Autor Wątek: Wolny bieg przy feederze  (Przeczytany 20252 razy)

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Wolny bieg przy feederze
« dnia: 27.12.2017, 09:15 »
Panowie ostatnio chyba z nudów bo człowiek nie jeździ na ryby zaczyna szukać dziury w całym i naszło mnie takie pytanie.
Jaki ustawiacie hamulec/opór szpuli WB w kołowrotku przy feederku?
Ja łapię z podajnikiem nie przelotowym. koszyczki 25/30g i opór szpuli WB zawsze ustawiałem tak w połowie zakresu, może to jest błąd? Co o tym myślicie przy bardziej skręconym WB opór szpuli a wiec siła potrzeba do wyciągnięcia żyłki byłaby większa i teoretycznie rybka lepiej/mocniej by się zacinała....chyba?
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #1 dnia: 27.12.2017, 09:25 »
Ja ustawiam tylko na tyle aby można było napiąć żyłkę.
Wolny bieg traktuje trochę jako sygnalizator dźwiękowy więc zbędne opory są mi niepotrzebne.
Nie zauważyłem też jakoś spinania się ryb w trakcie brania.
Tomek

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #2 dnia: 27.12.2017, 09:36 »
Myślę że samozaciecie następuje już przy podniesieniu koszyka/podajnika przez rybę. Odjazd jest następstwem tego zacięcia.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #3 dnia: 27.12.2017, 09:41 »
No właśnie mnie to zastanawia koszyczek 20-30g jeśli ryba (większa) delikatnie pobierze przynętę może być za lekki aby dobrze się wbić Moim zdaniem ale może się mylę dociśniecie haczyka powoduje opór żyłki i stąd moje pytanie czy za luźna szpula WB nie zmniejsza nam siły z która haczyk penetruje pysk ryby.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #4 dnia: 27.12.2017, 09:43 »
Zastanawia mnie jeszcze czy opór wody działający na koszyk zamontowany na stałe przy odjeździe ryby dodatkowo działa na naszą korzyść i poprawia pozycje haka w jej pysku?

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #5 dnia: 27.12.2017, 09:56 »
Ja w zasadzie cały czas korzystam z WB. Na mulistym dnie i niewielkiej głębokości czasem używam podajnika Prestona L 15g. Nie wpływa to w ogóle na samozacięcie. Dokładna zasada działania nie jest mi znana ;)
Tak czy inaczej wb mam ustawiony na dość mały opór, nieco ponad minimum. Chyba, że wchodzą większe ryby w łowisko, które lubią ruszyć jak torpedy po zacięciu, wówczas nieco dokręcam.
Czesiek

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #6 dnia: 27.12.2017, 10:48 »
Witam, ja z kolei uważam że "samozacięcie" w przypadku większych ryb następuje podczas "wyplucia" przynęty wtedy hak się wbija jak głęboko pewnie znowu pierdzilion zależnych ale jak już lekko wejdzie i ryba zaczyna uciekać wtedy się dopina i zbyteczne jest zacinanie, zaciętej już ryby ot tak uważam (większa krzywda rybci). A WB w moim sposobie łowienia to konieczność.... nie chce mi się już wchodzić do wody po kij.. :facepalm: rozkręcam na maksa wb żeby swobodnie wychodziła już żyłka, Panie i Panowie ryba już zacięta przy najmniejszym oporze, obrót korbą i wpadam na hamulec też z czuciem ustawiony, wiadomo żyłka, kij, hamulec czyli amortyzacja uciekającej ryby, co by jej pyska nie uszkodzić... Jak widzę mistrzów, którzy jeszcze zacinają.... zestaw jakieś 10 m od nich czy 20 a tną jak z pół jeziora i hamulec ustawiony na "krzaku" bosze... chyba wtedy mają spiny... po pierwsze hak może rozerwać pysk po drugie może strzelić na przyponie... :beer:
Słońca życzę

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #7 dnia: 27.12.2017, 11:04 »
Dodam tylko, iż tym sposobem czyli jak tylko ruszy wb i PODNOSZĘ kij jeszcze pustego ani spiętego brania nie miałem ....
Słońca życzę

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #8 dnia: 27.12.2017, 11:11 »
Ja ustawiam wolny bieg dość mocno. Często łowię z klipem, więc wolę aby ryba tak szybko nie uciekała, dodatkowo opór sprawia,że często zmienia kierunek ucieczki, skręcając w bok. Samozacięcie następuje w pierwszej fazie brania, więc sposób ustawienia wolnego biegu nie odgrywa wielkiej roli, bardziej może pomóc w holu.
Lucjan

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #9 dnia: 27.12.2017, 11:30 »
Ja WB ustawiam tak: wbijam i już docelowo ustawiam podpórki. Kładę na nie wędki i ciągnę za żyłkę pod kątem około 90 stopni. WB reguluję na tyle mocno, aby ryba podczas energicznego odjazdu nie zrzuciła mi wędek lub nie spowodowała wygięcia podpórek w miękkim podłożu. W zasadzie to tyle ;D

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #10 dnia: 27.12.2017, 11:31 »
Ja używałem WB aby posłuchać terkotki przy odjeździe. Czyli raczej mały opór.
Muzyka dla ucha :D
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #11 dnia: 27.12.2017, 12:21 »
Ptaku, ja bym nie wiązał tak bardzo poziomu dokręcenia wolnego biegu ze skutecznością samozacięcia. Ustaw przede wszystkim tak aby wędki nie skończyły w wodzie po gwałtownym odjeździe, po to nam właśnie potrzebny wolny bieg :)
Pozdrawiam Darek

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #12 dnia: 27.12.2017, 13:13 »
No tak to mam zawsze ustawione :)
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline bibosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfino
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #13 dnia: 27.12.2017, 14:06 »
Ja skręcam przynajmniej na połowę hamulec wolnego biegu. Przy słabo ustawionym hamulcu gdy zapomnimy o wyłączeniu wolnego biegu i energicznie podniesiemy wędkę przy braniu, szpula wpada w ruch i mamy wszystko splątane.
Pozdrawiam - Robert


Feeder Maniak
https://www.facebook.com/FeederManiak/

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #14 dnia: 27.12.2017, 14:13 »
Wtedy jest rzeczywiście masakra, jednak po pewnym czasie wyłączenie WB staje się automatycznym odruchem.
Pozdrawiam Darek