Autor Wątek: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź  (Przeczytany 4303 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #15 dnia: 10.12.2018, 10:05 »
Wątek wydzieliłem z "Krótkiego pytania - krótkiej odpowiedzi" i przeniosłem do Hyde Parku. Pace w dłoń i dyskutujcie dalej :)

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #16 dnia: 10.12.2018, 10:08 »
Remont mieszkania z stanu surowego to koszt od 300 zł m2 za robocizne
Przy starym budynku trzeba doliczyć parę płn na te przeróbki  w zależności od stanu budynku
Elewacja prosta bez bajerów 100 zł m2 z materiałem

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #17 dnia: 10.12.2018, 10:17 »
Panowie, a ocieplanie dachów ? Ktoś robił ? Pianka czy wełna, budynek  20 lat na dachu blachodachówka.




Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #18 dnia: 10.12.2018, 10:18 »
Michał, masz nową chatę, świetnie ocieploną, więc i odczucia masz inne. Ja mam do czynienia z dość kiepsko ocieplanymi domami, więc mam inne doświadczenia. Do tego w UK nie dba się o straty ciepła, tutaj praktycznie nikt nie stosuje izolacji do ogrzewania :) Rury pod podłogą, gdzie hula wiatr, i nawet najsłabszej otuliny się nie daje. Szok :)

Co do łazienki, to nie pamiętam jak to było, ale był to chyba osobny obieg. Jeżeli masz jeden, i brak możliwości zmiany temperatury tam, to chyba już wiesz dlaczego zapłaciłeś mniej :) Temperatura w łazience powinna być wyższa niż w innych pomieszczeniach. Przy tradycyjnym ogrzewaniu możesz dopasować temperaturę do każdego pomieszczenia, co jest bardzo dobre, przy podłogówce oznacza to wydatek na odpowiednie sterowanie wszystkim.

Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #19 dnia: 10.12.2018, 10:24 »
Żeby mieć grzejniki i podłogówkę, potrzebujesz mieszalnika. Nie jest to jakiś powalający koszt wcale. Po prostu w to nie poszedłem.

Ale fakt, budownictwo w Anglii to jest jakaś porażka. Na pewno nie mam w tym takiego doświadczenia jak Ty, ale i tak byłem przerażony.

Niemniej rozmawiamy o podłogówce w Polsce. I już pisałem, że to wszystko musi się dodawać. Dom ma być dobrze ocieplony i jest gitara. Najlepiej byłoby do tego zainstalować pompę ciepła. Jednak na razie ceny zabijają i to się w ogóle nie kalkuluje, skoro ma się zwrócić w ciągu 20 lat. Ale poczekajmy jeszcze z 5-10 lat i ceny pomp ciepła spadną o połowę (a ceny ogrzewania budynku gazem czy czymkolwiek innym wzrosną dwukrotnie). A ja w każdej chwili mogę sobie taką podłączyć ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #20 dnia: 10.12.2018, 10:27 »
Majki, tylko o tym czytałem. Na papierze wygląda fajnie, ale wychodzi drogo. Nie wypowiem się, bo nie mam. Natomiast na logikę to ja nie jestem wcale taki pewien, czy na tym wszystkim nie będzie się skraplać para idąca do góry z całego budynku.
Ja mam normalną wełnę na sznurkach. Plus takie samo ocieplenie stropu pomiędzy strychem, a piętrem. Więc taki jakby podwójny dach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #21 dnia: 10.12.2018, 10:29 »
Pompy ciepła to spory koszt, bo się przecież ryje w ziemi :) Panele słoneczne za to powinny być obowiązkowe. to jest sposób na obniżenie emisji i kosztów ogrzewania. Dziwię się, że UE nie wprowadziła jakiegoś nakazu aby każdy nowy dom (poza oczywistymi wyjątkami) nie był wyposażony w minimum panele słoneczne.
Lucjan

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #22 dnia: 10.12.2018, 10:35 »
Żeby mieć grzejniki i podłogówkę, potrzebujesz mieszalnika. Nie jest to jakiś powalający koszt wcale. Po prostu w to nie poszedłem.



Michał nic nie musisz, mam podłogówkę zamontowaną na " powrotach " zawory RTL . Wszystko działa, nie ma elektroniki i mieszalników. Polecam .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #23 dnia: 10.12.2018, 10:39 »
Pompy ciepła to spory koszt, bo się przecież ryje w ziemi :) Panele słoneczne za to powinny być obowiązkowe. to jest sposób na obniżenie emisji i kosztów ogrzewania. Dziwię się, że UE nie wprowadziła jakiegoś nakazu aby każdy nowy dom (poza oczywistymi wyjątkami) nie był wyposażony w minimum panele słoneczne.

Pełna zgoda!
Każdy dach od strony, po której operuje słońce, w całości powinien być pokryty panelami. Produkowany prąd szedłby do ogrzewania wody, a nadwyżki do sieci i rozliczanie poprzez blockchain. Tak już się dzieje w Estonii, gdzie działa projekt WePower.
https://wepower.network/
https://bithub.pl/wiadomosci/energetyka-estonii-przechodzi-na-blockchain/


Żeby mieć grzejniki i podłogówkę, potrzebujesz mieszalnika. Nie jest to jakiś powalający koszt wcale. Po prostu w to nie poszedłem.



Michał nic nie musisz, mam podłogówkę zamontowaną na " powrotach " zawory RTL . Wszystko działa, nie ma elektroniki i mieszalników. Polecam .

Ezno, też tak mam. Chodzi o system, w którym piec grzeje wodę do podłogówki i grzejników. Wtedy potrzebny jest mieszalnik, który daje gorącą wodę do grzejników, a "chłodną" do podłogówki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #24 dnia: 10.12.2018, 11:03 »
Pompy ciepła to spory koszt, bo się przecież ryje w ziemi :) Panele słoneczne za to powinny być obowiązkowe. to jest sposób na obniżenie emisji i kosztów ogrzewania. Dziwię się, że UE nie wprowadziła jakiegoś nakazu aby każdy nowy dom (poza oczywistymi wyjątkami) nie był wyposażony w minimum panele słoneczne.
Luk, nie przy każdej pompie ryje się w ziemi. Pompy typu woda - powietrze lub powietrze - powietrze tez dają rade spokojnie. Wszystko zależy od projektu budynku i ocieplenia. Właśnie jestem na etapie budowy domu :). Pompy ciepła są drogie ale wszystko zależy od konstrukcji budynku. Im bardziej energooszczędny tym koszt pompy szybciej się zwraca. Na razie są to jeszcze drogie technologie ale przy rosnących cenach paliw kopalnych może się okazać, że zwrócą się dużo szybciej niż myślimy. Panele słoneczne też planuje ale w późniejszym etapie. Najpierw chce sprawdzić jak będzie działać pompa ciepła i rekuperacja mechaniczna w pomieszczeniach.
Michał,
ja planuje w domu termostaty, osobne dla piętra, łazienek i części salonowej. Wtedy w poszczególnych strefach możesz sobie ustawić inne temperatury.
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #25 dnia: 10.12.2018, 11:06 »
Mam wyjścia porobione na termostaty. Na razie nie montowałem.
Ogólnie sterowanie mam ustawione automatyczne, które mierzy temp. na zewnątrz i dostosowuje grzanie wewnątrz do tego, by utrzymać stałą, zadaną temperaturę.
Można też ustawić sobie pomiar w środku i wtedy piec reaguje na spadek temperatury w środku, nie biorąc pod uwagę tego, co się dzieje na zewnątrz.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #26 dnia: 10.12.2018, 11:14 »
Fajnie że jest super elektronika która mierzy te wszystkie różnicę temperatur, ciśnienia, temperatury spalania i bóg wie czego ale później przy jednej usterce czujnika lub nietypowych sytuacjach  wprowadzone algorytmy " głupieją " a nasz kocioł produkuję niepotrzebną energię. Może nie mam racji ale uważam że im prościej tym lepiej oczywiście w ramach zdrowego rozsądku.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #27 dnia: 10.12.2018, 11:20 »
Pompy ciepła to spory koszt, bo się przecież ryje w ziemi :) Panele słoneczne za to powinny być obowiązkowe. to jest sposób na obniżenie emisji i kosztów ogrzewania. Dziwię się, że UE nie wprowadziła jakiegoś nakazu aby każdy nowy dom (poza oczywistymi wyjątkami) nie był wyposażony w minimum panele słoneczne.
Luk, nie przy każdej pompie ryje się w ziemi. Pompy typu woda - powietrze lub powietrze - powietrze tez dają rade spokojnie. Wszystko zależy od projektu budynku i ocieplenia. Właśnie jestem na etapie budowy domu :). Pompy ciepła są drogie ale wszystko zależy od konstrukcji budynku. Im bardziej energooszczędny tym koszt pompy szybciej się zwraca. Na razie są to jeszcze drogie technologie ale przy rosnących cenach paliw kopalnych może się okazać, że zwrócą się dużo szybciej niż myślimy. Panele słoneczne też planuje ale w późniejszym etapie. Najpierw chce sprawdzić jak będzie działać pompa ciepła i rekuperacja mechaniczna w pomieszczeniach.
Michał,
ja planuje w domu termostaty, osobne dla piętra, łazienek i części salonowej. Wtedy w poszczególnych strefach możesz sobie ustawić inne temperatury.

Pompa ciepła to piękna sprawa. I słuszna inwestycja! Zwłaszcza, ze to coś co jest na długie lata. Co do energooszczędności budynku - to dlaczego pompa się szybciej zwraca przy bardziej izolowanej chałupie? :-\
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #28 dnia: 10.12.2018, 11:25 »
No jak to dlaczego? Bo Ci ciepło nie...

I tutaj się właśnie zastanowiłem, że istotnie. To bez sensu. Jeśli musi trochę więcej grzać, to tylko pobierze znikomą ilość prądu więcej do obsługi, więc można to pominąć.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #29 dnia: 10.12.2018, 11:34 »
Zwraca się koszt izolacji, ale czy pompy? :) Pompa szybciej się zwróci jak się więcej jej używa, to jak z samochodem na gaz. Jak mało jeździsz, to koszt gazówki się szybko nie zwróci, dobrze kombinuję? :)
Lucjan