Autor Wątek: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź  (Przeczytany 4381 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #30 dnia: 10.12.2018, 11:35 »
Właśnie tak. To jest trochę counterintuitive, dlatego się na to łapiemy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #31 dnia: 10.12.2018, 12:27 »
Trochę tak jest ale bardziej chodzi mi o to, że obecnie na zwrot kosztu pompy musisz czekać 20 lat. Jednak w przypadku dwukrotnego wzrostu ceny gazu lub węgla pompa ciepła w porównaniu do pieca będzie już dużo lepsza inwestycją. To tak jakby ceny paliwa wzrosły dwukrotnie a gazu nie i wtedy inwestycja w butlę byłaby dwa razy bardziej opłacalna niż obecnie. Oczywiście ilość pobieranego przez pompę ciepła prądu przy energooszczędnej instalacji też będzie istotnie mniejsza. Przy standardzie domu NF 40 (roczne zapotrzebowanie na energię wynoszące nie więcej niż 70 kWh/(m²/rok) zużycie prądu będzie dwa razy mniejsze niż przy obecnym standardzie 120 kWh/(m²/rok). Do tego panele i właściwie tylko w zimie dopłacasz za ogrzewanie. Przy domu pasywnym to już będzie 8-9 razy mniej ale to obecnie jest bardzo droga technologia.
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #32 dnia: 10.12.2018, 12:34 »
Tak piszemy o tych wszystkich wynalazkach: pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika, itd., a najlepszym rozwiązaniem jest chyba nowoczesna ziemianka .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #33 dnia: 10.12.2018, 12:35 »
No nie wiem. Jako ciekawy eksperyment to na pewno. Ale chciałbyś mieszkać w ziemiance? Tak poważnie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #34 dnia: 10.12.2018, 12:46 »
Jak wychowam dzieciaki to się zastanowię :) ale myślę że w takiej tak


-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #35 dnia: 10.12.2018, 12:55 »
No i taką ziemiankę to ja rozumiem

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #36 dnia: 10.12.2018, 12:57 »
Eee, to jest bardziej sztuczna jaskinia :D

Ja sobie wyobraziłem dom pod ziemią, bez okien w ogóle.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #37 dnia: 10.12.2018, 12:59 »
Eee, to jest bardziej sztuczna jaskinia :D

Ja sobie wyobraziłem dom pod ziemią, bez okien w ogóle.
Domki Hobbitów wyglądają na przytulne :)
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #38 dnia: 10.12.2018, 14:48 »
I są większe w środku niż na zewnątrz

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Orzeszyna Arkadiusz

  • Gość
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #39 dnia: 10.12.2018, 21:06 »
Przeczytałem cały wątek i widzę ,że ekspertów nie brakuje.
Tak na skróty ............ właśnie ukończyłem budowę  domu parterowego ( działka 10 arów powierzchnia użytkowa 150m2 , garaż na dwa auta 38m2 zrobiłem poddasze użytkowe 180 m2 ( takie tam ping-pong itp ). Mam ogrzewanie GAZOWE podłogowe wszędzie jeden grzejnik w garażu
Nigdy nie założyłbym pomy ciepła  szkoda kasy około 57 tyś. ( poczytaj o tym - ten kto ma będzie chwalił )
I teraz tak całkowity koszt budowy domu ( w tym środki na gotowo według uznania) włącznie z zakupem działki , trawnik ,kostka 230 m2 taras z kamienia łupanego plus wejście, tuje plus dodatki ( 150 szt. ) ogrodzenie i brama z aluminium plus montaż na gotowo. Zamknołem się około miliona. Można było zaoszczędzić, ale doszedłem do wniosku , że buduję dla siebie więc cena mówi sama za siebie.

