Autor Wątek: Niezbędnik początkującego Grunciarza  (Przeczytany 5264 razy)

Offline Gucio26

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grójec
  • Ulubione metody: waggler method
Niezbędnik początkującego Grunciarza
« dnia: 31.12.2017, 13:56 »
Zaczynając przygodę z wędkarstwem nie myślałem, że aż tak się w to "wkręcę".Zacząłem od spławika jeszcze jak byłem małym chłopcem.Od niedawna dzięki Lukowi doskonale metodę spławikową "Waggler Method". Jednak od nowego sezonu chciałem spróbować swoich sił w metodzie gruntowej. Na początek  klasyczny feeder wydaje mi się,że dobrze będzie od tego zacząć. Jednak do tego by zacząć potrzebny jest sprzęt i tu zgłaszam się do was koledzy o pomoc w tej kwestii. Na rynku jest masa sprzętu i nie chciałbym popełniać błędu na samym starcie. Interesuje mnie sprzęt ze średniej półki zaczynając od wędziska po kołowrotek,żyłkę i akcesoria, które są w tej metodzie niezbędne. Łowię głównie na stawach 1,5-3 m głębokości. Z góry dziękuje za wasze pomocne odpowiedzi. :)

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #1 dnia: 31.12.2017, 14:31 »
Gucio na forum jest mnóstwo informacji. Wyszukiwarka i jedziesz :)
Zbyszek

Offline Magellan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 30
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #2 dnia: 31.12.2017, 14:39 »
Stałem jeszcze jakieś 2 lata temu przed podobnym problemem, łowię zazwyczaj w podobnych warunkach co Ty. Z perspektywy czasu wybrałbym dziś w sumie mniej więcej to co zakupiłem do tej pory:
Kij - Korum Feeder Rod 3,6 m 60g - w zależności od preferencji, są też wersje 3,3 m - można wybrać między dwuskładem i trzyskładem. Poza tym w średniej półce jest mnóstwo innych dobrych kijów i można faktycznie zwariować przy wyborze.
Kołowrotek - Daiwa Ninja 4000 lub Spro Custom 4000 (mam obydwa i obydwa świetnie sobie radzą). Pytanie, czy interesuje Cię wolny bieg w kołowrotku?
Żyłka - Daiwa Hyper Sensor - grubość do wyboru. Sprzedawana w dużych szpulach, co jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż, pojedyncze szpule 100/150 metrów. Ostatnio na próbę kupiłem żyłkę Shimano Aero, zobaczymy co z niej będzie.
Z akcesoriów - koszyki jakich używam to przede wszystkim Drennany Gripmesh Feeder i Browning Big Pit, łączniki Drennan Quick Change Beads. Żadne z nich się rozsypuje, jest do wyboru kilka wielkości i gramatur. Pozostała drobnica (krętliki, stopery) to Mikado albo Jaxon, podobnie z podpórkami i uchwytami.
Przypony - korzystam z gotowców różnych firm (min. Drennan, Guru).
Taki jest mój niezbędnik do klasycznego feedera i daje radę. Stosuję mniej więcej ten sam sprzęt do Method Feeder i również nie narzekam na wyniki.


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #3 dnia: 31.12.2017, 15:15 »
Ile wędzisk chciałbyś kupić? Jeśli kupisz jedno wędzisko, musisz pójść na kompromis, biorąc pod uwagę i długość, i ciężar wyrzutowy. Łowisz w stawach, więc zapewne wybierzesz kij o długości 300-330 cm (wędzisko o długości 360 cm nie będzie najlepszym wyborem). Jakie ryby chciałbyś łowić? Spore karpie czy płocie i leszcze? Kołowrotki jakieś masz? Jeśli tak, wiele sprzętu nie musisz kupować. Jeśli nie masz niczego sensownego, za około 200 złotych kupisz kołowrotek, który sprawdzi się przy tej metodzie łowienia (np. Daiwa Ninja 3000, Ryobi Arctica 4000, Ryobi Ecusima 4000, Ryobu Applause 4000... i wiele innych). Nie musisz wybierać kołowrotka z wolnym biegiem szpuli, ponieważ ta metoda nie wymaga tego typu udogodnień. Za podobną kwotę kupisz też kij, całkiem niezły - np. Mikado Black Draft Picker o dł. 300 cm (kij ten jest stworzony do klasycznego feedera). Jeśli chcesz wydać więcej, możesz wybierać i przebierać. Kupując kij, musisz zwrócić uwagę na krzywą ugięcia dołączonych szczytówek, ponieważ do klasycznego feedera zazwyczaj (bywają wyjątki) stosuje się te delikatniejsze (0,5 oz, 0,75 oz, 1 oz, 1,5 oz). Warto kupić kij z takimi właśnie szczytówkami, ponieważ tanie one nie są, co powoduje, że cena kija drastycznie wzrasta. Zaczniesz, sam zdecydujesz, w jakim kierunku pójdziesz.

Dobre metalowe koszyki można kupić już za około 3 zł, więc nie musisz sięgać po te markowe, których ceny są porównywalne do świetnych podajników do metody (12-15 zł za koszyczek do klasycznego feedera?!). Często łowię w miejscach, gdzie urwanie 2-4 koszyków uznaję za szczęście. Tak, tak, produkty Jaxona są tutaj niezłą alternatywą ;)
Jacek

Offline Gucio26

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grójec
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #4 dnia: 31.12.2017, 17:45 »
Na początek chciałem kupić jedną wędkę do łowienia raczej większych ryb np. karpi w przedziale 2-5 kg,chyba,że coś większego się trafi. Kołowrotka typowo do feedera nie posiadam więc będę musiał kupić. Dopiero zaczynam przygodę z feederem więc każda podpowiedź jest dla mnie cenna za co wielkie dzięki :)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #5 dnia: 31.12.2017, 18:08 »
Za niewielkie pieniądze mogę polecić DAM Quick Camaro 650 lub 660FD. Jadę nim już dwa sezony i nie narzekam
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #6 dnia: 31.12.2017, 18:10 »
Wydaje się, że kij o długości 330 cm będzie dobrym wyborem, ze względu na uniwersalność. Ile chcesz wydać na wędzisko? Niestety, pytanie o kasiorę w tym wypadku jest konieczne ;)
Jacek

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #7 dnia: 31.12.2017, 18:25 »
Wydaje się, że kij o długości 330 cm będzie dobrym wyborem, ze względu na uniwersalność. Ile chcesz wydać na wędzisko? Niestety, pytanie o kasiorę w tym wypadku jest konieczne ;)

Dokładnie. W dodatku jak kiedyś zapragniesz połowić na rzece to przyda się te 30 cm więcej.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline Gucio26

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grójec
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #8 dnia: 31.12.2017, 18:43 »
W granicach 200- 500zł maksymalnie.Wolę kupić lepszy sprzęt i dać parę złotych więcej niż później żałować. ;)

Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #9 dnia: 31.12.2017, 19:14 »
Pierwszy zestaw - 572zł
1. Wędka 330 (parabolik) - http://www.sprzetlorpio.pl/product-pol-5646-Wedka-Precision-XT-SW-Sensor.html#projector_warianty 256zł
2. Kołowrotek (z wolnym biegiem) - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/kolowrotki-map/21628-kolowrotek-map-carptek-acs-4000fs.html - 260zł
3. Żyłka (1000m) - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa-oferta-szkocka/16985-zylka-daiwa-sensor-hyper-1963m-026mm.html - 56zł

Drugi zestaw - 532zł
1. Wędka 330 (z tego co pamiętam też parabolik)  - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/16439-daiwa-black-widow-feeder-330-100g.html - 228zł
2. Kołowrotek (z wolnym biegiem) - https://www.duxonshop.pl/kolowrotki/23870-shimano-baitrunner-st-fb-4000-022255190268.html - 279zł
3. Żyłka (150m) - http://www.sprzetlorpio.pl/product-pol-371-Zylka-XPS-Feeder-Plus.html - 25zł

Do tego oczywiście: koszyczki, przypony, itd ale najważniejsze w tym wszystkim jest Krzesło :P

Pierwszy zestaw Sam posiadam i na takim stawiałem pierwsze kroki w method feeder,  więc jak masz pytania to pisz.
Drugi zestaw posiada kolega z klubu, wiem jak pracuje i dlatego też polecam.


Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #10 dnia: 31.12.2017, 19:17 »
Poniżej 2 zestawy tak na szybko.
Jak pisałem posta to nie było jeszcze podanej kwoty sorry :) ale warto tę kwotę jednak zwiększyć do 600zł :)
Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #11 dnia: 31.12.2017, 19:21 »
Mikado Black Stone Commercial Method Feeder do tego Simano Baitrunner 4000ST FB i żyłka Daiwa Hyper Sensor 0,28. Zestaw, który daje dużo frajdy i ma swoją wytrzymałość (na spokojnie ryby do 10kg).
Sam używałem takiego, dopóki nie połamałem wspomnianego feedera... :'(
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #12 dnia: 31.12.2017, 19:45 »
Okuma Ceymar + Daiwa Carp Feeder
Zostanie troszkę na akcesoria.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka


Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 672
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #13 dnia: 01.01.2018, 02:44 »
Tak czytam na nowy rok i sobie myślę: "Boziu daj mi i te te stare kije z włókna szklanego, ale więcej czasu na łowienie ;)

Offline Ninja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
  • Lokalizacja: Łask
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Niezbędnik początkującego Grunciarza
« Odpowiedź #14 dnia: 01.01.2018, 13:17 »
będę obserwował ten wątek bo sam stoję przed podobnym wyborem ;)