Autor Wątek: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety  (Przeczytany 10602 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Chciałbym poznać Wasze obiektywne zdanie nt. w/w młynka...



Trochę informacji można znaleźć, ale w wątku o bliźniaczym modelu Aero 4000 Feeder:

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=227.msg262240#msg262240

Zdania są tam mocno podzielone, ale głównie co do modelu przeznaczonego do feedera. Chodzi mi o zastosowanie tej Shimy do matchówki 4,5m lub power float'a. Moją główną metodą spławikowania jest przystawka oraz lift method, bardzo rzadko waggler. Dziwi mnie niższe przełożenie modelu match (5,2 - nawój 93cm), w stosunku do modelu feeder (5,8 - nawój 104cm). Jeśli są intensywne brania, to w metodzie spławikowej bardzo często przerzucamy zestaw, wydaje mi się, że częściej niż w metodzie feederowej. Do tego dochodzą przeciążenia podczas zwijania samego zestawu - w matchu to tylko opór samych ciężarków, w feederze zazwyczaj koszyka czy podajnika. Posiadam obecnie Spro Veneto 4000 (6,0 - niby 115cm nawoju) i nie mogę za bardzo narzekać, choć pracuje jakby z lekkim oporem, ale być może przy tym przełożeniu tak ma być ???. Aero ma podwójną korbkę, co akurat w spławikowaniu mi odpowiada, Veneto ma pojedynczą korbę. Oba młynki różni dość znacznie masa - Spro 308g, Shima - 385g oraz liczba łożysk (9+1 vs 3+1). Poza tym Shimano jest 2 razy droższy od Spro, ale być może to Mercedes do Fiata, więc tak "musi" być :-X.  Doradźcie czy opłaca się dozbierać na Shimano czy lepiej pozostać przy Spro i zainwestować np. w zanęty/przynęty. Z góry dzięki :beer:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 534
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #1 dnia: 17.01.2018, 23:25 »
Zalety to wyjątkowo okazałe szpule (z reduktorkami), dobre układanie żyłki i precyzyjny hamulec. Reszta jest taka sobie (materiał korpusu, bebechy) lub z trudem mieści się w granicach przyzwoitości (waga, liczba łożysk). Przy łowieniu przystawką/lift metodą waga ma mniejsze znaczenie niż w metodach bardziej aktywnych - z drugiej strony, łowi się zwykle na niezbyt dużym dystansie, więc walory wyjątkowo okazałej szpuli będą mniej odczuwalne.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #2 dnia: 18.01.2018, 07:37 »
Dzięki Modus :thumbup:. Domyślałem się tych faktów. Liczę głównie na dobrą pracę i szybki nawój. Reszta zalet tych młynków rzeczywiście nie ma takiego znaczenia w metodach, którymi łowię.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 534
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #3 dnia: 18.01.2018, 12:14 »
Jeżeli wyjątkowo okazała szpula (z reduktorkami) nie jest bezwzględnie potrzebna, można wziąć pod uwagę szybkiego (99 cm/obrót) Stradica 4000 FK HG w promocyjnej cenie:

https://www.raven-fishing.pl/kołowrotek-stradic-4000-fk-hg/pl/product/26583/

Pod korpusowo-bebechowo-łożyskowym względem Stradic wyraźnie nad Aero góruje, a waga też jest korzystniejsza, bo o całe 105 g mniejsza :)

http://fish.shimano-eu.com/content/eu/en/Home/products0/reels/spinning/stradic-fk.html

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #4 dnia: 18.01.2018, 12:36 »
Fajny, ale trochę za lekki do moich kijków. Przynajmniej te 300g musi mieć ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 534
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #5 dnia: 18.01.2018, 12:53 »
W takim razie pozostaje tylko 310-gramowy Stradic CI4+ 4000 RA (w promocji za około 640 zł) albo kolega Czesław, który zainstaluje w Aero Matchu przynajmniej dwa dodatkowe łożyska ;)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #6 dnia: 18.01.2018, 13:59 »
Aero Match od Aero Feedera różnią 2 rzeczy:
- podwójna korbka zamiast pojedynczej (stąd też różnica wagowa) ;
- przełożenie ( koło napędowe ma 2 zęby mniej).
Więcej różnic nie ma ;)
Dla mnie wersja Match nadaje się bardziej do połowów feederkiem, z uwagi na niższe przełożenie, kwestia korbki jest indywidualną sprawą.
Była jeszcze wersja Aero Spin (jeszcze pojawiają się na nią oferty), która wg mnie wypadała najkorzystniej do połowów gruntowych, z uwagi na niskie przełożenie (4,8:1).
Różnice wersji Spin, w stosunku do powyższych modeli, to kolorek i tylko jeden zestaw reduktorów do szpuli.

Kupując Aero (jednego z powyższych) warto od razu założyć łożysko na podparcie korby i ewentualnie do rolki prowadzącej żyłkę, w tych miejscach są tuleje z plastiku i producent ewidentnie poskąpił łożysk.

Co do samej konstrukcji, to jest to wysokiej jakości rozwiązanie napędowe, szeroka szpula, naprawdę godny uwagi hamulec i elegancki nawój. Niestety zabrakło precyzji, więc napęd w każdej wersji cierpi pewne niedostatki mocy, im wyższe przełożenie, tym bardziej zauważalne.
"Rozwiązaniem" jest topowa wersja AR-C Aero CI4+ wyposażona w komplet łożysk (7), węglowy korpus (niska masa), kute na zimno koło przekładni i wkręcaną bezpośrednio w koło napędowe korbkę (spora moc). Kosztuje jednak krocie :P

W Stradici z tylnym hamulcem bym nie szedł. Lepiej wypadają modele z przednim ;)
Korzystne modele z tylnym, to:
- Super GT RD, przełożenie nie jest duże, ale szpula jednak spora, więc nawój jest nadal na wysokim poziomie.
- Sahara 3000SS DH HGR RD (zastąpiła Exage 3000MRC)- "budżetowy" młynek, ale pod spławik idealny, sam posiadam i jestem b. zadowolony. Spora precyzja hamulca, wystarczająca moc pod spławik, ładny nawój, całkiem duży notabene, bo ok 90cm, podwójna korbka i ładna, przyjemna praca.

Oczywiście to moje zdanie, nie znaczy, że mam rację w 100% ;)
Czesiek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #7 dnia: 18.01.2018, 16:00 »
Dzięki Wonski za opinię :thumbup:. Tylnego hamulca nie toleruję, a w tuningowanie sam się nie będę bawił, bo nie wiem jak to się skończy :P. Chyba póki co zostanę przy Spro Veneto. Brakuje mi wiosny i fanaberie do łba przychodzą... Idę do piwnicy pokręcić sobie korbką ;D :facepalm:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #8 dnia: 18.01.2018, 21:58 »
Czołem!
Używam tego kołowrotka do spławikówki. Fakt, wagowo para z nich marna, bo wędka waży 160 g, zaś kołowrotek 380. Kupiłem go ze względu na dużą szpulę i obecność reduktorów.
Przy łowieniu spławikówką kołowrotek nie jest poddawany zbyt dużemu stresowi, więc trudno ocenić jego wytrzymałość. Wszystko działa bez zarzutów i tyle. Myślę, że może warto byłoby jedynie dodać łożysko do rolki.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline bmfishing

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
    • bmfishing the power of angling
  • Lokalizacja: Piastów/Radom
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #9 dnia: 18.01.2018, 23:26 »
Mam go jeden sezon. Tuleje zamieniłem na łożyska po zakupie. Pracuje z feederem na koszyczkach 20 - 40 g. Sprawuje się bardzo dobrze, oczywiście ma minusy takie jak brzydki korpus czyt. słabe materiały. Pałąk kabłąka jest cienki i przy niestosownym traktowaniu może ulec uszkodzeniu, mi to jednak nie przeszkadza. Hamulec rewelacyjny, pięknie nawija żyłkę. Ogólnie jestem zadowolony sprawia mi frajdę więc zostaje na dłużej.
The power of angling

Offline artek135

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #10 dnia: 19.01.2018, 08:53 »
Testuje równiez ten model intensywnie od dwóch lat.Zdecydowałem sie na zakup  poniewaz nie lubie robic podkładów z żyłki, a ten model posiada pierscienie redukcyjne i pieknie nawija linke.
Po zakupie dołozyłem mu  2 łozyska ( w rolke i na podporze korby)oraz przesmarowałem po swojemu smarami Shimano DG 13 i DG 6.
Mi jego waga nie przeszkadza, wrecz przeciwnie jest zamontowany przy kiju 13ft o masie własnej 170g i wywaza mi kij idealnie.
z czystym sumieniem polecam, w moim odczuciu nie potrzebuje juz nic lepszego do matcha, ten kołowrotek zadowala mnie w 100%
Artur
Okręg Poznań
C&R

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #11 dnia: 19.01.2018, 09:27 »
To może podpowiedzcie Panowie, jakie to konkretnie łożyska pod korbę i rolkę (symbol łożyska i cena) oraz podajcie proste wskazówki, jak zrobić wymianę tak, aby później kołowrotek nie poszedł na półkę ;). Serdeczne dzięki!
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline artek135

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #12 dnia: 19.01.2018, 09:58 »
To może podpowiedzcie Panowie, jakie to konkretnie łożyska pod korbę i rolkę (symbol łożyska i cena) oraz podajcie proste wskazówki, jak zrobić wymianę tak, aby później kołowrotek nie poszedł na półkę ;). Serdeczne dzięki!
Na podparciu korby EZO MR 117ZZ wymiary 7x11x3mm, cena ok 35zł
w rolce EZO MR 74ZZ wymiary 4x7x2,5mm, cena podobna.
Jesli sam sie boisz wymieniac,  to proponuje po zakupie wysłac kołowrotek na serwis do Przemysław Grobelny, on ci zrobi tuning łozyskowy i przy okazji przesmaruje wszystko tak jak byc powinno.
Artur
Okręg Poznań
C&R

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #13 dnia: 19.01.2018, 10:21 »
To może podpowiedzcie Panowie, jakie to konkretnie łożyska pod korbę i rolkę (symbol łożyska i cena) oraz podajcie proste wskazówki, jak zrobić wymianę tak, aby później kołowrotek nie poszedł na półkę ;). Serdeczne dzięki!
Na podparciu korby EZO MR 117ZZ wymiary 7x11x3mm, cena ok 35zł
w rolce EZO MR 74ZZ wymiary 4x7x2,5mm, cena podobna.
Jesli sam sie boisz wymieniac,  to proponuje po zakupie wysłac kołowrotek na serwis do Przemysław Grobelny, on ci zrobi tuning łozyskowy i przy okazji przesmaruje wszystko tak jak byc powinno.
Razem z serwisem robią się koszty :'(. Dzięki :thumbup: :beer:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline bmfishing

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
    • bmfishing the power of angling
  • Lokalizacja: Piastów/Radom
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek Shimano Aero 4000 Match FA - wady i zalety
« Odpowiedź #14 dnia: 19.01.2018, 16:34 »
Operacja nie jest skomplikowana. Zrób sobie tylko zdjęcie przed demontażem elementów.
The power of angling