Autor Wątek: Jest tu jakiś akwarysta?  (Przeczytany 9945 razy)

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Jest tu jakiś akwarysta?
« dnia: 06.02.2015, 20:33 »
Koledzy jest tu jakis akawarysta bo mam problem z akwarium....? Zalozylem sobie male akwarium okolo pol roku temu i od jakis 3 miesiecy mam problem z glonami cholerstwo obrasta wszystko od filtra, roslinki,korzen po podloze... niemam pojecia co z tym zrobic a w necie tez nie zawiele jest no ijanie wiem co to konkretnie za glon...cos takiego niby tylko cala masa dzisiaj godzine siedzialem i skrobalem :/  Jest to delikatnie mowiac denerwojace bo tak to bym tylko co tydzien wedlug zalecen podmieniam 1/4 wody a teraz musze co tydzien lub 2 siedziec godzine przy akwarium i czyscic :/ awkarium jest male, mialo byc krewetkarium ale troche poczytalem i doszedlem do wniosku ze na takich mieszkancow trzeba sie bardziej przygotowac i jak narazie zagoscily parka gupikow i parka platek i kilka roslinek :)   Jesli jest tu ktos kto moze pomoc to chetnie wyslucham rad i napisze jak trzeba wiecej info na ten temat plus dodam fotke mojego akwarium i tymi glonami. :) 
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #1 dnia: 06.02.2015, 20:42 »
Polecam ci zasiedlic akwarium 2 glonojadami to takie ryby ktore jedza glon miedzyjnymi bo pokarm tez wciagaja ale pomagaja w utrzymaniu czystosci miejsce moze byc za mocno naswietlone naturalnym swiatlem alemz tym jest roznie sa tez tabletki ale tu jusisz poczytac w necie
te rybki co masz to nie sa mega wymagajace i mysle ze po zastosowaniu chemi nic im nie bedzie
Maciek

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #2 dnia: 06.02.2015, 20:50 »
Moze byc i swiatlo bo stoi dosc blisko okna...  Bylem w zoologicznym i mi dal jakies plyny ale nie pomoglo:- najgorzej ZE nie zabardzo bedzie gdzie przestawic To akwarium zeby swiatlo naturalne nie dochodzilo lub bylo go mniej. Moze jeszcze ktos cos doradzi a jak nie To bede meczyl goscia ze sklepu :)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #3 dnia: 06.02.2015, 21:00 »
Światło słoneczne właśnie powoduje tak intensywny rozwój glonów ,wpuszczenie zbrojników tak zwanych glonojadów nie rozwiąże problemu,chemia też nie pomogła .Przestawienie lub częściowe osłonięcie od światła naturalnego zachamowało by rozwój glonów,porządne oczyszczenie zbiornika przed przestawieniem też byłoby konieczne :fish:
Pozdrawiam
Jacek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2015, 21:07 »
Troche sie na tym znam ale za mało danych podajesz
- jaka pojemnosć akwa ?
- jakie oświetlenie ?
- jakie podłoże ?
- z jakiej strony pada swiatło sloneczne - przód, bok, tył ?
Pozdrawiam - Gienek

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.02.2015, 21:07 »
Glodojad tego nie ruszy.http://www.discusforum.pl

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.02.2015, 21:18 »
Kiedys mialem taka racze na koncu dawalo sie zyletke i poszybie jechales zyletka i bylo czysto
Maciek

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.02.2015, 21:51 »
Najważniejsze to trzeba znać odpowiedzi na pytania, które zadał Druid.
Do tego ile godzin świecisz światło i czy czymś nawozisz. Czy podajesz Co2 ? I jaką masz filtrcję ?
Daj jeszcze fot całego akwarium, bo jestem ciekaw ile masz roślin.

