zmienić.
Lucjan

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #82 dnia: 05.09.2018, 22:11 »
Wedkarze maja wiele wod, na, ktorych gospodaruja tylko oni i tez nic szczegolnego tam nie ma. Z kolei jest wiele wod dobrze prowadzonych przez wedkarzy.
Ja nie łudzę się i nawet nie chcę aby każda woda w kraju byla zarządzana przez wedkarzy.
Przeciez jak sie komus nie podobaja dzialania danego okregu to niech nie wykupuje tam skladek.


Wytlumacz mi w taki razie jaki jest Twoj plan na rozwiazanie problemów? Zmienić prawo?
Przeciez ten kolega co założył ten wątek nie rozumie  podstawowych rzeczy a jest niby prawnikiem. Wymyślił niestworzoną historie jakoby to ,
Cytuj
Wody będące we władaniu PZW są udostępniane Lokalnym Grupom Rybackim (Lokalnym Grupom Działania).
ba, nawet już wymyślił moją historię, to jest po prostu żałosne.
Chociaż po części to rozumiem bo nazwa Lokalna Grupa Rybacka mogłaby sugerować, że pieniądze trzeba wydać na typowo rybacki cel i dlatego może mu sie nie podoba przystapienie PZW do grupy. To co z pieniędzmi z dotacji zrobił OM to już ich sprawa i tutaj niech wędkarze danego okręgu zgłaszają pretensje do jego władz jeśli im się to nie podoba. Nie mieszajmy w to stowarzyszenia które pomaga załatwić dotację. Równie dobrze OM mógł wybudować wylęgarnie i podchowalnie ryb drapieżnych aby zarybiać zalew zamiast kupować wędzarnię. Co z kupnem wędzarni ma wspólnego LGR albo IRŚ? Oni kazali debilom z OM na ten cel właśnie przeznaczyć pieniądze?

Wyobraź sobie teraz, że ktoś z takim zrozumieniem sutuacji idzie do jakis decydentow aby objaśnić im swoją teorię i przedstawić plan działania - zabiliby go śmiechem.


Wędkarze mają mnóstwo wod na których gospodarują tylko oni, bez sieci. Trzeba się skupić na tych łowiskach i tam zrobić porządek.
Ale zaraz, dlaczego tam nie ma jeszcze porzadku skoro od lat są tam tylko wędkarze? Może dlatego, że wędkarze nie zawsze mają racje albo zwolenników C&R jest tylko garstka a większość to zwykli niedzielni wędkarze co biorą wszystko wymiarowe?
Skoro tak to żadne odgórne ustalenia nie pomogą. No chyba, ze jakis dyktator wprowadzilby w calym kraju calkowity zakaz zabierania ryb.
Problem jest taki, że my tutaj w internecie to 10% ogółu, a 90% to kolesie co płacą składkę, koło zarybia, oni wyławiaja i za rok znów od początku.
Także poczekajmuy 20-30 lat i sie wszystko zmieni. Wedkarstwo to nie jedyna dziedzina, w której jesteśmy kilkadziesiąt lat do tyłu za innymi.




Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #83 dnia: 05.09.2018, 22:57 »
Człowieku Ty nadal swoje. Czy Ty rozumiesz co to znaczy udostępniać? Czy ty myślisz, że fundacja, inne stowarzyszenie, lokalny przedsiębiorca, czy gminny urzędnik dzięki temu, że jest w LGR-rze będzie mógł korzystać z wody PZW, bo ten związek wędkarski w nim jest? No nie rozmieszaj mnie jak myślisz, że ja tak sądzę.  Czy Ty rozumiesz na czym polega funkcjonowanie różnych podmiotów w ramach LGR. Żeby mówić o istnieniu LGR muszą być osoby wykonujące zawód rybaka, którym Komisja Europejska chce pomóc, bo ten zawód powoli odchodzi do lamusa w UE. Ten rybak musi skądś się na tym terenie wziąć. Musi być więc woda którą gospodarstwo rybackie/spółka/stowarzyszenie/osoba prywatna itp. posiada w swoim władaniu. I LGR ZZ swoje istnienie zawdzięcza właśnie temu, że na tym terenie są rybacy, rybacy z PZW.  Działacze OM PZW za to, że "udostępnili" LGR (może jak napiszę w cudzysłowie to zrozumiesz to) swoje wody i rybaków dostali się do władz tej Lokalnej Grupy Działania, mając wpływ na to na co przeznaczane są środki unijne. I to jest fakt. Takich faktów w skali kraju jest więcej. I naprawdę nie interesuje mnie to na co są przeznaczane środki unijne poza kwestiami stricte wędkarskimi. Czy jest to budowa gminnego ośrodka, czy organizacja jakiegoś szkolenia lub imprezy, to mnie to nie interesuje. Interesuje mnie to, że OM PZW w zamian za "udostępnienie" rybaków dostał określone stanowiska we władzach LGD ZZ i przeznacza unijne kwoty głównie na cele rybackie. To, że Ty czy Twój znajomy dostał z LGR kasę na założenie działalności gospodarczej, przebranżowienie się, to mnie to kompletnie nie interesuje, bo nie o tym my tu piszemy.

Masz tu władze LGD ZZ
http://www.lgrzz.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=4&lang

Bedyński, Klenczon, Perkowski siedzą w tej LGD i decydują o przyznaniu kasy dla PZW na... wędzarnie, agregaty itd. Gdyby nie udział PZW to ta Grupa Rybacka/Grupa Działania nigdy by nie powstała.

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #84 dnia: 05.09.2018, 23:25 »
Ale w czym jest problem, czy tu jest jakaś nieprawidłowość? Zgłoś to może do CBŚ to sie chłopaki pośmieją chociaż.
LGR-y to warunek aby czerpać z unijnych środków, więc jak nie ten samorząd to inny stworzyłby grupę.



Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #85 dnia: 05.09.2018, 23:31 »
No i w tym momencie nie mamy o czym rozmawiać. Ostatnia rzecz. Uwielbiam ten argument, że dane służby się pośmieją :) Ciekawe ile jeszcze razy się powtórzy w tematach związanych z PZW :)

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #86 dnia: 05.09.2018, 23:34 »
Ty kolego insynuujesz tutaj jakies nieprawidłowości, których nie ma.  Jak uważasz inaczej to podaj (jesteś prawnikiem to zajmie Ci to chwilę) do jakich nieprawidłowości, wykroczeń a byc może nawet przestępstwa doszło?

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #87 dnia: 05.09.2018, 23:35 »
Ja może wyręczę.

Gdyby PZW brało pieniądze i przeznaczało je na poprawę stanu wód, ok. Chodzi o to, że wierchuszka OM bierze kasę i przeznacza ją na działalność rybacką, gdy formalnie powinna reprezentować interesy wędkarzy.

Skoro o agenturze mowa, to zapytam: paniał? :)

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #88 dnia: 06.09.2018, 00:17 »
A jaki to ma związek z LGR albo IRŚ?
Poza tym właśnie przeznaczają pieniadze na poprawę stanu wód bo chcą odłowić drobnicę i tym sposobem polepszyć stan tej wody - oczywiście to nie musi się udać i moim zdaniem się nie uda ze względu na specyfikę zbiornika. Problem w tym , że każdy może mieć własne teorie jak ten stan wód poprawić ale to nie znaczy, że będą słuszne.
To, że się jakiś wędkarz nie zgadza z danym planem nie oznacza, że ten plan nie zadziała, nie oznacza też, że jego plan by zadziałał jak również nie oznacza, że doszło do jakiś nieprawidłowości.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #89 dnia: 06.09.2018, 00:35 »
A taki ma związek, że bez LGR nie byłoby kasy, a bez IRŚ podkładki "uczonych w piśmie" na klepanie tych metod :)

(...)
To, że się jakiś wędkarz nie zgadza z danym planem nie oznacza, że ten plan nie zadziała, nie oznacza też, że jego plan by zadziałał jak również nie oznacza, że doszło do jakiś nieprawidłowości.

To, że jakiś plan wdrożono, nie oznacza, że ten plan (za)działa, nie oznacza też, że inny plan by nie zadziałał, jak również nie oznacza, że nie doszło do jakichś nieprawidłowości.

Fakty są takie - Zalew Zegrzyński leży i kwiczy. Mnóstwo osób tam łowiących mówi o postępującym upadku tej wody, ostatnio coraz mocniejszym. Zatem chyba "plan" OM w postaci "racjonalnej gospodarki rybackiej" wspieranej przez IRŚ i funkcjonujący przy udziale LGR wcale się nie sprawdza :)