Autor Wątek: Kultura dyskusji w Internecie  (Przeczytany 33785 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #120 dnia: 04.02.2015, 13:36 »
Myślę że obu panom adwersarzom należą się tu wielkie brawa!! :bravo: Musiałem się tu nieźle skupić żeby choć co nieco ogarnąć! :)
Arku, myślę, ze musiałbyś się skupić jeszcze mocniej, gdybyś przeczytał analizę logiczną Darka, którą dostałem w powiadomieniu na maila, a którą Darek zdecydował się jednak usunąć :)
Mimo oczywistej jej słuszności, uważam, że chyba rzeczywiście nie ma potrzeby, żeby roztrząsać te kwestie, bo nie o tym traktuje ten wątek.
Niemniej mieliśmy tu próbkę dyskusji, która polemiką była, ale przebiegała kulturalnie, za co też kolegom dziękuję :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #121 dnia: 04.02.2015, 13:47 »
 Bez wazeliniarstwa ufam twojej ocenie Mateo! Jam jeno Szofer prostak! ;D ;) Gdzie mnie tam brać udział w takich dyskusjach! :-[
Arek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #122 dnia: 04.02.2015, 13:49 »
Szofer nie szofer, najważniejsze, by jechać dobrą drogą ;)
To teraz czas pogadać o rybach!
Muszę jakiś ciekawy wątek wymyślić, bo coś nudno się robi :)
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #123 dnia: 04.02.2015, 14:05 »
Ja pisałem do momentu w którym przestawałem  rozumieć  co  piszę
Przydałby się jakiś nowy ciekawy post,oby nie o Pzw

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #124 dnia: 04.02.2015, 14:37 »
Szofer nie szofer, najważniejsze, by jechać dobrą drogą ;)
Otóż to!!!
Arku, myślę, ze musiałbyś się skupić jeszcze mocniej, gdybyś przeczytał analizę logiczną Darka, którą dostałem w powiadomieniu na maila, a którą Darek zdecydował się jednak usunąć :)
A jednak, ktoś to przeczytał... Mateusz, niepotrzebnie to w ogóle wysłałem. Myślałem, że nocą pewne rzeczy mogą zostać niewidoczne, niezauważone...
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #125 dnia: 04.02.2015, 14:42 »
To tak jak ja Darku ! :( A jak nie daj boże jeszcze szklaneczka czegoś w zasięgu ręki ?? To człek nad wyraz gadatliwy się robi! :(
Arek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #126 dnia: 04.02.2015, 14:51 »
To tak jak ja Darku ! :( A jak nie daj boże jeszcze szklaneczka czegoś w zasięgu ręki ?? To człek nad wyraz gadatliwy się robi! :(
Otóż to, ja może wczoraj bez szklaneczki, ale ograniczoną miałem zdolność oceny sytuacji, bo złapałem jakąś francę wirusową od dzieci i w gorączce pisałem :)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #127 dnia: 04.02.2015, 15:10 »
Logarytm, czy ja mógłbym na PW dostać tą Twoją analizę? Nie w celu kontynuacji korespondencji z anonimem. Skręca mnie z ciekawości. Byłbym wdzięczny :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #128 dnia: 04.02.2015, 16:57 »
Ja jej nie mam już, ale może Mateusz ma. Jeśli ma, oczywiście nie mam nic na przeciwko, wręcz przeciwnie, nie jestem przeciwny :)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #129 dnia: 04.02.2015, 17:08 »
Ja jej nie mam już, ale może Mateusz ma. Jeśli ma, oczywiście nie mam nic na przeciwko, wręcz przeciwnie, nie jestem przeciwny :)

OK, dzięki, że nie nie masz nic przeciw.

W takim razie Mateusz. Proszeeeee :D
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #130 dnia: 03.06.2015, 13:37 »
Stale rosnąca liczba dyskusji na naszym forum pozwala mi poczynić pewne obserwacje.
Wydaje mi się, że wiem skąd biorą się - przynajmniej na tym forum - najczęstsze spięcia między użytkownikami.

Myślę, że wszystko zaczyna się od tego, że jeden użytkownik pozwoli sobie na bezpośrednią ocenę innego dyskutanta.

Tak więc schemat jest chyba zwykle taki, że zaczyna się od personalnego komentarza. Jest to element, który rodzi kontratak.

Przykład z wątku bardziej wędkarskiego.
Koledzy dyskutują o wędkach. Wg jednego lepszy jest kij X, a według drugiego wędka Y.
Wszystko jest dobrze, dopóki nie pojawia się element osobistej oceny. Jeden użytkownik pisze, że jego zdaniem ten drugi nie zna się na sprzęcie. Czyli bezpośrednio go ocenia. To wywołuje niezadowolenie drugiej strony i konflikt gotowy. Często wtedy wątek przewodni zostaje porzucony i dalsza dyskusja toczy się pod znakiem kąśliwych uwag kierowanych w obie strony.

Myślę więc, że trzeba wystrzegać się tego typu uwag! Należy odnosić się do tematu, a nie do osoby dyskutanta! Dla niektórych zapewne nie jest to łatwe, bo taką mają naturę. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę z tego, że to jest forum internetowe, a nie dyskusja w świecie rzeczywistym. Nie widzimy rozmówcy, jego gestów, mimiki, nie słyszymy tonu głosu. Każda uwaga może być różnie odebrana.
Najbezpieczniej jest - i o to do kolegów apeluję - aby za wszelką cenę unikać sformułowań z bezpośrednią krytyką użytkowników. Nawet jeśli bardzo mamy na to ochotę, to przed wysłaniem wiadomości, poczekajmy trochę, odetchnijmy kilka razy i rozpocznijmy zdanie inaczej, odnosząc się tylko i wyłącznie do tematu.
Unikajmy oceny tego, co napisał inny użytkownik i jego samego! Napiszmy to, co mamy do napisania w danym temacie. A jeśli nasz pogląd jest inny niż pogląd kolegi, który wypowiedział się wcześniej, to w swojej wypowiedzi pomińmy kwestię różnic. Napiszmy po prostu swoje zadanie, opiszmy swoje doświadczenia, bez wskazywania na różnice, czy też błędną naszym zdaniem opinię wypowiadającego się wcześniej kolegi.

