Autor Wątek: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia  (Przeczytany 45370 razy)

Offline Drgająca Szczytówka

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gdańsk,Iława, Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #180 dnia: 18.08.2018, 22:28 »
Ja pod prestonowski podajnik używam przyponów korum 4'' i hakiem 12 bez zadziora zero spinek i karpików 15 cm i byków blisko 10 kg. Mały minus  to miękki stoper ale przy odpowiednim obchodzeniu się z nim staję się dość żywotny. Są one stosunkowo tanie. Pod esp z pva wiąże sam przypony na plecionce Kordy i hakach Kordy, jakoś mi przypadła do gustu.
pozdrawiam
Mateusz

Offline Futekk11

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #181 dnia: 06.05.2020, 09:44 »
Witam ,
Ostatnimi czasy byłem na rybach i miałem problem z zacięciem ryby , a mianowicie z 10 razy ryba ciągła mi już w z wolnego biegu i po zacięciu przekręciłem kilka razy kołowrotkiem i ryba się odhaczyła . Łowię na włos ,haczyk mam wielkości 10  , kulka na włosie 8 mm i odległość od włosa jakieś 5mm-1cm . Łowię z pozycjonerem i pozycjoner był dobrze ustawiony . Działo mi się tak na obydwu wędkach i na obydwu zakładałem tak sama , Przez chwilę próbowałem nawet ustawić przynętę przy samym haczyku ale 2 brania i to samo . Dodam że kilka dni wcześniej łowiłem na tym samym łowisku i nie miałem takiego problemu a stosowałem tą samą metodę ... Czy wie może ktoś o co może chodzić ? lub co robiłem źle ?
Patryk

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #182 dnia: 06.05.2020, 10:11 »
Może to były mniejsze ryby, jak leszcze 30-40 cm? Często one nie mogą połknąć przynęty i można mieć takie brania. Spróbuj z mniejszym hakiem, krótszym włosem i przynętą 6 mm, ewentualnie nożyczkami 'pomniejsz' przynętę.

Czy zatopiłeś żyłkę? Czasami zbyt szybko napięta żyłka prostuje się, przez co od podajnika prosto kierowana jest na kij. Ryby podchodzące do podajnika wtedy zahaczają o nią, co może dawać coś na kształt brań, gdyż szarpnięcia są bardzo mocne, ryby haczą często grzbietem. Należy albo zamocować około 80-100cm od podajnika śrucinę, stoper obciążający, tak aby topił żyłkę przy podajniku. Podziała również częste jej odtłuszczanie, poprzez zwijanie jej co 2-3 zarzuty przez kawałek gąbki nasączonej roztworem z płynem do mycia naczyń lub innym odtłuszczającym detergentem. Po zarzucie należy wtedy poczekać zanim napniemy żyłkę, dobrze jest to robić też delikatnie. Szczytówka niech będzie blisko powierzchni wody, tak aby kąt był jak najmniejszy.

Czy masz sztywny kij? Czasami zbyt sztywny kij powoduje spinanie się ryb. Im mniejszy odcinek żyłki, tym gorsza amortyzacja, gdyż żyłka jest rozciągliwa i sporo amortyzuje sama. Przy sztywniejszym kiju, lub o takim o akcji szczytowej (niektóre Shimano tak miały, mój kumpel spinał większość ryb na nich, podczas gdy ja prawie w ogóle), można mieć spinki, zwłaszcza jak łowimy bliżej brzegu. Należy dopasować kij lub przejść na podajniki z amortyzatorem.

Jaki stosujesz hak? Niektóre haki (aczkolwiek tu jest to mniej prawdopodobne) nie zacinają dobrze, zwłaszcza przy pewnej długości włosa lub wielkości/kształtu przynęty. Dobrze jest sprawdzić czy inny model nie powoduje, że problem zanika lub występuje rzadziej.

Jaka jest waga podajnika? To też mało prawdopodobne, ale czasami lekkie podajniki (np.15 g) mogą powodować słabsze zacięcie, i ryba może się pozbywać haka z łatwością (zwłaszcza taki leszcz, który trzęsie głową po zacięciu aby się wyswobodzić). Warto wtedy przejść na cięższe wersje.
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #183 dnia: 06.05.2020, 10:42 »
Jeszcze pytanie: Jaka wędka?

Jeśli przy haczyku 10 i karpiówce zacinasz z krzyża, to zwyczajnie wyrywasz rybie hak z pyska.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #184 dnia: 06.05.2020, 10:44 »
Miałem podobną sytuację 2 lata temu. Pomogło wydłużenie przyponu do 15-17cm, zwiększenie haków i taki montaż podajnika, w którym krętlik/łącznik miał powodować samozacięcie, a następnie wysunięcie się z niego podczas holu. Dodam, że sprawa się tyczy podajników xl 50-70g, przyponów z plecionki i haków 8-6, więc raczej ciężka metoda. Od tej pory (odpukać ;)) nie mam prawie wcale takich problemów.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Futekk11

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #185 dnia: 06.05.2020, 10:54 »
Mój kij to jest karpiowy JAXON ZAFFIRA 3,3m 3,0 lbs
Podajnik to Mikado Komplet 40 gram
Haczyk Tactix #6 z gotowym przyponem 15 cm 20 LB