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.02.2015, 22:55 »
Hej jeśli masz naprawdę małe akwarium i tylko 2 pary ryb i kilka roślin to warto by pomyśleć o restarcie akwarium. Tzn. ryby gdzieś przenieść, rośliny i żwirek wyrzucić, akwarium odkazić...
Dawno już nie mam akwarium ale pamiętam, że dwukrotnie mi się tego typu glony zrobiły. Moim zdaniem są jednymi z trudniejszych do wytępienia - dość silne, dobrze trzymają się podłoża. Glonojady(zbrojniki) tego nie ruszają, kosiarki i otoski także tego nie chcą jeść. Lanie chemii i nawet całkowite zaciemnienie też nigdy nie dawały rady.
Po wpuszczeniu krewetek sytuacja jakby stanęła w miejscu tzn. glony się już nie rozwijały ale też nie znikały. Pomogło bardzo częste zmienianie wody. Zmieniałem około 20-30l odstanej minimum 2 dni wody (akwarium 120litrów) co około 2-3 dni. Tak zmieniać musiałem około 3 miesięcy i się w miarę wyczyściło. Aha oczywiście zauważone skupiska tych glonów usuwałem - najczęściej po prostu musiałem wyjąć i wyrzucić kilka ziarenek żwiru. Moim zdaniem szkoda zachodu jeśli to masz na początku.
Druga rzecz, że w małym akwarium strasznie trudno utrzymać równowagę biologiczną. Wystarczy, że masz nieodpowiednią ilość ryb do roślin i już albo jest za dużo "nawozu", którego rośliny nie przerobią (a przerobią glony) albo za mało - co jest równie groźne i wpływa tak samo na rozwój glonów.
Czemu się tak przestraszyłeś tych krewetek? Kup sobie kilka Amano i trochę red cherry. Z tego co pamiętam te drugie mi się nawet samoczynnie rozmnażały a warunków nie miałem takich super. Krewetki są pożyteczne i więcej wpylą glonów niż gupiki :)

Offline pawel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jelenia Góra
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.02.2015, 23:45 »
Tez bym bez wiedzy o parametrach akwarium stawiał na światło dzienne wystarczy trochę zeby zrobilo się w akwa zielono

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #10 dnia: 06.02.2015, 23:57 »
Hej jeśli masz naprawdę małe akwarium i tylko 2 pary ryb i kilka roślin to warto by pomyśleć o restarcie akwarium. Tzn. ryby gdzieś przenieść, rośliny i żwirek wyrzucić, akwarium odkazić...

Po wpuszczeniu krewetek sytuacja jakby stanęła w miejscu tzn. glony się już nie rozwijały ale też nie znikały. Pomogło bardzo częste zmienianie wody. Zmieniałem około 20-30l odstanej minimum 2 dni wody (akwarium 120litrów) co około 2-3 dni. Tak zmieniać musiałem około 3 miesięcy i się w miarę wyczyściło. Aha oczywiście zauważone skupiska tych glonów usuwałem - najczęściej po prostu musiałem wyjąć i wyrzucić kilka ziarenek żwiru. Moim zdaniem szkoda zachodu jeśli to masz na początku.
Druga rzecz, że w małym akwarium strasznie trudno utrzymać równowagę biologiczną. Wystarczy, że masz nieodpowiednią ilość ryb do roślin i już albo jest za dużo "nawozu", którego rośliny nie przerobią (a przerobią glony) albo za mało - co jest równie groźne i wpływa tak samo na rozwój glonów.
Czemu się tak przestraszyłeś tych krewetek? Kup sobie kilka Amano i trochę red cherry. Z tego co pamiętam te drugie mi się nawet samoczynnie rozmnażały a warunków nie miałem takich super. Krewetki są pożyteczne i więcej wpylą glonów niż gupiki :)

Zgadzam się :thumbup:. Jeśli kolega ma małe akwa to wywalić rośliny, podłoże,odkazić resztę  i zacząć od nowa . Te 4 rybki można  dać na kilka dni do większego słoja, nic im nie będzie
Ten typ glonów jest wyjątkowo uporczywy i na walkę z nimi wyda się wiecej kasy na środki ( bez gwarancji że pomogą ) niż na zakup nowego podłoża i roślin
Krewetki można potem trzymać wspolnie z rybkami ktore masz, nic się nie stanie.
Pozdrawiam - Gienek

Offline michał1995

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 378
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #11 dnia: 07.02.2015, 09:31 »
Przyczyną rozrostu glonów,może być zbyt duża liczba światła lub wysoka temperatura wody,tak jak koledzy piszą lepiej dobrze wyczyścić akwarium i zacząć od nowa...
Ja osobiście jestem totalnym amatorem i tutaj zrobionych kilka fotek moje akwa :P


Tutaj z kolei moja ulubiona rybka Brazylijski Duch :) Strasznie trudno jest mu zrobić zdjęcie :D


Samiczka zbrojnika niebieskiego,samiec nie chciał się pokazać

I neonki

W akwarium znajduje się 7 rozborek,7 neonków,2 zbrojniki niebieskie (glonojady), 2 kirysy,brazylijski duch 
Pozdrawiam
Michał ;)

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #12 dnia: 07.02.2015, 11:07 »
Jeżeli przyjmiesz konstruktywną krytykę to wyjmij te donice z akwarium. I usuń roślinkę w białej doniczce, toż to roślinka doniczkowa, domowa. Nie rozpoznaję jeszcze pierwszej po lewo bo korzystam telefonu, ale też mi się coś nie podoba.I przede wszystkim brak u Ciebie podłoża.

Offline michał1995

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 378
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #13 dnia: 07.02.2015, 11:27 »
Skrzydłokwiat też jest domowy a świetnie trzyma się w wodzie :D Dobrze zauważyłeś,że brak u mnie piasku czy też żwirku mam rozsypane większe kamienie łatwiej się to sprząta,a z piaskiem czy ziemią jest już problem,ale dzięki za rady być może w przyszłości wprowadzę je w życie :) Pierwsza roślinka po lewo jest sztuczna.. tak jak pisałem jestem amatorem,dopiero się uczę akwarystyki
Pozdrawiam
Michał ;)

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jest tu jakiś akwarysta?
« Odpowiedź #14 dnia: 07.02.2015, 12:41 »
Troche sie na tym znam ale za mało danych podajesz
- jaka pojemnosć akwa ?
- jakie oświetlenie ?
- jakie podłoże ?
- z jakiej strony pada swiatło sloneczne - przód, bok, tył ?
-poj. okolo 25-30l
-swietlowka 8w(dobrana w zoologicznym przez sprzedawce)
-podloze piasek rzeczny od 1-3cm przykryty dodatkowo grubym zwirkiem
-swiatlo pada z boku a akwarium stoi przyoknie od strony polnocno zchodniej i tak naprawde bezposrednio slonce wogole nie pada na akwa.
PH 6,5 - 7 tem okolo 22-24°C
Do tego ile godzin świecisz światło i czy czymś nawozisz. Czy podajesz Co2 ? I jaką masz filtrcję ?
Daj jeszcze fot całego akwarium, bo jestem ciekaw ile masz roślin.
Swiatlo okolo 12godz.  Nawozilem przez pierwszy miesiac zelazem i co2 dla lepszego ukorzenienia roslin. Filtr mam orginalny z zestawu  Aaqua-Flow 100, 50-100l/h.  wklad mechaniczny (gabka) i do tego bio (ceramika) filtruje 24/24 (wylaczany tylko w czasie karmienia)
Rosliny: nurzaniec spiralny,  mech jawajski, anubias, Żabienica delikatna, moczarka.
do tego w akwa niewielki korzen, kamien z rafy koralowej, i slimaki swiderki :)
Co tydzien lub maks co dwa staram sie podmienic od 1/4 do 1/2  wody w akwarium dolewajac przy tym uzdatniacz do wody...

Co do krewetek to najpier chce opanowac jak utrzymac akwa w dobrej kondycji a puzniej zmienie wystruj na typowo krewetkowy bardziej i zakupie krewetki:)
foto dodam po poludniu-blizej wieczora bo narazie niema mnie w domu.
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp