Autor Wątek: Kulki proteinowe własnej produkcji  (Przeczytany 90013 razy)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #150 dnia: 18.09.2019, 15:22 »
:facepalm:

Nie ma lepszego pokarmu dla ryb jak pellet i kulki. Tyle że można też zrobić kulki z gipsu z zapachem i potem ryby trawią je dwa tygodnie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tadzikg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rymanów
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #151 dnia: 18.09.2019, 15:47 »
:facepalm:

Nie ma lepszego pokarmu dla ryb jak pellet i kulki. Tyle że można też zrobić kulki z gipsu z zapachem i potem ryby trawią je dwa tygodnie.

Ja tam aż tak się nie znam, włodarze pzw tak zdecydowali.
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #152 dnia: 18.09.2019, 15:54 »
Może tak przedstaw im na papierze wydruk ze strony firm Aller Aqua, Skretting czy Coppens. W jakim celu są te pellety produkowane. Mówię o wydruku, bo oni raczej o internecie tylko słyszeli, że coś takiego podobno jest.

Aller:
O Aller Aqua
Aller Aqua to firma z ponad 100-letnią tradycją. Produkcja pasz dla ryb od ponad 50 lat sprawia, że będąc jednym z najbardziej doświadczonych producentów dostarczamy Państwu najlepsze produkty. Oferujemy pasze dla ryb słodkowodnych i morskich.

Nasze fabryki znajdują się w Danii, Polsce, Niemczech, Egipcie, Zambii i Chinach, a eksport do ponad 60 krajów sprawia, że docieramy do wszystkich zainteresowanych. Dzięki szerokiej gamie produktów, dla ponad 30 gatunków ryb, będących w różnych stadiach rozwoju, mogą Państwo z naszą pomocą wybrać pasze idealne do Państwa warunków hodowlanych. Pasza dla ryb ma ogromne znaczenie w procesie ich hodowli. Zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego nasze pasze są poddawane ciągłym testom w Centrum Badań i Rozwoju Aller Aqua Research, w Busum, Niemcy oraz w warunkach hodowlanych, a optymalizacja, rozwój i dokumentacja efektów działania naszych produktów to stała praca zespołu specjalistów do tych zadań delegowanych. Dzięki tym zabiegom oferujemy Państwu produkty najwyższej jakości, o konkurencyjnych cenach i dogodnych warunkach dostawy.

Struktura i wielkość naszej firmy sprawiają, że jesteśmy w stanie sprostać Państwa potrzebom, będąc jednocześnie odpowiednio elastycznymi. Reagujemy szybko na Państwa potrzeby, ponieważ, dostarczając paszę dla ryb, wnosimy wkład w optymalizację Państwa biznesu. Doświadczenie i historia stojące za naszą firmą gwarantują bezpieczeństwo współpracy, dotrzymywanie obietnic i nasze wsparcie zarówno teraz jak i w przyszłości.


Coppens:
Alltech Coppens Aqua Centre
Alltech Coppens has its own research centre called Alltech Coppens Aqua Centre (ACAC). The ACAC is the Netherlands' only research centre that carries out practical and applicable research within the field of aquaculture. In the past fifteen years, the ACAC has carried out hundreds of studies.

Our R&D Team includes members of several departments at Alltech Coppens. Alongside ensuring quality, this structure also means that the importance and integrity of carrying out research is reflected with regards to the organization as a whole.

Skretting:
Skretting is the world leader in the manufacture and supply of aquaculture feeds, making us an essential link in the feed-to-food chain. We apply our knowledge of ingredients and the nutritional needs of fish and shrimp to develop innovations that achieve optimum nutritional value, sustainable production and economic performance as we seek to fulfil our company-wide mission of ‘Feeding the Future’.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #153 dnia: 21.09.2019, 20:32 »
Przepis to żadna tajemnica, kupujesz dobrą gotową bazę (tak jest najłatwiej i bardziej ekonomicznie przy małych ilościach). Tej bazy dajesz 50% do tego 30-40% mączek w tym przypadku wątrobowa, lt94 oraz pre-digested. Do tego jakieś proteiny mleczne, mielone ziarna lub np CLO i odrobine chili lub czosnku. Polecam robic dumbellsy łatwo się roluje bo z kulkami to jest różnie a dla ryb nie ma znaczenia kształt przynęty,

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #154 dnia: 21.11.2019, 19:57 »
Kręci ktoś własne kule? Nastała jesień czas nowych pomysłów, dobry okres aby spróbować samemu coś kręcić ;) Polecam fajna sprawa a ryba zwłoriona na swoje kulki cieszy podwójnie.

