Autor Wątek: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?  (Przeczytany 6667 razy)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?
« Odpowiedź #15 dnia: 18.04.2019, 22:01 »
Mała śrucinka na przyponie około 5cm nad hakiem , pozwala na lepsze zacięcie stosuję od lat ten sposób i daje radę ;)
Jakie ma to zastosowanie w metodzie, gdzie jest krótki przypon ?
Bardziej w karpiarstwie, gdzie jednak karp często wypluwa kulkę i to rzeczywiście pomaga haczykowi się zaczepić o pysk.
A w metodzie, gdzie mamy 10 cm przypon żyłka w momencie wyplucia przynęty będzie już naprężona, bo karp połyka całą przynętę głęboko ze względu na mały rozmiar.

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?
« Odpowiedź #16 dnia: 18.04.2019, 23:52 »
Jeszcze dwie sprawy mogą być przyczyną mianowicie zbyt energiczne zacięcie oraz ryby po przejściach czyli praktycznie bez warg lub z uszkodzonymi tak jak np na Batorówce zauważyłem. Ja każdą z brania wyciągałem a pewni spece nie , bo cieli z krzyża i się dziwili dlaczego puściła, nie wytrzymałem i mówię do właściciela teleskopu, (który to co drugie słowo urwa i urwa i szkolił przy tym syna co ma robić) Panie szkoda ryby coś Panu pokaże weź Pan złap za hak i idź do pomostu ( a naturalnie przy altanie rzecz się działa) ten zdziwiony bierze i idzie stanął w połowie i pyta się po co.... Więc mówię mu trzymaj ten hak ja będę ciął jak Pan syna uczysz..... Chłop naturalnie się wystraszył rzucił urwą i mówi że mu palca wyrwę... Tylko zapytałem czy już Pan rozumie o co chodzi? Skoro masz Pan odjazd na ping pongu to znaczy, że się zacięła i ucieka a Pan jej wyrywa z pyska i uszkadza rybę. Po namyśle przyznał rację a kolejne branie już do brzegu dociągnął dziękując za pomoc ot taka historyja na "faktach autentycznych" .

Słońca Życzę

Słońca życzę

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?
« Odpowiedź #17 dnia: 19.04.2019, 00:31 »
Przyczyn spięć ryb jest wiele. Czasem niewłaściwy sprzęt / zestaw a czasem po prostu humor ryb, które biorą inaczej niż zwykle.
Też miałem taki jeden dzień (opisałem to gdzieś na forum), kiedy ryby zapinały mi się wyjątkowo kiepsko i miałem bardzo dużo spięć, wypinały się nawet w podbieraku. Nie miałem takiej sytuacji ani przedtem ani potem. Do dzisiaj zastanawiam się, co mogłem wtedy zmienić, dlaczego ryby zapinały się tego dnia wyjątkowo słabo.

Z tego, co piszesz mam wrażenie, że też miałeś przypadek słabego zapinania się ryb.
A więc moje przemyślenia:
Sztywna wędka - wtedy wypięcia są głównie przy brzegu. Żyłka wystarczająco amortyzuje na dłuższych odległościach.
Raczej nie wielkość haka. Normalnie większe karpie zapinają się na mniejsze haki.
Blokada krętlika na sztywno - przy szamotaninie ryba potrafi wyrwać haczyk z pyska, ale to chyba nie jest to.
Za lekki podajnik i dlatego słabe samozacięcie. Przepraszam ale to jakaś bzdura przy krętliku umocowanym na sztywno.
Tępe haki - chyba nie, zmieniałeś haczyki, nie sądzę żebyś miał same tępe.

Co więc mogło być prawdopodobną przyczyną słabego zapinania się ryb?
Robak na haczyku z przynętą na włosie wydaje mi się błędem. Utrudnia prawidłowe, głębokie wbicie się haczyka.
Inne, niż zwykle zachowanie się ryb, jak w moim przypadku. Warto mieć wtedy dłuższe przypony, inne długości włosa itp. I poeksperymentować.

Nie znaczy to jednak, że następnym razem, nawet na tym samym łowisku, ryby będą zachowywać się tak samo.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?
« Odpowiedź #18 dnia: 19.04.2019, 07:33 »
Wędka Mikado UV 350/90  z założoną najdelikatniejszą szczytówką,  dedykowana typowo do metody , nie jest to kluska paraboliczna ale również nie ma akcji typowo szczytowej, nie wydaje mi się żeby ona stanowiła problem. Piszecie że wielkość haka 12 - 14 jest wystarczająca do łowienia karpi więc może faktycznie długość włosa tu zadecydowała ?  Być może faktycznie ustawiłem przynętę zbyt blisko haka i to powodowało  zahaczanie za samą skórkę 🤔  co do ostrości haków to na pewno były ostre.   Przyznam się że absolutnie nie mam doświadczenia w łowieniu karpi, ogólnie dopiero jesienią zeszłego roku pierwszy raz łowiłem na metodę i przypony z włosem do tego własnoręcznie robione 😜  Miałem bardzo długą przerwę w wędkowaniu a wcześniej  najczęściej miałem do czynienia z płociami i leszczami a one mają zupełnie inne pyszczki,  chyba dużo łatwiejsze do zacięcia . Pisałem też wcześniej że nawet łowiąc na metodę zawsze zacinam - to raczej bardziej energicznie podniesienie wędki z typowym ruchem nadgarstka niż klasyczne zacięcie, nie stosuję nigdy tych często widzianych nad wodą zacięć aż za plecy a wczoraj wręcz pokazywałem córce jak się nie powinno tego  robić na przykładzie gościa którego zacięcia było słychać na odległość  😂.
Jeszcze o robakach na haczyku , jeden lub dwa zahaczone za skórkę raczej nie powinny w/g mnie utrudnić zacięcia, przynajmniej tak mi się wydaje.
Dziękuję wszystkim za rady , wydaje mi się że zaopatrzenie się w przypony dłuższe o kilka centymetrów i z dłuższym włosem oraz użycie zestawu przelotowego (może założę stoper tak z 10 - 15 cm za podajnikiem )  następnym razem da mi odpowiedź.
Marcin

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?
« Odpowiedź #19 dnia: 19.04.2019, 07:41 »
Dlaczego podczas holu ryby się spinają?

Bo tylko podczas holu mają taką możliwość :P :P :P

Bez obrazy... Tak mnie z rana na żarcik naszło. O:)

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dlaczego podczas holu ryby się spinają?
« Odpowiedź #20 dnia: 19.04.2019, 07:47 »
Haha co racja to racja :P
Marcin