Autor Wątek: Nowy dysk SSD  (Przeczytany 4275 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Nowy dysk SSD
« dnia: 12.01.2015, 14:24 »
Po 5 latach wytężonej pracy jeden z moich twardych dysków w PC wyczerpał całą pulę zapasowych sektorów.
Tak więc postanowiłem nie czekać na najgorsze i wymienić oba dyski twarde.
Sprzęt już mam skompletowany, szykuję powoli dane (kopie plików i ustawień) i myślę, że w tym tygodniu się za to zabiorę.

Na dysk systemowy wybrałem SSD 128 GB. Nie pracowałem jeszcze na dyskach SSD.
Ciekawe czy ktoś z Was posiada.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #1 dnia: 12.01.2015, 14:32 »
Te dyski powoli stają się standardem. Ja w swoim kompie (ciężko pracującym) mam 100GB już od trzech lat. Różnica jest wyczuwalna,
na pewno nie będziesz żałował.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #2 dnia: 12.01.2015, 14:41 »
Ja podejrzewam, że ta technologia już dawno była, tylko z oczywistych względów jej nie wprowadzano. To jak taki większy Pendrive. Muszą jeszcze trochę pozarabiać na zwykłych talerzach. Póki co SSD są bardzo drogie.
Dlatego kupiłem mały pod system i drugi zwykły WD pod dane.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Matthew1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszków - PL
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #3 dnia: 12.01.2015, 14:42 »
Od około 2 lat mam w moim PC dysk SSD Kingston SVP200S3120G.
Na nim mam zainstalowany system i gry w które gram najczęściej, do tego dysk HDD 1tb i jest super.
Zależy do czego potrzebny Ci taki dysk, jeżeli do pracy to wystarczy tylko ten SSD, a jak do domu to musisz mieć jeszcze HDD 500gb-1tb.
Z dysku SSD system uruchamia się szybciej, lepiej chodzi, szybciej myśli ogólnie polecam, nic więcej powiedzieć się nie da.

Alternatywą są dyski hybrydowe, HDD z wbudowanym SSD.
"Panie wypuść go, on jest złoty..."

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #4 dnia: 12.01.2015, 14:51 »
Ja właśnie do domu pod system kupiłem Samsunga z serii 850 Pro 128 GB. Myślę, że na sam system wystarczy, bo o obecnie mój system z aplikacjami zajmuje ok. 70 GB. Gier nie mam żadnych.
A drugi kupiłem WD Black 500 GB na dane (dokumenty, zdjęcia i filmy).
Ciekaw jestem o ile mi system przyspieszy :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #5 dnia: 12.01.2015, 14:58 »
Na pewno na tyle, że będzie to mocno wyczuwalne. To samo aplikacje, uruchamiają się znacznie szybciej. Jeśli chodzi o dysk na dane to z nimi jest tak, że zawsze wcześniej czy później okazują się za małe i trzeba coś dołożyć. >:(

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #6 dnia: 12.01.2015, 15:06 »
Nigdy bym się nie przesiadł na zwykły HDD. W swoim lapku Lenovo Yoga posiadam SSD i powiem szczerze, że różnica jest oszałamiająca. Start Win8 to około 8 do 10 sek ze sporym trayem. Mateo gratuluję przesiadki ;)
Darek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #7 dnia: 12.01.2015, 15:11 »
Na pewno na tyle, że będzie to mocno wyczuwalne. To samo aplikacje, uruchamiają się znacznie szybciej. Jeśli chodzi o dysk na dane to z nimi jest tak, że zawsze wcześniej czy później okazują się za małe i trzeba coś dołożyć. >:(
Ja też miałem kiedyś ten problem.
Potem zmieniłem podejście i zacząłem bardzo dbać o porządek na dysku i o to, czy dane pliki rzeczywiście mi są potrzebne.
Okazuje się, że mieszczę się z danymi w przedziale do 300 GB.
Jedyną rzeczą, której przybywa sukcesywnie są niewątpliwie zdjęcia. Ale tu także staram się robić od razu selekcję.

Nigdy bym się nie przesiadł na zwykły HDD. W swoim lapku Lenovo Yoga posiadam SSD i powiem szczerze, że różnica jest oszałamiająca. Start Win8 to około 8 do 10 sek ze sporym trayem. Mateo gratuluję przesiadki ;)
No to już się cieszę :)
Najgorsze tylko to instalowanie wszystkiego. Niby mam obraz zapisany, ale jakoś wolę od nowa to zrobić, bo obraz też ma już z 5 lat.
Tak więc teraz jestem na etapie kopiowania wszystkich ustawień z programów, których mam naprawdę sporo.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #8 dnia: 12.01.2015, 15:25 »
No faktycznie przez 5 lat to na pewno wiele się na kompie pozmieniało (aplikacje, kodeki itp ) więc ten obraz może nie być zbyt wartościowy. Teraz się trochę pomęczysz potem nowy obraz i z głowy. :)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #9 dnia: 12.01.2015, 16:16 »
Dysk SSD jest niczym Drennan Acolyte lub pierwszy klasowy centerpin - gdy zaczniesz go używać, rychło rozumiesz, że (bezbolesnego) powrotu do poprzedniego wyposażenia po prostu nie ma  :)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #10 dnia: 12.01.2015, 16:38 »
Dysk SSD jest niczym Drennan Acolyte lub pierwszy klasowy centerpin - gdy zaczniesz go używać, rychło rozumiesz, że (bezbolesnego) powrotu do poprzedniego wyposażenia po prostu nie ma  :)
:) Ale widzę, że gwarancję dają na 10 lat! W sumie to nie ma tu nic, co by się mogło zepsuć.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #11 dnia: 17.01.2015, 15:28 »
Ja już po instalacji. Nie obyło się bez pewnych kłopotów.
Dopiero po zakupie dysku zobaczyłem, że w BIOSie nie mam możliwości wybrania kontrolera AHCI.
Zapewne w 2008 roku, kiedy tworzono mój komputer, nie pomyślano o tym kontrolerze.
Chipset teoretycznie powinien obsługiwać AHCI, ale w BIOS tej opcji brak. Wyczytałem gdzieś, że opcja może być dostępna po aktywacji kontrolera RAID. Tak więc uaktywniłem RAID - bez tworzenia żadnych tabel. Po zainstalowaniu systemu dodałem sterowniki z pakietu Intel Rapid Storage Technology oraz dodatkowo zainstalowałem soft Samsunga Magician w celu optymalizacji systemu.

Wyłączyłem Windows Search i indeksowanie, defragmentację i automatyczny backup. Upewniłem się, że Trim jest włączona.

Pewną niedogodnością jest, że teraz wszystkie dyski są widoczne w zasobniku systemowym jako nośniki!
Wydaje mi się jednak, że musi to być wina samego Systemu. Mam Windows 7. Ciekawe czy u Was też widać dyski jako urządzenia przenośne w zasobniku.

Przeprowadziłem test wydajności dysku za pomocą programu AS SSD Benchmark. Fajny programik - nie trzeba instalować (jest tylko plik wykonywalny).

Pozdrawiam
Mateusz

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #12 dnia: 17.01.2015, 16:03 »
U mnie w zasobniku nie ma dysków twardych. Też mam win7

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Nowy dysk SSD
« Odpowiedź #13 dnia: 18.01.2015, 22:38 »
Najwyraźniej jest to związane z brakiem natywnego kontrolera AHCI i podczas instalacji system nie skonfigurował się odpowiednio.
Dzięki za info.
Pozdrawiam
Mateusz