Autor Wątek: Spławiki z dociążeniem  (Przeczytany 10916 razy)

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Spławiki z dociążeniem
« dnia: 05.03.2018, 17:46 »
Panowie może ktoś pomoże nowicjuszowi, na spławik nie łapałem ponad 20 lat :) Naoglądałem się filmów Luka z waglerem i lekko się napaliłem. Kupiłem jakiś tam kij i parę spławików z dociążeniem.

Pytanie jeśli spławik ma własnie dociążenie regulowane jak na przykładzie z fotkami to lepiej wykorzystywać maksymalnie jego dociążenie i dać tylko 2-3 male śrucinki sygnalizacyjne jak na filmach 15 cm za haczykiem i zaraz za przyponem, czy lepiej zdjąć parę krążków z spławika i dać więcej śrucinek jeszcze na odcinku pomiędzy spławikiem a przyponem. Co będzie lepsze do rzutu, aby się nie plątało i lepiej wskazywało brania?

Poniżej fotki spławika 3g



Zanurzenie bez krążków


Zanurzenie z jednym krążkiem


Zanurzenie z dwoma krążkami
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #1 dnia: 05.03.2018, 18:09 »
Podczas rzutu to obciążenie ''ciągnie'' zestaw, więc jeśli masz więcej ołowiu na żyłce , to obciążenie leci pierwsze , jak dasz więcej przy spławiku, to on poleci pierwszy , a przypon z dociążeniem za nim. Co do czułości to nie wiem , ja przeważnie łowię na spławiki bez obciążenia   , a jeśli stosuję z obciążeniem to takie gdzie więcej daje się na żyłkę , dlatego że chcę aby przynęta jak najszybciej trafiła do dna ,szczególnie przy łowieniu na białe robaki    , aby nie łowić uklei.
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #2 dnia: 05.03.2018, 18:18 »
Wcale mi nie rozjaśniłeś sytuacji :D znaczy się lepiej jest jak leci spławik a za nim reszta zestawu czy jak lecą mniej więcej równo?
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #3 dnia: 05.03.2018, 18:25 »
To może posłuchaj wyczynowca
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #4 dnia: 05.03.2018, 18:38 »
Koleś nawija o przelocie a ja mam na myśli stały montaż tak jak na filmach Luka.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #5 dnia: 05.03.2018, 18:43 »
Tak, bo są 2 części. Dla zbiorników których głębokość przekracza długość wędziska i tam musisz robić przelot żeby spławik doszedł do stopera. Tu masz na zestawie stałym:


Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #6 dnia: 05.03.2018, 18:45 »
Ooo :facepalm: to żeśmy się dogadali - czyli chcesz łowić z spławikiem typu waggler ale montowanym nie przelotowo?  czy chcesz go zamontować na żyłce dwu punktowo tzn. u dołu przez to oczko i przy antence jakąś koszulką? czy tylko za dół ? i czym go zamierzasz zastopować aby nie przesuwał się po żyłce? Anglicy blokują śrucinami , i raczej nie stosują spławików z własnym dociążeniem   
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #7 dnia: 05.03.2018, 18:48 »
Waggler na szybkozłączce montowany od dołu nie przelotowy tak jak tutaj

Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #8 dnia: 05.03.2018, 18:55 »
To nie takie hop-siup :)

Wpływ na rozłożenie obciążenia ma wiele czynników, takich jak głębokość łowiska, odległość, na jaką zarzucamy zestaw, warunki panujące na łowisku (uciąg, wiatr, fala, prądy), umiejscowienie przynęty (toń, dno), rodzaj poławianych ryb i inne. Nie ma złotej zasady, która opisywałaby ilość stałego obciążenia spławika, więc nie można określić, nie znając okoliczności, warunków połowu, jak masz tym obciążeniem rozporządzać; raz go ujmiesz, innym razem zamontujesz całość - taka to mądrość buddyjska ;)

Rozpracowywanie tego zagadnienia jest fascynujące. Sam dojdziesz do wszystkiego, jednak musisz eksperymentować. Trochę teorii, i nad wodę marsz!
Jacek

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #9 dnia: 05.03.2018, 18:57 »
Luk łowi na spławik bez własnego obciążenia   , śruciny blokujące robią za ustalenie głębokości i zatapiają żyłkę , Angole to taki dziwny Naród :P jak by można było tak z spławikiem jak Twój to by tak robili - zapytaj Luka :P Ja jak głębokość nie przekracza długość wędziska to wolę spławik   mocowany dwu punktowo , ale ponoć w zarośniętych łowiskach lepiej jak jest mocowany za dół? Jest też Lift Method nie koniecznie z centrepinem
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #10 dnia: 05.03.2018, 19:10 »
@Elopento Luk na tym filmie łowi na spławik obciążony
Andrzej

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #11 dnia: 05.03.2018, 19:20 »
@Elopento Luk na tym filmie łowi na spławik obciążony
:bravo: czas na okulary :facepalm: mi to wyglądało na śruciny , a że jestem niedosłyszący więc oglądam bez głosu :-[
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #12 dnia: 05.03.2018, 19:24 »
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #13 dnia: 05.03.2018, 19:27 »
Andrzej

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławiki z dociążeniem
« Odpowiedź #14 dnia: 06.03.2018, 09:36 »
Tak na prawdę tylko Syborg podszedł do tego jak należy.

Dużo zależy od tego jak łowisz. Jeżeli potrzebujesz rzucać daleko i przynęta może opadać to lepiej załóż całe dociążenie (spławik leci jak oszczep przez większy ciężar na dole). Jak łowisz bliżej i nie chcesz opadu to rozłóż dociążenie. Przy uciągu wody czasem trzeba skupić większość obciążenia jak najniżej żeby "zakotwiczyć" zestaw. Jak łowisz tak i tak to zrób to... opcji jest dużo i wybór właściwej zależy od stylu łowienia.

Blokowanie spławika śrucinami jest podyktowane tym, że zasadniczo przyjmuje się zasadę żeby 3/4 masy obciążenia było jak najbliżej spławika. Dociążone już nie musisz blokować śrucinami tylko np. stoperami lub specjalnym mocowaniem na żyłce.

Jest kilka tematów obszernie wyczerpujących temat łowienia spławikiem, Koko (jeżeli nie mylę) opisywał zachowanie spławika tak dokładnie, że doktorat z tego pewnie ma
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm