Autor Wątek: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?  (Przeczytany 6639 razy)

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« dnia: 05.04.2015, 22:08 »
No hejka. Mam problem z wybraniem wędziska do methody a mianowicie upatrzyłem dwa kijki - Robinson Cortez feeder 360 cw 80 g, oraz Daiwa procaster 330-390 cw 100 g. Łowię na jeziorku ok 38 hektarów , głęb. śr 7,6 do 28 m,roślinność obfita do ok 30 m od brzegu. Rybska to dużo dużego leszcza 1,5-4 kg, karp do 20+,liny palia, troć ,spory szczupol i okoń itd itp, ponoć jest sum i miętus.Najpierw myślałem o pickerku ,ale ze względu na zielsko oraz duże rybcie z decydowałem się na feeder.Co Waszym zdaniem w takim łowisku spełni swoją rolę? : ???

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.04.2015, 22:15 »
Zbiornik nie taki mały. Głęboki. Sporo różnych ryb.
Trzeba by było jeszcze się zastanowić jak daleko będziesz zwykle zarzucał. Czy będziesz zarzucał pod jakieś wysepki?
Lubisz wędki o głębszym czy też bardziej szczytowym ugięciu?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #2 dnia: 05.04.2015, 22:22 »
Napisz coś więcej, co chcesz łowić, jakimi koszykami  / gramatura/ , oraz daj odpowiedź na pytania Mateo,
jednak z tych dwóch kijów które wymieniłeś ja bym wziął Daiwe, tego Robinsona sobie podaruj

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.04.2015, 23:21 »
ta daiwa to bardzo fajna wędka na jeziorka. Taka w sam raz na te leszcze i karpie do ok 10kg.
I mozna nią całkiem daleko zarzucic. Akcja taka progresywna , bardziej w kierunku parabolika.
W wersji 3.30m  troche bardziej szczytowa, taki wiekszy pickerek.
No i tak jakos sie składa ze to jedna z moich bardziej łownych wędek :P
Ale ma tez minusy :fish:
Znów jestem

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.04.2015, 23:40 »
Nastawiam się głównie na leszcza i lina,może płoć której jest niewiele.Wysepek nie ma.Koszyczki 15 max 45gr aby przerzucić zielsko czyli rzuty do 30-50metrów. Wędki lubię z głębszym ugięciem i tu mam właśnie obawy co będzie jak dziabnie większa ryba - stanowiska są wykarczowane,są pomosty,ale często ryba idzie w bok gdzie rosną drzewa,oraz ściąga się kilogramy wodorostów.A co nie tak z tym robinsonem? Aha ryb jest sporo jak i gatunków(wszystkich nie wymieniłem) bo to jez. prywatne i ichtiolodzy z PZW tu nie zaglądają.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.04.2015, 00:05 »
Myślę zatem, że kijem 3,6 będzie w takich warunkach i przy takich rzutach lepiej Ci się operowało. Jezioro jest spore, zapewne są otwarte przestrzenie i wiatr nieraz daje się we znaki. Jak musisz śmignąć 50 m, to bym właśnie optował za 3,6 m.

Nie znam podanych przez Ciebie modeli. Z doświadczenia wiem jednak, że wędziska Daiwy mają większą skłonność do pełniejszych ugięć. Zaś Robinsony, które ja swego czasu użytkowałem zawsze miały ugięcia bardziej szczytowe.
Parametry obu kijów wydają się dobre. Ale to tylko parametry.
Szczegółowego doradztwa można spodziewać się jedynie od osób, które użytkują lub użytkowały któryś z tych modeli.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.04.2015, 00:39 »
No właśnie z tym Robinsonem mam problem bo brak informacji- do niedawna kosztował ponad 5oo pln  i pewnie niewiele osób go nabyło,teraz  można kupić go za 220 pln .Parametry ma fajne , węgiel 70 mln,praca pod dużym obciążeniem od rękojeści...Daiwę miałem kiedyś do 150 gr,niestety uszkodziłem- zmiażdżyłem drugi skład -nie do kupienia.Ta o,której wspomniałem to 3,3 m plus dopałka 60 cm ,dość uniwersalne rozwiązanie.Choć jak napisał dfq ma minusy-jeszcze nie wiem jakie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.04.2015, 09:22 »
Na takie łowisko potrzebujesz długiego kija - skoro Daiwa ma opcję uniwersalną - nie brzmi to tak źle, ciekawa opcja. Możesz zarzucić na sporą odległość, co jest potrzebne przy leszczach, możesz tez łowic krócej, jeżeli umieszczać będziesz zestaw na płytszej wodzie (pod lina i karasia na przykład)

Gorszą rzeczą będzie sama Metoda. Użycie jej na głębokości 7 metrów będzie klopotem, nie wie czy jest sens się męczyć. Albo będziesz musiał lepić miks mocno i używać dużych podajników, albo w grę wchodzą inne zestawy - albo tradycyjny koszyk, albo helikopter lub zestaw z ciężarkiem i z siatkami PVA montowanymi do haczyka. Jeżeli celem jest leszcz - nie używaj Metody...

