Autor Wątek: Wędka typu feeder a waggler  (Przeczytany 5167 razy)

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Wędka typu feeder a waggler
« dnia: 14.01.2018, 20:08 »
Witam,
Takie pytanie już na tym forum padło, ale zawsze jest jakieś ale.
Czytając poradnik Luk'a odnośnie tej metody tj. Wagglera i oglądając filmiki na yt gdzie były omawiane teoria i praktyka można dojść do wniosku, że najlepszą wędką do Wagglera będzie Match. Jednak krążą plotki :), że od biedy można zastosować feeder'a.
Mam mały bo roczny staż, ale wkręciłem się bardzo. Chciałbym spróbować swoich sił stosując spławik typu Waggler, do tej pory łowiłem klasycznie na stały spławik i teleskop. Ale mam na stanie również 2 wędki do zestawu z koszyczkiem zanętowym. Nie jest to może sprzęt wymyślny i podczas połowów to czuć. Więc wypada teraz postawić pytanie jak to jest czy faktycznie do wagglera tylko wędka typu Match ? Czy mogę zastosować tutaj jedną ze swoich wędek mowa tutaj o CLOUDWOLF Quiver Feeder 3,3 m o C.W. 80-120g (w zestawie mam 3 szczytówki zieloną, pomarańczową i czerwoną). Jednocześnie nie chcę rezygnować z połowów gruntowych i pewnie trzeba by zainwestować w nową wędkę (taki mam zamiar) tylko kwestia czy do spławika czy do gruntu :) Mam nadzieję,że pomożecie rozwiązać ten problem :)

Pozdrawiam
Adrian

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #1 dnia: 14.01.2018, 20:19 »
Ogólnie rzecz biorąc Feeder to wędzisko o inaczej rozmieszczonych przelotkach oraz akcji niż Match ale da rady połapać na wagglera :) przy długości 3,3m na pewno nie będziesz miał takiego zasięgu jak przy matchu ale ogarnie temat :) przypuszczam że budżet masz ograniczony, więc to zda egzamin, a jak się spodoba to z czasem kupisz Matcha :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #2 dnia: 14.01.2018, 20:22 »
Nie spławikuję, ale wg mnie takim feederem trudno będzie Ci finezyjnie pracować wagglerem :) poza tym jest pewnie ciężki, a to sporo przerzucania, machania. Zasięg rzutu to też inna innszość :)
Rozwiązanie przy zakupie kija leży tu:
https://multifishing.pl/match/17698-w%C4%99dka-360cm-hybrid-avon-twin-tip-browning-4029569167975.html

Uzależniony od wędkarstwa

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #3 dnia: 14.01.2018, 20:32 »
Czyli widać zdania są podzielone :)
W istocie budżet jest ograniczony starczy na 1 wędkę + odpowiedni kołowrotek :) No i fakt, że wędka trochę waży nie sprawdzałem ale czuje się ją (ale może to tylko nie wprawiona jeszcze ręka). Generalnie to montując koszyczek 10-20 g wygina się strasznie szczytówka i czasami się boję czy aby wędka wytrzyma. Sam hol ryby cóż ... łowiłem na nią płoteczki,krąpie i leszcze ale mimo wszystko odnoszę wrażenie,że siły jej brakuje (wędki dostałem w spadku więc nie ma co marudzić na allegro w rozmiarze 3,0 bodaj za 70 zł wystawiona była).
Adrian

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #4 dnia: 14.01.2018, 20:41 »
Wszystko zależy od tego czy chcesz inwestować w nowy sprzęt, czy też nie. Z tego co zrozumiałem to chcesz popróbować Wagglera, więc w tym kontekście napisałem, że Feeder od biedy da radę. Jeśli ode mnie by zależało to kupiłbym odległościówkę :) no chyba że z kasą byłoby krucho to... Jak to mówią "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #5 dnia: 14.01.2018, 20:51 »
Kupienie sprzętu to nie problem :) Odejmuje z 1 wypłaty i jest :) Problem się rodzi przy wyborze sprzętu :) Oferty są bogate wszystko w oko wpada :) Chciałem właśnie 1 wędkę przeznaczyć na naukę wagglera,a kupić sobie nowego feedera (wyniki na grunt miałem lepsze jak na spławik na ten 2: kilka płoci, 1 kleń no i miliardy ukleji :P ). A kiedy lepiej by mi wychodziło wędkowanie wagglerem np. w kolejnym sezonie można by zakupić Match'a. Tylko właśnie kwestia czy da się zaadoptować mojego feederk'a do te metody i jakieś efekty w tej nauce mieć.
Adrian

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #6 dnia: 14.01.2018, 20:57 »
Kupienie sprzętu to nie problem :) Odejmuje z 1 wypłaty i jest :) Problem się rodzi przy wyborze sprzętu :) Oferty są bogate wszystko w oko wpada :) Chciałem właśnie 1 wędkę przeznaczyć na naukę wagglera,a kupić sobie nowego feedera (wyniki na grunt miałem lepsze jak na spławik na ten 2: kilka płoci, 1 kleń no i miliardy ukleji :P ). A kiedy lepiej by mi wychodziło wędkowanie wagglerem np. w kolejnym sezonie można by zakupić Match'a. Tylko właśnie kwestia czy da się zaadoptować mojego feederk'a do te metody i jakieś efekty w tej nauce mieć.

