Autor Wątek: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody  (Przeczytany 1591 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« dnia: 18.01.2018, 13:03 »
Oto informacja ze strony Facebooka 'Wędkarstwo po pisku'. Wędkarze walczą o zasobne jeziora, i jednym ze sposobów jest ograniczanie odłowów mających na celu pozyskanie tarlaka szczupaka. Oto co napisali na stronie - plus pismo do wojewody i prezesa PZW. Postulaty wyglądają bardzo rzeczowo - pytanie jakie będą efekty? GR Suwałki niestety rzuca długi cień na wędkarstwo w Polsce, zwłaszcza, że część zysków z sieciowania utrzymuje ZG PZW. To własnie z tego typu odłowów biorą się szczupaki w marketach. W sytuacji gdy wody PZW są tak strasznie beznadziejne, zmiana metody odłowu jest bardzo istotna. Co jak co, ale PZW powinno bazować tylko na metodach przeżyciowych. W innym wypadku jest to okradanie wędkarzy, którzy przecież płacą wcale niemałe składki.

Wczoraj tj, 16 stycznia 2018 r. Koło PZW Nr 75 "Roś" w Piszu wysłało do Marszałka Warmii i Mazur, a także do wiadomości m.in. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Prezesa Zarządu Głównego PZW, sześciostronicowy wniosek o zmniejszenie ilości odłowu tarlaka szczupaka przez GR w Suwałkach w jeziorach powiatu piskiego w okresie ochronnym i zmianę metody jego odłowu na przeżyciową. Zachęcamy inne Koła PZW, stowarzyszenia i instytucje do wysłania podobnych wniosków, apeli. Przerwijmy ten proceder. Wiemy wszyscy, że nie o pozyskanie ikry rybakom chodzi, której gospodarstwa nie są w stanie przerobić, na papier wpisują ilości wylęgu z palca wyssane, a okazałe ryby będące przyszłością gatunku, które trafią do restauracji, hurtowni, po zaniżonych cenach!




więcej tutaj:
https://www.facebook.com/wedkarstwopopisku/?hc_ref=ARQ4dGbRDWpkxtWA6MFisHaUzkR5QiwhPrcVCYkQZgW_byqzQ9vBWtB2_efM6qSV2UM&fref=nf
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #1 dnia: 18.01.2018, 13:07 »
Dzieje się w całym kraju. Dobrze.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #2 dnia: 18.01.2018, 13:13 »
Dzieje się w całym kraju. Dobrze.



Pewnie :bravo: A my, w tym jeszcze wszystkim postaramy się pomóc :-X ;)

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #3 dnia: 18.01.2018, 15:24 »
Budzą się lokalne spoeczności.Trzeba je wspomagać,ich problem jest też naszym problemem :bravo:
Andrzej Lisowski

Offline Starkly

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #4 dnia: 18.01.2018, 16:15 »
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #5 dnia: 18.01.2018, 17:32 »
Wędkarze z Pisza walczą już od kilku lat - i doopa :facepalm: Nawet takie słynne Śniardwy co nie należą do PZW to już historia >:O
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #6 dnia: 18.01.2018, 18:08 »
Nie czytałem, ale się wypowiem :D Po formie pisma widać, że pisał to pismo profesjonalista ;)

Nie czytałem tego, ale temat szczupaka bodajże w wakacje mnie mocno zainteresował, gdy wpadła mi do rąk pewna publikacja IRŚ. Ogólnie nie jara mnie jakoś czytanie rybackich publikacji i wolałbym sobie poczytać o metodach połowu dużych drapieżników na wędkę, ale dzięki Bogu, te ich publikacje są na tyle krótkie, że można przejrzeć te ich poglądy na życie ;)
 
Już kiedyś miałem zapytać tu na forum jak to wygląda z tym odłowem szczupaków na Mazurach, bo kilka miesięcy temu wpadła mi do rąk ciekawa publikacja z IRŚ zatytułowana pięknie „Odłowy tarlaków szczupaka w województwie warmińsko-mazurskim - uwagi na temat jakości filetów ryb po tarle” Z. Zakąś, M. Szczepkowski, R. Pietrzak-Fiećko, M. Modzelewska-Kapituła, A.Homatkiewicz-Żbik

Tam próbowano określić cechy użytkowe ryb „potarłowych” m.in. ich wartość rzeźną i dietetyczną, że niby te filety szczupaka potarłowego są gorszej jakości dla kupujących, niż filet szczupaka przedtarłowego. I powiem Wam coś poczynione wnioski były o tyle ciekawe, że poprosiłem kogoś o radę - znajomych dietetyków.

