Autor Wątek: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź  (Przeczytany 4305 razy)

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Panowie, nie raz udowodniliście, że znacie się nie tylko na wędkowaniu. :)
Pomóżcie! :beer: ;D
Czy opłaca się kupować stu-metrowy dom, który jest na budowlanej działce, jest murowany, ale oprócz kominka nie ma systemu ogrzewania? Ile moze kosztować i jak w praktyce wygląda montaż ogrzewania? Wiadomo - piec, najlepiej gazowy. Do niego zbiornik. Do tego pomieszczenie. A rury? To kucie ścian wszystkich, czy można prowadzić je inaczej?
Jak bedzie cisza to temat założę, wpadł mi w oko piękny dom.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #1 dnia: 09.12.2018, 22:51 »
Kupując stary dom, musisz zrobić wszystko od podstaw.
Zaczynając od drenaży, kończąc na dachu.
Wtopisz. :)
Warto rozebrać ,materiał dobry zostawić i na tej działce postawić nowy..
Wyjdzie taniej i tak jak chcesz.
Nie musisz kombinować ze ścianami ,rurami,gazem, elektryką.
Bo tak na prawdę ten cały dom musisz zrobić do zera.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 622
  • Reputacja: 108
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #2 dnia: 10.12.2018, 00:06 »
Piker, wielkim plusem jest nie wątpliwie zakup działki na której są już media a działka jest już budowlana . Z kupnem domu już postawionym jest różnie , zależy jaką masz koncepcję na niego . Jeśli chcesz dokładniejszych kosztów najlepiej zrobić sobie kosztorys.

Jeśli chcemy przebudować i zmodernizować dom, a planowany zakres prac jest duży, koszt inwestycji może być o 30-40% wyższy niż koszt budowy domu nowego. Często zburzyć dom i zbudować go od początku jest po prostu taniej.

100 m dom raczej samym kominkiem nie ogrzejesz go ;) Gaz na ogrzewanie domu ? Dobrze się zastanów .

Z drugiej strony możesz taki domu kupić i złożyć wniosek do programu "Czyste powietrze" . Z tego co kojarzę możesz na taki program wymienić sobie: drzwi , okna , dach , piec .

Zapraszam do lektury "

- http://www.e-sciany.pl/a/ile-kosztuje-budowa-domu-dom-parterowy-100-mkw-analiza-kosztow-budowy-19834.html

- https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/#
Z poważaniem Marcin

Offline Ninja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
  • Lokalizacja: Łask
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #3 dnia: 10.12.2018, 05:19 »
Piker a jest kotłownia albo miejsce na kotłownie ?
Jak jest takie pomieszczenie to nie ma nic prostszego
Kujesz tylko dziurę w podłodze , przeprowadzasz rury do wcześniej zamontowanych grzejników i po kłopocie
Wychodzi Ci tylko koszt pieca , grzejników i fachowca który to wszystko ogarnie ;)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #4 dnia: 10.12.2018, 06:24 »
Panowie, nie raz udowodniliście, że znacie się nie tylko na wędkowaniu. :)
Pomóżcie! :beer: ;D
Czy opłaca się kupować stu-metrowy dom, który jest na budowlanej działce, jest murowany, ale oprócz kominka nie ma systemu ogrzewania? Ile moze kosztować i jak w praktyce wygląda montaż ogrzewania? Wiadomo - piec, najlepiej gazowy. Do niego zbiornik. Do tego pomieszczenie. A rury? To kucie ścian wszystkich, czy można prowadzić je inaczej?
Jak bedzie cisza to temat założę, wpadł mi w oko piękny dom.