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #155 dnia: 21.11.2019, 22:13 »
Będę kulać lecz bliżej wiosny, mam już przygotowane trochę ciekawych składników
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #156 dnia: 21.11.2019, 22:30 »
Ja też, teraz do wiosny testy nowych mixów ;)

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #157 dnia: 22.11.2019, 07:32 »
Ja bym bardzo chciał kiedys spróbować ale nie wiem od czego zacząć i jak by to było bo mam 2 lewe ręce :-D ile czasu takie hand made kulki nadają się do uzycia?

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #158 dnia: 22.11.2019, 08:13 »
Moje pierwsze spleśniały po dwóch tygodniach. Do drugich dałem konserwantu, wytrzymały znacznie dłużej, ale też pokryły się meszkiem. Myślę, że kluczowe jest suszenie, a mogłem ten temat skopać ::)
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #159 dnia: 22.11.2019, 09:16 »
50 ml glikolu + 2-3 doby suszenia i spokojnie 2 lata można trzymać. Biały nalot na kulce nie oznacza pleśni, tylko czasem proteiny mleczne się wydzielą i dlatego kulka z wierzchu jest biała.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #160 dnia: 22.11.2019, 09:32 »
50 ml glikolu...

Kozi, na jaką ilość gotowej masy (suche + mokre).
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #161 dnia: 22.11.2019, 09:42 »
50 ml glikolu + 2-3 doby suszenia i spokojnie 2 lata można trzymać. Biały nalot na kulce nie oznacza pleśni, tylko czasem proteiny mleczne się wydzielą i dlatego kulka z wierzchu jest biała.

Dzięki :beer: człowiek się cały czas uczy. a ja z półtora kilo takich kulasów wywaliłem. :facepalm:
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #162 dnia: 22.11.2019, 11:11 »
50 ml glikolu...

Kozi, na jaką ilość gotowej masy (suche + mokre).
Standardowo na kilogram suchego mixu.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #163 dnia: 22.11.2019, 11:12 »
:thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #164 dnia: 22.11.2019, 11:22 »
Ja bym bardzo chciał kiedys spróbować ale nie wiem od czego zacząć i jak by to było bo mam 2 lewe ręce :-D ile czasu takie hand made kulki nadają się do uzycia?
Nic trudnego kupujesz najlepiej na początek sobie gotową baze tzw, 50/50 która ma za zadanie dobrze wiązać mieszanke a drugie 50% dodajesz już to czego chcesz czyli np mączki rybne, ptasie pokarmy (np na baze pokarmów jajczenych clo, necterblend itp lub też zwykłe mielone ziarna) mleczne proteiny (mleka proszku, preparaty mleczne itp jest tego ogrom) można dodać jakieś przyprawy i różne inne specyfiki. A do produkcji kulek na początek wystarczy maszynka do mielenia mięsa lub mały roller z funkcją robienia wałków (ale to wolno idzie i nie zawsze jest ok) do tego jakiś garnek do parowania kulek (ja kupiłem typowo zrobione pod parowanie kulek za chyba 150 zł wchodzi około 3kg kulek). I najlepiej to wszystko robić w jakiejś piwnicy...bo o ile słodkie da radę robić w domu to smierdzieli nie polecam a i trzeba mieć gdzie suszyć kulki bo w warunkach domowych to kiepsko, musi być sucho w miarę ciepło tak minimum 15 stopni i dobrze aby był ruch powietrza wtedy fajnie będą schnąć. Nie nalezy suszyć kulek na kaloryferze albo tym bardziej w piekarniku...