Od razu w tym miejscu poczynię małe zastrzeżenie i powiem Wam tak, że przynajmniej to z 3 razy w tygodniu jestem na siłowni (choć dieta leży, bo lubi się również ten smalczyk, czy też kiełbaskę :D ), sam mam papiery instruktorskie z pewnej dziedziny przerzucania ciężarem, w swoim towarzystwie mam również kilku dietetyków po poważnych uczelniach w tym kraju i jak ich się spytałem o szczupaka pokazując im te badania to się uśmiechnęli. Czemu ? Będzie kilka cytatów z tej publikacji:

„W analizowanym okresie, tj. w latach 2006-2013, liczba zezwoleń na odłów tarlaków ryb w okresie ochronnym utrzymywała się na dość wyrównanym poziomie i średnio wynosiła 66 zezwoleń na rok. Ubiegała się o nie większość podmiotów użytkujących rybacko wody otwarte w województwie warmińsko-mazurskim. Większość wniosków/zezwoleń dotyczyła jednak tarlaków szczupaka (średnio ok. 40% ).  Dominująca rola szczupaka uwidoczniła się jeszcze bardziej rozpatrując przyznane limity wagowe na odłów poszczególnych gatunków. W latach 2006-2013 średni roczny limit na odłów tarlaków ryb wynosił ponad 106t, przy czym na szczupaka przypadało bez mała 73t.”

„W latach 2006-2012 odłowy szczupaka stanowiły średnio 75% całkowitej masy tarlaków ryb pozyskanych w regionie Mazur.”


„Wracając do meritum, rodzi się pytanie, jak wypadło porównanie jakości filetów szczupaka w kontekście ich dietetycznej wartości? Otóż, ogólnie należy stwierdzić, że profile kwasów tłuszczowych zawartych w mięsie szczupaka przedtarłowego i potarłowego różniły się diametralnie. Dotyczyło to zarówno grup kwasów tłuszczowych, jak i poszczególnych kwasów. Zawartość SFA i USFA była odmienna.”
„Odłowy tarlaków szczupaka w okresie przedtarłowym należy uznać za znaczące. Stanowią one istotny odsetek całkowitych odłowów szczupaka pozyskiwanych z wód otwartych regionu.”


I teraz najważniejsze wnioski z tego badania:

„Obecnie wzrastają wymagania konsumentów i rośnie też świadomość dotycząca prozdrowotnych właściwości mięsa ryb. Dla coraz szerszej rzeszy konsumentów istotne są walory dietetyczne i prozdrowotne tego produktu. Przeprowadzone badania wykazały, że filety szczupaka potarłowego są istotnie gorszym źródłem cennych dla człowieka, o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, kwasów tłuszczowych (EPA i DHA). Niewykluczone, że właściwszym rozwiązaniem byłoby uwalnianie ryb po tarle do zbiorników, z których zostały pozyskane i ich odłów w okresie późniejszym. Wstępne badania wykazały bowiem, że szczupak potarłowy może być z powodzeniem przywracany do środowiska naturalnego (A. Kapusta i in., mat. niepublikowane). Wyciąganie jednak tak daleko idących wniosków/zaleceń wymaga przeprowadzenia gruntowniejszych badań.”

I teraz dlaczego się uśmiechnąłem widząc wówczas te badania.

Dam Wam przykład „odnośnie gorszej jakości filetu ze szczupaka potarłowego” jeżeli chodzi o źródło kwasów tłuszczowych EPA i DHA  - na stosunek który patrzą wszyscy co kupują w aptece kapsułki z Omega3 i się nimi suplementują, co by na zawał nie zejść ;) Ja się nimi suplementuję od wielu lat.

Czy ryby słodkowodne są źródłem cennych kwasów omega 3? http://zywnosc.com.pl/ryby-slodkowodne-sa-zrodlem-cennych-kwasow-omega-3/

„Niekwestionowanymi liderami, gdy chodzi o zawartość kwasów tłuszczowych n-3, są rzeczywiście tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy sardynka.”

„Ryby słodkowodne należą do chudych i średniotłustych, dlatego też zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 w 100 g ryby jest znacznie mniejsza niż w przypadku tłustych ryb morskich. Najchudsze są słodkowodne ryby drapieżne: szczupak zawiera zaledwie 0,2-0,4 g

„Porównajmy – świeży karp zawiera 4,2-5,4 g, pstrąg tęczowy 3,1-5,4 g, a łosoś 6,3-13,1 g tłuszczu w 100 g ryby. W związku z tym, aby dostarczyć zalecaną w profilaktyce chorób serca dzienną dawkę kwasów EPA+DHA (250 mg), należy spożyć znacznie większą porcję chudych ryb słodkowodnych niż tłustych ryb morskich.

Rozumiecie chyba o co mi chodzi odnośnie wniosków płynących z tego badania, iż "filety szczupaka potarłowego są istotnie gorszym źródłem cennych dla człowieka, o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, kwasów tłuszczowych (EPA i DHA)"


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #7 dnia: 18.01.2018, 18:33 »
Czyli ogólnie to bardzo dobra wiadomość, bo jest parcie na 'zdrowe ryby śródlądowe', od kiedy pojawiły się badania odnośnie łososia hodowlanego (że jego mięso jest gorszej jakości i ma cennych kwasów znacznie mniej niż wolnożyjące ryby). Tak w ogóle to nie rozumiem dlaczego szczupak nie jest traktowany z nabożną czcią w Polsce. Jego brak to źródło wielu problemów...

Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarze z Pisza walczą o lepsze wody
« Odpowiedź #8 dnia: 18.01.2018, 18:43 »
Teraz IRŚ powinno zająć się zbadaniem, który ziemniak jest lepszym źródłem białka: młody czy stary.
Krwawy Michał

Purple Life Matters