Tak się składa, ze zajmuje się remontami. Często z rudery robiłem niezły lokal, podobnie jest z domem, gdzie mieszkam obecnie, a jeszcze dużo jest do zrobienia.
Generalnie wszystko sprowadza się do ceny zakupu, jeśli ta jest niska, to można sobie pozwolić na wiele. Najważniejsza jest baza, czyli fundamenty, mury i stropy, w miarę solidny dach. Jeśli to jest dobre, to cała resztę można ogarnąć.
Co do samego ogrzewania. Gaz to największa wygoda, zero obsługi, zabaw z opałem, syfu. Na dodatek z kotłem dwufunkcyjnym masz od razu gotowe rozwiazanie na ciepła wodę, przez cały rok i o każdej porze. Ta wygoda nieco kosztuje i jeśli dom nie jest dobrze ocieplony, to w gaz bym nie wchodził. W moim mniemaniu najbardziej ekonomiczne opalanie gazem jest przy ogrzewaniu podłogowym, bo działa się wówczas na niższych temperaturach.
Sama instalacje można prowadzić różnie. Można i natynkowo, ale nie wiem czy dziś się ktoś na to decyduje. Żeby nie rozwalać wszystkiego, najlepiej posłużyć się rurami plastikowymi pex i rozdzielaczami. Rury można prowadzić tez w podłogach, nie tylko w ścianach i szachtach. W wypadkach gorzej ocieplonych budynków kocioł retortowy na paliwa stałe ma największy sens, w jego wypadku możesz używać różnych paliw: miał, węgiel, pelet itp.
Co do kosztu, to wiele zależy od rodzaju użytych materiałów, kotła itp. Nie wchodziłbym w super tanie rzeczy i fachowców za 5zl. Jakiś minimalny koszt na taki domek to 15-20tys zł. Zależy od cen materiału, średnich stawek fachowców w danym regionie...
Czesiek

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #5 dnia: 10.12.2018, 06:58 »
Dzięki Panowie! :thumbup:
Generalnie to na luzie, wniosku o kredyt jeszcze nie składam, walizek nie pakuję :)
Zastanawiałem się czy takie rzeczy jak prowadzenie ogrzewania w istniejącym budynku się jeszcze w ogóle robi. Ten nie jest stary, ani to siedlisko, ani rudera. Zresztą, obczajcie sami.
https://m.olx.pl/oferta/dzialka-z-domem-100m-w-lesie-4-sypialnie-2-lazienki-sala-kominkowa-CID3-IDpnDo9.html/#position=5&page=7

Głównie chodzi o to, czy w ogóle jest sens obserwować tę nieruchomość, ewentualnie wybierać się na oględziny/najmować rzeczoznawcę (samochód sam ocenię, ale dom oprócz podstaw to ni hu hu :D ).
W okolicach Wwy działka + budowa + wynajem ciągły przez ten czas to morderstwo niestety :(
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #6 dnia: 10.12.2018, 08:15 »
Link nie działa.

Największy plus takiego rozwiązania - nie musisz się bawić w pozwolenia na budowę, projekty i inne gówna. Wierzcie mi, kto tego nie przechodził, nie wie, co w tym kraju urzędasy wymyśliły i na jakie rzeczy mogą Wam nie pozwolić we własnym domu!

Masz dom gotowy, to sobie robisz remont, jak Ci pasuje. Nikt Ci nie przyjdzie sprawdzić, czy masz odpowiednie stopnie w schodach albo sufit w kotłowni na odpowiedniej wysokości :facepalm:

Jeśli nie masz grzyba nigdzie przy podłodze, to jest dobrze i można się bawić.
Najlepsze wyjście to rozwalenie podłogi i położenie ogrzewania podłogowego na grubej izolacji ze styropianu. Druga sprawa, to ocieplenie całego budynku jak najgrubszym i najgęstszym styropianem. Potem możesz sobie na to położyć tynk, jaki Ci pasuje + inne ozdoby. Sztuczne kamienie, czy co tylko będziesz chciał, żeby ładnie było. Do tego porządne ocieplenie dachu. I wtedy piec gazowy + podłogówka i spokojnie sobie mieszkasz.

Nikomu nie polecam pchania się w budowę, jeśli nie ma na to pieniędzy. Tym bardziej na kredyt pod hipotekę, bo do tego jeszcze dochodzą cuda z bankiem na każdym etapie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #7 dnia: 10.12.2018, 08:40 »
Według mnie ogrzewanie podłogowe wcale nie musi być najlepsze, pociągnięcie instalacji nie musi oznaczać wielkiego kucia, jak jest to chata do remontu, to wtedy często można puścić rury w podłodze. Nie każdemu pasuje podłogówka, nie jest to dobra opcja dla alergików, do sypialni. Awarie podłogówki ciągną za sobą często wielkie koszty. Ja jestem fanem podłogówki w łazience, kuchni, przedpokoju, nie zaś tam gdzie się siedzi i śpi.
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #8 dnia: 10.12.2018, 08:46 »
Nie wiem, Lucjan. Ja mam podłogówkę w całym domu i nasłuchałem i naczytałem się naprawdę wiele, zanim w to poszedłem. I większość minusów okazała się wierutną bzdurą.

Zgodzę się tylko z jednym - awaria jakiejś rurki w podłodze to byłby dramat. Dlatego tak ważne, by położył je fachowiec.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #9 dnia: 10.12.2018, 08:53 »
Bo nie zawsze jest tak samo. Są miejsca, gdzie jest sporo kurzu (na przykład Opole, przez cementownię). I alergik może mieć problem. Do tego wielu nie rodzi się z alergia ale ją nabywa, jak masz podłogówkę to może być problem. Obecnie grzejniki można sterować termostatami, mieć sterownik ogrzewania kierowany przez internet, i można sporo zaoszczędzić. Koszt instalacji zwykłej jest dużo niższy niż podłogówki, to też ważna rzecz. Na dodatek można zainstalować sobie elektryczną podłogówkę, która jest tania i stanowi świetne uzupełnienie ogrzewania.
Lucjan

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #10 dnia: 10.12.2018, 09:00 »


podłogówka i alergie to mit, nie ma cyrkulacji powietrza jak w grzejnikach. Zobaczcie ile kurzu osadza się w grzejnikach ;)
Nie ma nic lepszego od powrotu w zimę z ryb i grzania stóp na podłogówce ;D

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #11 dnia: 10.12.2018, 09:04 »
A na jakiej to zasadzie podłogówka ma generować większy ruch kurzu w domu? Prawie zawsze o tym czytam. Bo ktoś tak kiedyś napisał i poszło w eter, że to fakt.
Na jakiej zasadzie podłoga o temperaturze 25 stopni, ma powodować kotłowanie się kurzu w powietrzu o temperaturze 22 stopni. Szczególnie w porównaniu do grzejnika o temperaturze 50 stopni? Każdy wie, jak wygląda ściana nad grzejnikiem po kilku latach.
To są bajki, Lucjan. Podobnie jak parząca w stopy podłoga. Moja jak na razie tylko raz była NEUTRALNA, gdy się na niej stanęło bosą stopą. Gdy było -15. A tak, to po prostu zawsze jest chłodna.
Podłogówka na prąd? Polecam, szczególnie przy okazji przyszłorocznych podwyżek :D

Napisz, proszę, co tak złego jest też w podłogówce w sypialni, bo nie wiem ;)


Edit: Majki mnie trochę ubiegł. :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #12 dnia: 10.12.2018, 09:32 »
Faktycznie, teraz może jest inaczej jeżeli podłogówka pracuje w tak niskim rozdziale temperatur :) Zwykły grzejnik daje 70% ciepła poprzez konwekcję, 30% przez promieniowanie. Gorzej :)

Ciekawe jak jest z tymi kosztami. Podłogówka to teoretycznie niski koszt eksploatacji ale wymaga odpowiedniego sterowania, które kosztuje. Wkładając tyle w sterowanie ogrzewaniem tradycyjnym zapewne też sporo się oszczędzi. Największe spalanie ma kocioł przy starcie. Więc powinien się zapalać często i działać krótko, w przeciwieństwie do tradycyjnej opcji, gdzie działa dłużej.

A co do ogrzewania elektrycznego - taka siatka kładziona na podłodze ma małą moc, daje natomiast komfort, idealny w łazience, kuchni. Nie jest to opcja do ogrzewania podstawowego. Ważne są tez koszty instalacji i małe prawdopodobieństwo awarii :)

Michał, jak są mrozy twoja podłogówka ma 25 stopni? Nie czujesz ciepła bijącego od podłogi? Dziwne.
Lucjan

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #13 dnia: 10.12.2018, 09:50 »
Ja u siebie na parterze zrobiłem podłogówkę, a na piętrze tylko w łazienkach. W sypialniach mam grzejniki. Teraz zrobił bym ogrzewanie podłogowe wszędzie.
Dlaczego? Dużo łatwiej o aranżację pomieszczeń bez grzejników na ścianach, z podłogówki fajniej rozchodzi się ciepło. Z unoszącym się kurzem nie zaobserwowałem różnicy.

Bartek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #14 dnia: 10.12.2018, 09:53 »
Nie no. Jak są mrozy to grzeje np. na 35 wodę, w podłodze wtedy jest ze 30 na powrocie. Mogę to monitorować, jeśli chcesz.
Poniżej zdjęcie z teraz, ale jest 2 na plusie. Piec w ogóle nie pracuje.

Nie, nigdy nie czułem, by podłoga była gorąca, grzała, czy coś takiego. To wynika z prostej fizyki. Zrób sobie wodę o temperaturze 30 stopni i włóż do niej rękę. A powietrze 30 stopni to masz upał.
Dlatego ogrzewająca cały dom podłoga nie musi być ciepła, bo choć jest chłodna, to powietrze o tej samem temperaturze już jest ciepłe.

Najważniejsze, by dom był dobrze ocieplony. Wtedy podłogówka nagrzewa te kilka ton betonu i to trzyma jak diabeł sołtysa. Możesz piec wyłączyć na dobę i ci temperatura w domu spadnie o 2 stopnie przez ten czas.
To jest największy plus a zarazem minus podłogówki, jaki w praktyce dostrzegłem. Jej bezwładność. Gdy temperatura zmieni się nagle o 10-15 stopni, to ona nie nadąży. Np. mamy teraz 0, a jutro ma być -10, to instalacja nie nadąży i np. z 22 w domu zrobi nam się 21, zanim zacznie nadganiać. Od tego mam kominek z rozprowadzeniem do każdego pomieszczenia.
Podobnie jest odwrotnie, gdy z -10 robi się nagle zero. To u mnie w domu np. 22 robi się 24, choć piec nie pracuje.

To są moje obserwacje z natury, nie mądrości teoretyczne z książek.

Teraz jeden minus - łazienka. Ale odwrotnie niż Ty pisałeś. Właśnie w łazience mi się nie sprawdza. Znaczy nie do końca. Muszę zainstalować jaką naścienną dmuchawę lub kupić małe słoneczko. Chodzi o to, że w łazience powinno być ze 2 stopnie więcej niż w całym domu, by się komfortowo wykąpać czy wziąć prysznic i nie dygotać potem przy wycieraniu.
Dlatego tam poza podłogówką dałbym jeszcze jedno źródło ciepła, które bardzo szybko podniesie temperaturę o np. 2 stopnie w tak małym pomieszczeniu.

Koszty pieca i sterownika nie są wcale większe od tego samego przy grzejnikach. Serio. Drożej wychodzi położenie rurek niż zrobienie grzejników, to fakt oczywisty, bo jest przy tym więcej roboty. Ale trzeba poszukać ekipy dobrej, bo ja byłem zdumiony, że zapłaciłem TAK MAŁO. Koleżanka żony robiła sobie parę lat wcześniej ogrzewanie podłogowe na piętrze domu i jej to wyszło ze 3x tyle, co u mnie cały dom. Ktoś ją nieźle na kasę przerobił po prostu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters