Autor Wątek: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?  (Przeczytany 11612 razy)

Offline radek8

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: method feeder
Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« dnia: 24.02.2018, 18:31 »
W jakim miejscu powinna być śrucina sygnalizacyjna, żeby po zarzucie nie była na dnie?

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.02.2018, 18:52 »
Ja zawsze przed przypon, czy jest na dnie to decyduje  jak ustawimy grunt a nie jej miejsce.

Offline radek8

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.02.2018, 20:14 »
To jeszcze inaczej zapytam. Po czym poznam, że śrucina styka się z dnem? Po tym, że spławik będzie wykładał się na bok?

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.02.2018, 20:18 »
Tu masz temat o śrucinach i ich rozmieszczeniu http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=623.0

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #4 dnia: 24.02.2018, 20:36 »
Tak będzie się wykładał o tyle ile go ona dociąża. Najlepiej założyć większą obok niej i lepiej będzie to widać po wygruntowaniu ją zdejmiesz.

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #5 dnia: 24.02.2018, 20:37 »
Hej,
śrucina sygnalizacyjna będzie za lekka by wyłożyć spławik. Spławik będzie nieco bardziej wysunięty, to wszystko. Czy widziałeś:


W sumie nie wiem jak łowisz, ale myślę, że można zacząć od powyższych filmów. Mi one bardzo, bardzo pomogły, choć muszę się jeszcze bardzo dużo nauczyć. Narazie staram się kopiować dokładnie to, co robi Luk.
Polecam też inne filmy gdzie Luk łowi na spławik, często robi ciekawe komentarze i pokazuje bardzo delikatne brania.
waggler + feeder + spinning

Offline radek8

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #6 dnia: 24.02.2018, 20:44 »
Ok. Dzięki.
Widziałem te filmiki. Ale chyba oglądne jeszcze raz tylko bardziej szczegółowo.

Offline niedzielnywedkarz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #7 dnia: 24.02.2018, 21:04 »
Poza tym, miejsce śruciny sygnalizacyjnej zależy też od efektu jaki chcesz osiągnąć. Mi obejrzenie powyższych filmów raz nie pomogło, po paru sesjach nad wodą i obejrzeniu ich jeszcze raz zrozumiałem więcej.
Tego tematu o położeniu śrucin nie czytałem do końca, jak będziesz go czytał, to staraj się rozumieć dlaczego tak a nie inaczej. Pewnie jednego dnia lepiej będzie mieć obie na przyponie blisko siebie, a innego, jak ryby biorą z opadu to oddalone itp.
waggler + feeder + spinning

Offline radek8

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #8 dnia: 24.02.2018, 21:07 »
No wlasnie. Ja na razie tylko na chwilę wszedłem na ten temat. I co mnie zdziwiło, to to, że wszędzie są po 2 śruciny. Nie wiem dlaczego. Ja zawsze dawałem tylko 1.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.02.2018, 08:58 »
Śrucina sygnalizacyjna powinna być na 'dzień dobry' umieszczona 15 cm od haka, druga 15 cm ponad nią, nad przyponem. Wiele zależy od tego jaką masz głębokość (czy się zmienia), czy jest uciąg. Jeżeli nie ma uciągu i woda stoi, wtedy wszystko jest OK, a przynętę z żyłka umieszczasz na dnie, do 5 cm żyłki kładąc ją z hakiem na dnie. Tak więc śrucina jest z 10 cm od dna w takim wypadku. Jeżeli jednak jest uciąg, trzeba zatrzymać zestaw. Wtedy kombinujemy, czasami trzeba na dnie położyć więcej żyłki, i wszystko trzeba regulować. Ogólnie musisz dobrze wygruntować miejsce w którym łowisz, aby mieć obraz jakie masz dno. Jeżeli jest regularny spad. a Ty łowisz zarzucając dalej i ściągając zestaw w swoja stronę topiąc żyłkę, wtedy warto też doświadczalnie szukać najlepszej 'czułości' zestawu.

Ogólnie musisz wygruntować zestaw tak, aby mieć obraz prawdziwej głębokości. Zaczynając łowić podnosisz spławik o 5 cm lub więcej. Najważniejsza jednak jest ta głębokość 'zero' :)  Czasem nie trzeba kłaść 5 cm przyponu na dnie, trzeba zobaczyć co działa najlepiej. Na pewno badanie dna nie jest łatwe jak przy tyczce, więc zazwyczaj czeka nas więcej regulacji podczas łowienia.
Lucjan

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #10 dnia: 25.02.2018, 09:56 »
Oglądałem dziesiątki filmów wędkarzy wyczynowych - żaden z nich nie umieszcza śrucin na przyponie.

Offline michalryby

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 228
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Okolice Wrocławia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #11 dnia: 25.02.2018, 09:58 »

(11:30 min jest o gruntowaniu), ale polecam obejrzeć całość ;)

Mi sporo pomogła ta seria filmów. Co prawda nie używa się tu jednej czy dwóch małych śrucin a sporą oliwkę. W końcówce zeszłego sezonu zastosowałem się do porad z tego filmu i przyznam że brania były bardzo dobrze widoczne, nawet małe leszczyki bez problemu podnosiły dość spore obciążenie sygnalizacyjne ;)


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #12 dnia: 25.02.2018, 14:52 »
Oglądałem dziesiątki filmów wędkarzy wyczynowych - żaden z nich nie umieszcza śrucin na przyponie.

Żaden nie łowi wagglerem :) Waggler ma to do siebie, że podniesienie przez rybę przynęty z dna daje wynurzenie spławika o małą część, co jest dla wprawnego oka widoczne. Łowi się na bliższym dystansie dodatkowo. Odległościówka to całkiem inna dziedzina, o wiele większe i cięższe spławiki, odpada opcja opadu. Dlatego tam rozmieszczenie śrucin jest całkiem inne.
Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 601
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #13 dnia: 25.02.2018, 15:23 »
Oglądałem dziesiątki filmów wędkarzy wyczynowych - żaden z nich nie umieszcza śrucin na przyponie.

Oglądałem trzy wagglerowo-instruktażowe filmy z czterokrotnym spławikowym mistrzem świata - za każdym razem umieszcza śruciny/stotze na przyponie :)

Przykład (29:10):


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Śrucina sygnalizacyjna - w jakim miejscu?
« Odpowiedź #14 dnia: 25.02.2018, 15:32 »
Być może ten czterokrotny mistrz świata nie jest (nie był) wędkarzem wyczynowym :)
Jacek