 

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #40 dnia: 10.12.2018, 21:29 »
Arku z tym garażem na 2 auta przy 38 m2 to rozbawiłeś mnie do łez :D :P chyba że masz dwa smarty :P  mój garaż troszkę mniejszy od twojego i rower nie wejdzie wszędzie jakiś sprzęt wędkarski lub graty po budowie :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Orzeszyna Arkadiusz

  • Gość
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #41 dnia: 10.12.2018, 21:32 »
Wiem taki projekt, ale dwa auta wchodzą na styk i brak miejsca. Do celowo garaż jest na jedno auto plus rowery reszta na dworze.
Sprzęt trzymam na firmie bo i garażu by brakło.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 281
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #42 dnia: 10.12.2018, 21:33 »
Arku z tym garażem na 2 auta przy 38 m2 to rozbawiłeś mnie do łez :D :P chyba że masz dwa smarty :P  mój garaż troszkę mniejszy od twojego i rower nie wejdzie wszędzie jakiś sprzęt wędkarski lub graty po budowie :)
Mam podobny na wsi i śmiało trzymamy Mondeo i Sharana, także nie wiem czemu to Cię śmieszy, to nie są małe auta, a i gratów jeszcze trochę jest. No i kanał oczywiście na jednej miejscówce jeszcze jest. ;)
Tomek

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #43 dnia: 10.12.2018, 22:23 »
Przeczytałem cały wątek i widzę ,że ekspertów nie brakuje.
Tak na skróty ............ właśnie ukończyłem budowę  domu parterowego ( działka 10 arów powierzchnia użytkowa 150m2 , garaż na dwa auta 38m2 zrobiłem poddasze użytkowe 180 m2 ( takie tam ping-pong itp ). Mam ogrzewanie GAZOWE podłogowe wszędzie jeden grzejnik w garażu
Nigdy nie założyłbym pomy ciepła  szkoda kasy około 57 tyś. ( poczytaj o tym - ten kto ma będzie chwalił )
I teraz tak całkowity koszt budowy domu ( w tym środki na gotowo według uznania) włącznie z zakupem działki , trawnik ,kostka 230 m2 taras z kamienia łupanego plus wejście, tuje plus dodatki ( 150 szt. ) ogrodzenie i brama z aluminium plus montaż na gotowo. Zamknołem się około miliona. Można było zaoszczędzić, ale doszedłem do wniosku , że buduję dla siebie więc cena mówi sama za siebie.


Witaj.
Tą sumę co podałeś to pewnie za pompę gruntową z odwiertami. Z roku na rok ta technologia posuwa się do przodu. Mam kolegę który się tym interesuje zawodowo ( projektował mi wszystkie  przyłącza wod-kan )  i jakiś czas temu mówił mi że wyszły nowe modele pomp które są wydajniejsze a zarazem mniej energożerne!
Co do ogrzewania to jak bym miał wybór wybrałbym ogrzewanie gazowe z sieci ewentualnie gaz + pompa. Ale takiego wyboru nie mam więc przymierzam się do pompy ciepła ale powietrznej w kilku opcjach:
a) sama pompa zasilana z sieci
b) pompa + panele fotowoltaiczne
c) pompa+ kocioł na gaz ( propan butan ) bądź paliwo stałe
Oczywiście do każdej z tych opcji planuję wentylację mechaniczną. Jak i Ty również wszędzie podłogówka. Całość ocieplona styropianem 15 cm. Dom porównywalny do Twojego ( parter z garażem na dwa auta i kotłownią ponad 160 mkw+poddasze), ale ja nie kombinowałem z kształtem domu i dachu- dom prostokątny w jednej bryle, a dach kopertowy bez żadnych udziwnień z około 7 oknami dachowymi.Jakościowo materiały staram się wybierać dobre, ale nie kupuję w pierwszej hurtowni tylko staram się szukać okazji tzw ,,good price" :P
Ja planuje zamknąć się w sumie max 500 tys. - oczywiście większość prac wykonuję przy pomocy rodzeństwa a jak to możliwe to sam, ale jak to będzie to się okaże.W tym momencie mam zalany strop. Mi się nie spieszy bo mam gdzie mieszkać i czy będę budował to 5 lat czy dłużej. :-[
Mam znajomego, który to się przechwala ile to nie wydał na wykończenie domu by ,,mieć wysoki standard" a pali ekogroszkiem. :facepalm:

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowlanka, ciepłownictwo, remonty - Szpachla i Gładź
« Odpowiedź #44 dnia: 10.12.2018, 22:26 »
Arku z tym garażem na 2 auta przy 38 m2 to rozbawiłeś mnie do łez :D :P chyba że masz dwa smarty :P  mój garaż troszkę mniejszy od twojego i rower nie wejdzie wszędzie jakiś sprzęt wędkarski lub graty po budowie :)
ja mam mniejszy ciut bo 33 mkw ale jak coś się nie zmieści to jest w zapasie budynek gospodarczy. :P