Nie zmienia to faktu, że szukasz wędki... :D
Lucjan

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.04.2015, 09:37 »
No właśnie z tym robinsonem mam problem bo brak informacji- do niedawna kosztował ponad 5oo pln  i pewnie niewiele osób go nabyło,teraz  można kupić go za 220pln .Parametry ma fajne , węgiel 70mln,praca pod dużym obciążeniem od rękojeści...Daiwę miałem kiedyś do 150gr,niestety uszkodziłem- zmiażdżyłem drugi skład -nie do kupienia.Ta o,której wspomniałem to3,3m plus dopałka 60cm ,dość uniwersalne rozwiązanie.Choć jak napisał dfq ma minusy-jeszcze nie wiem jakie.
Minus jedyny to taki ze w opcji full trudno ją "wstępnie" złożyć do pokrowca (z założonym zestawem,żyłką i kołowrotkiem) bo ma 4 składy+szczytówka a pierwsza przelotka jest przy drugim, krótkim  składzie :D.
Uwierz w to co pisze bo mam 4 różne feedery Daiwy, wiec mam porównanie.
Po za tym to wędeczka super elastyczna, lekka,  na jeziora idealna. Uzywam przewaznie do niej podajnikow 25-35g Large i daleko sie rzuca.
Nie blizej niz sztywnymi windcastami. Złowiłem na nią mase karpi w przedziale 2-7kg (tak ze 100)  i troche leszczy w ub sezonie. Daje rade.
Przy tych wiekszych sztukach to juz dłuższa zabawa :thumbup:
Znów jestem

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.04.2015, 14:02 »
Dziękuję Wam za wszystkie podpowiedzi,chyba faktycznie Daiwa jest lepszą opcją.Luk co do leszcza to fakt ,jest on obok lina głównym ,,celem" ale jest tam mnóstwo karpia który może stać się przyłowem.Co prawda na karpia rozstawiam karpiówkę i miałem piękne odjazdy , niestety zakończone spinką - nie jest on głównym celem.Łowię na tym łowisku od dwóch sezonów i nie znam go jeszcze zbyt dobrze(poznałem 3 lub 4 stanowiska z ok 50)jeśli chodzi o topografię dna i miejsc w których trzyma się dany gatunek ryby-a są takie np z jednego stanowiska łowię mnóstwo leszcza, na innym podchodzą głównie płocie(nawet w maju ub. roku zdażyło się mojemu kumplowi wyciągnąć sieję)jeszcze na innym ,wariują palie ale te łowię na spławik pod powierzchnią.jezioro jest piękne i rybne.Jest też pilnowane,tego w PZW nie uraczysz.Drugim jeziorem jest bardzo płytki zbiornik o pow ok 180 ha max 12 m gł. należący do Lasów Państwowych  również dobrze pilnowany i tam łowię głównie lina i ładną płoć.Jest tam również  karp i leszcz.Karp -nieduży- jest częstym przyłowem,leszcz trafia się rzadziej siedzi w dołkach ok 7-9m .Myślę że metoda tam sprawdzi się doskonale,dno jest piaszczyste gł 2-3 m.Jeszcze raz Wam dzięki za porady.

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.04.2015, 19:45 »
Pstragowego Robinsona Cortez Trout Spin mialem jakies 5-6 lat temu i byl to naprawde swietny spin tak wiec Robinson Cortez Feeder moze byc dobrym wyborem. Wtedy seria Cortez miala wysoka cene z tego co pamietam.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #11 dnia: 07.04.2015, 23:14 »
Paweł-jak pisałem wcześniej ,cortezy to była górna półka Robinsona i cena ok. 560 pln(ta konkretna  wędka) odstraszyła niejednego.Pewnie ja też rozglądałbym się za zachodnią marką zamiast ładować tyle kasy w polski,,badziew" ;)-jak z czymś takim pokazać się nad wodą,co koledzy powiedzą? :P  W dodatku za taką kasę . Nie wątpię żę ten kijek ma potencjał, ale brak o nim opinii szerszego grona użytkowników.Obecna cena ok. 220pln to naprawdę okazja.


pozdrawiam

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #12 dnia: 07.04.2015, 23:23 »
Sprawdzilem w katalogu. Byl to wypust Robinsona na 2009 rok i faktycznie cena katalogowa to prawie 6 stow.
Wez pod uwage, ze w tamtych latach bardziej przykladano sie do wedzisk producentow "katalogowych" teraz to juz idzie masowka.

Malo opinii bo niewiele osob weszlo w jego posiadanie i dlatego hurtownie pozbywaja sie koncowek i pchaja do ludzi za 1/3 ceny katalogowej.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Tinca Fan

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • KEEP CALM AND GO FISHING
  • Lokalizacja: Nidzica
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #13 dnia: 08.04.2015, 06:59 »
Osobiście posiadam odległościówkę robinosna z serii cortez i ma u mnie dożywocie :). Wędka o szybkiej akcji i progresywnym, pełnym ugięciu, po prostu miód, malina :-*. Rewelacyjna jakość wykonania. Tak jak już zostało wcześniej napisane cortez to była prawie najwyższa seria robinosona tuż przed flagową serią dialflex. Wiem, że tak naprawdę cortezy i diaflexy były budowane na tych samych blankach tylko różniły się zbrojeniem. W cortezach stosowano bardzo dobre lecz ''no name'' przelotki oraz uchwyty, natomiast w diaflexach stosowano przelotki i uchwyty fuji.

PS. Wiem, że w katalogach różnie opisywano materiały, z których zbudowane były blanki w cortezach i diaflexach ale na 100% to te same blanki ;)
Pozdrawiam Marcin

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędzisko do methody na jezioro - jakie lepsze?
« Odpowiedź #14 dnia: 08.04.2015, 10:28 »
też mam dylemat:))
myślę nad Shimano Super Ultegra AX FDR 3,66 m 90 g  badz  BROWNING BACKFIRE METHOD MANIA 3,60/80g
i sam nie wiem która,,,
może panowie bardziej doświadczeni naprowadzą mnie na ,,ziemię,,
rybky typu leszcz.lin,karaś, i karpiki do 5kg