Autor Wątek: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton  (Przeczytany 19126 razy)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Chcielm zrobić mix własnej roboty ale dwie próby zniechęcają mnie do tego, po namoczeniu strasznie się klei i nie chce spadać z podajnika.
Mielę pellety i mieszam pierwsza próba pellet scretting coarse trzy miarki, pellet scretting supra  2 mm jedna miarka zaneta lorpio płoć jedna miarka. Myślałem że może spróbuje innego pelletu ale efekt miałem podobny konsystencja po zmieleniu bardzo ładna, zapach też ale po dodaniu wody beton. Druga próba pellet coppens coarse 2 mm trzy miarki, jedna miarka coppens red halibut, jedna miarka zaneta lirpio płoć. Efekt po namoczeniu podobny zaneta nie chce odpaść od podajnika. Nie przemaczam mixu nawet jak jest lekko suchy to i tak bardzo się klei. Myślałem że będę musiał doklejać jak mieliłem a tu jest beton. Używać się tego da ale jak delikatnie ręką nabijemy. Może macie jakieś sugestie.
Paweł

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 562
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #1 dnia: 19.07.2020, 08:51 »
Według mnie dodajesz zbyt dużo wody. To jest podstawowa przyczyna efektu 'beton'. Ale mam też inne sugestie. Przecierasz zanętę przez sito? Wg mnie przy Metodzie to bardzo ważne, bo nabijanie podajnika jest o wiele łatwiejsze jak się ma puszystą mieszankę. Ale jak się miks przemoczy to i sito nie pomoże. Dlatego polecam atomizer, aby nim domaczać wszystko. Nigdy nie podobał mi się przepis na walenie sporej ilości wody do MMM, aby z ciapy zrobiła się odpowiednia zanęta. Wolę podejście wolniejsze, z kilkoma etapami domaczania. Dawniej pellet inaczej 'ciągnął' wodę, zmieniła się technologia czy składniki i trzeba teraz bardziej uważać. Dlatego wolę chuchać na zimne :)
Lucjan

Offline Razor88

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 15
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #2 dnia: 19.07.2020, 08:52 »
Problemem są proporcje. Spróbuje zobaczyć najpierw jak zachowuje się sam zmielony skretting, to powinna być Twoja baza (tutajnie nie spodziewam się problemów). Później zacznij dodawać dodatki (inne zanęty i tłuste pellety). Zrób kilka prób z różnymi proporcjami. Zacząłbym od 70% skretting, 30% dodatki.
Koniecznie po domoczeniu przetrzyj wszystko przez sito.
Pozdro

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #3 dnia: 19.07.2020, 09:17 »
Przecieram przez sito, sprubuje mniej wody i atomizer, może to pomoże. Scretting kupowałem z jakiejś feralnej partii, po 30 sekundach w wodzie już był przemoczony,  myślałem że to on jest problemem i kupiłem coppens, efekt podobny. Spróbuję osobno zmielić i rozrabiać atomizerem zobaczę jak poszczególne pelety się zachowują. Oryginalnego MMM i F1 z sonu bez problemu rozrabiam i nie ma żadnego problemu z przemoczonym mixem czy efektem betonu, w domu dolewam trochę wody a jak dojadę nad wodę to drugi raz domaczam i jest dobrze.
Paweł

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 562
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #4 dnia: 19.07.2020, 10:26 »
Ogólnie należy przyjąć za podstawę, że jak miks się klei do żeberek i wyciągamy go po tym jak zestaw był minimum 10 minut w wodzie, to wody jest za dużo. Jak się nie klei, to za mało. Masz jakiś normalny podajnik? Mam nadzieję, że nie coś taniego, z tymi żebrami w złej pozycji i zbyt blisko siebie...

Jak się rozwala mieszanka, spróbuj podłożyć folię. Miks przykrywaj najlepiej zwilżonym ręcznikiem lub ścierką do rąk, aby nie wysuszał się. Dlatego atomizer dobrze jest mieć pod ręką. A tak w ogóle to polecam po zmiksowaniu włożyć część do pojemnika z którego korzystamy na bieżąco, zaś resztę do szczelnej reklamówki, którą zamykamy na supeł. Wtedy mieszanka nie traci wilgotności, i można dobierać sobie jej w razie potrzeby. Lub skorzystać można z wiaderka. Reklamówka ma jednak tę zaletę, że na koniec wrzucamy do niej to, czego nie wykorzystaliśmy i można włożyć to do lodówki, będzie na następny raz :)
Lucjan

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #5 dnia: 19.07.2020, 12:53 »
Podajniki mam normalne preston i zhibo, spróbuję ograniczyć wodę a w razie konieczności spryskiwaczem potraktować. Ta reklamówka to dobry pomysł muszę wcielić to w życie.
Paweł