I odpowiadając na pytania to tak zatapiam żyłkę i czekam z otwartą szpulą koło 20-30 sekund aby podajnik opadł na dno wtedy przytapiam żyłkę i staram się ją naciągnąć .
Szczytówkę mam skierowaną do wody zawsze tylną podpórkę ustawiam wyżej . Za podajnikiem mam zamontowany stoper na odcinku jakiś 70-80 cm od podajnika .
Zacinałem rybę dopiero wtedy gdy wyciągała żyłkę z wolnego biegu i nie podnosiłem kija na ,, Hura " z całej siły tylko lekkim płynnym ruchem do góry ( Kiedyś pewien wędkarz powiedział mi że jak ryba ciągnie już z wolnego biegu to teoretycznie jest zacięta i trzeba jedynie lekko podnieść do góry żeby jej nie wyrwać haczyka z pyska ) .
Próbowałem łowić przelotowo czyli że nie blokowałem krętlika w podajniku ale również na drugiej wędce zacząłem blokować żeby zobaczyć czy to coś zmieni .
Kilka dni temu byłem na tym samym łowisku z tym samym sprzętem i wyciągnąłem wtedy na 20 brań 19 ryb w tym nawet karasie takie 15-20 cm oraz karpie nie przekraczające 30 cm jak i również jedną perełkę ponad 60 cm .
Jeśli chodzi o nożyczki to stosowałem i pellet 8 mm jak i kulkę 12 mm później nawet myślałem że ta kulka jest  za duża, więc ją troszkę zmniejszyłem (bo miałem więcej brań na nią ) i to też nie przyniosło żądanych efektów .
Patryk

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #186 dnia: 06.05.2020, 12:26 »
Czasem ryba żeruje  jakby delikatniej , tzn słabiej zasysa ( karp , leszcz)- trzeba się z tym liczyć.
Tak miałem w ostatni tydzień kwietna, sporo spadów było..

W majówkę  prawie wszystko było wcięte.

Pomaga zmiana przynęty z  tonącej na neutralną i nieco mniejszą.
Długość włosa ma też znaczenie. Czasem warto skrócić  lub wydłużyć.
Generalnie warto samemu robić przypony aby mieć ich większą "rozmiarówkę" wiązaną na tych samych hakach.

Ale to Luk wyłuszczył dobrze  wcześniej  :)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #187 dnia: 06.05.2020, 13:37 »
Czy przypon w trakcie walki odczepia się od podajnika? Tzn. czy po zacięciu i pierwszych szarpnięciach ryby zaczyna on luźno jeździć po żyłce?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Futekk11

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #188 dnia: 06.05.2020, 13:41 »
Nie zwykle się nie odczepia . Ale próbowałem też nie umieszczać krętlika w podajniku czyli podajnik swobodnie przesuwał się po żyłce i tak samo nie mogło się zaciąć
Patryk

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #189 dnia: 06.05.2020, 13:47 »
Miałem ogrom spinek, gdy tak się działo. Dopiero zrobienie tak, że po samozacięciu przy szarpaniu ryby podajnik się uwalnia i przesuwa po żyłce, zlikwidowało spinki. Wyobraź sobie, jakie siły działają na haczyk, gdy spory ciężar znajduje się na żyłce kilka cm od niego, a ryba szarpie głową.

Natomiast gdy montujesz zestaw całkowicie przelotowo, nie dochodzi do samozacięcia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #190 dnia: 06.05.2020, 14:02 »

Natomiast gdy montujesz zestaw całkowicie przelotowo, nie dochodzi do samozacięcia.

Michał, dochodzi :) Przy zablokowanym podajniku jest ono lepsze, ale tutaj też będzie. Wyobraźmy sobie zestaw, i rybę zasysającą przynętę, która do pyska jest wciągana prawie pionowo. Napięta żyłka, wskazująca brania - przenosząc je na szczytówkę czy alarm, spowoduje też efekt odbicia, czyli 'powrót' haka z przynętą, który wbija się w rybi pysk. Gdyby była luźna, wtedy można by liczyć tylko na szczęście, że wypluty hak z przynętą, wbije się w rybi pysk.





Lucjan

Offline Futekk11

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #191 dnia: 06.05.2020, 14:04 »
Jak zrobić to że przy szarpaniu ryby podajnik się uwolni ?
Patryk

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #192 dnia: 06.05.2020, 14:06 »

Natomiast gdy montujesz zestaw całkowicie przelotowo, nie dochodzi do samozacięcia.

Michał, dochodzi :) Przy zablokowanym podajniku jest ono lepsze, ale tutaj też będzie. Wyobraźmy sobie zestaw, i rybę zasysającą przynętę, która do pyska jest wciągana prawie pionowo. Napięta żyłka, wskazująca brania - przenosząc je na szczytówkę czy alarm, spowoduje też efekt odbicia, czyli 'powrót' haka z przynętą, który wbija się w rybi pysk. Gdyby była luźna, wtedy można by liczyć tylko na szczęście, że wypluty hak z przynętą, wbije się w rybi pysk.

Lucjan, dzięki! :thumbup:

Bo już myślałem, że zwariowałem :D O:)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #193 dnia: 06.05.2020, 14:09 »
Jak zrobić to że przy szarpaniu ryby podajnik się uwolni ?

Jeżeli używasz podajników Mikado, to z tego co kojarzę przypon mocowany jest do krętlika, który wchodzi z przodu podajnika.
Daj mniejszy krętlik, który będzie swobodnie wychodził z mocowania w podajniku. Ewentualnie użyj koralika do szybkiej wymiany przyponów.
Pozdrawiam,
Maciek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #194 dnia: 06.05.2020, 14:12 »
Krętlik wystarczy odpowiednio zgnieść szczypczykami. Albo zgnieść tak, żeby luźno wchodził, a podajnik na żyłce blokować stoperkiem od góry.

Lucjan, ale przyznasz, że nie jest to takie samo zacięcie. Przy przelotowym haczyk raczej wstępnie się zaczepia.

Mniejsza o większość, wiadomo, o co chodzi ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters