Autor Wątek: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie  (Przeczytany 16672 razy)

Offline Hubert

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 387
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nottingham / Konin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #15 dnia: 25.04.2017, 14:22 »
Witajcie. Trochę odświeże temat. (Kogo leszcze z rzeki nudzą niech nie czyta 8) )
Obecie panuje sezon zamkniety na rzekach do połowy czerwca więc mam sporo czasu na przygotowanie i miejsca i siebie pod nęcenia długotrwale. Pojęcie to jest mocno względne. Ja celuję w okres 3tygodni.  Celem jest leszcz, brzana i (daj Boże) karp. Mowa o rzece więc jej ciąg i uksztaltowanie dna może się zmienić po opadach jednak chce zaryzykować te parę godzin i złociszy.
Tu pojawiają się następujące pytania:
1)sondowanie dna - jak? Nie posiadam żadnej długiej tyczki(a taka by się nadała). W składziku mam tylko 4m i feedery. Odległość między 7-10m od brzegu. Jak zlokalizować przykładowy dołek o ile takowe są bo z obserwacji wynika iż dno jest dość równe, bez zaczepów i większych różnic. Jeśli ich nie ma, to czy macie jakieś wskazówki dotyczące lokowania towaru? Będę się starał by towar przemieszczał się oczywiście jak najmniej(dociążanie i odpowiedni kształt).
2)nęcenia - czym? Celuję w kukurydzę, kaszę kukurydzianą, płatki różnej maści i odpady cukiernicze, konopie, groch, różne mixy zanęt będących w zamrażarce, makarony preparowane, glina, ziemnia, żwir. Robaki białe, kastery i pellet tłusty jako wzbogacenie chciałbym sypać w ost. fazie nęcenia z racji dokręcenia apetytu(3ost. dni nęcenia - dzień pauzy - pierwsza zasiadka)
3) Pora nęcenia - kiedy? Nastawiam się na zasiadki od 18stej-7ej. Ja optuje za godziną 18stą. Czytam jednak w wątku iż necenie wieczorne da ryby rano(?). Jest to odwrotne do moich doświadczeń lecz może jest coś o czym powinienem wiedzieć.
 4) Ilość - ile? Stado leszczy odkurzy 2-3kg w 10min. Jaka porcja? Ja celuje w 5-6kg towaru + ziemia, żwir. Czy to nie za mało? Wiem, to jedno z pytań na które ciężko dać odpowiedź. Rzeka i tak po czasie zniesie resztki i nie ma mowy o gniciu. Mówimy o leszczach które wymiarem nie schodzą poniżej 60cm więc potrafią zjeść sporo.
Czuję iż takiej populacji nie przekarmię nawet 15kg towaru więc gdzie jest ten złoty środek między wydanymi pieniędzmi, czasem a efektami(teoretycznie gdyż może z tego nie wyjść kompletnie nic po 5dniowych deszczach).
Dziś jestem w stanie wyciągnąć max 6szt takiego leszcza z racji(chyba) niewystarczającej ilości towaru w łowisku a biorąc pod uwagę czerwiec, kiedy leszcz trze się tutaj o tej porze może być ciężko.
Mam nadzieję iż wasze doświadczenie pomoże w takiej "operacji" o ile ktoś jest skłonny się wypowiedzieć i dać wskazówki.
Ehh dosyć tego pisania.
Pozdrawiam Pany i czekam!
Hubert

Offline Bitas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #16 dnia: 08.08.2020, 15:01 »
Nęciłem od wtorku do niedzieli poprzedniego tygodnia około 1/3 wiadra mieszanką kuku,bobik.Na ryby miałem siadać od poniedziałku,ale jak to często bywa plany sie pokrzyżowały i czas znalazłem dopiero w środe,czwartek,piątek.Moje wędkowanie ,zaczynało sie o różnych godzinach wczesno rannych i po poludniowych,ale nie nocnych co jest moim celem w tym tygodniu i następnym.Dodam,że nęcenie odbywało się między godz 9-12 w dzień.Przez te 3 dni łowiąc po pare godzin wchodził leszcz do 1,5kg po kilka sztuk i trafiły się dwa liny.Dziś o 9 rano zrobiłem z kolegą zasyp w postaci pół wiadra wyżej wymienionej mieszanki ,plus pół wiadra łubinu którego użyłem pierwszy raz .Moje pytanie do bardziej doświadczonych ,,ziarnowców,, czy jest sens już dziś siadać na nocke czy zacząć od jutra ?.Moje łowisko to 42 hektarowe jezioro na mazurach o sporej populacji leszcza w rozmiarach od 1kg do 3kg.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #17 dnia: 08.08.2020, 15:08 »
Tak naprawdę to łowisko nęcisz już od jakiegoś czasu ;),nocka w takie upały to najlepsza pora na zasiadkę ,także śmiało możesz atakować :beer:

Offline Bitas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #18 dnia: 15.08.2020, 07:40 »
Spędziłem już kilka nocek po długotrwałym nęceniu i wyniki są w miare,ale zastanawia mnie jedna rzecz.Leszcz nie żeruje prawie w ogóle nocą,brania są albo w dzień albo od 4 do 7 rano.Sypiemy ziarno w godzinach 9 do 12 maksymalnie,czy jest możliwe żeby stada aż tak się najadały za dnia ,żeby nocą nie żerować?.W poprzednich latach ,kiedy nie używałem ziarna ,brania były od zmierzchu do 23 przeważnie ,pózniej świt.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #19 dnia: 15.08.2020, 08:08 »
Nie sądzę żeby stado się przejadło ;),rybka migruje po wodzie nie jesteś w stanie utrzymać jej w jednym miejscu cały czas :beer:

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 035
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #20 dnia: 17.08.2020, 17:09 »
Na moich jeziorach leszcz w nocy nie żeruje, a raczej w godzinach 8-20, także u  Ciebie może być podobnie.

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #21 dnia: 17.08.2020, 17:19 »
U siebie też nigdy leszcza w nocy nie złowiłem.

Proszę stosować interpunkcję i wielkie litery.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Nęcenie długotrwałe, czyli jak nęcić skutecznie
« Odpowiedź #22 dnia: 17.08.2020, 20:04 »
To dziwne, u mnie na wszystkich jeziorach, na których łowię, zawsze w nocy leszcze brały :-\