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #6 dnia: 19.07.2020, 13:05 »
Ja rozrabiam zanętę pod metodę i większość trzymam w zamkniętym pudełku, a w drugim (też szczelnie zamykanym) pudełku mam część roboczą, w której napełniam koszyk.  Jak potrzeba, dosypuję z pierwszego pudełka. Nic nie schnie itp.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #7 dnia: 21.07.2020, 19:42 »
A ja bym tu podejrzewał, że winowajcą może być zanęta spożywcza Lorpio. Zwykle zanęty na bazie mielonych pelletów nawet po przemoczeniu nie dają efektu betonu. Mielone pellety chłoną sporo wody. Widać to na przykładzie popularnej zanęty MMM. Na początku wydaje, że zanęta jest przemoczona, ale po pewnym czasie bardzo chłonie tę wodę i robi się idealna. Nawet po przemoczeniu rozpuszcza się ona w wodzie ładne nie zalega w podajniku. Z kolei zanęta cukiernicza/spożywcza potrzebuje znacznie mniej wody. Po dodaniu zbyt dużej ilości może faktycznie mocno kleić i zalegać w karmniku. Dlatego zmieszanie dwóch tak różnych zanęt wymaga ostrożności. Po części można powiedzieć, że faktycznie - jak pisali koledzy - ilość wody jest za duża. Ale nie jest ona raczej za duża dla frakcji pelletowej, tylko dla frakcji spożywczej. Tak więc zmniejszenie udziału tej drugiej może przynieść poprawę :-)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #8 dnia: 21.07.2020, 19:55 »
Zaneta Lorpio płoć jak każda zanęta płociowa jest drobna , przez co po dodaniu większej ilości wody będzie mocno klejąca. Pellety zmielone będa miały inną absorbcje wody niż zanęta spożywczą. Ja jesli już zastosował bym zanętę średnio grubą ( leszcz, lin, karaś  ) :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #9 dnia: 21.07.2020, 20:05 »
Zrobię tak jak mówicie, zmielę bez zanęty spożywczej i zobaczę co będzie.
Paweł

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #10 dnia: 21.07.2020, 20:09 »
Spróbuj wymieszać składniki zanęty osobno i po ich namoczeniu dopiero połącz. Ja tak zawsze robię gdy dodaję mikro pellet do zanęty. Mielony pellet też czasem mieszam osobno i po wymieszaniu dodaję do gotowej zanęty. Choć w tym przypadku przeważnie mieszam razem. Ale spróbować nie zaszkodzi.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #11 dnia: 21.07.2020, 21:26 »
Spróbuj wymieszać składniki zanęty osobno i po ich namoczeniu dopiero połącz.
:thumbup:

Rysiek dobrze radzi. W przypadku łączenia tak różniących się zanęt to może być najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #12 dnia: 26.07.2020, 06:31 »
Miałem trochę mojego pierwszego mixu i po rozrobieniu i przetarciu przez sito zamroziłem zanętę. Po wyjęciu wczoraj na rybach zanęta już tak nie betonuje, użyłem jej i karpie ładnie w nią wchodzą, nie gorzej jak w markowe zanęty. Ryby żerowały bardzo dobrze wczoraj i podobnie brały na MMM od Sonu jak na mój mix, ciekawe co będzie przy słabszych braniach. Wieczorem zgodnie z Waszą radą zmieliłem pelety copens course i screttings supra (ciemny)i nie dodawałem zanęty spożywczej, mix klei się trochę mniej ale w dalszym ciągu bardziej jak MMM od Sonu, po przetarciu przez sito powinno być ok. Dosypię może jedną część F1 green od Sonu, myślę że brań powinno być więcej i kolorek trochę się zmieni. Dokładniejsze testy mixu na następnym wędkowaniu może na Grębowie. Jak by ten mix opanować to po pierwsze satysfakcja by była że sam robię a po drugie spora oszczędność.
Paweł

Offline radiss

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #13 dnia: 03.08.2020, 21:34 »
Mi ostatnio na taki beton pomogło dodanie odrobiny oleju rybnego. Zanęta zrobiła się mniej klejąca i ładnie się obsypywała.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #14 dnia: 03.08.2020, 21:41 »
Wydaje mi się, że za bardzo zmieliłeś. Zanęty na bazie peletów mają jednak odpowiednią frakcję która po namoczeniu zostawia miejsce na napuchnięcie zanęty. Jeśli zrobisz z niej pył, to się skleji i będzie no beton.
Dobrze prawi też Mateusz. Dużym problemem może być zanęta spożywacza.
Marcin