Autor Wątek: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?  (Przeczytany 53207 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Ciekawe jaka przynęta sprawdza się Wam najbardziej przy technikach gruntowych...

U mnie podstawą jest pellet. Mam różne jego rodzaje,  zwykły karpiowy jest dobry, zbyt szybko jednak sie rozpada. Zdecydowanie najlepszy pellet  to pikantna kiełbasa z Sonubaitsa. Czyto Metoda, czy koszyczek, czy też 'torebki' PVA. Działa praktycznie cały rok - na haku wytrzymuje ponad godzinę, a można złowić i z trzy ryby na niego!

Kulki proteinowe. Do Metody małe kulki - 8 i 10 mm są super. Tutti frutti dają najwięcej brań, łączenie ich z czymś - na przykład kukurydzą, czy robienie bałwanków to też swietna opcja. Najsłabsze sa małe kulki halibutowe i białe czekoladowe. Ciężko z braniami... A na rzece za to 15 mm  kulka halibutowa jest świetna. Duży leszcz lub brzana pięknie brały, pellety tutaj przegrywały.

Mielonka. Jak dla mnie idealna z miksem 50/50. Leszcz, karp, lin i karaś doskonale na nia reagują. Przy koszyczku brań uzjest mało. Na rzece jak na razie nie najlepiej mi się prawdza - ale wiadomo, że działa lepiej jak woda jest trącona - a u mnie mało pada i jest zbyt czysto...

Kukurydza - klasyk, zawsze praktycznie mam z sobą.Mrożona kukurydza w paczkach jest twarda i świetna w nabijaniu na hak - jednak brak 'zalewy' sprawia, że mam mniej brań. Doprawianie mrożenej kukurydzy dało zaskakujące efekty. Warto tu pokombinować.

Martwe białe - dobre od listopada do marca. W cieplejszej wodzie inne przynety działaja lepiej - aczkolwiek myślę, że można cały czas na nie łowić...

Dendrobena lub rosówka - działa cały rok - ale przez zakładanie na zwykły hak mam mniej skutecznych zacięć i więcej ataków drobnicy. Ale na pewno dobra opcja jak pellet lub kulka nie działa. Jeden z moich największych leszczy - to rosówka właśnie...
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #1 dnia: 26.10.2014, 07:36 »
Pellet  na pierwszym miejscu  10 Red Halibut :)
Na drugim kukurydza puszkowa oraz barwiona na czerwono z dodatkiem zapachowym. :)
Trzecie miejsce to białe (kolorowe) robaki sztuczne ;)
Jak to nie skutkuje :( to zaczynam tworzyć różne kompozycje np. robaki z ciastem, różnego rodzaju połączenia pelletów z kukurydzą itp.
Robert

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #2 dnia: 26.10.2014, 13:25 »
Ja też łowiłem na rożne przynęty z różnym skutkiem i nie wiem w sumie która lepsza, a która gorsza - wszystko zależy od pory roku temperatury wody, może i pory dnia. Natomiast, jeszcze nie próbowałem łowić na mielonkę i krewetki, które ponoć są  killerem na grube okonie, zwłaszcza w wodach gdzie występują raki...

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #3 dnia: 26.10.2014, 13:33 »
Oczywiście wykluczam ze swojej listy przynęty stricte karpiowe na duże karpie, bo to już trochę inny rodzaj łowienia.

Przy łowieniu feederem (w tym metodą) lub gruntówką z sygnalizatorem:

Czerwone robaki (przynęta uniwersalna i dobra przez cały rok). Łowię na nie liny, karpie, jazie, leszcze.
Niestety przynęta często niemożliwa do zastosowania, kiedy utrapieniem staje się latem drobnica (leszczyki, krąpiki, okoniki, jazgarze) oraz raki.

Pellet Sonubaits Band’um Strawberry oraz Krill (choć moim zdaniem chodzi tu głównie o kolor, a nie o rodzaj zapachu).

Mini-kulki 10 mm Sonubaits Drilled Boilies Tutti Frutti. Tutaj również uważam, że chodzi o kolor. Nawiercone są wygodne w użyciu.

Kukurydza z puszki. W większości polskich wód ryba reaguje na nią pozytywnie, bo wielu wędkarzy od dawna używa kukurydzę. Ja używam tylko i wyłącznie kukurydzę Bonduelle. Jest droższa od innych, ale jej wielkość, barwa i twardość są stałe i najbardziej mi odpowiadają. Inne firmy cechują się znaczną zmiennością. Na drugim miejscu stawiam kukurydzę produkowaną dla Biedronki (Nasza Spiżarnia).
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.10.2014, 19:14 »
Słyszałem właśnie wiele dobrego o kukurydzy z Biedronki. A Bonduelle taka dobra? Hm....

U mnie najtańsza kukurydza jest kiepska jakościowo - ale nie używam jej dużo więc z jednej puszki jest w czym wybierać.  Asda ma świetna kukurydzę - ale problemem jest puszka bez uszka - i otwieranie nożem grozi skaleczeniem się... Może kupię więcej tej 'Biedronki' jak będę w Polsce? ;)

A co do koloru kulek... Mam jedne bez zapachu, w kolorze czerwonym. Drugie o zapachu owocowym, kolor praktycznie ten sam, może mniej intensywny. Brań zdecydowanie więcej na kulki z zapachem!
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #5 dnia: 26.10.2014, 22:34 »
Ja kupuję kukurydzę w Macro w dużej ilości, bo tej przynęty/zanęty idzie mi wyjątkowo dużo.
To główna moja przynęta na większe płocie. Większe ziarna dość skutecznie zniechęcają natrętne krąpiki i leszczyki, szybszy opad również małe krasnopiórki. Oczywiście, gdyby nie było tej całej drobnicy, to zapewne łowiłbym duże płocie na coś innego. Płoć lubi brać z opadu na konopie, pęczak, pszenicę, pieczywo. Niestety, populacja skarłowaciałej drobnicy jest w polskich wodach coraz większa. Drapieżnika za mało, a i zarybienia płocią czy leszczem praktycznie znikome. Nie ma więc naturalnego selekcjonera oraz nie ma dopływu nowych genów. Ichtiolodzy grają pod dyktando działaczy PZW, zaś wędkarze rodem z poprzedniej epoki nie przepuszczą żadnemu drapieżnikowi.

Co do reakcji ryb na zapachy i kolory, to w przyszłym sezonie postaram się przeprowadzić jakieś testy :)
Teraz nie jest dobry okres na takie testowanie. Żeby testy były wiarygodne, to wiadomo, że musi być reprezentatywna ilość brań. Póki co to tylko takie moje własne wyobrażenia.
Wyobrażam sobie, że ryba podchodzi, widzi taką kupkę zanęty (pelletu) na podajniku. Zaczyna skubać i rozbijać tę zanętę. Pojawia się kolorowa kuleczka, która swoją barwą intryguje rybę. Czy pośród zapachu zanęty czuć zapach tej pojedynczej małej kuleczki lub małego pellecika? Czy ryba ma czas powąchać i zrezygnować? Nie wiem. Jakoś tak wydaje mi się, że nie wącha tego aż tak wybiórczo. Na kręconych podwodną kamerą filmach często widać jak ryba napływa na leżącą kulkę i od razu ją bierze. Jakby już wcześniej wiedziała, że chce właśnie ten kąsek wziąć.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Hassan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #6 dnia: 20.11.2014, 22:08 »
Czy komuś obiło się o uszy, coś na temat przynęt z dodatkiem lub nasączanych alkoholem lub pochodnymi ?? Gdzieś mi dzwoni, ale nie wiem w którym kościele. Osobiście na weekend przygotowałem pelet namoczony w malibu :), a co mi tam, spróbować nie zaszkodzi.