Wypisałem tu trochę typowych zwrotów, które znalazłem w dyskusjach (nie tylko na naszym forum):

Ty chłopie nie masz pojęcia o wędkarstwie

Mylisz pojęcia i fakty skoro twierdzisz, że to jedyna godna uwagi odpowiedź.

Kolego, przestań innym wciskać ciemnotę, widziałeś raz te sygnalizatory i dajesz im super opinie

kolego XXX,jak czytam te wypowiedzi to ty na wszystkim się znasz, szkoda że mistrzowie z Anglii nie są dla ciebie guru tego sportu

kolego XXX nie masz pojęcia o czym piszesz nie znasz łowiska i nie bądź mądrzejszy od gospodarza

Pisząc to myślisz ze jesteś tak spostrzegawczy czy inteligenty bez urazy ....

Wykonując takie spławiki wydawało mi się, ze jesteś esteta i z byle czego nie będziesz zadowolony
Twoje spławiki to kunszt rękodzieła a wychwalasz taki szajs

co autor ma na myśli bo nie kumam
A czego nie kumasz, widać ze masz problem z kumaniem

Sorry ale chyba jeszcze dobrego bata nie miałeś w ręku skoro polecasz Jaxony.

kolego XXX, widzę że nie masz pojęcia o wędkarstwie spławikowym

po przeczytaniu swoich postów zobacz czy mijasz się z prawdą bo mam wrażenie, że coś Ci się myli.

To popatrz a mnie uczyli, że 0,5. No skoro kolega tak mówi to tak musi być i jeszcze ta odległościówka, normalnie wymiękam przy takim profesjonalizmie :)

Postąpiłeś chamsko zadając tak banalne pytanie.. Co teraz najlepsze na okonia i szczupaka ? - Głęboki olej i panierka..

Naprawdę miałem Cię za poważnego gościa....

Powiem ci tak łowco główkujący...

...zastanawiam czy z główką u niektórych wszystko w porządku...

Ehhh, jak słucham takie pier... to zastawiam się, gdzie ja żyję :(

Nie wiesz, co piszesz.


A teraz konkretniej na temat naszego forum...

Tęsknię za pierwszymi miesiącami działania forum, kiedy takich incydentów nie było praktycznie w ogóle.
Niektórzy w rozmowach na PW zarzucają mi zbytnią pobłażliwość w stosunku do konfliktowych użytkowników.

Najgorsze jest to, że w ostatnim czasie autorami tych nie do końca uprzejmych wypowiedzi są "starzy bywalcy" forum. Być może to jest tak, jak w długotrwałym związku. Na początku się pilnujemy i dbamy o czystą atmosferę, a po pewnym zaczynamy pokazywać swoje prawdziwe oblicze.

Postanowiłem więc jakoś temu przeciwdziałać.
W tym celu wprowadzamy system ostrzeżeń, który dokładnie opisałem w odrębnym wątku, bowiem ten dotyczy kultury dyskusji w sieci ogólnie.
Nowy wątek opisuje z kolei system ostrzeżeń działający konkretnie na naszym forum.
Link do tematu z opisem -> http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1532.0
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #131 dnia: 03.06.2015, 14:06 »
Aha, już wiem.

elvis77

  • Gość
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #132 dnia: 03.06.2015, 15:16 »
Mam nadzieję, że nie będę zbyt często upominany.  Super pomysł.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #133 dnia: 03.06.2015, 22:27 »
Mateo znów poruszył bardzo ważną kwestię...

Sposób w jaki prowadzimy dyskusję tak naprawde pokazuje ile jestesmy zdolni razem stworzyć, coś zmienić. Wiele rzeczy w Polsce 'stoi' tylko i wyłącznie przez brak komunikacji. Na kilku forach byłem świadkiem jak szybko dyskusja przeradza się w walkę, kiedyś sam dawałem się wciagnąć w takie wymiany argumentów. Zazwyczaj pozostawała wrogość, forum dostawało zaś zadyszki. Na poziomie organizacji - takie zachowania blokują pozytywne inicjatywy, czasami całkowicie. Trudno aby jakiś klub działał prężnie - sam widziałem to na przykładzie PAA. Wiele osób wycofało się z życia związku z powodu różnic zdań, niektórzy nawet zrezygnowali z członkostwa - właśnie ostre komentarze to sprawiły...

Dlatego fajnie abyśmy pilnowali porządku, oczywiście pilnując samych siebie na początku :D Najlepiej jakieś nieporozumienia załatwiać na privie, głośne uwagi często psuja atmosferę na całym forum i to wielu osobom. Nie ocenianie kogoś to podstawa sukcesu właśnie :)
Lucjan

elvis77

  • Gość
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #134 dnia: 03.06.2015, 22:39 »
Dlatego fajnie abyśmy pilnowali porządku, oczywiście pilnując samych siebie na początku :D Najlepiej jakieś nieporozumienia załatwiać na privie, głośne uwagi często psują atmosferę na całym forum i to wielu osobom. Nie ocenianie kogoś to podstawa sukcesu właśnie :)
Nic dodać,nic ująć. :bravo: