Autor Wątek: Wędka typu feeder a waggler  (Przeczytany 5106 razy)

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #15 dnia: 15.01.2018, 21:20 »
Cytuj
Z mojej strony polecę Ci Okuma Longbow XT 630 lub 640.

Widziałem szerszą recenzję tego kołowrotka na forum (dotyczącą wersji 640) http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=7481.0  no i autor dał sporo minusów ... sam nie wiem co o tym myśleć :)

To już kwestia gustu i potrzeb :) a moje spełnia :) z karpiami i pinokiami po 10 kg daje radę  (a stosuję cienkie żyłki ), nie skręca, ani nie szarpie żyłki, hamulec płynnie działa,  luzów nie ma. Mam i użytkuje 2 szt już jakiś czas. Na pewno są lepsze konstrukcje, być może nawet w tym przedziale cenowym ale mój wybór padł na ten model i się nie zawiodłem wiec polecam :) to czy Ty kupisz ten czy inny to już Twoje preferencje. Najlepiej wziąść w rękę, pokręcić i zobaczyć czy będzie Ci pasował ;)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #16 dnia: 15.01.2018, 22:31 »
Raczej na stanie sklepy w mojej okolicy nie mają takich sprzętów :) Więc zdaję się na opinie użytkowników :) Zaryzykować można :) Dobra teraz pewnemu sklepowi trzeba zlecenie zlecić :) do wiosny może przyjdzie :)
Dzięki za rady !
Adrian

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #17 dnia: 16.01.2018, 09:37 »
Nie ma sprawy ;) powodzenia w poszukiwaniu :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #18 dnia: 25.01.2018, 12:18 »
Ahh.. odkopię temat raz jeszcze :) Bo mimo wszystko rozglądam się za match'ówką i kręciołkiem (na razie teoretycznie, ale z naciskiem na kup :D )
kręciołek https://sklepdrapieznik.pl/sklep/kolowrotki-drennan/13847-kolowrotek-drennan-red-range-float.html
a co do wędki mam 3 opcje, które mnie zaciekawiły oczywiście szukam wędki bardziej uniwersalnej na rzeki i wody stojące... nastawiam się na drobnice heheh jak to w pzw, ale kto wie co się czai w wodnych zakamarkach ;) Dobrze by było aby większy karpik nie zaskoczył negatywnie mojej wędki :)
ale do meritum
http://skleptrabucco.pl/precision-xt-match-carp-360-trabucco/ (podobno mniejsze rybki z niej "spadają" cokolwiek to znaczy :D )
http://sport-fishing.pl/produkt/1804/odleglosciowka-geodys-light-3-60m-5-20g
http://sport-fishing.pl/produkt/1770/odleglosciowka-xenia-strong-3-60m-medium-5-20g

Nie wolno mi oglądać stron ze sprzętem wędkarskim hahaha bo zaraz coś mi się spodoba i kupić wypada, ale tu wypada i to bardzo :)
Coś możecie powiedzieć o tym sprzęcie ?
Ale męczę wiem :D
Adrian

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #19 dnia: 25.01.2018, 14:00 »
Tylko do feedera nie zakładaj spławików 1.5 grama bo nie dasz rady rzucić. Takimi splawikami to nawet wędką match ciężko się rzuca. Celuj raczej w takie wagglerki od 5 gramów w górę.
Pozdrawiam
Marcin

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #20 dnia: 25.01.2018, 14:11 »
Ahh.. odkopię temat raz jeszcze :) Bo mimo wszystko rozglądam się za match'ówką i kręciołkiem (na razie teoretycznie, ale z naciskiem na kup :D )
kręciołek https://sklepdrapieznik.pl/sklep/kolowrotki-drennan/13847-kolowrotek-drennan-red-range-float.html
a co do wędki mam 3 opcje, które mnie zaciekawiły oczywiście szukam wędki bardziej uniwersalnej na rzeki i wody stojące... nastawiam się na drobnice heheh jak to w pzw, ale kto wie co się czai w wodnych zakamarkach ;) Dobrze by było aby większy karpik nie zaskoczył negatywnie mojej wędki :)
ale do meritum
http://skleptrabucco.pl/precision-xt-match-carp-360-trabucco/ (podobno mniejsze rybki z niej "spadają" cokolwiek to znaczy :D )
http://sport-fishing.pl/produkt/1804/odleglosciowka-geodys-light-3-60m-5-20g
http://sport-fishing.pl/produkt/1770/odleglosciowka-xenia-strong-3-60m-medium-5-20g

Nie wolno mi oglądać stron ze sprzętem wędkarskim hahaha bo zaraz coś mi się spodoba i kupić wypada, ale tu wypada i to bardzo :)
Coś możecie powiedzieć o tym sprzęcie ?
Ale męczę wiem :D


Nie znajdziesz uniwersalnej matchówki nie tylko jeżeli chodzi o wody stojące, ale tym bardziej jeżeli chcesz jeszcze nią łowić na rzece. Wędki od Tubertini to nowości, więc nikt Ci nie opowie co o nich sądzi. Jako, że Geodys to następca Xenii mam ją na swojej liście życzeń, bo Xenia to była fajna wędka ;) Jeżeli nastawiasz się na drobnicę na PZW to odpuść sobie wędkę od Trabucco, bo ona jest z przeznaczeniem na karpiową komercję. Podobnie nowa Xenia Strong, którą masz holować kilkukilogramowe okazy. Zostaje ten Geodys tyle, że długość 3,6 jest dobra na mały staw lub rzuty spod krzaka i Cię mocno ograniczy w łowieniu na wodach PZW. Ja na Twoim miejscu wziąłbym Geodys light 4,20m 4-15g. Będziesz miał radość z holu płotek, jak i małych karpików. Prędzej też bałbym się o mój zestaw niż o złamanie wędki przez karpia. Jeżeli w ogóle można mówić o uniwersalności w przypadku matchówek to na wody PZW brałbym właśnie te o długości 4,2 m, choć lepiej łowi mi się 3,9 m. Wydaję mi się też, że ten Geodys może być świetnym wyborem w przedziale wędek do 300 zł. Oczywiście jeżeli tylko nie będzie odbiegał od Xenii ;)

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #21 dnia: 25.01.2018, 14:22 »
Właśnie miałem kupić 1,5 g i 2g :facepalm:
Czytałem pochlebne opinie o Xenia dlatego też zainteresowałem się tymi wędkami,a stawiam na 3,6 m bo mają długość transportową do 1,3m (taką torbę mam na stanie) już 3,9 nie mam gdzie schować i to jest bolączka (trzeba by dodatkowo zainwestować w pokrowiec O:) )
Adrian

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #22 dnia: 25.01.2018, 14:27 »
Właśnie miałem kupić 1,5 g i 2g :facepalm:
Czytałem pochlebne opinie o Xenia dlatego też zainteresowałem się tymi wędkami,a stawiam na 3,6 m bo mają długość transportową do 1,3m (taką torbę mam na stanie) już 3,9 nie mam gdzie schować i to jest bolączka (trzeba by dodatkowo zainwestować w pokrowiec O:) )

Kupując 3,6m potem będziesz żałował :)

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #23 dnia: 25.01.2018, 14:38 »
No nic trzeba będzie się rozejrzeć  za tym pokrowcem  ;D ew. 7 cm będzie wystawać :P
Adrian

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #24 dnia: 25.01.2018, 14:41 »
Zanim zdecydujesz się na którąś długość, to spróbuj połowić na matchówki w tej długości - może ktoś znajomy ma i użyczy chociaż na chwilę? 4,2 metra jest dobra do dłuugich rzutów.
Ale powiem szczerze, że łowiąc do 15 metrów to taka długość nie ma sensu, bo na przykład łowiąc przy trzcinach czy grążelu trzeba mocno uważać przy rzucaniu, żeby nie przedobrzyć i nie pożegnać się z zestawem. I tak jak wszystkie cztery matche jakie miałem dotychczas to 4,2, to teraz na lekkie łowienie na małym dystansie i lekkimi zestawami kupuję ... 3,0. Krótka? Może. Ale ja wiem że moje potrzeby zaspokoi, i pozwoli wygodnie połowić także brodząc, czy to w trzcinowisku czy małej rzecce ;)

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #25 dnia: 25.01.2018, 14:48 »
Nie jestem specem mam za sobą raptem sezon :) Ogólnie jak łowię spławikiem, a mam teleskop dam'a 3,95 to i tak łowię blisko brzegu lub w połowie (rzeka) bo zawsze zarośnięta, na starorzeczach jest trochę lepiej i można machnąć ...
Adrian

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #26 dnia: 25.01.2018, 14:53 »
Właśnie miałem kupić 1,5 g i 2g :facepalm:
Czytałem pochlebne opinie o Xenia dlatego też zainteresowałem się tymi wędkami,a stawiam na 3,6 m bo mają długość transportową do 1,3m (taką torbę mam na stanie) już 3,9 nie mam gdzie schować i to jest bolączka (trzeba by dodatkowo zainwestować w pokrowiec O:) )

Kupując 3,6m potem będziesz żałował :)

Ja też kiedyś skusiłem się na 3,6 i dokładnie  - od razu żałowałem. Dla mnie było za krótko, zwłaszcza że lubię czasem łowić ze spławikiem na stałe.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #27 dnia: 25.01.2018, 15:21 »
Zanim zdecydujesz się na którąś długość, to spróbuj połowić na matchówki w tej długości - może ktoś znajomy ma i użyczy chociaż na chwilę? 4,2 metra jest dobra do dłuugich rzutów.
Ale powiem szczerze, że łowiąc do 15 metrów to taka długość nie ma sensu, bo na przykład łowiąc przy trzcinach czy grążelu trzeba mocno uważać przy rzucaniu, żeby nie przedobrzyć i nie pożegnać się z zestawem. I tak jak wszystkie cztery matche jakie miałem dotychczas to 4,2, to teraz na lekkie łowienie na małym dystansie i lekkimi zestawami kupuję ... 3,0. Krótka? Może. Ale ja wiem że moje potrzeby zaspokoi, i pozwoli wygodnie połowić także brodząc, czy to w trzcinowisku czy małej rzecce ;)

No właśnie każdy ma inne potrzeby i inaczej czuje długość wędki :beer: Jednak wędki 3 metrowe pod spławik to są przeznaczone bardziej na karpie do pellet wagllera i trudno je porównać chociażby z delikatną Xenią na której płotka wierzga niczym byk na rodeo, a uwieszony 3 kilogramowy karpik jest jak orgazm po miesięcznym poście ;)  Też łowię 3 metrówkami tyle tylko, że na płyciznach i siedząc, a nie brodząc. Dla mnie wędka tak krótka przy spławiku jak 3 metrowa jest o tyle niewygodna, że często już przy brzegu masz 2 metry i odpada mocowanie na stałe spławika, pojawiają się problemy z zacięciem na delikatnym zestawie, czy też chociażby problem mocnego ograniczenia zauważalności brań z opadu. Do tego wystarczy jakiś większy wiatr ażeby konkretnie uprzykrzyć Ci życie nawet na tych 15 metrach. Tym samym osobiście uważam, że na wodach PZW np. jeziorach lepiej mieć matchówkę 3,9-4,20 m, czyli dłuższą i nie chodzi tu wcale, żeby ciskać spławikiem jak najdalej. Najlepiej sobie pójść do sklepu i potrzymać w rękach wędkę, a potem się zastanowić gdzie i w jakich warunkach będę na nią łowił, aby później się nie denerwować, że za krótka albo za długa i niewygodna.

Offline Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #28 dnia: 25.01.2018, 15:29 »
Cytuj
płotka wierzga niczym byk na rodeo, a uwieszony 3 kilogramowy karpik jest jak orgazm po miesięcznym poście

piękne porównania ;D

ale te 2m przy brzegu ... nie przesadzajmy moja rzeczka ma głębokość max 1,5 w połowie drogi, w mieście to pewnie i to nie :D
Adrian

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wędka typu feeder a waggler
« Odpowiedź #29 dnia: 25.01.2018, 15:33 »
Widzisz Arku, to właśnie nie jest wędka pod pellet waggler. Drapieżnicy ocenili jako właśnie pod mniejszy białoryb, i zakładam po zdjęciach że jak się trafi na niej karpik czy większy linek to będzie niezła zabawa. A że planuję łowić na głębokościach 1-1,5 metra, to i taka wędeczka wystarczy. Dla jednych to płycizna, dla mnie generalna głębokość wód nad jakie ostatnio jeżdżę ;)

Przymiarka do wędki w sklepie to jedno (warto od razu sobie przy spławiku zobaczyć jej wyważenie z młynkiem), ale w przypadku Merikha bym się zastanowił. Bo na łowienie blisko brzegu po prostu długa wędka to lekki overkill, no chyba że używamy jej prawie jak bata ;) Oceń sobie dystans i głębokość na jakich chcesz łowić. Jeśli do 15-20 metrów i 2,5 metra głębokości, to ja bym brał 3,6. Jeśli ponad ten dystans albo głębiej, to lepsza będzie dłuższa - tym dłuższa, im większe będą odległości i głębokości :)