podrawiam

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.11.2014, 23:02 »
Kukurydza moczona w whisky to chyba nawet jak się nie mylę Luk pokazywał w jakimś filmiku, a na pewno pisał na innym forum. Natomiast aromaty oparte na alkoholu najlepiej sprawdzają się w chłodnych porach roku, ponieważ bardzo szybko rozpuszczają się w wodzie i wabią przez to szybciej ryby. :)
Robert

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #8 dnia: 20.11.2014, 23:22 »
Ja tylko do kulek proteinowych stosowałem dodatki oraz dipy Roda Hutchinsona na bazie alkoholu - na jesień, na zimną wodę. Tu jednak sam alkohol nie miał zadania wabiącego, tylko jak wspomniał s7, miał pomóc w rozchodzeniu się głównego aromatu w zimnej wodzie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #9 dnia: 20.11.2014, 23:35 »
PAnowie - ekspandery można moczyć w alkoholu! Jak pisze s7 właśnie dobre jest to w chłodne dni... ;) Ryby pływają później 'wesolutkie'...  ;D
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #10 dnia: 21.11.2014, 15:54 »
Łowię na Odrze i od wiosny do baaardzo późnej jesieni przynęta nr1 u mnie to groch!! Jest z zasady nie do pobicia jeśli oczywiście nastawiamy się na rozsądną zdobycz( za co uważam Leszcz ponad 1kg. Jaż 0.80kg, no a Kleń skubany ma taką twarz ;D że nawet 10cm się uwiesi!) Następnie robaki! Czerwone,białe!!( Ale jak Mateo nadmienił to latem extrema) Kukurydza! Daje radę ale szału niema! Pellet. Mam tego trochę ale jak na razie to rozczarowanie sezonu!! :'( Makarony i inne ? Zastosowanie sporadyczne!! A i jeszcze dodam że experymenty z aromatyzowaniem grochu spaliły na panewce!! Jeśli chodzi o pellet jeszcze pokładam nadzieję w Lorpio który planuję kupić!! Może rodzima produkcja się sprawdzi??? :-\
Arek

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #11 dnia: 21.11.2014, 20:58 »
O ile się nie mylę w śród  karpiniarzy są teraz popularne przynęty z alkoholem. Ja używam kukurydzy z miodem zalanej bimberkie  ze śliwką w środku. Bywały brania  ;D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #12 dnia: 22.11.2014, 08:36 »
Teraz w karpiarstwie nastepuje duzy zwrot w kierunku 'naturalnych' przynet zimowych - jakimi są białe robaki.  Pellety halibutowe sa bardzo sycące, a maggoty to leciutki pokarm, niczym owsianka. ;) Siatka PVA z białymi i pęczek na włosie to dobra taktyka o tej porze roku. Na mniejsze ryby podajniki do białych i kilka na haku....
Lucjan

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #13 dnia: 22.11.2014, 11:43 »
Nie myślałem o obecnej porze tylko o golnie o pojawiający się seriach przynęt z dodatkiem alkoholu. :)
 Z tymi  siateczkami lub podajnikiem myślisz o łowieniu punktowy i szukaniu ryby ?.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Najlepsze przynęty gruntowe - co się Wam sprawdza najbardziej?
« Odpowiedź #14 dnia: 22.11.2014, 22:36 »
Szukanie ryb - to stosuje sie na łowiskach komercyjnych, na karpia dużego - takiego powiedzmy ponad 10 kilogramów - mozna stosowac podobny zestaw, z tym że porcje robaków około 40-80 sztuk. Duże karpie maja spory przerób, i nawet zima taka porcja robaków to dla niech mało. Ryb tez warto szukać - ale juz nie w normalny sposób jak  feederem. Bardziej rzuca się zestaw na godzine, dwie - jak nie ma brań to przerzuca się go w inne miejsce.
Lucjan