To w takiej sytuacji tak jak wcześniej pisałem Feeder od biedy da rady :D na pewno nie będzie to ten sam komfort użytkowania jak przy matchu ale da rady połapać :) popróbuj i jak będzie się podobało to kupisz tak jak piszesz na następny sezon. Nie spasuje to nie będziesz miał zbędnego sprzętu stojącego w kącie ;)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #7 dnia: 14.01.2018, 21:00 »
Nawet się nie zastanawiaj, montuj zestaw spławikowy do swojego feedera i łów. Przecież nie musisz posyłać spławika na 30 metrów, nie będziesz też uczestniczył w zawodach... Na kij specjalistyczny przyjdzie czas.

Dawno temu do takiego łowienia używało się radzieckich teleskopów, które ważyły tyle, ile ważą trzy Twoje kije. Wtedy człowiekowi się wydawało, że tak ma być. Nikt nie pytał, czy można, po prostu się łowiło ;)
Jacek

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #8 dnia: 14.01.2018, 21:01 »
A o efekty się nie martw bo największym problemem będzie wyższa waga feedera i mniejszy zasięg rzutów. Jak nie musisz rzucać wagglera po 40-50m to będzie dobrze :D
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #9 dnia: 14.01.2018, 21:03 »
Nawet się nie zastanawiaj, montuj zestaw spławikowy do swojego feedera i łów. Przecież nie musisz posyłać spławika na 30 metrów, nie będziesz też uczestniczył w zawodach... Na kij specjalistyczny przyjdzie czas.

Dawno temu do takiego łowienia używało się radzieckich teleskopów, które ważyły tyle, ile ważą trzy Twoje kije. Wtedy człowiekowi się wydawało, że tak ma być. Nikt nie pytał, czy można, po prostu się łowiło ;)

 :bravo: :thumbup:
Dokładnie :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #10 dnia: 14.01.2018, 21:22 »
Dzięki Panowie za rady ! Nie mam potrzeby dalekich rzutów, bo nawet nie mam gdzie rzeka w sezonie potrafi być bardzo ładnie zarośnięta, starorzecza podobnie. Kilka zbiorników w okolicy gdzie można sobie machnąć jest ale najbliższy i tak wymaga łowienia feederem. Kolejna rzeka w pobliżu to Bug, ale tam o spławiku można pomarzyć. Więc daleko rzucać nie muszę.
Teraz pozostaje pytanie co zakupić za feedera do feedera :) Wiem,że temat rzeka i na forum sporo tego typu tematów było. Mam na oku kilka wędek ale nie jestem specem... Może opiszę swoje łowiska aby coś ułatwić.
1. Rzeka Krzna na oko ma do 1,5m głębokości (miejscami może więcej) i często strasznie zarasta nurt zróżnicowany
2 Rzeka Bug (tutaj opisywać nie ma co myślę,że o niej słyszano :) )
3. I zbiorniki stałe w sumie podobne głębokością do Krzny płytkie, ale jest gdzie porzucać i co złowić.
Chciałbym wędkę, której nie zabraknie mocy i długości transportowej do 130 cm. bo takowy mam pokrowiec jeszcze w dobrym stanie więc wolę nie wymieniać :) I tutaj mam kilka opcji ale mówię specem nie jestem:
1. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/16440-daiwa-black-widow-feeder-360-150g.html (do wersji bodaj 3,3 była na tym forum recenzja nawet pozytywna)
2. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/15446-daiwa-powermesh-feeder-360-150g.html
3. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/20962-daiwa-aqualite-feeder-360-180g.html

Możecie coś powiedzieć o tych wędkach ? A może macie jakieś inne propozycje, które były by zdecydowanie lepsze od moich ? :)
Adrian

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #11 dnia: 15.01.2018, 05:52 »
Myślę, że z pierwszej wędki będziesz zadowolony, ewentualnie pomyśl jeszcze nad Daiwa Windcast Feeder o cw do 120 lub 150g :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #12 dnia: 15.01.2018, 08:04 »
Myślę,że pozostanę przy tej 1 opcji jeśli jest dobra. Windcast trochę wykracza po za budżet :)
Zwłaszcza,że jeszcze chcę zakupić kręciołek i tutaj też was pomęczę :)
1. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/kolowrotki-korum-i-preston/19946-kolowrotek-korum-feeder-3000.html
2. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/ryobi/11464-ryobi-applause-4000.html
3. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/ryobi/11478-ryobi-arctica-3000.html
4. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/okuma/21556-okuma-custom-spin-40fd.html
5. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/okuma/21548-okuma-pulzar-40fd.html

ogólnie łowię z koszyczkiem, myślę,że metodę zostawię na potem :)

Aha i nie robiąc zbędnych tematów na forum gdyby ktoś mógł mi wytłumaczyć różnicę w koszyczkach z dnem a tych otwartych https://sklepdrapieznik.pl/sklep/koszyki-na-pellet-i-zanete/12190-koszyk-zanetowy-drennan-gripmesh-feeders-small-20g.html jakie są plusy i minusy oraz gdzie można stosować :) (mówiłem,że jestem bardzo zielony)
Adrian

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #13 dnia: 15.01.2018, 09:28 »
Ryobi albo Okuma. Z mojej strony polecę Ci Okuma Longbow XT 630 lub 640. Mam i jestem zadowolony. Porządny kręciołek w rozsądnej cenie. No i gwarancja 5 lat też jest atutem :) ma wolny bieg, 6 łożysk i dobry hamulec. Wykonany jest całkiem calkiem :) minusem jest klips który zbyt mocno docisk żyłkę ale wystarczy odgiąć drucik i jest oki :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #14 dnia: 15.01.2018, 17:48 »
Cytuj
Z mojej strony polecę Ci Okuma Longbow XT 630 lub 640.

Widziałem szerszą recenzję tego kołowrotka na forum (dotyczącą wersji 640) http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=7481.0  no i autor dał sporo minusów ... sam nie wiem co o tym myśleć :)
Adrian